Hamilelikte Folik Asit Kullanımı Hakkında Merak Ettiğin Her Şey

Folik asit, hamilelik öncesinde ve sürecinde sana eşlik edecek en yakın arkadaşlarından biri. Peki, anne adayları için folik asit kullanımı neden bu kadar önemli? Folik asit bakımından zengin olan yiyecekler hangileri? Günde kaç mg kullanmak gerekir? Hadi, hepsini öğrenme vakti!

Bunu da mutlaka oku: Hamilelik Öncesi Beslenme: Beslenme Programına Alman Gereken 7 Vitamin ve Mineral!

Folik asit nedir?

Belirli bitkisel yiyeceklerde bulunan folatın sentetik formu olan folik asit, gebeliğin sağlıklı ilerlemesine katkıda bulunan bir B vitamini.

Folik asitle folat arasındaki fark nedir?

İnsan elinden çıkma sentetik bir besleyici öge olan folik asit, kana çabucak karışır. Rafta uzun yıllar bekleyebilir. Folat ise doğal formda bulunan bir vitamindir. Gebelik sürecindeyken ceninin, sonrasında ise çocuğun ve hepimizin bedensel ihtiyacını karşılar. Folik asit takviye halde alınırken, onunla aynı görevi yapan folat gıda formunda alınır.

Hamilelikte folik asit ne işe yarar?

Folik asiti kullanmaya hamile kalmadan önce başlarsan bebeğini “nöral tüp kusurları” adı verilen omurga ve beyin ile ilgili doğumsal kusurlara karşı koruyabilirsin. Hamilelik süresince folik asit alımı, doğacak bebeklerde merkezi sinir sistemi anomalilerini önemli ölçüde azaltır. Folik asit, en çok rastlanan;

  • Spina bifida (omurganın açık kalması),
  • Ensefalosel (beynin kafatası kemiğinin dışına çıkması),
  • Anansefali (beynin gelişmesi) gibi hastalıkların görülme olasılığını % 70 azaltır.

Ayrıca, diğer vitaminlerin de uygun dozda alınmasıyla kalp ve böbrek hastalıklarını kısmen önleyebilir. Bu nedenle, doğurganlık dönemindeki bütün kadınlara folik asit içeren prenatal vitamin almaları önerilir.

Gebelikte vücuduna iyi bakman önemli: Hamilelikte Alınması Gereken Vitamin ve Mineraller Nelerdir?

Folik asit takviyesine ne zaman başlanmalı?

Hamileliğin ilk dönemlerinde folik asit takviyesi kullanmak bebeğin normal gelişim şansını artırır. Folik asite, gebe kalma kararından yaklaşık 3 ay önce başlamalı ve hamileliğin ilk 12 haftası boyunca sürdürmelisin.

Özellikle hamile kalmayı takip eden ilk 28 gün, nöral tüp defektinin önlenmesi açısından en kritik zamanlar.

Hamilelikte kaç mg folik asit alınmalı?

  • Folik asit kullanımı için en kritik dönem, hamile kalmadan önceki 3 ay ve hamileliğinin ilk 3 ayı. Günlük 400 mcg miktarında folik asit takviyesi alman yeterli bir kullanım olur.

  • Önceden, folik asit eksikliği nedeniyle merkezi sinir sistemi hasarlı bebek doğumu yaptıysan, doktorunun da tavsiyesi ile 0,4 miligramın üstüne çıkabilirsin.

  • Bunlara ek olarak folik asit içeren gıdalardan da 200 mg alarak günlük folik asit alımını 600 mg’a çıkarabilirsin. Folat yönünden zengin yiyeceklerden 2 porsiyon tüketerek genelde 200 mg’a ulaşabilirsin.

Gebelikte folik asit fazla alınırsa ne olur?

Folit asit fazlalığı nadir görülen bir problem. Eğer tükettiğin gıdalar veya multivitaminler sebebiyle vücudundaki folik asit oranı yükseldiyse, bunların alımını kısıtladığın takdirde seviye normale döner.

Buna rağmen, oranda bir azalma yoksa uzman doktorunla görüşmen gerekir. Çünkü hamilelik dönemindeki folik asit fazlalığının bebeğin gelişimini olumsuz etkilediğine dair görüşler var.

Hangi folik asit ilaçları kullanılmalı?

Sıradan bir multivitamin, ihtiyacın olan folik asiti içerebilir. Fakat yine de kullandığın multivitamin minimum 400 mcg folik asit içeriyor mu, kontrol etmeyi unutma. Bunun dışında hangi markayı kullandığının pek bir önemi yok, herhangi bir folik asit takviyesi alabilirsin.

Doktorların önerdiği markalar genellikle Folic Plus ve Folbiol oluyor. Folic Plus, kalsiyum ve D vitamini katkılı bir ilaç ve fiyatı Folbiol'e göre daha yüksek. Tabii ki ikisi dışında kullanabileceğin başka folik asit hapları var. Aşağıda markalarıyla birlikte folik asit fiyatlarını görebilirsin.

Marka İçerik Fiyat
Solgar Folic Acid (Folacin) 400 mg Şeker, tuz ve nişasta içermez. 56,90 TL
Folidoce 400 mg B12 de içerir. 20,08 TL
Ferrozinc Demir, çinko ve C vitamini de içerir. 16,47 TL
Ferplex Demir de içerir. 18,73 TL
  • Solgar Folic Acid (Folacin), vegan ve vejetaryen kullanımına da uygun bir folik asit.

Folik asit nelerde var?

Folik asit içeren besinler
Ispanak, semizotu, brokoli gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler
Turunçgiller gibi kimi meyveler ve suları
Mayalı yiyecekler, folik asit katkılı ekmekler ve tahıllar
Kuru fasulye, nohut, mercimek gibi baklagiller
Siyah ve yeşil fasulye
Avokado, muz, çilek
Buğday özü
Kuşkonmaz
Karaciğer
Ton balığı
Yumurta sarısı
Yoğurt
  • Folik asit içeren sebzeleri ya buharda hafifçe pişirmeli ya da çiğ yemelisin.

Hamilelikte folik asit eksikliği nelere yol açar?

Folik asit yetersizliği merkezi sinir sistemi hastalıklarına, bu da bebeklerin doğumdan sonra gelişmeden ölmesine neden olabilir.

Folik asit hamile kalmayı kolaylaştırır mı?

Gebelik öncesinde kullanılan folik asit, düzensiz yumurtlamanın önüne geçip progesteron seviyesini düzenlediği için hamile kalma olasılığını artırır.

Gebelikte folik asit ne zaman bırakılmalı?

Memorial Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Koordinatörü Op. Dr. Cihangir Yılanlıoğlu, hamileliğin 12. haftasına kadar B vitaminleri grubundan olan folik asite devam edilmesini söylüyor. 12. haftadan sonra folik asit kullanmayı bırakabilirsin, folat içeren gıdalarla beslenmek senin için yeterli.

Kaynaklar:

Hamilelikten 3 Yaşa Kadar Bebeğimi Büyütüyorum-Kaknüs Yayınları

Hafta Hafta Hamileliğiniz-Dr. Glade B. Curtis, Judith Schuler

Hamilelikte Beslenme ve Yemek Pişirme-Tara Gidus

Hamilelikte Sağlıklı Beslenme-Dr. Allan Walker & Courtney Humhpries