Yenidoğan Temizliği Nasıl Yapılır?

Banyo, cilt bakımı ve bez değiştirmeyi içeren yenidoğan hijyen bakımı, bebeğinin sağlığı ve rahatlığı için önemlidir. Narin bebeğini ilk zamanlar nasıl temizleyeceğin konusunda endişeli olabilirsin. Bu yazıda sana yenidoğan temizliğinin nasıl yapılacağı hakkında bilgi vereceğiz. Ayrıca hangi ürünlerin bebeğin için uygun olacağını anlatacağız.

Yenidoğan bebeğin banyosu

Bazı çocuk doktorları, bebeğin ilk banyosunu birkaç günlük olana kadar ertelemeyi önerir. Bebekler, ciltlerini kaplayan kremsi bir tabaka olan verniks ile dünyaya gelir. Bu mumsu tabaka anne karnında bebeği enfeksiyonlardan korur. Doğumdan sonra da bebeğin vücudunun bu verniksi iyice emmesini beklemek bebeğin sağlığı için çok faydalıdır.

Bebeğini eve getirdikten sonra ona sünger banyosu (silme banyosu) yaptırabilirsin. Başını, vücudunu ve bebek bezi bölgesini temizleyebilirsin.

Silme banyosu nedir ve nasıl yapılır?

Yenidoğan bebeğini ilk birkaç hafta sünger banyosu ile yıkayabilirsin. Bu, göbek bağı düşmeden önce bebeğini temizlemenin en güvenli yoludur. Bebeğine sünger banyosu, diğer adıyla silme banyosu yaptırmadan önce, ihtiyacın olan tüm malzemeleri kolayca erişebileceğin bir yere koymalısın.

İhtiyaç listesi

 • Battaniye veya havlu (Bebeğini sert yüzeyden korumak için)
 • Bir kâse ılık su
 • Sünger
 • Yenidoğan ıslak mendili
 • Uni Baby yenidoğan köpük saç ve vücut şampuanı
 • Ufak bir havlu
 • Bebek havlusu

Malzemeleri topladıktan sonra şu adımları izle:

 1. Banyo için 23-24 °C civarında sıcak bir oda seç. Bebeğinin kıyafetlerini ve bezini çıkar. Bir havluya sar.
 2. Bebeğini alt değiştirme masası veya yatağınız gibi düz bir yüzeye yatır. Düşmemesi için bir elini her zaman üzerinde tut.
 3. Havluyu tamamen çıkarma. Sadece yıkadığın bölgeler için bebeğin vücudunu aç.
 4. Bebeğin başının üstünden başla. Önce temiz bir süngeri ılık suya batır ve baş üstünü hafifçe ıslat.
 5. Bebeğinin ilk zamanlar cildi çok hassas, ince ve geçirgen olacağı için cildine temas edecek ürünleri doğal tercih etmende fayda var. Bebek şampuanını buna göre seç. Mesela doğal içerikli Uni Baby yenidoğan köpük saç ve vücut şampuanını tercih edebilirsin. Hem bu sayede bebeğinin vücudunda kalıntı kalmadan bebeğini temizlemiş olursun.
 6. Köpük şampuan ile bebeğinin başını yıkadıktan sonra yine ıslak bir sünger ya da yenidoğan ıslak mendili ile köpüğü temizle. Kullanacağın ıslak mendilin temiz içerikli olmasına dikkat et. Ardından ıslaklığı bir havlu ile kurula.
 7. Aynı işlemi kol altlarını, genital bölge çevresini, vücut kıvrımlarını temizlemek için de yap. Bebeğin yenidoğan sünneti olduysa doktorun tarafından aksi belirtilmedikçe yarayı kuru tutmak için penisini temizlemekten kaçın.
 8. Deri kıvrımları arasını kurutmayı unutma. Buraları kuruturken bebeğinin başının üşümemesi için kapüşonlu havlu kullanabilirsin.
 9. Bebeğinin göbek bağını ıslatmamanda fayda var. Islanan göbek kordonunun kuruması gecikir.

Yenidoğan bebek için hangi ıslak mendil kullanılmalı?

Islak mendil konusunda oldukça fazla seçenek var. “Hangi ıslak mendil bebeğim için daha uygun?” ya da “Hangisi daha sağlıklı?” soruları kafanda dönüyor olmalı. Yenidoğan bebeğinin hassas cildi için dikkatli seçim yapmalısın. Bebeklerin ciltleri alerjik reaksiyona daha yatkındır. Seçim yaparken alacağın ıslak mendilin içeriğinde alkol, paraben, parfüm, sentetik lif, SLS, SLES, boya gibi içeriklerin olmamasına dikkat etmen önerilir. Eğer alacağın ıslak mendil bu maddeleri içeriyorsa yenidoğan bebeğin için kullanımı sakıncalı olabilir.

Uni Baby yenidoğan ıslak mendil

Türkiye’nin 1 numaralı ve doğallığı onaylı ilk ve tek yenidoğan mendili Uni Baby Yenidoğan, %100 doğal kaynaklı liflerle dokunmuş yapısı, saflaştırılmış su ve organik pamuklu içeriğiyle yenidoğan bebek cildinin ihtiyacı olan nazik temizliği sağlar. Uni Baby Yenidoğan Islak Mendil’i ilk günden itibaren güvenle kullanabilirsin.

 • El, yüz ve bez bölgesi temizliği için kullanılabilir.
 • pH değeri cilt ile uyumludur.
 • Dermatolojik olarak test edilmiştir.
 • Hipoalerjeniktir.
 • Etil alkol, paraben, parfüm, boya, SLES, SLS ve sentetik lif içermez.
 • GMP (İyi İmalat Uygulamaları) sertifikasına sahip üretim alanında üretilmektedir.

Yenidoğan bebek nasıl yıkanır?

Bebeğinin göbek bağı düştükten sonra onu banyoda bebek küvetinde yıkayabilirsin. Bebeğini güvenle yıkamak için şu adımları izle:

 1. Banyo öncesi ihtiyacın olan tüm malzemeleri hazırla. Malzemeler şu şekilde:
 • Bebek küveti
 • Bebek küveti filesi
 • Su tası
 • Bebek banyo havlusu (Kapüşonlu olsa iyi olur)
 • Yenidoğan bebek kurulama bezi
 • Uni Baby yenidoğan köpük saç ve vücut şampuanı
 • Bebek lifi ya da süngeri
 1. Banyo, bebeğinin üşümemesi için 23-24 °C civarında olsa iyi olur. Banyonun kapı ve pencerelerinden soğuk gelmemesine dikkat et.

 2. Tüm malzemeler hazır olunca bebeğini yıkayacağın suyu hazırla. Suyun sıcaklığını dirseğinle kontrol edebilirsin. Dilersen termometre de kullanabilirsin. Suyun sıcaklığı ortalama 37-38 °C olmalıdır.

 3. Suyu hazırladıktan sonra bebeğinin kıyafetlerini çıkar ve banyo filesine koy. Bir elinle bebeği tutmayı unutma. Üşümemesi için nazikçe vücudunda suyu gezdir. Yüzüne su dökmemeye özen göster.

 4. Yüzünü ve saçlarını temizlemek için yenidoğan bebek şampuanı ve bebek banyo süngeri kullanabilirsin. Yüzü için şampuanı büyük mercimek tanesi kadar kullansan yeterli.

 5. Bebeğinin saçlarını haftada bir ya da iki kez şampuanlamanı öneririz.

 6. Vücudunun geri kalanını da yine az miktarda şampunla yıkadıktan sonra ılık su ile yukarıdan aşağıya doğru yıka.

 7. Bebeğini nazikçe kaldır ve bir havluyla kurula. Ayrıca cildindeki kıvrımların aralarını da kuruttuğundan emin ol.

Not: Bebeğini bir saniye bile olsa küvette gözetimsiz asla bırakma. Sığ bir suda bile hızla boğulabilirler.

Hangi bebek şampuanı kullanılmalı?

Bebek şampuanı seçerken dikkate alınması gereken birçok bileşen vardır. Peki, hangi ürünlerin bebek cildi için güvenli olduğunu nasıl bileceksin? Boya, etil alkol, paraben, sülfat gibi ağır kimyasallar içeren şampuanlar bebeğinin hassas cildine zarar verebilir. Bu nedenle doğal içerikli şampuanları tercih etmeni öneririz. Seçeceğin şampuan göz yakmayan formüllü olmalı.

uni baby satin al

Uni Baby yenidoğan köpük saç ve vücut şampuanı

İçerdiği %95 doğal kaynaklı bileşenler ve saf su sayesinde bebeğinin hassas cildini ve ipeksi saç tellerini nazikçe temizler. İlk günden itibaren güvenle kullanabileceğin Uni Baby Yenidoğan Köpük Saç ve Vücut Şampuanı, bebeğini huzurla ve keyifle yıkamanı sağlar.

 • Köpük formu sayesinde yumuşakça uygulanır.
 • Göz yakmadığı klinik testlerle kanıtlanmıştır.
 • pH değeri cilt ile uyumludur.
 • Dermatolojik ve pediatrik olarak test edilmiştir.
 • Hipoalerjeniktir.
 • Boya, etil alkol, paraben, sülfat, SLES, SLS ve PEG içermez.