Bebeklerde Banyo Korkusuna Karşı 12 Rahatlatıcı Yöntem

Sana her ne kadar saçma görünüyor olsa da bir bebeğin banyo korkusu oldukça gerçek. Onu korkusunun kaynağıyla yüzleştirmek bunu yenmesini sağlamaz, baştan söyleyelim.

Yapman gereken; miniğinin banyo hakkındaki hislerini yavaşça, sabırla ve anlayışla tersine çevirmek, küvete gitmek için banyoyu daha tanıdık bir hale getirmek ve suyu sıcak bir arkadaş yapmak. Peki, neler yapabilirsin?

1. Onu zorlama, hazır olmasına izin ver!

Miniğin küvette banyo yapmayı tamamen isteyene kadar onu zorlama.O zamana kadar bebek küvetinde yıkamaya devam et. Eğer bundan da rahatsız oluyorsa veya artık sığmıyorsa bunun yerine sünger banyolarına devam et.

Gelsin en fonksiyonel küvetler: Anneysen’den 8 Fonksiyonel Bebek Küveti Tavsiyesi

2. Oturmaya başladığı zamanı bekle!

Bebeğin desteksiz ya da çok az bir destekle oturabiliyorsa yıkanma sırasında ikiniz de rahat edersiniz. Banyo sırasında bir an için suyun altına girmek ufaklıklar için dehşet verici olabiliyor. Bu da uzun vadede çocuğun banyo korkusu yaşamasına neden olabilir. Islak bir bebek kaygan bir bebektir, unutma. Bu nedenle o oturabilen küçük bir ördek olana kadar bekle.

Banyo boyunca bir elinle bebeğini sürekli tutmaya çalışmak dışında yapabileceğin başka şeyler de var tabii. Küvetin dibine sıkıca yapıştırılan lastik vantuzlu banyo koltukları bu konuda hayat kurtarıyor.

Aman eksik kalmasın: Banyo Zamanı: Annelerin En Çok İşine Yarayacak 10 Bebek Banyo ve Tuvalet Ürünü!

3. Küvette vakit geçirmesini sağla!

Ortama alışması ve bu alanda eğlenebileceğini düşünmesi için suyu doldurmadan önce miniğini oyuncaklarıyla birlikte küvete koy. Kaymasını önlemek için altına büyük bir havlu ser. Oda sıcaksa ve bebeğin çıplak oynamaktan hoşlanıyorsa, çıplak kalmasına izin ver. Yanından sakın ayrılma.

4. Örneklerle anlat!

Minik kuzuna, oyuncak bebeğin veya yumuşak bir hayvanın üzerinde banyo işleminin her basamağını anlatarak örnek bir yıkama yap. Bebeğin yeterince büyüdüğünde yıkanmaya yardım etmesine veya küvette oturduğu yerde küçük bir leğende bebeğini yıkamasına izin ver.

5. O gözler yanmasın!

Minik bebeğinin banyo korkusunu tetikleyen en önemli etken, şampuanların gözlerini yakması ve canını acıtması! Hal böyle olunca bebeğinin banyo saatlerinde huzursuzlanması da gayet normal. Böyle zamanlarda bebeğinin gözlerini yakmayan, banyo esnasında çipil çipil gözlerle olan biteni izleyip eğlenmesini sağlayabileceği bir şampuan ne iyi olurdu, değil mi?

Öyleyse Johnson's Gold Bebek Şampuanı'nı denemeye ne dersin? Gel özelliklerini birlikte inceleyelim.

  • Saf su kadar doğal ve yumuşak, patentli göz yakmayan formüle sahip. Bu sayede bebeğinin gözleri asla yanmaz, banyo saatleri bir eğlenceye dönüşür.
  • Bebeğinin incecik ve narin saçlarını zarar vermeden, güzelce temizler.
  • Tertemiz, kimyasallardan arındırılmış içeriği sayesinde senin de için rahat eder.
  • Bebeğinin alerjik bir cildi olsa bile zarar vermez.
  • Çok sade bir içeriği olduğu için yenidoğan bebeğin için bile kullanabilirsin, herhangi bir zarar vermez.
  • Bebeğinin saçlarının ışıl ışıl, yumuşacık olmasına ve kolay şekil almasına yardımcı olur.

Johnson's bebek şampuanının süper özelliklerini öğrendin. Bu şampuanı kullanarak bebeğinin banyo konusundaki en büyük korkusunu birlikte yeneceksiniz!

Johnson's Bebek Şampuanı'nı da kullanacağın bir bakım rutini hazırladık, muhakkak bak: 6 Maddede Bebek Bakım Rutini Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

 

6. Yemekten sonra banyo yaptırma!

Miniğini yemekten hemen sonra yıkamak, yediklerinin ağzına gelmesine veya kusmasına neden olabilir. E tabii bu da bebeğinin çok hoşlanacağı bir durum değil! Bu yüzden yemekten sonra yüzmek yok!

Bebeğine iyi bak: İçinde Gerçekten Gerekli Şeyler Olan 7 Bebek Bakım Seti

7. Üşümemesini sağla!

Banyonun yeterince sıcak olduğundan emin ol, ufaklıklar üşümekten hiç hoşlanmıyorlar. Eğer bebeğin üşümeyle banyo arasında ilişki kurarsa, yıkanmak istemeyebilir. Küvet dolana ve bebeğini onun içine sokmaya hazır olana kadar elbiselerini çıkartma.

Bebeğini sudan çıkarır çıkarmaz sarabileceğin yumuşak, büyük ve tercihen başlıklı bir havlu bulundur. Soğuk havalarda, havluyu bir radyatörde ısıtabilirsin.

Ayrıca suyun sıcaklığı çok önemli. Suyun doğru sıcaklıkta olduğundan emin olmak için bebeğini içine sokmadan önce dirsek ya da el bileğinle suyu kontrol et. Su, miniğinin içinde rahat hareket edebileceği kadar ılık olmalı.

8. Ön hazırlık yap!

Havlu, sabun bezi, sabun, şampuan, banyo oyuncakları ve bebeğinin banyosu için gereken her şeyi onu küvete sokmadan önce hazırla. Eğer bir şey unutursan ve onu getirmek için gitmek zorunda kalırsan, bebeğini bir havluyla sar ve onu beraberinde götür.

Sabun ve jilet gibi potansiyel tehlikesi olan her şeyi banyodan önce küvetin içinden çıkar.

Başka neler var: 13 Soruda Bebek Banyosu Hakkında Merak Ettiğin Her Şey

9. Sağa sola su fışkırtmasına izin ver!

Bebeklerin pek çoğu banyoda suyla oynamaktan çok hoşlanır. Bebeğin seni ne kadar ıslatırsa o kadar mutlu olur. Her ne kadar o, su fışkırtmaktan zevk alsa da sen aynı şeyi ona yapma. Birçok bebek kendisine su atıldığı için banyodan soğuyabiliyor.

E tabii bir de banyo keyfine keyif katacak banyo setleri al: En Karlı ve Kullanışlı 8 Bebek Banyo Seti

10. Birlikte banyo yapmayı dene!

Bazı bebekler eğer onlara eşlik eden birileri varsa daha tahammüllü oluyorlar. Bebeğinle onun konforuna göre ayarladığın bir ısıda beraber banyo yapmayı dene. Birlikte banyo yapmanıza alıştıktan sonra tek başına deneme faslına geçebilirsin.

11. Hep yanında ol!

Bebeğin banyo yapmaya başladığı andan itibaren 5 yıl boyunca senin gözetimin altında olmalı. Onu bir saniye bile banyoda yalnız bırakma. Yaşanan kazalar, telafisi zor korkulara neden olabilir.

Miniğinin güvenliği önemli: Bebek Ev Güvenlik Ürünleri Markaları için 10 Öneri!

12. Sabırlı ol!

Eninde sonunda o küvete girecek, biliyorsun. Baskı yapmadan, kendi hızında yapmasına izin verirsen her şeyin daha hızlı olacağına emin olabilirsin.

Kaynakça ve İleri Okuma

"Bebeğinizin İlk Yılında Sizi Neler Bekler?"-Arlene Eisenberg, Heidi E. Murkoff, Sandee E. Hathaway.