6 Ay Kınası Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

Miniğini kucağına aldın ama her şey bu kadarla bitmiyor tabii ki. Sırada mutluluğunu eşle, dostla kutlamak var. 6 ay kınası tam da burada devreye giren aktivitelerden. Peki, nedir bu 6 ay kınası? Neden yapılır?

Hadi bakalım, her şeyi öğren ve 6 ay kınası hazırlıklarına başla!

6 ay kınası nedir?

Baby shower’lar, sip and see’ler, kırk çıkarmalar, bebek mevlitleri derken son yıllarda hayatımıza bir de 6 ay kınası girdi. Bu ritüel her ne kadar son zamanlarda popülerleşmiş olsa da aslında bizim kültürümüzde süregelen bir gelenek.

Bebek, kırk çıkarma ve mevlit gibi etkinliklerle eş, dost ve akrabalar arasındaki yerini alırken 6 ay kınasıyla kız çocuğunun doğumu tam anlamıyla müjdelenmiş oluyor. Adı üzerinde, bebeğin 6. ayında yapılıyor.

Tam da bu zamanlarda miniğinin ilk dişi de çıkabilir. Bir kutlama da ona lazım: 5 Adımda Diş Buğdayı Partisi Nasıl Yapılır?

6 ay kınası neden yapılır?

Bebeğin, bir kız çocuğu olarak toplumdaki varoluşunu müjdelemek, onu nazardan ve kötülüklerden korumak gibi niyetlere ulaşmak için yapılır.

6 ay kınası nasıl yapılır?

bebeklerde 6 ay kınası

  • Öncelikle bebek için bir kına annesi seçiliyor. Bu kişiye cici anne de deniyor.
  • Cici anne bir sepetin içine kına malzemelerini hazırlıyor ve aileye veriyor. Bu sepette bebeğin o gün giyebileceği 6 ay kınası kıyafetleri de yer alıyor. Aile de bunun karşılığında kına annesine hediyelerini veriyor.
  • 6 ay kına konsepti zaman zaman değişse de kınanın yakılacağı gün bebeğe önce banyo yaptırılıyor. Dualar eşliğinde cici anne tarafından bebek bindallısı giydiriliyor ve bu esnada kına tepsisi hazırlanıyor. Tepsinin etrafına kuru yemiş, lokum ve kurabiye gibi ikramlıklar yerleştiriliyor.
  • Misafirler tepsinin etrafında halka oluşturacak şekilde diziliyorlar ve kına annesi, bebeği halkanın ortasına getiriyor.
  • Kına annesi bebeğin sağ eline ilahiler eşliğinde kına yakıyor ve bunu kırmızı bir bez ile örtüyor. Daha sonra sol ayağa kına yakılıyor ve bu da beyaz bir bezle örtülüyor. İnanışa göre; bebeğin sağ eline yakılan kına bereketi ve helal parayı, sol ayağına yakılansa kötülüklerden korunmayı temsil ediyor.
  • Misafirler kına tepsisine dik duracak şekilde madeni para koyuyorlar ve böylece “kına işleme” eylemi gerçekleştirilmiş oluyor.
  • Tüm bunların ardından sıra konuklara sunulacak olan 6 ay kınası ikramlarına geliyor. Yeme içme faslından sonra sırada hassas noktamız olan oyunlarımız var. Bunun için de 6 ay bebek kınası müziklerine bakmanda fayda var. Göbekler de atıldıktan sonra herkes evlerine dağılabilir!
  • Son olarak, kına organizasyonundan 3 gün sonra bebeğin eli ve ayağı yıkanıyor. Bebeğin sağ eliyle babasının cebinden para alması sağlanıyor. Bunun hem çocuğa hem de babaya uğur ve bolluk getirdiğine inanılıyor.

Bu arada bebeğin için kadife, mor, mavi ve kırmızı gibi türevleri olan çocuk bindallı modellerine bakabilirsin. Çok fazla çeşit var, biz senin için şöyle şeyler bulduk.

6 ay kınasında neler yapılır

Erkek bebeklere 6 ay kınası yakılır mı?

6 ay kınası kız çocukları için yapılan bir organizasyon. Eğer bir erkek bebek annesiysen ve oğlun için organizasyon yapmak istiyorsan sip and see partisi veya bebek mevlidi gibi kutlamaları tercih edebilirsin.

Son yılların trendi: Bebek Ziyaretlerini Aradan Çıkar: Sip and See Partisi

6 ay kınasında ne hediye alınır?

Gelişim kitapları ve eğitici oyuncaklar bebeğe faydası olabilecek hediye seçeneklerinden. Annenin yükünü hafifletmek için bebeğe ilerleyen aylarında giyebileceği giysiler alınabilir. Söz konusu bebek kıyafetleri olunca seçenekler derya deniz.

Bebeğin el ya da ayak izlerinden heykeller bu ara çok revaçta, söylemeden geçmeyelim. Baby shower partilerinin favori hediyelerinden bez pastaların da anneleri bir hayli mutlu edeceğine eminiz. Direkt bebek odaklı düşünmeyenler içinse pratik mutfak veya küçük ev aletleri de değerlendirilebilir seçeneklerden.

Bak, neler var: A’dan Z’ye Eğitici Oyuncak Seçme Rehberi

6 ay kınasında ne dağıtılır?

Bu özel gününde seni yalnız bırakmayan eşin, dostun için en iyisini yapmak istediğini biliyoruz. Böyle zamanlarda hediyeleri belirlemek işin en zevkli kısımlarından.

Anneler tarafından tercih edilen 6 ay kınası hediyelikleri genellikle kese içerisinde kına çerezleri, magnetler, tülbent, havlu, sabun ya da lavanta keseleri gibi ürünler oluyor. Tabii ki yakılan bebek kınasından misafirlere verme adetini de es geçmemek gerek.

Fikir alternatifleri için bunlara da bakabilirsin: Baby Shower Hediyeleri için 9 Öneri!

6 ay kınası ikramları nelerdir?

6 ay kınası hazırlıkları

Bir doğum günü menüsü kadar abartmaya gerek olmasa da masanda geleneksel lezzetlerimize yer verebilirsin. Kekler, börekler, salatalar, kısırlar, tuzlu ve tatlı kurabiyeler ilk akla gelen ikramlıklardan. “Ne yazık ki bunları hazırlayacak vaktim yok.” dersen de dilediğin bir organizasyon firmasından destek alabilirsin.

İkramlar genellikle lokum, kuru yemiş ve içecekle beraber sunuluyor. Masanın olmazsa olmazını da unutmayalım. Günün, bebeğinden sonraki starı olacak 6 ay kınası pastalarına göz atmayı unutma. Pastasız bir kutlamaya kutlama demiyoruz biliyorsun ki.

Daha fazla öneri için: Diş Buğdayı İkramlıkları için Lezzetli 7 Tavsiye!

6 ay kınası için değişik fikirler mi arıyorsun? Böyle gel!

Söz konusu kına olunca akla ilk gelen ister istemez kırmızı oluyor. Ancak bebek bindallısı seçiminde farklı renklere yönelirsen 6 ay kınası konseptini buna uygun yapabilirsin. Ayrıca minik dokunuşlarla konseptine hareket katabilirsin.

Mesela afili bir 6 ay kınası afişi fena olmaz değil mi? Artık afişler özel günlerin aranan dekorlarından. Fotoğraf çekimi için de çokça tercih ediliyor. E madem bu kadar hazırlık yapıldı, geriye hatırası da kalsın.

İkramlıklarınla donattığın harika masanı daha da ilgi çekici hale getirmek için 6 ay kınası masa süslemeleri, konsept bardak ve tabak takımlarını kullanabilir, bayrak setleri ve balonlarla duvarlarını süsleyebilirsin. Uğur böcekli veya puantiyeli, çeşitli 6 ay kınası süsleri de emrine amade. Tüm bunları kenara atıp bir mekanda yemekli kına organizasyonu da düşünebilirsin tabii ki. Bu, hem bütçe hem de tarz meselesi. Karar senin!

Miniğinin 6 ay kınasını bir parti evinde yapmak için mekanları incele, fiyat teklifi al!

Bu makaleyi arkadaşlarınla paylaş: