Baby Shower Nedir ve Nasıl Yapılır?

Herkesin dilinde bir baby shower lafı var. Ama baby shower ne demek, nasıl yapılır, bizim geleneklerimizden farklı mıdır, farklıysa kötü müdür, ne yenir, ne içilir, nerde yapılır, kimler çağrılır? Hazırsan aklındaki deli soruları yanıtlıyoruz.

Baby shower nedir?

Baby shower; doğuma kısa bir süre kala yapılan ve amacı anne adayına maddi manevi destek olmak olan bir organizasyondur.

Evet, en resmi açıklamasıyla budur. Ama neden bizim kendi bebek adetlerimiz varken yurt dışındaki bir uygulamayı kendimize aldık? Çünkü zaman, yaşam koşullarımız, alışkanlıklarımız, ihtiyaçlarımız değişiyor. Türkiye’de yeni bebek sahibi olmak üzere olan çiftler, eskiye göre çok daha farklı bir yaşam tarzı sürdürüyorlar.

Eskiden evli çiftler; aileleriyle aynı evde veya apartmanlarda oturur, akrabaları yakınlarda yaşar ve mahalle ilişkileri kuvvetli bir yaşam tarzı sürerlerdi. Ama artık ailelerimizden, akrabalarımızdan uzakta, farklı şehirlerde, hatta belki farklı ülkelerde yaşıyoruz.

Bebeğin doğumundan sonra bebek görmeye gelen ziyaretçilerle sürekli kalabalık olan bir evden ziyade; zaten uykusuz ve yorgun olacağımız süreçte eşimiz ve bebeğimizle sükunet içinde kalabilmeyi istiyoruz. Bu nedenle; kendi adetlerimizle yurt dışındaki baby shower fikirlerini harmanlayıp, ihtiyaçlarımızı daha iyi karşılayan yeni adetler yaratmamızda hiçbir sorun yok.

Baby shower neden yapılır?

Baby shower temelde iki nedenden ötürü yapılır. Birincisi; doğuma haftalar kala anne adayının stresi bir hayli artmış oluyor. Doğuma bu kadar az bir zaman kala, tüm sevdiklerinin bir araya gelip, maddi ve manevi tüm desteklerini anneye vermeleri, tahmin edebileceğin gibi muazzam bir moral ve destek.

İkinci neden ise doğum döneminde harcamaları ciddi şekilde artan anne ve baba adayının üzerindeki ihtiyaçların bir kısmını alarak onlara maddi destek olmak. O yüzden ‘’Aman canım bunlar da hep Batı özentisi.’’ diyenlere hiç kulak asma. Niyeti bu kadar iyi bir parti düzenlemek, anne adayına verebileceğin en güzel hediye. Sonuçta bir baby shower’ın kırk yıl hatrı vardır. :)

Baby shower’ı kim düzenler?

Baby shower partisinin orijinalinde partiyi annenin en yakın arkadaşı veya kardeşi düzenler. Ama bizde anneler daha çok partiyi ya kendileri ya da en yakın arkadaşıyla beraber organize etmeyi seçiyorlar. Zaten en yakın arkadaş tek başına parti organize etmeye niyetlense bile; davetli listesinin oluşturulması, davetiyelerin gönderilmesi ve hediye listesinin yapılması gibi pek çok aşamada anne işe dahil olduğu için beraber düzenliyorlar diyebiliriz.

Buradaki baby shower organizasyonunu yapacak kişiyi düğündeki nedime gibi düşünebilirsin. Yani, gelin veya anne adayı için hayatta sürekli işleri kolaylaştıran kişi! Ama dediğimiz gibi annelerin çoğu baby shower partilerini kendileri yapmayı da tercih edebiliyor.

Baby shower nasıl yapılır?

İlk iş baby shower partisinin tarihine ve mekana karar verip davetli listesini oluşturmak. Gecikmeden davetiyeleri göndermelisin ki insanların işlerini ayarlayıp hediyelerini alacak vakti olsun. Ondan sonra bir organizasyon firmasıyla anlaşarak işin büyük kısmıyla onların ilgilenmesini sağlayabilirsin.

Ama eğer "Partinin tüm detaylarıyla kendim ilgileneceğim." diyorsan, parti konseptinin belirlenmesinden pastacıyı bulmaya, baby shower ikramlıklarını hazırlamaktan baby shower masa dekoruna, seni bekleyen bir dizi iş var. "Evet, bu maratona hazırım, göster bana o işleri!" diyorsan seni 11 Adımda Baby Shower Partisi Nasıl Yapılır yazımıza alalım.

Baby shower ne zaman yapılır?

Baby shower partisi genellikle doğuma 1-2 ay kala yapılıyor ama bunun için belirli bir kural yok. Annenin kendini nasıl hissettiği önceliktir. Ama partinin olacağı tarihe karar verirken o güne anne adayının herhangi bir doktor randevusu olmadığından emin ol. Tabii baby shower organizasyonunun hazırlık süreci için de kendine yeterli süreyi tanımalısın.

Bir organizasyon firmasıyla çalışacaksan hazırlıklar için çok zaman ayırmana gerek kalmayacaktır ama eğer tüm detaylarla kendin ilgileneceksen stressiz bir organizasyon için kendine 2-3 ay zaman tanıman gerekebilir.

Baby shower nerede yapılır?

Baby shower partisini evinde veya bir çocuk partisi mekanında düzenleyebilirsin. Ev ortamı çok sıcak bir hava yakalanmasına imkan tanısa da parti bitimindeki temizlik işi biraz yorucu olabilir. Eğer geniş, bahçeli bir evde yaşıyorsan ve evde işlerini kolaylaştıracak bir yardımcın varsa rahatlıkla ev partisini düşünebilirsin. Ama eğer konuklarını sığdıramayacağın veya sığdırmak için evin altını üstüne getireceğin bir evde oturuyorsan sana önerimiz beğendiğin bir baby shower parti mekanı seçmen.

Baby shower partisine çocuklar ve erkekler çağrılır mı?

Amaçlardan biri doğumu yaklaşan anne adayına destek olmak olduğu için daha çok kadın kadına organize edilen bir partidir. Daha önce doğum yapmış olan anneler tecrübelerini anne adayına aktarır, aklına takılan soruları cevaplarlar. Ama ‘’Bebek ikimizin bebeği, sorumluluğu da ikimizin sorumluluğu.’’ diye düşünen çiftler arttıkça, baby shower’larda babaları da görmeye başlıyoruz.

Çocuklu bir parti olup olmayacağı da yine tamamen anne adayının isteğine bağlıdır. Parti evde olacaksa ve bir de çocuklar için yer yoksa anne, baby shower davetiyesinde çocuksuz bir parti istediğini kibarca belirtebilir. Ama eğer baby shower partisi bir mekanında olacaksa etrafta koşuşturup annenin karnında ne olduğunu merak eden sevimli çocuklar, anneye de moral olacaktır.

Baby shower partisinde ne yapılır?

Misafirler ağırlanır, hediyeler dağıtılır, hazırlanan enfes yemekler yenir, anı fotoğrafları çekilir ve bir de oyunlar oynanır. Neden oyun oynuyoruz dersen; maksat biraz çocukluğa dönmek biraz da birbirini tanımayan arkadaşların akrabaların kısa sürede kaynaşmasını sağlamak. E tabii bir de bol kahkahalı hatıralarla doğuma moral depolamak.

Oynanabilecek oyunlar hakkında bilgi almak istersen Doğum Öncesi Partine Enerji Katacak En Eğlenceli 9 Baby Shower Oyunu yazımıza bakabilirsin.