En Erken Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar?

PMS belirtileri ile hamileliğin ilk semptomları birbirine çok benzediği için pek çok kadın zaman zaman “acaba hamile miyim” şüphesini taşıyabilir. Bir yandan da bebek sahibi olmak için can atıyorsan beklemenin senin için çok zor olduğunu tahmin edebiliyoruz. Bu yazımızda en erken hamilelik belirtileri ne zaman ortaya çıkar ve bu belirtileri erkenden fark etmek neden önemli, senin için anlattık!

En erken hamilelik belirtileri nelerdir?

Hamileliğin en erken belirtileri çiftlerin en merak ettiği konulardan biri. Bebek sahibi olmak için sabırsızlanan eşler bu deneme sürecinde en ufak bir semptomu gebeliğin en erken belirtilerinden biri olarak yorumlayabiliyor. Kimi zaman doğru olsa da kimi zaman da bu tahminler hayal kırıklığıyla sonuçlanabiliyor.

Adet günü gelmeden hamile olduğumu nasıl anlarım?

Hamile olduğumuzu en erken ne zaman anlarız, diyorsan en erken belirtilerin adet dönemindeki gecikmeyle başladığını söyleyebiliriz. Kasık bölgende adet ağrılarına benzer şişkinlik ve rahatsızlık hissi duyabilirsin. Hamile olup olmadığını anlamak için en kesin yol test yaptırmak. Hatta ve hatta kesin bir sonuç için evde gebelik testleri yerine kan testi yaptırmanı tavsiye ederiz.

Şimdi en erken gebelik belirtileri nelerdir, birlikte inceleyelim ve umalım ki bu belirtileri senin için gerçek bir gebelikle sonuçlansın!

  • Adet gecikmesi,
  • Hafif lekelenme şeklinde kanama,
  • Kasıklarda dolgunluk hissi,
  • Kasık ve karın ağrısı olduğu halde regl olamama,
  • Göğüslerde uçlarında sertleşme,
  • Yoğun ve akışkan vajinal akıntı,
  • Şişkinlik,
  • Bulantı,
  • Uyku isteği.

Daha detaylı bilgi için: Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte en erken mide bulantısı ne zaman başlar?

Hamileliğinin ilk haftasında uterustaki kramplar ve hormon seviyendeki değişiklikler nedeniyle mide bulantısı yaşayabilirsin. Mide bulantısıyla birlikte baş dönmesi yaşaman da çok olası. Gebeliğin erken dönemlerinde bu bulantılara kramp ve kusma da eşlik edebilir.

Prof. Dr. İsmail Çepni, en belirgin hamilelik semptomları anlattı!

Hamileliği erken fark etmek neden önemli?

Hamileliğini ne kadar erken fark edersen hem bebeğinin sağlığı hem de kendi sağlığın için o kadar erken önlem alabilirsin. Gebelik takibini en güvenli yollarla yapabilir dış gebelik, erken doğum gibi durumları zamanında fark edebilirsin. Bazen bu tarz durumlar tüplerin patlamasına ve iç kanamaya yol açabiliyor. Bu nedenle gebeliği erkenden fark edip rutin doktor kontrollerini yaptırman çok önemli.

Bak, bir de bunlar var: 7 Günde Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğin erken döneminde hazırlık

Henüz gebeliğinin çok başında olduğun için ne kendine ne de bebeğine alışveriş yapmak için çok erken. Alışveriş hazırlıkları için en ideal dönem gebeliğin 2. trimester’i oluyor. Yani ortalama 5. ay itibarıyla bebeğinin ihtiyaçları için alışverişe çıkabilirsin. Kendine de şık mı şık hamile kıyafetleri alabilirsin. Bu erken zamanları daha çok alacaklarını planlama ve ihtiyaçların için listeler hazırlama şeklinde keyifli bir dönem olarak değerlendirebilirsin.

Bu da ilgini çekebilir: Enteresan Hamilelik Belirtileri Nelerdir?