Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Adetin gecikti ve "Hamile miyim?" sorusunu bir türlü kafandan atamıyorsun. Bu yazımızda senin için hamilelik testi ne zaman yapılır, anlattık. Sen bir erken gebelik testi yaparak içini ferahlatadur, biz "Hamilelik ne zaman anlaşılır?" ve gebelik testi sonucu neler söylüyor, aklına gelen tüm soruları cevaplayalım!

Hamilelik ne zaman anlaşılır?

Bazı kadınlar için erken belirtiler gebeliğin ilk birkaç haftasında başlar. Döllenmeden 5-10 gün sonra ilk belirtiler başlayabilir. Ancak bu işaretlere çok da bel bağlamamak gerekir. Çünkü hamileliğin ve adet öncesi dönemin (PMS) belirtileri benzerlik gösterir.

PMS (Adet Öncesi Sendromu) Nedir, Üstesinden Nasıl Gelinir?

Bazı semptomlar hasta olacağının ya da adetinin başlamak üzere olduğunun göstergesi de olabilir. Hatta gebelik belirtilerinin hiçbirini yaşamadan da hamile olabilirsin. Ancak örnek vermek gerekirse adete 4 gün kala hamilelik belirtileri pek net şekilde görülemez. Yani hamilelik ne zaman belli olur, konusunda net bir şey söylemek zor. Geciken adetinin üzerinden yaklaşık 1 hafta geçtikten sonra artık hamile olabileceğin ihtimalini düşünebilirsin.

Detaylıca anlattık: Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Erken gebelik testi nedir?

Erken gebelik testi aslında evde yapılan hamilelik testleriyle aynı şey, bu konuda kafan karışmasın. Ancak piyasada kendini direkt olarak erken gebelik testi olarak tanıtan ve kandaki HCG hormonunu ölçmede daha hassas olduklarını iddia eden birtakım markalar da var. Predictor early erken gebelik testi de bunlardan biri.

Gebelik testi ne zaman yapılır?

gebelik testi ne zaman yapılır

Hamilelik testinin doğru sonuç vermesi için yumurtanın sperm tarafından döllenmiş olmasının yanı sıra HCG hormonunun salgılanmaya başlanması gerekir. Eğer zamanından çok erken bir dönemde testi yaparsan, hamile olduğun durumda dahi negatif bir sonuçla karşılaşabilirsin. Bu durumda hamilelik testi ne zaman yapılır, diye merak edebilirsin. Güvenilir bir sonuç almak için HCG hormonunun idrarda daha yoğun salgılandığı zamanı beklemek en doğrusu. Bu doğrultuda hamilelik testi adet gecikmesinden kaç gün sonra yapılır, sana söyleyelim. Kesin bir sonuç için adet gecikmesinin üzerinden 1 hafta geçmesini beklemelisin.

Adete 5 gün kala idrarda gebelik testi yaparsan ikinci çizgiyi görmen mümkün değil. Ama gün geçtikçe hormon oranı artar. Yani adete 2 gün kala idrarda gebelik testi yaparsan ikinci çizgiyi silik bir şekilde belki görebilirsin. Ama adet tarihinin üzerinden geçen 7 günden sonra pozitif sonuç daha net çıkacaktır.

Test yapıp pozitif sonuç alırsan, hamileliğinin kaçıncı haftasında olduğunu öğrenmek için hemen tıkla: Gebelik Hesaplama

Hamilelik testi nasıl yapılır?

Evde gebelik testi yapmak son derece basit bir iş. Sadece aldığın hamilelik testinin içinde yazan talimatları uygulaman ve kısa bir süre beklemen gerek. Ancak hamile olup olmadığın konusunda fazla heyecanlı olduğun için bazı önemli noktaları gözden kaçırabilirsin. Bu ihtimale karşı birkaç öneride bulunalım:

 • Testin markasına göre çubuğu idrarına tutman ya da idrarını bir kaba alıp çubuğu içine batırman gerekebilir. Artık çoğu markanın test paketleri içinde damlalık bulunuyor ve bu sayede bir kaç damla idrar çubuk üzerine kolayca damlatılabiliyor.
 • Sonucu görmek için beklediğin sırada, testi sıcak olmayan düz bir yüzey üzerine bırakabilirsin. Önerilen bekleme süresinin sonunda sonuca bakman iyi olur; çünkü süreyi uzatmak ya da kısaltmak sonuçta değişikliğe ya da yanlışlığa neden olabilir.
 • Günün ilk idrarıyla testi yapman şart değil; ancak son 4 saat içinde idrara çıkmamış olman doğru sonuç çıkma ihtimalini arttırır.

İdrarda gebelik testi en erken ne zaman belli olur?

Hamilelik testlerinin kullanma kılavuzunda sonuca bakmadan önce birkaç dakika beklenilmesi gerektiği yazar. Yani, testler en çok 5 dakika gibi kısa bir sürede sonuç verir.

Gebelik testi sonuçları neler söylüyor?

gebelik testi sonucu pozitif negatif

 • Gebelik testinde tek çizgi var! Eğer gebelik testi negatifse, bunu tek çizgi olarak görürsün. Sonuç seni tatmin etmediyse kan testi yaptırabilirsin.
 • Hamilelik testinde 2 çizgi var! Eğer hamilelik testi pozitifse, iki çizgi olarak görülür. Bu, hamileliğin başladığını gösterir. Tebrikler!
 • Gebelik testi silik çizgi örnekleri: Yaptığım testte çok silik bir çizgi çıktı! Bir gebelik testinin pozitif sonuç vermesinin tek yolu, vücudunda HCG hormonunun bulunmasıdır. Bu hormon ise sadece hamile olduğun durumda vücudunda bulunur. Bu sebeple hamilelik testi sonucunda silik çizgi dahi gördüysen bu, hamile olduğun anlamına gelir.
 • Gebelik testi önce pozitif sonra negatif çıktı: Böyle bir durumla karşılaştıysan kimyasal bir gebelik geçirmiş olabilirsin. Peki, bu ne demek? Kimyasal gebelikte yumurta döllenir ve rahme yerleşmeye başlar. Ancak bir sebeple yerleşmeyi tamamlayamaz. Bunun sonucunda ise adet görmeye başlarsın. Bu nedenle "Hamilelik testi ne kadar doğru?" diye kafan karışmasın. Uzmanlar tüm gebeliklerin %70’e varan bir oranla bu şekilde son bulduğunu düşünür.
 • Gebelik testi pozitif çıktı ama adet oldum!: Muhtemelen yeniden gebelik testi yaparsan negatif sonuçla karşılaşacaksın. Çünkü bir önceki soruda açıkladığımız gibi kimyasal gebelik geçirmiş ve yumurta rahme tam olarak yerleşemediği için adet olmuşsundur.
 • Gebelik testi önce negatif sonra pozitif çıktı!: Hamile kalmayı çok isteyen ve bu yüzden sabırsızca davranan birçok kadının yaşadığı durum senin de başına geldi demektir. Hamilelik testi sonucu önce negatif sonra pozitif çıkmışsa, ilk yaptığın testi yapman gereken zamandan önce yapmış olabilirsin. Testi yaptığın sırada, HCG hormonunun salgılanmaya başlamamış olması nedeni ile ilk yaptığın test negatif, sonraki testte ise hormon salgılanmaya başladığı için sonucun pozitif çıkmıştır. Yani hayırlı olsun, hamilesin!
 • Hamilelik testi negatif çıktı ama kendimi hamile gibi hissediyorum!: Hamileliği belirlemek için birçok tanı yöntemi kullanılır ve bunların arasında en şaşırtıcı olanı kadınların içgüdüleridir. O yüzden bu hissi yabana atmamanı öneririz. Bu yüzden hamilelik test sonucu negatif ise ve sen hamile olduğunu düşünüyorsan, hamilelik belirtileri yaşayıp yaşamadığını tespit etmeye çalış. Eğer bazı semptomların sende olduğunu düşünüyorsan gebe olma ihtimalin yüksek.
 • Hamilelik testi yaptım, negatif çıktı ama adet olmadım!: Aceleci kadınlardan biri olabilirsin! Çünkü eğer hamileysen, testin pozitif çıkması için sadece yumurtanın döllenmesi yeterli değildir. Önceki açıklamalarda da belirttiğimiz gibi HCG hormonunun salgılanıyor olması da gerekir. Bu yüzden biraz daha bekleyip, testi tekrarlamanı öneririz.

Gebelik testi nasıl anlaşılır anlattık. Vücudunda yumurtlama döneminde de görülen bazı durumlarla karşılaşan kadınlar, hemen hamile olduklarını düşünebiliyorlar. Bu düşünceler yüzünden adete 10 gün kala gebelik testi yapanlar bile var. Ancak en doğru sonucu almak için adet dönemin geciktikten sonra testi yapman gerekiyor.

Ya da başka birçok sebepten ötürü adetin gecikmiş olabilir. Bunun için Adet Gecikmesi Nedenleri: Adet Niye Gecikir Sorusuna 11 Cevap! başlıklı yazımızı okuyabilirsin.

Hangi gebelik testi markaları kullanılmalı?

hangi hamilelik testi markaları kullanılmalı

Piyasada pek çok farklı fiyat aralığında, özellikte ve kullanım şeklinde hamilelik testi bulman mümkün. En iyi gebelik testi hangisi? Hangi hamilelik testinin kullanımı daha kolay? Hangi test daha ucuz? gibi soruların cevaplarını sen de merak ediyor olabilirsin. Predictor gebelik testi ve Freely gibi markalar bu konuda başı çekiyorlar.

Tamamını burada yazdık: Hamilelik Testi Markaları

Gebelik testi fiyatları ne kadar?

Bu konuda en merak edilen şeylerden biri, "Hamilelik testi ne kadar?" sorusu. Hamilelik testi fiyatları markalara göre değişiklik gösterse de ücretlerin ortalama 4,5 TL'den başladığını söyleyebiliriz.

Evde yapılan gebelik testleri güvenilir mi?

Bakalım gebelik testi yanlış çıkar mı? Hamilelik için kan testi yapmak en doğru sonucu almanı sağlar. Ancak evde hamilelik testi yaptığında sonucun pozitif çıktığını gördüysen bundaki yanılma payı düşük. Sonucun negatif çıktığı durumlarda ise yüzde yüz emin olmak için testi adet görene kadar belli aralıklarla tekrar edebilirsin. Güvenilirliği arttırmak için, testi zamanında yapmak önemli. Yukarıda sıkça bahsetttiğimiz gibi adet tarihinin gecikmesi, testi yaptırman için en uygun zaman. Yani adete 7 gün kala gebelik testi çıkar mı diye sorarsan cevabımız hayır olur. Ama bunun üzerinden zaman geçtikten sonra tekrar test yapıp pozitif sonuç alırsan bu, testin yanlış olduğu anlamına gelmiyor. Senin zamanlamanın yanlış olduğu anlamına geliyor.

Adet döneminde hamile kalınır mı?

Gebelik istemeyen ve adet döneminde korunmasız cinsel ilişkiye giren çiftlerin hamilelik sonucuyla karşılaştıkları bilinir. Özellikle adet döneminin sonlarına doğru kanamanın kesildiği ama küçük lekelenmelerin olduğu zamanlar risk taşır. Çünkü spermler genellikle 72 saat kadar vajinada canlı kalabilir ve bu zaman kadının hormonları ve metabolizma düzeni ile ilişkili olarak uzayabilir. Bu anlamda adet döneminde gebelik riski yoktur diyemeyiz.

Yumurtlama Dönemi Belirtileri: Ovülasyonun 6 İşareti!

Ayrıca adet döneminde vajinayı mikrop ve enfeksiyondan koruyan laktik asit üretimi durur. Bu anlamda sadece istenmeyen gebeliklerden korunmak için değil; mikrop ve enfeksiyon kapma risklerini de azaltmak için korunmanı öneririz.

Adet düzensizliği olanlar gebelik testini ne zaman yapmalı?

Eğer adet dönemlerin düzensiz ise hamilelik testini ne zaman yapman gerektiğin konusunda aklın karışabilir. Böyle bir durumda test gününe karar vermek için son 6 ay içindeki en uzun adet dönemin kadar bekleyebilir, ardından test yapabilirsin.

Adet Düzensizliği: Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Hakkında Her Şey!

Sık sorulan sorular

İlişkiden kaç gün sonra hamilelik belli olur?

Cinsel ilişkiden sonra ortalama 15 gün geçtiğinde gebeliğini anlayabilirsin. Bazı erken gebelik testleri ile daha erken sonuç elde etmek de mümkün.

Bebek rahime yerleştikten kaç gün sonra idrarda çıkar?

Bebeğin rahme yerleşmesi 6 ila 10 günü buluyor. Hamilelik gerçekleştikten sonra salgılanan BETA-HCG hormonu 15 gün sonra idrar tahlilinde belli oluyor. "İdrar testi yaptım negatif çıktı ama hamileyim." diyenler de oluyor, en güvenilir sonucu kanda gebelik testinin verdiğini söyleyelim.

Adet gecikmesi kaç gün sonra test yapılır?

Döllenmeden 2 hafta sonra yani, beklenen adet tarihinden 1-2 gün sonra gebelik testi sonucu pozitif çıkabilir. Düzenli adet görmeyenlerde bu süre uzayabilir.

Hamile olup olmadığımı nasıl anlarım?

Adet gecikmesi, göğüslerde ve meme uçlarında hassasiyet, mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, bayılma ve koku hassasiyeti gibi belirtiler hamileliğin ilk haftasında görülen semptomlar arasında.

Evde yapılan gebelik testleri ne kadar güvenilir?

Hamilelik testleri, kandaki hCG hormonu seviyesini ölçüyorlar. Erken gebelik testlerinin %97 oranında doğru çıkma ihtimali var. Ancak yine de kesin sonuç istiyorsan kanda gebelik testlerini tercih etmelisin.

Adet gecikmesi kaç gün geçerse hamilelik belli olur?

Adet tarihinin üzerinden geçen 7 günden sonra testin pozitif çıkma ihtimali daha yüksek.

Kaynakça ve İleri Okuma

Cook A., Golden A., Herman Deirdre ve Riggin Erika (Ed.). Sağlıklı Gebelik Rehberi. Ayşın Akyor (Çev.). İstanbul: Eksik Parça Yayınları, 2015.

Yazarımızın güvenilir kaynaklara başvurarak hazırladığı bu yazının ve Anneysen.com'da yer alan diğer içeriklerin yayına çıkmasında katkıda bulunan uzmanlara teşekkür ederiz.