Barış Manço Yaşasaydı Şöyle Derdi: Her Bebeğin Bir Dönencesi Olmalı

Bebek beşiklerinin süslü mü süslü aksesuarı, miniklerin dostu, annelerin kahramanı… Evet, ta kendisi bebek dönenceleri! Yalnızca beşik süsü olmamakla birlikte bebeğinin gelişimini desteklemekte ve tüm dikkatini üzerine toplamakta oldukça maharetli. Faydalarından bahsetmekle yetinmedik, bebek dönence modellerinden de örnekler sunduk. Keyifle oku.

Bebek dönencesi nasıl olmalı?

Bebek oyuncaklarında yapılan seçimler; onun gelişimine katkıda bulunmak, motor becerilerini geliştirmek, neden-sonuç ilişkisi kurmasını sağlamak, el-göz koordinasyonu gelişimini desteklemek gibi unsurlar açısından çok önemli.

Dönence, bebeklerin 0-6 aylık dönemlerinde, beşiğin sağ yönüne ve 15-20 cm uzağına asılmalı. 6. ayın sonrasında bebekler, hareket edip tutunarak oturabildiği için dönenceyi çekiştirip küçük parçalarını koparabilir ve bunları ağızlarına atabilirler. Bu tarz kazaları önlemek için bu dönemlerde bebek dönenceleri kaldırılmalı. Ayrıca canlı renkler, pastel tonlara göre bebeklerin daha çok ilgisini çekeceği için renkli dönenceleri tercih edebilirsin.

Bebeğinin mışıl mışıl uyuması için Deliksiz Bir Uyku İçin İdeal Bebek Yatağı Nasıl Seçilir? yazımıza da göz atmayı unutma.

Bebek dönencesi zararlı mı?

"Bebek dönencesi zararlı mı?" sorusunun cevabı tam bir muamma. Genel olarak dönenceler ışıklı ve ışıksız olmak üzere 2'ye ayrılıyor. Işıklı olanlar bebeğin gözüne zararlar verebiliyor, bu nedenle uzmanlar yenidoğanlarda ışıklı dönence kullanılmamasını öneriyor.

Işık demişken: Bebek Odası Aydınlatmasında Fark Yaratacak 6 Işıltılı Fikir

"Dönence şaşılık yapar mı, bebeklerde otizmi tetikler mi?" gibi sorulara karşı cevap olarak ise uzmanlar henüz bilinen bir etkinin olmadığını söylüyorlar. Hadi şimdi anneler tarafından en çok tercih edilen dönence modellerine bakarken faydalarına da göz atalım.

Önce bu konuda bilgilen: Belirtilerinden Tedavisine Otizm Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Amigurumi bebek dönenceleri

El yapımı örgü oyuncaklar anneler tarafından çokça tercih ediliyor, kimi maharetli eller de bu yöntemle dönencelerini kendileri yapıyorlar. Bu model “Bebek dönenceleri zararlı mı?” diye şüpheleri bulunan anneler için en ideal beşik dönencesi çeşitlerinden biri.

Anneler, ışıklı dönencelerin göze zarar verebileceği ve dönencelerin bebeklerde otizmi tetikleyebileceği gibi endişelerinden dolayı amigurumi dönenceleri rahatlıkla tercih ediyorlar.

Keçeden dönence

Keçeden bebek odası süsleri yapımı, bazı annelerin ilgisini son yıllarda daha çok çekiyor. Soldaki uçan balonlu olan modeli, bulut desenli duvar kağıdıyla beşik üstü dönencesi olarak kullanabilirsin. Keçeden dönenceler, şık bir bebek odası aksesuarı olmasının yanı sıra ucuz dönence arayanlar için de avantajlı.

El yapımından hazırına, miniğinin en cici yatak arkadaşını seçmek için de buraya bak: Bebeğin İçin 11 Sevimli Uyku Arkadaşı

Kendin yap! El yapımı dönence

Mobil dönencelerden bir tane de kendin yap örneği verelim. O hamarat ellerinden bebek odan için bir şeyler çıksın değil mi? Sen de biraz hayal gücü ve el becerisi ile kendi oyuncak dönenceni yaparak beşik süslemek için harika bir aksesuara sahip olabilirsin.

Evde dönence yapımı için gerekli malzemeler:

  • Farklı renklerde keçeler,
  • Kasnak çember,
  • Makas,
  • İğne,
  • İplik,
  • Renkli iplik,
  • Elyaf pamuk,

Yapılışı:

  • İlk olarak kendi renk kombinasyonunu ayarla. Kuş gövdeleri, kanatlar, çiçekler ve bulutlar için keçeden şekiller kes.
  • Kestiğin bu parçaları elyaf pamukla doldur ve iğne-iplik yardımıyla keçeleri dik. Eğer bir dikiş makinen varsa işin daha kolay olur.
  • Son olarak renkli bir ipliğe bu diktiğin şekilleri farklı farklı geçir. Bu ipliği kasnağına bağla ve işte bebek beşik dönencen hazır!

Bunlar da ekonomik tavsiyelerimiz: Bebek Odası Dekorasyonu İçin Bütçe Dostu Öneriler

Fisher Price ışıklı dönence

Fisher Price’ın ışıklı dönence modeli yıldızlı ışık gösterisini duvara ve tavana yansıtıyor. Projeksiyonlu dönence olması özelliğiyle de göz yormayan bir etkiye sahip. Doğumdan sonraki 5. aya kadar beşik dönencesi olarak kullanılabilir.

Sonraki dönemde de pusete takılan oyuncaklardan biri olarak değerlendirebilirsin. Anne karnı sesleri, doğa sesleri ve müzikleriyle bebeğini rahatlatarak derin bir uykuya hazırlıyor. Fisher Price Kelebekli Rüyalar Projeksiyon Dönencesi'ni 150-170 TL aralığında bir fiyata satın alabilirsin.

Müziklere ekstra katkımız olsun: Uyku Sorunu Yaşayan Bebekler için 6 Bebek Uyutan Müzik

Chicco büyülü yıldızlar müzikli dönence

Müzikli dönenceler bebeklerin işitme duyularını geliştiriyor ve sakinleşmelerini sağlıyor. Minikler, dönenceyi takip ederken kollarını ve bacaklarını sürekli hareket ettireceği için bu vücut hareketleri, bebeklerde gaz sancısı sorununa da yardımcı oluyor. Beşik dönencelerinin en büyük avantajlarından biri bu ve yalnızca bebekler için değil; anneler için de faydalı.

Uzaktan kumandalı dönenceler, sen işlerini hallederken, bebeğini oyalama ve keyifli bir zaman geçirmesini sağlama görevini üstleniyor. Bu model, bebek ağladığında ses sensörünü harekete geçirerek zengin melodi arşivinden müzikler çalmaya başlıyor. Chicco Büyülü Yıldızlar Müzikli Dönencesi'nin fiyat aralığı 160-190 TL arasında.

Dönenceye ek dev bir hizmet daha verelim. İşlerini yaparken bebeğini hiç merak etme: Gözün Arkada Kalmasın: Tercih Edebileceğin En İyi 10 Görüntülü Bebek Telsizi

Portatif ve müzikli dönence modeli olarak buna da bakabilirsin.

Müzikli pelüş V-Tech dönenceleri

Bebek ağladığında çalışan dönence markalarından biri olan V-Tech, bebeğinin görme ve duyma duyularının gelişmesine yardımcı olur. Sakinleştirici melodi ve ışıklarıyla bebeğinin sakinleşmesini sağlar ve uykuya geçişi kolaylaştırır. Bebek ürünlerinin gözdelerinden müzikli pelüş V-Tech dönenceyi 210 TL'ye satın alabilirsin.

Hayat onlarla çok daha kolay: 1-3 Yaş Aralığında Bebeği Olan Annelerin Hayatını Kolaylaştıracak Bebek Ürünleri

Tiny Love ilk yaş dönenceleri

Bebek dönenceleri tavsiyelerimizin sonuna geldik. Dönenceler, beşik aksesuarları olmalarının yanı sıra bebek gelişimi açısından önemliler, bunu artık biliyorsun.

Bebekler, dönencelerin hareketlerini takip etmeye çalıştıkları için göz kasları gelişir. Bir süre sonra ona uzanmaya ve dokunmaya çalışacakları için vücut kaslarını da çalıştırmış olurlar. Dönenceleri, bebeklerin motor gelişimlerine olan katkılarıyla eğitici oyuncaklar kategorisinde değerlendirebiliriz.

Oyuncak demişken: Ne Zaman Ne Oynasın: Ay Ay 0-1 Yaş Oyuncakları

Tiny Love dönence modelinde yer alan hayvanlar sayesinde bebeğin hayvanlara karşı daha minicikken sevgi beslemeye başlar. İlerleyen dönemlerde de düğmelere basarak müzikleri değiştirebilir, bu da bebeğinin etki-tepki koordinasyonunun gelişmesini sağlar.

Ayrıca bu ürün bebek ağladığında çalışan dönence modellerinden biri. Puset ve park yatak dönencesi olarak da kullanılabiliyor. Tiny Love dönencenin fiyatı 130 TL civarında.

Bebeğine kusursuz bir bebek odası hazırlamak için buraya da bak mutlaka: Uyuyup da Büyümeden Önce: Beşik Nasıl Seçilir?