Yerleşme Kanaması Ne Zaman Olur?

Yerleşme kanaması tıpta implantasyon kanaması, halk dilinde de üstüne görme olarak biliniyor. Peki yerleşme kanaması ne zaman olur? Hamileliğin ilk belirtilerinden sayılan yerleşme kanaması kaç gün sürer, tüm detaylar yazımızda seni bekliyor!

Yerleşme kanaması nedir?

Gebeliğe hazırlanan anne adaylarının aklına gelen ilk sorulardan biri, üstüne görme nedir, oluyor. Embriyo, döllenmenin gerçekleşmesiyle birlikte gelişmek ve yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamak için rahime bağlanır. Bu aşamada yerleşirken gerçekleştirdiği hamleler rahim içi astarındaki kılcal damarların patlamasına ve hafif kanamaya neden olur. Buna da yerleşme kanaması (implantasyon kanaması) ya da üstüne görme denir. Yani bu kanamayı bir döllenme belirtisi olarak kabul edebilirsin.

Yerleşme kanaması ne zaman olur?

İmplantasyon kanaması döllenmeden sonraki 7-14. günler arasında meydana gelir. Adet tarihinden önce gerçekleşir. Yani gebelikte yerleşme kanaması kaçıncı haftada olur, sorusunun yanıtının ilk 2 hafta içerisinde olduğunu söyleyebiliriz.

Hadi öğren: Adet Döngüsü Nedir?

Yerleşme kanaması kaç gün sürer?

Yerleşme kanaması yaklaşık olarak 6 ila 12 gün arasında sürebilir. Kanamanın şiddeti ve süresi kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Yerleşme kanaması herkeste olur mu, diye merak edebilirsin. Bu durum genelde 3 kadından 1’inde meydana geliyor. Yani, bazı kadınlarda yerleşme kanaması hiç görülmeden de gebelik gerçekleşebilir.

Yerleşme kanaması rengi nasıldır?

yerleşme kanaması rengi ve kıvamı nasıldır

Üstüne görme adet kanaması gibi olur mu, diye merak edebilirsin. Yerleşme kanamasının rengi ve kıvamının normal bir regl kanamasına göre daha koyu olduğunu söyleyebiliriz. Yerleşme kanamasının rengi soluk pembe ya da soluk kahverengi olabilir. Kıvamı da koyu ve akıntı şeklinde olabilir. Çok yoğun bir şekilde gerçekleşmez.

Bu süreçte kanama yaşadığında bunun adet mi yoksa implantasyon mu olduğunu anlayamayabilirsin. “Üstüne görme ile adet kanaması nasıl ayırt edilir?” merak ediyorsan, aşağıdaki tablo senin için faydalı olabilir.

Yerleşme kanaması Adet kanaması
Soluk pembe veya soluk kahverengindedir. Çok canlı kırmızı renktedir.
Akıntı şeklinde ve koyu yapılıdır. Akışkan yapıdadır.
Minimum 3 saat, maksimum 3 gün sürer. Süresi 5-7 gün arası değişir.
Adet tarihinden önce gerçekleşir. Her ay belli bir zamanda gerçekleşir.

Üstüne görme nasıl olur, artık biliyorsun. Bu kanama normal şartlarda bir müdahale gerektirmez, embriyoya ve anneye bir zarar vermez.

Aklındaki soru işaretlerini gider: Hamilelik Belirtisi mi Âdet mi?

Yerleşme kanaması ağrılı olur mu?

Normal şartlarda implantasyon kanamasının ağrılı olması beklenmez. Ama yerleşme kanaması yaşayanların bazıları bu kanamanın adet sancısına benzediğini ve hafif ağrılı olduğunu söylüyorlar. Bu nedenle bazı anne adayları için regl sancısına benzeyen hafif krampların yerleşme kanaması belirtilerinden olduğunu söyleyebiliriz. Ancak öyle olsa bile bu ağrılar çok uzun sürmez.

Ayrıca tutunma kanamasından önce göğüslerde ve karında dolgunluk hissi görülebilir. Ancak genelde göğüslerdeki dolgunluğa ağrı eşlik etmez.

Hemen tıkla, hamilelik haftanı öğren: Gebelik Hesaplama

Yerleşme kanaması hesaplayıcı

Yerleşme kanamasını hesaplamanın oldukça basit 2 yöntemi var. Ancak bu hesaplama sonuçlarının her zaman implamantasyona işaret etmediğini söyleyelim. Yerleşme kanaması en çok yumurtlamadan 9 gün sonra görüldüğü için yumurtlama tarihinin üzerine 9 gün ekleyerek implamantasyon tarihini öğrenebilirsin. Bir diğer yöntem olarak ise son adet tarihinin üzerine 23 gün ekleyebilirsin.

Eğer planlı bir gebelik söz konusu ise yerleşme kanamasını regl kanamasından ayırt edebilirsin. Ancak planlı bir gebelik söz konusu değilse yerleşme kanaması geldiğinde gebeliğinin başlayıp başlamadığından emin olmak için doktoruna görünmelisin.

Öğren bakalım: Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Ne Zaman Başlar?

İmplantasyon kanamasından kaç gün sonra gebelik belli olur?

Yerleşme kanaması gördükten 3 gün sonra bir gebelik testi yaparsan büyük ihtimalle çift çizgiyi görürsün. Çünkü yerleşme kanaması yaşayanlar yaklaşık 5-7 günlük hamiledir. “Yerleşme kanaması olurken test yapılır mı?” diye merak ediyorsan cevaplayalım, bu süreçte de pozitif sonuç alma ihtimalin var ama daha gerçekçi bilgi için kanamanın sonlanmasını beklemelisin.

İhtiyacın olabilir: Evde Yapılan Hamilelik Testleri Hakkında Her Şey!

Bu makaleyi arkadaşlarınla paylaş:

Kaynakça ve İleri Okuma

  • Murkoff E. Heidi ve Mazel Sharon. Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler. Nihal Gökçe (Çev.). İstanbul: Epsilon Yayınları, 2017.
  • Cook A., Golden A., Herman Deirdre ve Riggin Erika (Ed.). Sağlıklı Gebelik Rehberi. Ayşın Akyor (Çev.). İstanbul: Eksik Parça Yayınları, 2015.