Bebek Odası Aydınlatması Nasıl Olmalı?

Bebek odası aydınlatması dendiğinde akla gelen ilk şeyin estetik olmaması gerekiyor. Aydınlatmalar bebek odası dekorasyonunun en önemli aksesuarlarından biri ve ışığın kalitesi, lambanın konumu ve seçimi gibi detaylar çok önemli.

Sağlıklı uykular için bebek odası aydınlatması nasıl olmalı, bilmen gereken tüm detayları sıraladık.

bebek odası aydınlatma banner

1. Bebek odası aydınlatması nasıl olmalı?

Bebek odası lambası seçiminde mümkün olduğunca sabit aydınlatmalar tercih etmeli, sarkıt ve portatif modellerden kaçınmalısın. Böylelikle deprem veya herhangi bir çarpma/kırılma durumlarında bebeğini risk faktörlerine karşı korumuş olursun.

Güvenlik çok önemli: Her Bebekli Evde Olması Gereken 8 Güvenlik Ürünü

2. Bebek odasına avize seçiminde nelere dikkat edilmeli?

Aydınlatma ürünlerinin mobilya seçimleri ve renklerle olan uyumuna gelmeden önce, bebeğinin sağlığını ve güvenliğini ön planda tutmalısın. Seçtiğin avize, bebeğinin göz sağlığına zarar vermemeli. Bu nedenle tek bir aydınlatma yerine, birden fazla aydınlatma tercih etmen daha sağlıklı olur.

Işığın odadaki dağılımı dengeli olmalı. Seçeceğin ampule, renk tonuna ve ışık seviyesine dikkat etmelisin. Bu anlamda bebek odan için en doğrusu, avize seçiminin led avizelerden yana olması.

Odada şirin bir atmosfer yaratmak için seçtiğimiz avize modellerine buradan bakabilirsin: Çocuk Odası Avizeleri İçin 7 Hayvancıklı Fikir

3. Bebek odası gece lambası hangi renk olmalı?

bebeklerde gece lambası kullanımı

Bu noktada ilk olarak bebek odasında gece lambası olmalı mı, sorusuna yanıt vermek gerek. Çünkü “Gece lambası bebeğe zararlı mı?” sorusu birçok annenin kafasını kurcalayan bir konu. Bebeklerdeki büyüme hormonu salınımını artıran melatonin hormonu, gece uykusunda daha fazla salgılanıyor. Buna engel olmamak için bebeklerde gece lambası kullanımı pek önerilen bir şey değil. Bebek odasında gece lambasını yakmamalı ve bebeğinin karanlıkta uyumasını sağlamalısın.

Direkt olarak odanın içerisinde değil de oda kapısına yakın bir konumda ya da koridor üzerinde gece lambası kullanabilirsin. Bunun için de bebekler hangi renk ışıkta uyur, dersen gece lambasının ışığının kırmızı ya da kırmızıya yakın bir renkte olması gerektiğini söyleyebiliriz.

Uyku hakkında bilgi vermeye devam edelim: Aşırı Kapsamlı 0-3 Aylık Bebek Uyku Düzeni Rehberi

4. Direkt temas eden ışıktan kaçın!

Bebeğinin hassas gözlerine direkt temas edecek aydınlatmadan kaçınmalısın. Kullanacağın aydınlatmanın ampulünün önünde mutlaka plastik bir nesne veya buzlu cam olmalı. Ve aydınlatmanı bebek beşiğinin arkasına denk gelecek şekilde yerleştirmelisin.

Gel bunlara da bakalım: Farklı Tarzlardaki Bebek Beşikleri ile Dekore Edebileceğin 11 Uyku Alanı

5. Yüksek güçteki ışıklara dikkat!

Işığın düşük güçte olmasına dikkat etmelisin. Yüksek güçteki ışıklar, bebeğinin uykuya dalmasına engel olur. Işık göz yormamalı, ortam loş ve sakin olmalı.

Bebek odası ışığı ne renk olmalı, dersen sıcak beyaz (sarı) renkte aydınlatmalar kullanman gerektiğini söyleyebiliriz. Işıktaki titreşimler biz yetişkinlerin bile sağlığını tehdit edebiliyor, bu nedenle hiç titreşmeyen ya da minimum titreşim yaratan ışık kaynakları tercih etmende fayda var.

Bunları bilmelisin: Ay Ay Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Olmalı?

6. Bebeğin, gece ve gündüz ayrımını yapabilsin

bebek odası aydınlatması nasıl olmalı

Bebek odan için aydınlatma sağlarken; ışık kaynağının, bebeğinin gece ve gündüz ayrımını yapmasına olanak verecek şekilde olmasına dikkat etmelisin. Odadaki ışık, bebeğini uykudan uyandıracak veya uykuya geçmesine engel olacak kadar yüksek olmamalıdır.

Perde seçimi de önemli: Birbirinden Şirin 8 Bebek Odası Perdesi ile Odalara Güneş Doğuyor

7. Işık kontrolünü elinde tut

Bebekler ışığa çok meraklılar ve en ufak bir ışık kaynağı gördüklerinde gözlerini ondan alamıyorlar. Bebeğin uykusundayken geceleri onu rahatlıkla görebilmeni ve gün içinde odanın ışık gücünü ayarlamanı sağlayacak dimmer ampulleri kullanmanı tavsiye ediyoruz.

8. Açma kapama düğmelerinin yerine dikkat et

Aydınlatma ürünlerinin açma kapama düğmelerinin yerleri çok önemli. Gördükleri her şeyi ellerine alıp, ağızlarına atmak isteyen miniklere tehlike oluşturmaması için düğmelerin yerleri onların erişebileceği mesafede olmamalı. Ve aydınlatmanın, kablo veya iple açılmamasına dikkat etmelisin.

Markalardan da bahsedelim: Bebek Ev Güvenlik Ürünleri Markaları için 10 Öneri!

9. Sıradanlıktan uzaklaş

bebekler için gece lambası

Her şey bebeğinin sağlığı için evet ama biraz da hayal gücüne yatırım yapalım istiyoruz. Aydınlatma seçiminde, bebeğinin hayal dünyasını zenginleştirecek ve renkli rüyalara dalmasını sağlayacak modeller tercih edebilirsin. Işığı duvara yansıtan yıldızlı aydınlatmalar senin için iyi bir alternatif olabilir.

Bebek Odası Aydınlatmasında Fark Yaratacak 6 Işıltılı Fikir yazımızdan çeşitli modellere göz atabilirsin.