Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Ne Zaman Başlar?

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Ne Zaman Başlar?

Adet gecikmesi yaşadın, son zamanlarda halsizleştin ve vücudunda olağan dışı gelişmeler var. Dolayısıyla hamilelik belirtileri nelerdir, diye merak ediyorsun. Peki, en erken hamilelik belirtileri ne zaman başlar? 7 günde hamilelik belirtileriyle gebeliği tespit etmek mümkün mü?

Bu yazıda bedeninin sana gösterdiği gebelik belirtileri hakkında bilgiler verdik. Gel bakalım yaşadıkların hamileliğin ilk belirtileri mi?

Hamilelik belirtileri nelerdir?

 • Adet gecikmesi,
 • Akıntı,
 • Kasık ağrısı,
 • Memelerde hassasiyet,
 • Meme başlarının koyulaşması,
 • Sık idrara çıkma,
 • Hafif kanama (üstüne görme),
 • Koku hassasiyeti ve aşerme,
 • Bulantı ve kusma,
 • Karında şişkinlik,
 • Vücut sıcaklığının yükselmesi.

Hamilelik belirtileri ne zaman başlar?

Bazı kadınlar için hamileliğin ilk belirtileri, döllenmenin oluşumundan sonraki ilk 5-10 gün arasında hissedilebilir. Ama bu sırada muhtemelen regl tarihinin gelmesine daha vakit olduğu için öncesinde hissettiğin belirtileri çok fazla anlamlandıramayabilirsin. Adet dönemin geçtikten sonra hamileliğin belirtileri ilk hafta anlamlanmaya başlar.

Adet Döngüsü Nedir? Yumurtlama Dönemiyle Nasıl Bir Bağlantısı Vardır?

En erken hamilelik belirtileri ne zaman ortaya çıkar?

Hamileliğin ve adet öncesi dönemin (PMS) semptomları birbirlerine çok benzer. Bu yüzden bazı kadınlar yumurtlama sonrası ilk birkaç günde bedenlerinde hamilelik belirtileri gözlemleyebilirler. Ancak bu belirtilerin sebebinin hamilelik olup olmadığını söylemek zor.

En erken gebelik belirtileri nelerdir, sorusunu yanıtlayalım. İlk belirtiler adet gecikmesinin başlamasıyla ortaya çıkar. Kasık bölgesinde rahatsızlık hissi ve şişkinlik yaşanabilir. Fakat bu semptomlar adet dönemine denk geldiği için hamile olduğunun farkında olmayabilirsin. Ne zaman ki yumurtalar spermle buluşur, döllenmenin gerçekleşmesiyle birlikte erken hamilelik belirtileri başlar. Mide bulantısı ve baş dönmesiyle birlikte ilk hamilelik belirtileri baş gösterir. Gebeliğin ilk belirtileri 12. haftadan itibaren ortadan kaybolur.

Daha fazla bilgi için: En Erken Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar?

7 günde hamilelik belirtileri neler?

Hamileliğin ilk hafta belirtileri 7 gün içerisinde ortaya çıkmaya başlar. Peki 1 haftalık hamilelik nasıl belli olur, sana bundan bahsedelim. Her anne adayında değişiklik gösterebilen bu semptomların ilki, kasık ağrısı ve kasılmalarla kendini gösterir. Bebeğin anne karnına yerleştiği ilk haftada, üstüne görme denilen kısa süreli hafif kanamalar görülebilir. Sen de pek çok anne adayı gibi bu pembe ya da kahverengi lekelenmeleri regl kanaması zannedebilirsin.

Detaylı bilgi için: 7 Günde Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Erken hamilelik belirtileri

Prof. Dr. İsmail Çepni, ilk hafta hamilelik belirtilerini ve öne çıkan en belirgin semptomları anlattı!

Yüzde yüz hamilelik belirtileri neler?

Öncelikle her hamile kadının bu belirtileri aynı şekilde yaşamasının söz konusu olmadığını söyleyelim. Geciken regl kanaması hamileliğin yüzde yüz belirtilerinden biri olarak gösterilse de adet düzensizliği yaşayan kadınlar için bu, kesin sonuç olmayabilir. Ancak adet gecikmesi, kasıklarda ağrı, akıntı, memelerde hassasiyet, sık sık idrara çıkma, kokuya karşı hassasiyet, baş dönmesi, sabah bulantıları ve kusma gibi semptomların her birinin görülmesi hamilelik ihtimalini çok güçlendirir.

Bu semptomların yanı sıra yaşanan duygusal değişimler, vücut ısısının yükselmesi, halsizlik ve sürekli uyuma isteği gibi belirtiler de gebeliğe işaret eder. Şimdi en kesin hamilelik belirtilerine detaylıca bakalım.

yüzde yüz hamilelik belirtileri neler

1. Adet gecikmesi

Yüzde yüz hamilelik belirtileri içerisinde akla ilk olarak hepimizin bildiği gibi adet gecikmesi gelir. Özellikle, normalde regl dönemleri düzenli olan bir kadın, adet kanamasının beklenen tarihte başlamadığını fark ettiğinde, bunun bir erken gebelik testi almak için en kuvvetli gerekçe olduğunu düşünür. Senin de adet dönemin geciktiyse, hamile kalma ihtimalini düşünmelisin.

Hamilelik belirtisi mi adet mi? Adet belirtisi ile hamilelik belirtisi arasındaki farkların neler olduğu, bu iki durumunun birbirinden nasıl ayırt edilebileceği birçok kadın gibi senin de kafanı karıştırıyor olabilir. Çünkü akıntı, kasıklarda yoğun ağrı ve sırt ağrısı gibi semptomlar da adet gecikmesinin belirtileri arasında sayılıyor. Kabul edelim, hamilelikte adet belirtileri gibi durumlar yaşanıyor ve bunun ayrımını yapmak çok kolay değil.

İşini kolaylaştırmak için seni Hamilelik Belirtisi mi Âdet mi? yazımıza davet edelim.

2. Akıntı

Adetin geciktiyse ve son günlerde yoğun bir akıntın varsa sen de pek çok anne adayı gibi vajinadan beyaz akıntı gelmesi hamilelik belirtisi midir, diye merak edebilirsin. Haberin olsun hamilelik belirtileri, akıntı şeklinde de olabiliyor. Bunun sebebi ise vücutta yoğun şekilde salgılanan östrojen hormonunun yumurtalıkları daha hızlı çalıştırması!

Burada önemli olan akıntının rengi ve kokusu. Bu özellikler değişince kafanda soru işaretleri oluyor biliyoruz. Sorularından yola çıkarak seni aydınlatalım.

 • Beyaz akıntı hamilelik belirtisi mi?: Evet, ayrıca akıntın şeffaf ve kokusuz ise sorun yok.
 • Sarı akıntı hamilelik belirtisi mi?: Olabilir ancak renginin sarı ya da yeşile yakın olması, koyulaşması iyiye işaret değil. Bu renge kötü bir koku da eşlik ediyorsa enfeksiyon söz konusu olabilir.
 • Kahverengi akıntı hamilelik belirtisi mi?: Kahverengi ya da pembeye çalan akıntıyı normal ve belirti olarak kabul edebiliriz. Çünkü bu yerleşme kanaması olabilir.

Hamilelikte Akıntı Hakkında Merak Ettiğin Her Şey bu yazımızda.

3. Kasık ağrısı

Adetin gecikti ve adet olacakmış gibi ağrı hamilelik belirtisi mi, diye merak ediyorsun. Kasık ağrısı da erken dönem hamilelik belirtileri arasında sayılır. Embriyonun rahim içine yerleşmesinden kaynaklanan kasık ağrısı, genellikle hamileliğin 4. ve 5. haftalarında görülür.

Anlattık: Hamilelikte Kasık ve Karın Ağrısı Neden Olur?

4. Memelerde hassasiyet

Hamile kaldığında hormon seviyelerinde değişiklikler meydana gelir. Bu değişiklikler sebebiyle göğüslerde acı ve şişkinlik oluşur. Hani regl dönemi başlamadan önce göğüslerde ağrı gibi bir hassasiyet olur ya, bu ağrı da adet öncesini andırır, ancak ondan daha şiddetlidir.

Memenin ucu hassasiyeti hamilelik belirtisi mi, bunu da açıklayalım. Gebeliğin yol açtığı bu hassasiyet göğüsle sınırlı değil, meme uçlarında da etkili. Ağrıyan, sızlayan, dolgun, şişkin, hassas hatta dokununca acıyan göğüsler, birçok kadın için spermle yumurtanın buluşmasından itibaren hissedilen, en erken gebelik belirtileri arasındadır. Hemen "Gebelikte memelerde hassasiyet ne zaman başlar?" sorusuna cevap verelim. Bu hassasiyet döllenmeden hemen birkaç gün sonra başlayabilir.

Bak neler olacak: Hamilelikte Göğüslerde Yaşanan Değişimler

5. Meme başlarının koyulaşması

Göğüslerdeki değişiklikler şişkinlik ve hassaslaşma ile sınırlı değil! Bu yüzden "Hamile olduğumu nasıl anlarım?" diye düşündüğünde, göğüslerini inceleyerek işe başlaman mantıklı. Çünkü göğüslerinde sadece ağrı hissetmekle kalmaz, göğüs uçlarının etrafındaki alanın genişlediğini ve koyulaştığını da fark edebilirsin.

Meme başlarını çevreleyen dairesel bölgelerin döllenmeyi izleyen birkaç hafta içinde genişlemesi normaldir. Cildinde oluşan bu ve bunun gibi renk değişimlerinin sorumlusu, şimdiden coşan hormonların! Aynı zamanda meme başlarının etrafında (sivilce gibi görünen ama sivilce olmayan) minik kabarcıklar da büyüyebilir. Vücudunun değişen hormon dengesine ve hamileliğe alışması birkaç hafta kadar sürebilir, sonrasında muhtemelen kendini daha rahat hissedersin.

6. Sık sık idrara çıkma

Son günlerde en çok vakit geçirdiğin yer klozet ise, geceleri normalde alışık olmadığın bir şekilde uyanıp tuvalete gidiyorsan, aklına “Sık idrara çıkma hamilelik belirtisi olabilir mi?” sorusu gelebilir. Soruna cevabımız, evet olacak!

Hamilelikte sık idrara çıkma ne zaman olur, bunu da merak edebilirsin. Bu durum genellikle döllenmeden 1 ila 3 hafta sonra ortaya çıkar. Nedeni ise kan akışını hızlandıran hormonların, böbreklere de etki etmesi!

7. Hafif kanama (üstüne görme)

Bazı kadınlar embriyo rahme yerleşirken hafif bir vajinal kanama yaşarlar. Buna yerleşme kanaması (implantasyon kanaması) denir. Dolayısıyla hamileliğin ilk hafta belirtileri arasında sayılabilir. Yerleşme kanaması, genellikle döllenmeden 5-10 gün sonra, muhtemelen de adet olmayı beklediğin tarihten daha erken görülür. Bu durum genellikle adet dönemine denk düştüğü için, adet kanamasıyla karıştırılabilir. Ancak bu hamilelik belirtisi kanaması, adet kanaması gibi kırmızı değil, açık ila orta koyulukta değişen bir pembedir.

Ayrıntısına bak: Yerleşme Kanaması (Üstüne Görme)

8. Koku Hassasiyeti

Hamileliğin ilk belirtilerinden biri de koku alma hassasiyetidir. Önceden rahatsız olmadığın bir koku, midenin bulanmasına sebep olabilir. Bu yüzden hamile olduğunu nasıl anlarsın sorusunun cevabı için, şunlara cevap vermeni istiyoruz.

 • Koku alma duyun keskinleşti mi?
 • Çevredeki kokulara karşı her zamankinden daha duyarlı bir hale geldin mi?
 • Kimsenin hissetmediği kokuların sende abartılı tepkilere yol açtığı zamanlar oluyor mu?
 • Cevapların arasında evet varsa, bir dur düşün deriz. Gebeliğin ilk belirtilerini yaşıyor olabilirsin.

Hamilelikte koku hassasiyeti ne zaman başlar, bunu da söyleyelim. İlk haftalarda ortaya çıkan koku hassasiyeti, gebeliğin 3. ve 4. aylarına kadar sürebilir.

9. Halsizlik ve uyku isteği

Parmaklarını oynatmaya bile halin mi yok? Kendini bıraksan yerlerde sürünecek kadar bitkin mi hissediyorsun? Daha önce hiç uyumadığın kadar uyuyor musun?

Yukarıdaki sorular bugünlerde yaşadıklarını tarif ediyorsa, “Halsizlik hamilelik belirtisi mi?” soruna evet cevabı verebiliriz. Halsizlik ve uyku isteği aynı zamanda eskilerin hamilelik belirtileri arasında saydıkları ilk şeylerden. Olayı bilimsel tarafıyla ele alacak olursak bu semptom bedeninin hamileliğe uyum sağlamak için yaşadığı değişimler sebebiyle ortaya çıkar ve 2. trimester döneminde etkisini azaltır.

Destekçilerin: Hamilelikte Halsizlik Sorununa İyi Gelen 10 Şey

10. Bulantı ve kusma

Hamilelik belirtileri ilk haftada kendini mide bulantısı ve kusma ile de gösterir. Bulantı ve kusma döllenmeden sonra oldukça erken bir dönemde ortaya çıkabiliyorken, bazı kadınlarda döllenmeyi takip eden günlerde, bazı kadınlarda ise bu belirti 6. hafta civarı yaşanmaya başlar.

Hormon seviyesindeki değişiklikler sebebiyle ortaya çıkabilen bu durum, sabah bulantıları olarak biliniyor olsa da günün herhangi bir saatinde yaşanabilir.

Detaylar için: Hamilelikte Mide Bulantısı ile Başa Çıkma Rehberi

11. Karında şişkinlik

Şişkinlik hissi en erken hamilelik belirtilerinden biri olabilir, çünkü döllenmenin ilk anlarından itibaren başlayabilir. Bunun şimdiden değişen hormonlarınla ilgili olduğunu düşünebilirsin.

Yani, “Karında şişlik hamilelik belirtisi mi?” soruna cevabımız evet ama bu hissi adet öncesi şişkinlik ve ödemden ayırt etmek zordur. O yüzden heveslenmeden önce biraz beklemeni tavsiye ederiz.

12. Vücut sıcaklığının yükselmesi

Vücut sıcaklığının artması hamilelik belirtisi midir, hemen açıklayalım. Eğer normal şartlar altında düzenli vücut sıcaklığını biliyorsan, normalden 1 derece yükselmesini bir belirti olarak kabul edebilirsin.

Bu durumda vücut sıcaklığını düzenli bir şekilde takip edersen, hamile kaldığın andan itibaren vücut sıcaklığının 1 derece yüksek olduğunu ve hamilelik boyunca yüksek kaldığını görebilirsin. Yüksek sıcaklık ilk gebelik belirtileri nelerdir, sorusu için bedeninin sana verdiği erken dönem sinyallerden biridir.

Gebelik belirtileriyle ilgili sorulan sorular

1 haftalık hamilelik kanda belli olur mu?

Evet, eğer "Hamile miyim?" diye merak ediyorsan gebeliğinin ilk haftası kan testi yaptırarak kesin sonuç alabilirsin.

Hiç belirti olmadan hamilelik olur mu?

Evet, yukarıda saydığımız semptomların hiçbirini yaşamadan da hamile olabilirsin. Gebeliği anlamanın en güvenilir yolu ise kanda hamilelik testi yaptırmak.

Adet gecikmesi olmadan hamilelik belirtileri olur mu?

Üstüne görme dediğimiz kısa süreli hafif kanamalar nedeniyle adet olduğunu zannetsen de aslında gebelikten kaynaklı bir semptom yaşıyor olabilirsin.

Gebeliğin ilk günlerinde mide ağrısı olur mu?

Mide ağrıları genelllikle gebeliğin ilk 4 haftasından itibaren başlar ve üçüncü aya kadar aralıklarla devam eder. Ancak kasık ağrısı erken hamilelik belirtileri arasında.

Bu makaleyi arkadaşlarınla paylaş:

Kaynakça ve İleri Okuma

 • Cook A., Golden A., Herman Deirdre ve Riggin Erika (Ed.). Sağlıklı Gebelik Rehberi. Ayşın Akyor (Çev.). İstanbul: Eksik Parça Yayınları, 2015.
 • Curtis B. Glade ve Schuler Judith. Hafta Hafta Hamileliğiniz. Sabri Yarmalı (Çev.). İstanbul: Beyaz Balina Yayınları, 2017.