Bebek Odalarında Hayat Kurtaracak 10 Eşya!

Bebek odasını hazırlamak çok keyifli, ama bir o kadar da zor bir iş! Yataktan yorgana, dolaptan halıya, kapı stopperinden lambaya onlarca eşyayı içeren bir alışveriş listesi yapmış olsan da, unuttuğun bazı şeyler olabilir. Bu yüzden bebek odası alışveriş listesine dahil etmenin çok iyi olacağını düşündüğümüz bazı küçük ama önemi büyük 10 eşyayı senin için listeledik!

1. Gece lambası

Bebeklerin tıpkı yetişkinler gibi karanlıkta uyumaları çok daha faydalı. Gece lambasını açık tutarak bebeğini uyutmanı önermiyoruz, ancak yenidoğan döneminden başlayarak çocukluk dönemi dahil bir gece lambası kullanmanı tavsiye ediyoruz.

Bebeğin gece uyandığında; altını temizlemen, onu beslemen ve gazını çıkarman gerektiğinde, bazen de sadece onun iyi olup olmadığını merak ettiğin için odasına girdiğinde gece lambası çok işine yarayacaktır. Bu arada hemen hatırlatalım; bebek odası için gece lambasını müzikli de seçebilirsin. Böylece, uku öncesinde bebeğini rahatlatarak uykuya dalmasını kolaylaştırabilirsin.

Seçiminde yardımcı olalım: Bebek Odası Aydınlatmasında Fark Yaratacak 6 Işıltılı Fikir

2. Cibinlik- sineklik

Bebeği sivrisineklerden korumak pek de kolay değil. Özellikle bebeğin çok küçükken sivrisinek kovucu tabletleri kullanmanı da önermeyiz. Sana tavsiyemiz; bebeğinin odasını hem çok güzel gösterecek hem de çok kullanışlı olan cibinlikleri tercih etmen! Kolayca kurulabilen, kolay temizlenen bebek odası cibinlikleri ile bebeğini korumanın yanısıra odaya da farklı ve güzel bir hava katabilirsin.

Cibinlik de içinde: Yaz Aylarında Bebeğinle Tatile Çıkarken Yanına Alman Gereken 12 Eşya!

3. Sallanan sandalye

Yaptığın bebek odası araştırmalarında ve çoğu örnek bebek odasında bir sallanan sandalye mutlaka dikkatini çekmiştir. Bebek odalarının sık sık rastlanılan eşyalarından olan sallanan sandalye; odanın sadece güzel gözükmesini sağlamaz, işlerini de kolaylaştırır. Bebeğini emzirirken, onu uyuturken ya da bebeğinin yanında dinlenmek istediğinde bu sandalyeye teşekkür edeceksin, söyleyelim. Bu arada tercihini puflu olanlarından yana kullanırsan, bacaklarını dinlendirmen de mümkün!

Bebek mobilyası satan alışveriş noktalarında, birbirinden farklı bebek odası sallanan sandalye modeli ve çeşidi bulabilirsin. Oturma bölümünde minderli olanları tercih edebilir ya da kendin minder yaptırabilirsin.

Konfor çok önemli: Bebeğini Rahat Rahat Emzirebileceğin 7 Emzirme Koltuğu

4. Yataklı koltuk

Yataklı koltuk, bebek odası mobilyaları arasında düşünebileceğin parçalardan biri! Eğer bebeğinin odası bir koltuk koyabileceğin kadar büyükse, yatak da olabilen ikili ya da üçlü bir kanepe tercihinde bulunabilirsin. Bebeğinin odası küçükse, yine açılabilir tekli bir koltuk koymanı öneririz.

Bu konuda ısrarcı olmamızın sebebi ise, bebek odasında bulunan portatif bir yatağın işine çok yarayacak olması! Bu koltuğu, emzirme zamanlarını geçirmek için tercih edebilir, ihtiyaç duyduğunda bebeğinin odasında uyuyabilir, bebeğinin odasına alışma döneminde, uyku öncesinde ya da bebeğin hastayken, sana ihtiyacı olduğunda ona eşlik edebilirsin!

Bunlara da bak: Bebek Odası Dekorasyonunda Dikkat Etmen Gereken 7 Faktör

5. Işık geçirmez perde

Bebeğinin odasının konseptine uygun olarak seçeceğin renk ve desende perdeler, odanın şirinliğine şirinlik katacaktır. Gel gör ki bu sevimli perdelerin görevi çoğunlukla odayı güzelleştirmektir. Biz ise sana çok daha faydalı bebek odası perdeleri önereceğiz!

Bebeğinin gündüz uykularının daha derin olmasını, biyolojik saatinin bozulmamasını istiyorsan, “Bebeğim sabahları camdan sızan güneş ışığı nedeniyle uyanmasın” diyorsan, ışığı engelleyen (blackout) store kullanman çok iyi olur. Dilersen sadece store, dilersen tülle birlikte, dilersen ek olarak kalın perde de kullanabilirsin. Seçim senin!

Bunları tercih edebilirsin: Birbirinden Şirin 8 Bebek Odası Perdesi ile Odalara Güneş Doğuyor

6. Bebek bezi çöp kovası

Bebek odası ihtiyaç listesinin başlarında yer almasa da, işine çok yarayacak bir eşya var. Çöp kovası! “Herhangi bir çöp kovası da benim işimi çözer” diye düşünüyor olabilirsin, ancak gerçek hiç de öyle değil. Bebeğin günde 2-3 kez kaka yapacak. Kakalı bezler çöp kovasına atılacak. Evden ilk çıkan mutlaka çöpü de atacak. Çünkü kakalı bezler çöp kovasını kokutacak. İşin aslı bu!

Önerdiğimiz bebek bezi çöp kovası, kötü kokuları dışarı vermemesi ve hijyenik bir ürün olma özellikleri ile son yıllarda annelerin kullanmaktan memnuniyet duydukları bir ürün. Bebeğin büyüdüğünde, artık kakalı bezlerle işin olmadığında bu çöp kovasını standart çöp kovası olarak da kullanabilirsin.

Bu önerilere de bakmalısın: Eşyaları Düzenli Tutmaya da Yarayan Bebek Odası Süsleme Fikirleri

7. Küçük büyük sepetler

Sana yine çok ama çok işine yarayacak, üstelik bebek odasını inanılmaz sevimli kılacak bir eşya önerimiz var. Sepet! Her yerde bulabileceğin, büyüklü küçüklü, içerisine envai çeşit malzeme, eşya koyabileceğin bebek odası sepetleri… Bu sepetleri dilersen yere, dilersen odadaki rafların, şifonyerin üzerine koyabilir, dilersen sadece sepetlerden oluşan bir raf sistemi oluşturabilirsin. Fikir vermesi bizden, odanın ruhuna göre uygulaması senden!

İlerleyen günlerde buna ihtiyacın olacak: Dağınıklığa Son: Kullanışlı ve Şirin 10 Oyuncak Sepeti

8. Oda termostatı

Aman sakın unutma diyeceğimiz bir başka eşya da oda termostatı. Çünkü, bebeğinin rahatça uyuyabilmesi için en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden biri uygun ısı ve nem değerlerine sahip bir oda! Uzmanların önerdiği 20-24ºC ısı aralığında, bebeğinin huzur içinde uyumasını sağlamak, üşümesini de terlemesini de engellemek için termostatın işine çok yarayacağından emin olabilirsin!

Bu aletlerle odanın dengesini sağlayabilirsin: Annelerin En Çok Tercih Ettiği 10 Soğuk Buhar Makinesi ve Hava Nemlendirici

9. Yatak koruyucusu

İlk aylarında bebeğini beşik, park yatak ya da bebek hamağında yatırmayı tercih edebilirsin. Ancak, karyolasına geçirdiğinde bebek yatak koruyucusuna muhakkak ihtiyacın olacak. Sıvı geçirmez bir yatak koruyucusu; bebeğin kustuğunda, bezi taşıracak kadar kaka yaptığında ya da çişini altına kaçırdığında yatağı koruyacak, ayrıca işlerini de kolaylaştıracaktır, bizden söylemesi.

Koruma önemli: Aman Uyurken Kayıp Düşmesin: Markalara Göre İnternette En Çok Aranan 8 Yatak Bariyeri

10. Dönence

Bir odayı bebek odası yapan şeylerin başında bebek odası dönenceleri geliyor. Peki neden? Söyleyelim:

  • Dönence bebeğini sakinleştirebilir.

  • Ayrıca, bebeğinin el ve göz koordinasyonunun gelişmesine katkıda bulunabilir.

  • İlerleyen zamanla birlikte, bebeğinin dönence üzerindeki rengarenk hayvan figürlerini, balonları, yıldızları incelediğini hatta onlarla konuştuğunu bile gözlemleyebilirsin.

Burada ayrıntısı var: Barış Manço Yaşasaydı Şöyle Derdi: Her Bebeğin Bir Dönencesi Olmalı