9 Adımda Bebek Odası Aydınlatması Nasıl Olmalı?

Aydınlatmalar, bebek odası dekorasyonunun en önemli aksesuarlarından biri. Fakat onları seçmene sebep olan cazibeleri dışında dikkat etmen gereken başka şeyler de var: Işık kalitesi, lamba konumu ve seçimi gibi. Miniğinin sağlıklı bir uyku çekmesi için bebek odası aydınlatmasında dikkat etmen gerekenleri sıraladık.

1. Bebek odasının aydınlatması nasıl olmalı?

Bebek odası lambası seçiminde mümkün olduğunca sabit aydınlatmalar tercih etmeli, sarkıt ve portatif modellerden kaçınmalısın. Böylelikle deprem veya herhangi bir çarpma/kırılma durumlarında bebeğini risk faktörlerine karşı korumuş olursun.

Güvenlik çok önemli: Her Bebekli Evde Olması Gereken 8 Güvenlik Ürünü

2. Bebek odasına avize seçiminde nelere dikkat edilmeli?

Aydınlatma ürünlerinin mobilya seçimleri ve renklerle olan uyumuna gelmeden önce, bebeğinin sağlığını ve güvenliğini ön planda tutmalısın. Seçtiğin avize, bebeğinin göz sağlığına zarar vermemeli. Bu nedenle tek bir aydınlatma yerine, birden fazla aydınlatma tercih etmen daha sağlıklı olur.

Işığın odadaki dağılımı dengeli olmalı. Seçeceğin ampule, renk tonuna ve ışık seviyesine dikkat etmelisin. Bu anlamda bebek odan için en doğrusu, avize seçiminin led avizelerden yana olması.

Odada şirin bir atmosfer yaratmak için seçtiğimiz avize modellerine buradan bakabilirsin: Çocuk Odası Avizeleri İçin 7 Hayvancıklı Fikir

3. Direkt temas eden ışıktan kaçın!

Bebeğinin hassas gözlerine direkt temas edecek aydınlatmadan kaçınmalısın. Kullanacağın aydınlatmanın ampulünün önünde mutlaka plastik bir nesne veya buzlu cam olmalı. Ve aydınlatmanı bebek beşiğinin arkasına denk gelecek şekilde yerleştirmelisin.

Gel bunlara da bakalım: Farklı Tarzlardaki Bebek Beşikleri ile Dekore Edebileceğin 11 Uyku Alanı

4. Yüksek güçteki ışıklara dikkat!

Işığın düşük güçte olmasına dikkat etmelisin. Yüksek güçteki ışıklar, bebeğinin uykuya dalmasına engel olur. Işık göz yormamalı, ortam loş ve sakin olmalı.

Bunları bilmelisin: Ay Ay Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Olmalı?

5. Bebek odasında gece lambası kullanımı

“Gece lambası bebeğe zararlı mı?” sorusu birçok annenin kafasını kurcalıyor. Bebeklerdeki büyüme hormonu salınımını artıran melatonin hormonu, gece uykusunda daha fazla salgılanıyor. Buna engel olmamak için bebek odasında gece lambasını yakmamalı ve bebeğinin karanlıkta uyumasını sağlamalısın.

Uyku hakkında bilgi vermeye devam edelim: Aşırı Kapsamlı 0-3 Aylık Bebek Uyku Düzeni Rehberi

6. Bebeğin, gece ve gündüz ayrımını yapabilsin

Bebek odan için aydınlatma sağlarken; ışık kaynağının, bebeğinin gece ve gündüz ayrımını yapmasına olanak verecek şekilde olmasına dikkat etmelisin. Odadaki ışık, bebeğini uykudan uyandıracak veya uykuya geçmesine engel olacak kadar yüksek olmamalıdır.

Perde seçimi de önemli: Birbirinden Şirin 8 Bebek Odası Perdesi ile Odalara Güneş Doğuyor

7. Işık kontrolünü elinde tut

Bebekler ışığa çok meraklılar ve en ufak bir ışık kaynağı gördüklerinde gözlerini ondan alamıyorlar. Bebeğin uykusundayken geceleri onu rahatlıkla görebilmeni ve gün içinde odanın ışık gücünü ayarlamanı sağlayacak dimmer ampulleri kullanmanı tavsiye ediyoruz.

8. Açma kapama düğmelerinin yerine dikkat et

Aydınlatma ürünlerinin açma kapama düğmelerinin yerleri çok önemli. Gördükleri her şeyi ellerine alıp, ağızlarına atmak isteyen miniklere tehlike oluşturmaması için düğmelerin yerleri onların erişebileceği mesafede olmamalı. Ve aydınlatmanın, kablo veya iple açılmamasına dikkat etmelisin.

Markalardan da bahsedelim: Bebek Ev Güvenlik Ürünleri Markaları için 10 Öneri!

9. Sıradanlıktan uzaklaş

Her şey bebeğinin sağlığı için evet ama biraz da hayal gücüne yatırım yapalım istiyoruz. Aydınlatma seçiminde, bebeğinin hayal dünyasını zenginleştirecek ve renkli rüyalara dalmasını sağlayacak modeller tercih edebilirsin. Işığı duvara yansıtan yıldızlı aydınlatmalar senin için iyi bir alternatif olabilir.

Bebek Odası Aydınlatmasında Fark Yaratacak 6 Işıltılı Fikir yazımızdan çeşitli modellere göz atabilirsin.