Bebek Ziyaretlerini Aradan Çıkar: Sip and See Partisi

Baby shower bitti, sip and see geldi! Anne-bebek dünyasında partiler dur durak bilmiyor. “Doğumdan sonra bebeği ziyarete gelen misafirlerin hepsini şöyle bir arada ağırlasam da kurtulsam.” diyen annelerin imdadına yetişen sip and see nedir? Nasıl yapılır? Hepsini açıklıyoruz!

Sip and see partisi nedir?

Sip and see, henüz ülkemizde yaygınlaşmamış olsa da yakın gelecekte tıpkı baby shower gibi yaygınlaşma potansiyeli yüksek olan bir kutlama. “Bebeği ziyaret kutlaması” diyebileceğimiz bu parti, bir nevi baby shower’ın doğumdan sonra yapılan hali. Onu da burada anlattık: Baby Shower Nedir ve Nasıl Yapılır?

Peki, nedir bu partinin amacı? Doğumdan sonra bebeği görmeye gelen misafirleri tek bir seferde ağırlayıp, onun gelişini bir parti havasında kutlamak aslında.

Bizim adetlerimizde yer alan mevlit de bu işi görüyor, diyebilirsin. Ancak sip & see daha ziyade parti tadında olduğu için konsept olarak farklı. Dekor, davetiyeler, ikramlıklar, hediyelikler derken (bunlar senin tercihine bağlı) baby shower ile daha benzer özellikler taşıdığını söyleyebiliriz.

Sip and see partisi ne zaman yapılır?

Bebeğin doğduktan sonraki ilk 2 ve 6 hafta arasında belirlediğin herhangi bir tarihte sip & see partisi yapabilirsin. Akşamüstü verilen parti, yaklaşık olarak 3-4 saat kadar sürüyor. Konuklarını önceden bilgilendirmek için hoş davetiyeler tasarlatmak olmazsa olmazlardan.

Sip and see partisi nasıl planlanır?

Her organizasyonda olduğu gibi "Planlama hayat kurtarır!" diyoruz ve seni sip and see gerçekleriyle baş başa bırakıyoruz.

Davetiyeleri gönder

Konuk listeni düzenledikten sonra davetiyelerini göndermeye başlayabilirsin. Özellikle başlangıç ve bitiş saatlerini belirt ki uzun süre kalan misafirin yorgunluğuyla uğraşma.

Sip and see’nin belki de en kıymetli aşaması bu kısım. Çünkü bu partide dekor, hediye veya abartılı yiyecek masaları gibi zahmetlere pek girilmiyor. Bu nedenle taleplerinin açıkça yazıldığı bir davetiyen olması belki de en önemli şey.

İçeceklerini planla

Sip and see partilerinin içeceğinin genel olarak çay olduğunu söyleyebiliriz. Seçeneğini bol tutmak istersen çaya ek olarak kahve veya meyve kokteyli de ikram edebilirsin.

Yiyecek hazırlığını abartma

Mantık olarak sip and see partisi, bebeğini görmeye gelen misafirler için her defasında ayrı ayrı uğraşmanı ortadan kaldıran bir durum. Bu partide amaç, bebeği görmek olduğu için yiyecek işine çok detaylı girme. Hafif mezeler veya atıştırmalık yiyecekler hazırlamak en iyisi. Cips, çerez, kek, kurabiye gibi partilik yiyecekler alabilirsin.

Yok ben illa kendi ellerimle bir şeyler hazırlayacağım, dersen de yakınlarından bir şeyler hazırlamalarını isteyerek iş yükünü bölüşebilirsin. E tabii bir de pastasız olmaz biliyorsun ki. Nefis pastalar yapan butik pastanelere göz at!

Burada da baby shower ikramlıkları var, fikir edinebilirsin: Konuklarının Çok Seveceği Baby Shower İkramlıkları için 6 Tavsiye!

Parti temana karar ver

Sip and see kutlaması genellikle çay partileri tadında oluyor ve herkes bebeğe odaklanacağı için teferruatlı bir parti organizasyonu yapılmıyor. Ancak biz millet olarak biraz abartmayı sevdiğimiz için sip and see bizde yaygınlaşmaya başladığında, baby shower kutlamalarında olduğu gibi prenses temalı, deniz temalı, çizgi kahramanlar temalı gibi uygulamalara geçilebilir.

Böyle bir durum söz konusu olursa organizasyon firmalarından destek alabilirsin. Aksi halde sip and see’de bir parti teman olması gerekmiyor. "İlle de temam olsun." dersen, bunlar pek revaçta. Tema temadır: Baby Shower Partisi için Anne Adaylarına İlham Verecek 7 Tema Önerisi!

Hediyeler için özel bir alan belirle

Eğer baby shower partisi yaptıysan, sip and see kutlamasında konuklarının hediye getirmemesini isteyebilirsin. Böyle bir talebin varsa davetiyene özellikle not düşmeyi unutma. Zaten bu parti pek de hediyelere odaklanmıyor. Bir de bizim adetlerimizde yenidoğana altın takmak olduğu için ekstra hediye biraz gereksiz.

Eğer hediyeli bir parti konsepti düzenlediysen, sip and see’nin kendi içindeki görgü kuralına göre, gelen hediyelere misafirler gittikten sonra bakıyorsun. Böylelikle kim hangi hediyeyi aldı karmaşası da ortadan kalkıyor ve kimse birbirinin ne aldığını görmek zorunda kalmıyor. Konuklarına, aldıkları hediyeleri bırakabilmeleri için bir masa hazırlayabilirsin. Bu, iki tarafın da işini kolaylaştıracak bir hareket.

Hediyeliklerini seç

Genellikle bu tarz davetlerin hepsinde olduğu gibi sip and see’de de sana ve bebeğine değerli vaktini ayıran, ailecek mutluluğunuzu paylaşan herkes için ufak bir jest yapmak isteyebilirsin. Magnet, çerçeve gibi hediyelikler çok kullanılıyor.

Bu konuda butik ve organizasyon firmalarından destek alabilirsin. Hediye fikirleri konusunda sana yardımcı olabilirler. Tatlı bir teşekkür kartıyla konuklarını uğurlamak da bir seçenek.

Buradaki hediyelerden ilham alabilirsin: Baby Shower Hediyeleri için 9 Öneri!

Bu makaleyi arkadaşlarınla paylaş: