Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Bebeğinin burnunun tıkalı olması, sadece nefes almasını zorlaştırmaz. Aynı zamanda beslenme ve uyku düzenini de bozar. Peki, bebeklerde burun tıkanıklığı neden olur? Rahat bir nefes aldırmak için bebeklerde burun tıkanıklığına ne iyi gelir? Derin bir nefes al ve oku!

Bebeklerde burun tıkanıklığı neden olur?

Bebeklerde burun tıkanıklığının nedenleri çok çeşitli olsa da bu problem en çok, geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanır. Burnu tıkalı bebek huzursuzlanır, uyuyamaz ve ağlar. Bu süreç hem bebek hem de anne için çok sancılı olur. Bebeklerde burun tıkanıklığına neden olan diğer faktörler neler birlikte bakalım:

 • Nezle, grip ve sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonları,
 • Alerjik hastalıklar,
 • Geniz eti,
 • Burnun anatomik bozuklukları (geniz eti gibi),
 • Kuru hava,
 • Burunda kan birikmesi (hematom),
 • Buruna yabancı cisim kaçması,
 • Nadir görülse de tümörler ve kistlerdir.

Her anne bilmeli: Bebeklerde ve Çocuklarda Grip ile Soğuk Algınlığı (Nezle) Hakkında Her Şey

Bebeklerde burun tıkanıklığına ne iyi gelir?

Bebeklerde burun tıkanıklığına ne iyi gelir

Burun tıkanıklığı tedavisi, daha çok buna yol açan faktöre göre yapılır. Bu nedenle öncelikle bebeğinin burnunun neden tıkandığını bilmelisin. Altta yatan ciddi bir faktör yoksa evde uygulayabileceğin birtakım basit önlemlerle bebeğine yardımcı olabilirsin. O halde bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçer, birlikte bakalım

 • Bebeklerde burun temizliği işlemi serum fizyolojik ile yapıldığında etkili sonuç verebilir. Doğal bileşenlerle hazırlanmış burun açıcı spreyler de işe yarayabilir.
 • Bebek burun açıcı olarak kullanılan burun aspiratörlerinden faydalanabilirsin. Çok sık kullanman bebeğinin burun mukozasına zarar verebilir ve tahrişe yol açabilir, aman dikkat.
 • Burnu tıkalı bebek için ılık bir duştan daha iyi çok az şey vardır. Burun içindeki mukus ve salgıları yumuşattığı için ılık duş, bebeklerde burun tıkanıklığı ve hırıltıya çok iyi gelir.
 • Burnu tıkalı bebek nasıl yatırılmalı, diye merak edebilirsin. Bebeğin uyurken kafası yukarıda kalacak şeklide yatırmalısın. Yastık yükseltmek bebeklerde burun tıkanıklığına çözüm olarak deneyebileceğin yöntemlerden biri. Bu sayede bebeğinin genzi de açılır.
 • Hava ne kadar soğuk olursa olsun bebeğinin uyuduğu odayı onu yatırmadan önce mutlaka havalandır. Temiz hava solunum sisteminin düzene girmesini sağlar ve bebeklerin burun tıkanıklığına iyi gelir.

Ve odadaki nem oranını koruyacak şekilde kullanıldığında burun tıkanıklığına meydan okuyan süper cihazlar: Annelerin En Çok Tercih Ettiği 10 Soğuk Buhar Makinesi ve Hava Nemlendirici

Bebeklerde burun tıkanıklığına anne sütü

Eşsiz bir besin kaynağı olan anne sütünün içerdiği birçok hücre ve molekül, bebeklerin savunma sistemlerinin güçlendirilmesine katkı sağlar. Bu madde ve moleküller üst solunum yolu enfeksiyonlarının yol açtığı burun tıkanıklığına karşı koruyucu bir özellik gösterir. Bu nedenle özellikle yenidoğan bebeklerde burun tıkanıklığı için en doğal çözümlerden biri anne sütü diyebiliriz.

Tıkalı buruna anne sütü damlatmak da bazı anneler tarafından denenen bir yöntem. Ancak bunun bilimsel bir yöntem olmadığını ve anneanne usulü olduğunu söyleyebiliriz.

Bebeklerde burun tıkanıklığına bitkisel çözüm

Bebeklerde burun tıkanıklığına doğal çözüm önerileri de arayabilirsin. Evde deneyebileceğin birtakım basit uygulamalarla bebeğinin rahatlamasına yardımcı olabilirsin.

Bebeklerde burun tıkanıklığına soğanla çözüm bulmak da mümkün olabilir. Soğan, kokusundan dolayı bebeğinin tıkalı olduğu burnunu açabilir. Kesip yatağının başına koyabilirsin ama bu, ufak çaplı tıkanıklıklarda işe yarayabilir.

Bebeklerde burun tıkanıklığına tereyağı ile çözüm arayanlar da var. Burada amaç, tereyağını tıkalı olan burun deliğine koyup kuru veya tıkalı olan mukusu yumuşatmak. Evet, tereyağı doğal bir ürün ama bu tür uygulamalarda çok dikkatli olmak gerek. Tereyağı parçası erimeden bebeğinin genzine kaçabilir. Sağlık konularında risk almaya gelmez. En doğrusu doktora danışmak.

Bebeklerde burun tıkanıklığı hangi sorunlara yol açar

Bebeklerde burun tıkanıklığı nelere yol açar?

Tek başına önemli bir sorun gibi gözükmese de bebeklerde burun tıkanması, aslında bebeğini son derece rahatsız edip günlük aktivitelerini sınırlayacak bir sorundur. Burnu tıkalı olan çocuklar genellikle hırıltılı nefes alırlar.

Bebeğin ilk 6 ayda sadece burun solunumu yapar; ağızdan nefes almaz. Yenidoğan döneminde dahi başlayabilen ve yaklaşık beş bebekten birinde görülen burun tıkanıklığının uzun sürmesi durumunda bebeğinde;

 • Beslenme sırasında hava yutma nedeniyle gaz sancıları,
 • Sık uyanma ve yetersiz uyku,
 • Huzursuzluk,

Uzun dönemde; Ağız ve diş problemleri,

Unutma; burun sadece koku alma organı değil. Aynı zamanda havayı nemlendirir, ısıtır, temizler, basıncı ve hava akışını düzenler, orta kulağı havalandırır. Tüm bu nedenlerle çocuklarda burun tıkanıklığı, akciğer solunum kapasitesini ciddi oranda düşürür.

Bu da ilgini çekebilir: Bebekler Neden Ağlar?

Kaynakça ve İleri Okuma

 • Sims, Nikki. Hamilelikten 3 Yaşa Kadar Bebeğimi Büyütüyorum. Demet Uysal (Çev.). İstanbul: Kaknüs Yayınları, 2013.
 • Altmann Remer, T., Shelov, P., Steven. Bebek ve Küçük Çocuk Bakımı. Cengizhan Elmas (Çev.). Ankara: İmge Kitabevi, 2015.
 • Murkoff, Heidi. Bebeğinizin İlk Yılında Sizi Neler Bekler? Dilek Tunalı (Çev.). İstanbul: Epsilon Yayınevi, 2017.

Bu içerikte yer alan bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.