Neler Oluyor Böyle: Hamilelikte Göğüslerde Yaşanan Değişimler

Hamileliğinde salgılanması artan hormonların, göğüslerinde de farklılaşmalara neden olacak.

Gel bakalım, hamilelikte göğüslerde nasıl değişimler oluyor ve bunların üstesinden nasıl gelebilirsin?

1- Göğüs akıntısı

Kolostrum, bebeğinin ilk sütüdür. Yapısı sütten daha yoğun ve rengi daha koyudur. Antikorlar, vitamin ve mineraller yönünden çok zengindir. Bu sayede bebeğin ilk kez sütünü emdiğinde onu hemen bir koruma kalkanı içerisine alır.

  • Ağız sütü ismi de verilen bu sıvı, hamileliğinin yaklaşık 3. ayında göğüslerinde üretilmeye başlar.
  • Üretim sürecinde göğüslerinden dışarı sızıntılar yapabilir.
  • Bu aylarda rengi daha sarımtırak olabilir, gebeliğin son günlerinde daha saydam ve sulu hale gelebilir.

Hamilelikte memeden sıvı gelmesi seni korkutabilir ama merak etme, tehlikeli bir durum yok! Bu hamileliğin normal semptomlarından biri. Yalnızca sızıntı sırasında iç çamaşırını ya da kıyafetini ıslatarak sana sıkıntı verebilir. Bu yüzden göğüs pedleri kullanmanı önerebiliriz. Ayrıca duştan sonra göğüslerini hava ile kurutmak da yararlı olabilir.

Burada ihtiyacın olacak şeyler var: Emziren Annelerin En Çok Kullandığı 11 Emzirme Dönemi Ürünü!

  • Eğer bu akıntı kanlı, iltihaplı ve ağrılı bir hale gelirse muhakkak doktoruna başvurmalısın.

Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi için: Hamilelikte Süt Ne Zaman Gelir?

2- Göğüslerde büyüme

Hamilelikte memelerin büyümesinin sebebi, östrojen ve prolaktin hormonlarının yoğun bir şekilde salgılanması ile süt üretiminin başlamasıdır. Bu hormonların harekete geçmesi ile göğüslerinin içindeki süt bezleri büyür ve yağ dokusunda da artış olur. Dolayısıyla memelerinde de fiziksel değişimler meydana gelir.

  • Göğüslerindeki büyümeyi, hamileliğinin ilk 3 ayında belirgin bir şekilde izleyebilirsin. Bu büyüme, gebeliğin boyunca da devam edebilir. Bu arada önemli bir bilgi daha verelim, hamileliğin boyunca aldığın kiloların bir bölümünü büyüyen göğüslerin oluşturur.

Bu konu dikkatini çekecek: Hamilelikte Kilo Alımı Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

  • Bebeğin doğduktan sonra göğüslerindeki büyüme sabit kalabilir ve sarkma söz konusu olabilir. Bunu engellemenin yollarından biri, göğüslerine destek sağlaman olacak. Doğru bir hamile sütyeni kullanarak sarkmaları önleyebilirsin.

  • Ayrıca, 2. ya da 3. hamileliğinde büyüme yaşamayabilirsin. Bunun nedeni, vücudunun artık hamileliğe hazırlıklı olmasıdır.

3- Göğüslerde hassasiyet ve ağrı

Gebelikte memedeki değişikliklerden en yaygını hassasiyettir. Hamile kaldıktan kısa bir süre sonra göğüslerinde dokunmaya karşı duyarlılık başlar. Göğüslerin ağırlaşabilir ve dolgunlaşabilir. Üzerine yatmak bile bir işkenceye dönüşebilir.

Bu hassasiyet ve acı, özellikle meme uçlarında daha yaygın olabilir. Bu durumun da sebebi progesteron ve östrojen hormonlarının artması! Ama endişelenme, bu hassasiyet genellikle ilk trimesterden sonra ortadan kalkar.

Hassasiyet sorununu azaltmak için de hamile sutyenlerinden yardım alabilirsin. Özellikle geceleri kullanman sana yardımcı olabilir.

Bu bilgiler bir kenarda olsun: Onlara Çok İyi Bak: Doğum Sonrası Meme Bakımı

4- Memede (areolada) kararma

Gebeliğinin ilk aylarında memelerinde gözle görebileceğin değişimlerden biri de meme ucunda ve çevresindeki halkada yani areolada kararma olacak. Hamilelikte memede kararmanın da sebebi tabii ki hormonlar!

Bu süreçte yoğun olarak salgılandığını söylediğimiz hormonlar, vücuttaki pigmentlerin sayısını da arttırır. Bununla beraber meme ucunda ve areolasında koyulaşmalar meydana gelir.

Bu renk değişimleri vücudun başka bölgelerinde de görülür. Linea nigra denen göbek çizgisi ile birlikte genital bölgede ve koltuk altlarında da karşılaşabilirsin. Bu lekelerin senin veya bebeğin için herhangi bir zararı yok, bu yüzden bir tedavisi de mevcut değil. Zaten doğumun ardından memelerindeki koyulaşmalar yavaş yavaş kaybolacak.

Bu arada, memedeki kararmaların henüz çok iyi göremeyen yenidoğan bebeklerin dikkatini çekmek için oluştuğu da düşünülüyor. Ancak bu konunun bilimsel bir açıklaması yok!

Bak daha neler var: Senin de Başına Gelebilir: Hamilelikte Yaşanan Cilt Sorunları

5- Damarlarda genişleme ve belirginleşme

Hamileliğinde göğüslerinin üzerindeki damarları net bir şekilde görebilirsin. Tenin açık renkliyse çok daha belirgin olabilir. Bunun nedeni, damarlarının bebeğine daha fazla kan akışı sağlayabilmek için genişlemesidir. Yani bu, bebeğinin sağlıklı olması için gerçekleşen bir değişim!

6- Kaşıntı ve çatlaklar

Hamilelikte memede kaşıntı ve çatlak oluşumu da sık görülen bir sorun. Bunlar, büyüyen göğüslerin deriyi gittikçe germesi ve sonucunda cildi kurutmasıyla meydana gelir.

Eğer bu kuruluğa engel olmazsan meme ucunda çatlaklar meydana gelebilir. Göğüslerini düzenli nemlendirerek bu soruna engel olabilirsin. Nemlendirme için doktorunun önereceği kremler ve doğal yağlar faydalı olabilir.

Hadi buna da bak: Tüm Hamilelerin Ortak Sorusu: En İyi Çatlak Kremi Hangisi?

7- Göğüs etrafındaki minik bezeler

Bu süreçte göğüs areolanın çevresinde minik, sivilceye benzer çıkıntılar görebilirsin. Aslında bunlar, her kadının göğsünde bulunur ancak hamilelik döneminde daha belirgin hale gelebilir.

Bu bezelerin herhangi bir tehlikesi yoktur, içlerinde göğsü besleyen yağ kümeleri vardır. Göğüs sağlığı için çok önemli olan bu bezeleri sıkmamanı, sabunla yıkamamanı ve ılık su ile temizlemeni öneririz.