Hamilelikte Mide Bulantısı ile Başa Çıkma Rehberi

Mide bulantısı! En çok korktuğun şeylerden biri olduğunu tahmin etmek zor değil.

Tabii şanslı bir hamilelik dönemi geçirip, çok fazla mide bulantısı yaşamayabilirsin.

Ancak o kadar şanslı olmama ihtimaline karşın gebelikte mide bulantısı ile ilgili bilgileri senin için bir araya getirdik.

Hamilelikte mide bulantısının nedenlerini, ne zaman başladığını, ne zaman biteceğini ve bu semptomla nasıl başa çıkabileceğini öğrenirsen her şey daha kolay olabilir! Hemen rehberi oku ve uygulamaya başla!

Hamilelikte mide bulantısının sebepleri nelerdir?

Bir bebeğin olacağını öğrendiğin günden beri yaşadığın en büyük sorunlardan biri muhtemelen bulantı hissi! Eskiden beri filmlerden, kitaplar biliriz. Hamilelerde mide bulantısı olur. Peki ama hamilelikte neden mide bulanır? Sebep tam olarak bilinmese de bununla ilgili çeşitli fikirler var. İşte bu hissi yaşamana sebep olabilecek nedenler:

1- Hormon düzeyi

Hamile kaldığın anda vücuduna ortalamanın üzerine çıkan progesteron gibi hormon düzeyleri mide bulantılarını arttırıyor olabilir.

2- Hassaslık

Hamileliğinin öncesinde de bulantı ve kusma şikayetlerinin olması, senin bulantıya sebep olan faktörlerden daha çabuk etkilendiğini gösterir. Eğer böyle sorunları genelde yaşamayan biriysen, muhtemelen hamileliğinde de çok fazla mide bulantısı çekmezsin.

3-Yorgunluk

Yorgunluk, stres ve yetersiz beslenme de hamilelerde mide bulantısına neden olabilir.

Hadi o zaman yeterli beslen: Hamileliğin Hangi Trimesterinde Nasıl Beslenmelisin?

4- İlk hamilelik

Eğer ilk bebeğine hamileysen ve vücudun hamile olma halini ilk kez yaşıyor ve buna adapte olmaya çalışıyorsa mide bulantısı ve kusma yaşama ihtimalin artar.

5- Çoğul gebelik

İkiz veya üçüz bebeklere hamileysen yani çoğul gebelik yaşıyorsan bu da yaşadığın bulantıları tetikleyebilir.

13 Soruda İkiz Gebelik Hakkında Her Şeyi Öğren!

Hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar?

Muhtemelen bir sabah bulantısı ile tanışacağın bu semptom genelde hamileliğin ilk aylarında görülür. Yani "Gebelikte mide bulantısı ne zaman başlar?" sorusunun büyük oranda en doğru cevabı 1. trimester olarak bilinen ilk 3 aydır.

Bebeğin yavaş yavaş büyürken nelere ihtiyacın olacak: Hamilelikte İlk Üç Ay: İlk Trimesterde İhtiyacın Olacak 7 Şey

Hamilelikte mide bulantısı çoğunlukla 5. ve 8. gebelik haftaları arasında ortaya çıkar. Ancak ilk 2 hafta gibi çok erken dönem içinde de mide bulantısı yaşayabilirsin. Belli olmaz!

Hamilelikle ilgili her konuda olduğu gibi bu da yine tamamen senin bünyenle ve deneyiminle ilgilidir.

Hamilelik sürecini yakından takip etmek ve hangi hafta neler yaşayacağını öğrenmek için Hafta Hafta Hamilelik serimize mutlaka göz at!

Hamilelikte mide bulantısı ne zaman biter?

Genellikle hamileliğin 13. ve 14. haftalarında mide bulantısı azalır. "Gebelikte mide bulantısı ne zaman geçer?" diye merak ediyorsan 2. trimesterde bu şikayetinin artık azalacağını söyleyebiliriz. 2. trimesterin yaşadığın şikayetlerin azaldığı ve bütün süreç boyunca en rahat geçireceğin dönem olduğunu bilmelisin. Bu dönemin tadını çıkart!

2. trimester ihtiyaçları için tıkla!

Fakat her zaman söylediğimiz gibi hamilelik herkes için başka bir süreçtir. On dördüncü haftadan itibaren hala bulantın devam ediyorsa, tedirgin olmamalısın. Bazı hamileler, ilk üç aylık dönemin sonrasında da bulantı hissetmeye devam ederler. Sen de onlardan biri olabilirsin. Dolayısıyla "Gebelikte mide bulantısı ne kadar sürer?" sorusunun herkes için geçerli tek bir cevabı ve süresi olmadığını unutmamalısın.

Haftalar geçiyor, sen bazı belirtileri yaşarken miniğin büyüyor. Hadi, onun gelişimini bu tablodan takip et: Pratik Gebelik Takibi: Hamilelikte Bebek Gelişimi Tablosu

Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir?

Madem mide bulantısı, hamilelikte seni zorluyor; biz de kolay uygulayabileceğin 8 yöntem bulduk. Aşağıdaki listeyi mutlaka incelemelisin!

1- Erken saatte kahvaltı yap!

Uzun bir gece uykusunun ardından miden boş kalır ve midenin bulanma ihtimali artar. Hatta en iyisi yataktan kalkmadan ağzına atabileceğin kraker, kuru yemiş gibi yiyecekleri başucunda bulundurabilirsin.

Sana harika bir rehber hazırladık: Hamilelikte Beslenme Hafta Hafta Nasıl Olmalı?

2- Bir şeyler atıştır!

Midenin boş kalmasını engellemek için gece geç saatte bir şeyler atıştırabilirsin. Bir şeyler atıştırmaktan kastettiğimiz, ağır ve yağlı yiyecekler değil tabii ki.

Yatmadan tüketeceğin bir bardak süt, birkaç kuru kayısı, ceviz, badem, fındık hamilelikte mide bulantısına iyi gelen şeyler arasında sayılabilir ve sabah güne daha keyifli başlamanı sağlar.

3- Daha az ve sık yemek yemeyi dene!

Boş mide bulantıyı arttırır! Çok dolu olan mide ise kendini kötü hissetmene sebep olur. Bu yüzden hamilelik boyunca da önerilen 6 küçük öğün prensibini benimseyebilirsin.

Gün içinde az ve sık yemek bebeğinin gelişimi için de en verimli yöntemdir.

Asla vücuduna sokmaman gerekenler var: Bu 15 Şeyden Uzak Dur: Hamilelikte Yenmemesi Gerekenler!

4- Midene iyi gelen besinleri seç!

Az yağlı, sindirimi kolay besinleri tercih etmek midene iyi gelebilir. Ayrıca, proteinli gıdaları daha iyi sindirebildiğini düşünüyorsan seçimlerini onlardan yana kullan! Et-tavuk-balık yemek zor geliyorsa peynir, yoğurt, süt ve kuru baklagilleri deneyebilirsin.

Bunun için daha ayrıntılı bilgi edinmek istersen Hamilelikte Beslenme Programı: Hamilelikte Neler Yemeli? yazımıza göz atabilirsin.

Ancak bu süreçte sağlıklı beslenmeyi pek beceremiyorsan canını sıkma! Esas önceliğin, midende bir şeylerin bulunması!

5- Kendini gözlemle!

Hangi yiyecek ve kokuların mide bulantını arttırdığının farkında olman, işini kolaylaştırabilir. Bu dönemde koku alma duyunun gelişmiş olması, hormon düzeyini, o da bulantını arttırır. Yani, sadece herhangi bir yemeğin kokusundan değil; aynı şekilde losyon kokusu da mideni bulandırıyor olabilir. Ondan da uzak durmalısın!

6- Bol su iç!

Sıvı alımının eksik olmadığından emin ol! Vücudunun susuz kalması, vücudundaki katı besin eksikliğinden daha ciddi bir sorundur. Hangi sıvıları almanın daha faydalı olacağı konusunda doktorundan yardım alabilirsin.

Fakat çay, meyve suyu gibi sıvıların hiçbirinin suyun yerini tutmayacağını unutma!

Vücuduna iyi bak: 7 Adımda Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

7- Zencefil, mideye iyi gelir!

Yaşlıların söylediklerine göre zencefil mide bulantısına iyi gelebiliyor. Bu yüzden hamilelikte mide bulantısına iyi gelen yiyecekler arasında ilk sıraya zencefili koyabiliriz. Zaten sağlıklı olan bu besini yaptığın keke ekleyebilir; zencefilli bisküvi yemeyi tercih edebilir; nane-limon çayı ile içebilirsin.

8- Yorgunluğunu ve stresini azaltmaya çalış!

Bu pek kolay olmayabilir tabii ama daha fazla uyuyup gevşemeye çalışabilirsin. Gündelik yaşantını bir takım işlere yetişmeye çalışmadan kurmaya dikkat edebilirsin.

Kaygılarını sevdiklerinle paylaşmaya da geçmiş dönemlere oranla daha açık olmaya özen gösterebilirsin.

Hamilelikte bulantı ve mide şikayetleri yaşayanlar başka neler yapabilir?

Diyetisyen Serap Akyol'a gittik ve senin için mide bulantıları ve diğer mide şikayetlerin için neler yapabileceğini sorduk. İşte harika öneriler!

Aman dikkat!

Bulantıyı her an her yerde yaşayabilirsin! Bunun için çantanda taşıyacağın tuzlu kraker mideni bastırmana yardımcı olabilir. Sadece o da değil; yanında şeffaf plastik poşet ve peçete gibi kendini güvende hissedeceğin bir iki şey taşımayı da deneyebilirsin.

Hamilelikte mide bulantısına çözüm yolları için tıp desteği

Hamilelikte mide bulantısı için tamamen başarılı bir tedavi yöntemi yoktur.

Ancak akupresür, akupunktur, meditasyon gibi tıp uygulamaları "Hamilelikte mide bulantısını ne geçirir?" soruna alternatif cevaplar olabilir.

Biraz bilgi verelim:

1- Akupunktur

Deriye saç kılı inceliğinde iğneler batırılır. Sinirlerine etki eden bu iğneler, endorfin salgılamana yardımcı olarak mide bulantına olumlu etkide bulunabilir.

Hamilelik döneminde bunun bir soruna sebep olup olmayacağına dair aklına takılan sorular varsa bir akupunktur uzmanıyla görüşebilirsin.

2- Akupresür

Akupunkturla aynı prensip üzerinden çalışır. Ancak onun yöntemi, iğne yerine parmaklarla baskı uygulamaktır. Bu yöntemin, mide bulantılarının yanı sıra doğum sırasındaki bel ağrılarına da iyi geldiği düşünülürse "Hamilelikte mide bulantısı için ne yapmalı?" sorusuna verilecek en iyi cevaplardan biri olabilir.

Eğer bu süreçte bel ağrısı şikayetleri yaşıyorsan mutlaka Hamilelikte Bel Ağrısı ile Başa Çıkma Rehberi yazımıza göz at!

3- Meditasyon

Hamilelik boyunca meditasyon ve nefes teknikleri uygulamak da "Gebelikte mide bulantısına ne iyi gelir?" sorusunun cevaplarından biridir. Üstelik sadece mide bulantısı için değil; doğum sancıları ve duygusal stresle başa çıkma yöntemi olarak da önerilir.

Hamilelik döneminde yaşayacağın birçok ağrı ve şikayeti azaltmak, doğumu kolaylaştırmak için nefes egzersizlerini mutlaka uygula: Rahat Bir Hamilelik ve Doğum Geçirmenin En Doğal Yolu: Nefes Egzersizleri

Hamilelikte aşırı mide bulantısı zararlı mı?

Genellikle gebelikte mide bulantısı tıbbi yardım alacak kadar soruna sebep olmaz. Ancak hamilelikte çok mide bulantısı ve kusma durumu, besin ve sıvı kaybına neden olur.

Böyle bir durum ile karşı karşıyaysan ve kendini sürekli yorgun hissediyorsan doktorunu aramalısın. Doktorundan duyacağın basit öneriler içini rahatlatacaktır.

Hamilelikte mide bulantısı ilacını doktorun gerek görürse verebilir, sen sakın kafana göre ilaç alma.

Hamilelikte mide bulantısı cinsiyeti belirler mi?

Tabii ki hayır. "Mide bulanırsa kız olur, bulanmazsa erkek olur." gibi fikirlerin hiçbir bilimsel geçerliliği yok. Bunlar batıl inanç, önemseme.

Bu da ilgini çekebilir: Hamilelikte Mide Yanması ile Başa Çıkma Rehberi