Hamilelikte Sütyen Seçimi ve Hamile Sütyeni Tavsiyesi

Yavaş yavaş şişiyorsun, her tarafın büyüyor, göğüslerin geri kalır mı? Büyüyen göğüslerin için hamilelikte sütyen seçimi nasıl olmalı, sadece büyük beden sütyen almak yeterli olur mu yoksa hamile sütyeni denen şeylerden mi almalısın? Sana bunların farkını anlatmakla kalmadık, hamile sütyeni tavsiyelerinde de bulunduk!

Hamile sütyeni seçimi nasıl olmalı?

Öncelikle biraz tartışmalı olan hamilelikte sütyen takılmalı mı, sorusuyla başlayalım. Hormonların etkisi, kilo alımı ve süt üretiminin başlamasıyla gitgide şişen göğüslerini rahata erdirmek için anne adaylarının hamilelik sütyeni kullanması tavsiye edilir. Bir gebe sütyeni almadan önce şu konular hakkında bilgi sahibi olman lazım:

 • Hamilelikte hangi sütyen kullanılmalı, sorusunun cevabı sende gizli. İdeal sütyen tipini bulmalısın. Hamileliğinden önce hangi sütyen modeli ile rahat ediyordun? Balenli mi, destekli mi yoksa toparlayıcı sütyen mi? Bunlar hamile sütyeni seçimi yaparken sana fikir verecek.
 • Hamilelikten önce kullandığın bedeni iyi saptamalısın. Eğer bedenini doğru biliyorsan, hamilelik sütyeni bedenleri ile doğru kıyas yapabilirsin.
 • İhtiyacını doğru belirlemelisin. Göğüslerinin desteğe mi ihtiyacı var, yoksa rahat bırakılmaya mı? Her kadının bu dönemde hamile iç çamaşırı ihtiyacı farklı olabilir.

Hamile sütyeninin diğer sütyenlerden farkı nedir?

gebe sütyeni

 • Bir hamile sütyeninin temel amacı, göğüslerini sıkmamak ve olabildiğince rahat ettirmektir.
 • Hamilelik döneminde göğüsler deformasyona oldukça açıktır ve bu dönemde göğüslerinin yaşayacağı bir deforme kalıcı olabilir. Hamile sütyenleri de göğüslerinin deforme olmasını engeller.
 • Diğer sütyenlerden farklı olarak bu sütyenlerin kopçalarında daha fazla kanca bulunur. Bu da ilerleyen dönemlerde göğüslerin büyüdükçe veya kilo aldıkça sütyenin seni sıkmadan genişlemesini sağlar.
 • Sandığının aksine, bütün hamile sütyenleri sade ve estetikten uzak bir görünüme sahip değildir. İhtiyaçlarının ve beklentilerinin farkında olan hamile iç giyim üreticileri artık herkese hitap edecek hamile sütyenleri üretiyor. Dantel düşkünü bir hamileysen, artık dantelli bir hamile sütyenini de rahatlıkla bulabilirsin.

Bunu da araya sıkıştıralım, yakında ihtiyacın olacak: Marka Marka, Model Model 10 Lohusa Pijaması

Gebe sütyeni nasıl olmalı?

Hamilelik sürecinde yaşadığın bel ve sırt ağrılarının sebeplerinden birisi de büyüyen ve ağırlaşan göğüslerinin etkisidir. Hal böyleyken bu problemleri azaltacak bir sütyen seçmek önemlidir. Peki hamileler nasıl sütyen kullanmalı?

 • Göğüsleri sıkan bir sütyen, hamile sütyeni değildir. O kadar net!
 • Eğer göğüslerinde aşırı hassasiyet yok ama göğüs ağırlığı sebebiyle bel ve sırt ağrıları yaşıyorsan toparlayıcı hamile sütyeni modellerinden seçim yapabilirsin. Toparlayıcı sütyen, göğüslerini olması gerektiği gibi bir arada tutar ve ağırlık yapmasını engelleyerek sırt ağrılarını en aza indirir.
 • Sütyen askısı özelliği de önemlidir. İnce askılı sütyenler göğüsleri taşımakta zorlanacağı için hem omuzlarına hem de göğüslerine zarar verir, beklediğin rahatlığı sana sağlamaz. Bu nedenle kalın askılı sütyenleri tercih etmen daha faydalıdır.
 • Eğer hamileyken spor yapan aktif bir kadınsan, destekli hamile sütyeni veya sporcu sütyeni modelleri içinden seçim yapabilirsin. Ama destekli sütyenler hassasiyet problemi yaşayan hamileler için çok önerilmiyor.
 • Eğer aşırı hassasiyet yaşıyorsan, iç kısmı daha astarlı, pamuklu sütyen modelleri arasından seçim yapman daha faydalı. Ancak bu sütyenlerin çok bol ve büyük olmaması gerek. Mümkün olduğunca göğüslerini tam kavrayacak ve hiç bir boşluk bırakmayacak sütyenleri seçmelisin.
 • Eski bedeninden bir iki beden büyük sütyenleri tercih etmek doğru değil! Çünkü bu sütyenler hamile kadınların ihtiyaçlarını karşılayacak özelliklere sahip değil, sadece daha büyük!

Hamile sütyeni tavsiyeleri

Hamile sütyeni tavsiyeleri

Hamileliğinin ilerleyen aylarında daha da büyüyeceği için gebelik sütyeni seçimini haftalara göre yapman en doğrusu. Hangi haftalar arasında nasıl bir seçim yapmalısın, senin için hazırladığımız hamile sütyeni önerilerimize geçelim!

1.-17. haftalar

Hamileliğinin ilk haftalarında göğüslerinde büyük bir hassasiyet olacak, bu nedenle onlara ne kadar nazik davransan o kadar iyi! Bunu sağlamak için balenli yani telli sütyenlerden kaçınmalısın. Çoğunlukla estetik açıdan göze iyi görünse de balenli hamile sütyeni süt kanallarını rahatsız edecek sorunlar doğurabiliyor.

Hamilelikte balenli sütyen takmak göğüs altında basınç yapacağı için süt kanallarının tıkanmasına ve ardından mastit (süt kanalı tıkanıklığı ve iltihabı) oluşumuna neden olur. Bu nedenle balensiz hamile sütyeni kullanman daha doğru.

18.-20. haftalar

Bu haftalarda hassasiyet ve göğüslerinin yaptığı ağırlık nedeniyle özellikle geceleri uyumak seni biraz zorlayabilir. Hamilelikte yatarken sütyen giyilmeli mi, diye merak edebilirsin. Bu, aslında senin kişisel tercihinle alakalı. Bazı kadınlar ekstra desteğe ihtiyaçları olduğu için yatarken bile sütyen giyerler. Bazıları ise sütyenin tenine değmesine bile tahammül edemez. Yatarken sütyen giymek pek tavsiye edilmese de eğer hamileliğinde kendini bu şekilde rahat hissediyorsan neden olmasın?

Bunun için üretilen uyku sütyenlerinden bir tane tercih edebilirsin.

Mışıl mışıl bir uyku için bunları da bilmelisin: Hamilelikte Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalı?

29.-40. haftalar

Bu haftalarda desteğe çok ihtiyacın olacak! Göğüslerin hiç olmadığı kadar büyük ve hassas olabilir ve sana ağırlık yapabilir. Bu nedenle destekli sütyenleri tercih edebilirsin. Eğer ciddi bir hassasiyet problemin varsa bez sütyenleri de tercih edebilirsin ancak giydiğin sütyenin çok bol olması sana herhangi bir destek sağlamayacak. Rahatını sağlamak için toplayıcı ve destekli hamile sütyenleri en iyisi!

Kırkıncı haftadan sonra ise yapacağın şey belli! En yakın arkadaşın bir emzirme sütyeni olacak! Tabii emzirme sütyenlerinin egemenliği bazı durumlarda hamilelik döneminde bile başlayabiliyor.

Bu arada hamilelik dönemini daha ayrıntılı görmek istersen bak: Hafta Hafta Gebelik

Hamilelikte emzirme sütyeni kullanılabilir mi?

Bazı kadınlar hem ihtiyaçlarını karşıladıkları hem de hamilelik sonrasında kullanabildikleri için hamilelik döneminde emzirme sütyeni kullanmayı faydalı buluyorlar. Aslında bu kötü bir fikir değil; çünkü göğüslerin doğumdan sonra hemen eski haline dönmeyecek ve hamilelik döneminde istediğin rahatlık, emzirme döneminde de söz konusu olacak. Emzirme sütyenleri de bu beklentileri karşılıyorken, hem bütçene hem de göğüslerine iyi davranmak için tercih edebilirsin.

Hamile sütyeninden bahsettik, külodundan bahsetmemek olur mu? Seçimin için sana yardımcı olacak rehberimiz burada: Hamile Külodu