Yerleşme Kanaması (Üstüne Görme): Hamilelik Başlıyor!

İmplantasyon ya da daha çok kullanılan ismiyle yerleşme kanaması, hamileliğin ilk belirtileri arasında bulunuyor. Üstüne görme olarak da bilinen yerleşme kanaması hakkında her şeyi öğrenmek için yazımızı okumaya başla!

Yerleşme kanaması nedir?

Embriyo, döllenmenin gerçekleşmesiyle birlikte gelişmek ve yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamak için rahime bağlanır. Bu aşamada yerleşirken gerçekleştirdiği hamleler rahim içi astarındaki kılcal damarların patlamasına ve hafif kanamaya neden olur. Buna da yerleşme kanaması/implantasyon kanaması/üstüne görme isimleri verilir. Yani bu kanamayı bir döllenme belirtisi olarak kabul edebilirsin.

Bu kanama normal şartlarda bir müdahale gerektirmez, embriyoya ve anneye bir zarar vermez.

Bak başka neler var: En Erken Hamilelik Belirtileri:

Yerleşme kanaması ne zaman olur?

İmplantasyon kanaması döllenmeden sonraki 10-14. günler arasında meydana gelir. Adet tarihinden önce gerçekleşir.

Hadi öğren: Adet Döngüsü Nedir?

Üstüne görme nasıl olur?

Üstüne görme, çoğunlukla akıntı şeklindedir. Çok yoğun bir şekilde şeklinde gerçekleşmez. Yerleşme kanaması rengi açıktır ve koyu yapılıdır. Genellikle bu özelliklerde görülür ancak bazı kadınlarda daha yoğun da gerçekleşebilir.

Hemen tıkla, hamilelik haftanı öğren: Gebelik Hesaplama

Üstüne görme adet kanaması gibi olur mu?

Bu süreçte kanama yaşadığında bunun adet mi yoksa implantasyon mu olduğunu anlayamayabilirsin. “Üstüne görme ile adet kanaması nasıl ayırt edilir?” ve “Yerleşme kanaması kaç gün sürer?” merak ediyorsan, aşağıdaki bilgiler senin için faydalı olabilir.

Yerleşme kanaması Adet kanaması
Soluk pembe veya soluk kahverengindedir. Çok canlı kırmızı renktedir.
Akıntı şeklinde ve koyu yapılıdır. Akışkan yapıdadır.
Minimum 3 saat, maksimum 3 gün sürer. Süresi 5-7 gün arası değişir.
Adet tarihinden önce gerçekleşir. Her ay belli bir zamanda gerçekleşir.

Aklındaki soru işaretlerini gider: Hamilelik Belirtisi mi Âdet mi?

Yerleşme kanaması ağrılı olur mu?

Normal şartlarda implantasyon kanamasının ağrılı olması beklenmez. Ama bazı kadınlarda adet sancısına benzer, hafif ağrılar söz konusu olabilir. Bu ağrılar çok uzun sürmez. Normalin üzerinde bir ağrı durumu söz konusuysa doktora başvurmak gerekir.

Ayrıca tutunma kanamasından önce göğüslerde ve karında dolgunluk hissi görülebilir. Ancak genelde göğüslerdeki dolgunluğa ağrı eşlik etmez.

İmplantasyon kanamasından kaç gün sonra gebelik belli olur?

Yerleşme kanaması gördükten 3 gün sonra bir gebelik testi yaparsan büyük ihtimalle çift çizgiyi görürsün. Çünkü yerleşme kanaması yaşayanlar yaklaşık 5-7 günlük hamiledir. “Yerleşme kanaması olurken test yapılır mı?” diye merak ediyorsan cevaplayalım, bu süreçte de pozitif sonuç alma ihtimalin var ama daha gerçekçi bilgi için kanamanın sonlanmasını beklemelisin.

Evde Yapılan Hamilelik Testleri Hakkında Her Şey!

Yerleşme kanaması herkeste olur mu?

Hayır, implantasyon kanaması her kadının yaşadığı bir hamilelik belirtisi değil. Bu durum genelde 3 kadından 1’inde meydana geliyor. Ama bu kanamayı yaşamaman bir problem teşkil etmiyor, merak etme.

İleride bu durumu yaşayabilirsin, hazırlıklı ol: Hamilelikte Kanama

Kaynakça ve İleri Okuma

  • Murkoff E. Heidi ve Mazel Sharon. Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler. Nihal Gökçe (Çev.). İstanbul: Epsilon Yayınları, 2017.
  • Cook A., Golden A., Herman Deirdre ve Riggin Erika (Ed.). Sağlıklı Gebelik Rehberi. Ayşın Akyor (Çev.). İstanbul: Eksik Parça Yayınları, 2015.