Hamilelikte Kasık ve Karın Ağrısı Neden Olur?

O büyük mucizeye adım attın. Bebeğinin ilk hareketlerini, kalp atışlarını duymayı bekliyorsun ya da duydun bile. Ancak bu ağrılar da nereden çıktı? “Hamilelikte karın ve kasık ağrısı olur mu, nedenleri neler?”, “Ya bebeğim için tehlikeli bir durum varsa?” gibi sorularla endişelerin arttıkça artıyor. Ama artık sakin olma zamanı. Bu sorularının hepsi için araştırmamızı yaptık ve Özel Göztepe Hastanesi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Güneş Gündüz’den bilgi aldık.

Hamilelikte kasık ve karın ağrısı normal mi?

Birçoğu oldukça normal. Gebelikte karın ve kasık ağrılarının nedenleri aynıdır. Bebeğinin rahat rahat büyüyebilmesi için vücudun bir değişim dönemine ayak uyduruyor. Artan kan akışı ve rahminin büyümesi ile sancı yaşıyorsun. Tabii ki bunlar ağrı yaşamanın en genel sebepleri. Ağrılarının nedenlerine ayrıntılı bir şekilde değinmeden önce bu ağrıların hamileliğin hangi dönemlerinde ortaya çıktığından bahsedelim.

Hamilelikte kasık ağrısı ne zaman olur?

Anne adaylarının en çok merak ettiği “Hamilelikte kasık ağrısı kaçıncı gün başlar?” sorusunun cevabı ile başlayalım. Kasık ağrısını ilk günlerde değil; genellikle ilk haftalarda yaşarsın. Yeni hamile kaldığında ağrı yaşayabileceğin gibi gebeliğinin son trimesterinde de sancıların olabilir.

İlk trimesterde kasık ağrısı olur mu?

Hamileliğinin ilk 6-8 haftası içerisinde hafif bir ağrı hissedebilirsin. Yumurtan rahme yerleşiyor ya da rahmin büyüyordur. Yani bunlar, ilk büyüme sancıları.

Hamileliğin son dönemlerinde kasık ağrısı yaşamak normal mi?

Hamileliğinin son trimesterine geldiğinde yalancı doğum sancıları yaşayabilirsin. Düzenli olarak devam eder ve geçmezse doktoruna başvurabilirsin.

Bu da var mı: Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

 

Hamilelikte kasık ve karın ağrılarının nedenleri neler?

Kasık ve karın ağrılarının bir nedeni, rahminin büyümesiydi. Diğer sebepleri ise vücudunun doğuma hazırlanması, gaz sancısı çekmen ya da sadece bebeğinin büyümesi olabilir. Bu ağrılar tahmin edersin ki oldukça zararsız. Ama hepsi bu kadar masum değil. Enfeksiyon ve düşük gibi tehlikeli sebepleri de var. Bu durumda doktora görünmen gerekli.

Mutlaka oku: Dikkat Dikkat: Gebelikte Hangi Ağrılar Tehlikeli, Hangileri Tehlikesiz?

Gebelikte zararsız kasık ve karın ağrıları neler?

İşte gebeliğe bağlı oluşan zararsız kasık ağrıları:

1- Yuvarlak bağ (round ligament) ağrıları

Yuvarlak bağ, rahminin iki üst köşesinden başlayarak genital organlara kadar uzanan bağlardır. Rahmin büyüdüğü için yatakta dönerken ya da ani hareket ettiğinde bir ağrı hissedersin. Genellikle kramp tarzı olur ve seni bir süre hareketsiz bırakır. Hamilelik döneminin 2. trimesterinde görülür. Yani ikinci 3 aylık dönemde.

Hamileliğin Balayı: 2. Trimesterde İhtiyacın Olacak 6 Şey

Tedavi için güzelce dinlenmeli ya da yatma pozisyonunu değiştirmelisin. Magnezyum içeren suda eriyen tabletleri de içebilirsin.

2- Gaz sancısı ve kabızlık

Hamilelikte progesteron hormonu artar. Bu hormonun artışıyla bağırsak hareketlerinde biraz yavaşlama olabilir. Gaz oluşması ya da kabızlık şikayeti yaşıyorsan sebebi bu yüzden. Bu şikayetler ağrıya ve krampa da neden olur.

Ne yapmam gerekiyor dersen, bol lifli gıdalarla beslenip bol su içer, bir de biraz hareket edersen yeter de artar bile.

Burada daha fazlası var: Hamilelikte Kabızlık İle Başa Çıkma Rehberi

3- Braxton Hicks kasılmaları (Doğuma hazırlık kasılmaları)

Gebeliğinin ileri haftalarında rahim kasların çalışmaya başlar. Yani vücudun doğuma hazırlanır. Karnında, kasıklarında ya da belinde bir ağrı yaşayabilirsin.

Peki, yalancı doğum sancılarını gerçek doğum kasılmalarından nasıl ayırt edersin? Cevabı basit: Bu kasılmalar düzensizdir. Ağrıyı azaltmak için dinlen, sıvı alımını arttır ya da magnezyum içeren tabletleri tüket. Gerçek doğum kasılmalarını hissedene kadar bu ağrı biraz tadını kaçırabilir.

4- Büyüyen bebeğin ve rahimin baskısı

Hormonların etkisiyle leğen kemiğinde gevşeme olur. İkinci ya da daha sonraki hamileliğindeysen bu ağrıyı hissedebilirsin.

Tüm bunlara ek olarak, uzun süre oturursan ya da ayakta kalırsan da ağrı yaşayabilirsin.

Kasık ve karın ağrısı, hamilelikte genellikle tehlike oluşturmaz. Ancak bazıları da tehlikeli demiştik değil mi? Hadi şimdi de onları konuşalım.

Hamilelikte tehlike oluşturabilen kasık ve karın ağrıları neler?

Sürekli devam eden, dinlenmekle geçmeyen ve kanamalı olan ağrılar diğerleri kadar masum değil. Aşağıda hamilelikte kasık ve karın ağrısına neden olan tehlikeli durumları listeledik. Bunlardan birini yaşarsan kesinlikle doktora görünmelisin.

1- Dış gebelik

Gebelik kesen rahim iç dokusunun dışında bir yere yerleşebilir. Bir de bu durum fark edilmezse 6-10 hafta içinde büyümeye devam eder. Çatlar ve kanamaya başlarsa kasık ve karın ağrısı yaşayabilirsin.

Şuna da bak:12 Soruda Dış Gebelik Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

2- Plasentanın erken ayrılması ve kanama

İleri gebelik haftalarında yaşanır. Karnına darbe alırsan ya da hipertansiyon yaşarsan bebeğinin plasentası yerinden ayrılır. Mide bölgende şiddetli bir ağrı hissedersin ve geçmez.

3- Gebelik kaybı (Düşük)

Hamileliğinin ilk 12 haftasında geçmeyen bir kasık ağrısı ve kanama yaşarsan düşük yaşayabilirsin, hemen doktora görün.

Hamilelikte Düşük Nasıl Olur, Belirtileri ve Nedenleri Neler?

4- İdrar yolu enfeksiyonu

Gebelikte en sık yaşanan enfeksiyondur. Tuvalete çıktığında yanma hissediyor, ağrı yaşıyor ya da sık idrara çıkıyorsan enfeksiyon olabilir. Üşüme, titreme, ateş gibi sıkıntılar da yaşayabilirsin. Enfeksiyon, böbreklere ulaşmadan doktoruna görün.

5- Gastrointestinal sistem enfeksiyonları

Bozuk bir yemek yediysen, ishal, ateş, karın ve kasık ağrısı gibi şikayetlerin varsa bu enfeksiyonu yaşayabilirsin.

6- Preeklampsi

Hamilelik döneminde yaşanan yüksek tansiyondur. Baş ağrısı ve görmede sıkıntılar olabilir.

“Preeklampsi Hakkında Merak Ettiğin Her Şey” yazımıza göz atıp, daha fazlasını öğren!

Toparlarsak;

 • Şiddetli ve inatçı ağrı,
 • Yüksek tansiyon,
 • Ateş,
 • Lekelenme veya kanama,
 • Titreme,
 • İdrar yaparken sıkıntılar,
 • Işıktan rahatsızlık, gözün önünde ışık çakmaları,
 • Bulantı, kusma ve ishal sebeplerinden birini yaşarsan doktora görünmelisin.

Hamilelikte mide yanması ve bulantı yaşıyorsan neler yapmalısın, Diyetisten Serap Akyol anlatıyor!

Hamilelikte kasık ağrısı ne tarafta olur?

Gebelikte kasık ağrısı, sol ve sağ tarafta hissedilebilir. Ağrının hangi tarafta olduğuna bağlı olarak bebeğin cinsiyetinin anlaşılabileceği düşünülür. Ancak hamilelikte sol ya da sağ kasık ağrısı cinsiyeti belirlemez.

Hamilelikte kasık ve karın ağrısı nasıl geçer?

Eğer zararsız ise dinlendiğin, sıvı alımını arttırdığın ya da magnezyum içeren tabletleri kullandığın zaman geçer. Ancak tehlikeli bir ağrı yaşıyorsan -ki belirtilerini yukarıda sıraladık- mutlaka hastaneye gitmelisin.

Bir baksan iyi olur: Hamilelikte Karın Sertleşmesi Neden Olur?

Kaynakça ve İleri Okuma

 • Curtis B. Glade ve Schuler Judith. Hafta Hafta Hamileliğiniz. Sabri Yarmalı (Çev.). İstanbul: Beyaz Balina Yayınları, 2017.
 • Murkoff E. Heidi ve Mazel Sharon. Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler. Nihal Gökçe (Çev.). İstanbul: Epsilon Yayınları, 2017.
 • Cook A., Golden A., Herman Deirdre ve Riggin Erika (Ed.). Sağlıklı Gebelik Rehberi. Ayşın Akyor (Çev.). İstanbul: Eksik Parça Yayınları, 2015.

Bu içerikte yer alan bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.