Büyüyünce de Yatsın: Kullanışlı ve Şık Bebek Karyolası Modelleri

Bebeğinin güzel bir uyku çekmesi için yatak seçimi önemli, ancak doğru bir karyola olmadan tek başına yatak bir hiç! Bu yüzden karyola seçimini de doğru yapmalısın. Bebek karyolası yalnız göze hitap etmemeli, kullanışlı olmalı, bebeğinin diğer yaşlarında da kullanılabilmeli ve de senin için de pratiklik taşımalı. İşini kolaylaştırsın diye, bu yazımızda kullanışlı ve şık bebek karyolası modelleri hakkında biraz bilgi verdik.

1- Sonraki yaşlarında da kullanabilmesi için büyüyen bebek karyolası

Annelerin en çok tercih ettiği bebek karyolası modeli bu olabilir. Oldukça kullanışlı bir model olan büyüyen karyola, bebeğini en az 3 yaşına kadar rahat ve güvenle uyutabilmen için sana fırsat tanıyor. Bu modellerde bulunan hareketli parmaklık sistemi, bebeklik döneminde güvenlik parmaklıklı, bebeklik çağından çıkan çocuğunun rahatça yatıp kalkması için de parmaklıksız bir şekilde kullanılarak büyütülebiliyor. Bu süreçten sonra bir süre yatak bariyeri kullanarak güvenlik sağlayabilirsin.

2- Hem bebekken hem büyüyünce kullanabileceği Montessori karyola

Montessori yatak kullanımı son zamanlarda oldukça arttı. Bu yataklar; kullanışlılığı, sevimliliği ve çocuğun gelişimine sağladığı katkı nedeniyle favorin olabilir! Montessori, mobilyadan eğitime çocuklara kendi zihinsel ve fiziksel kapasitelerine uygun bir yaşam biçimi sunulmasını savunan bir anlayış. Bu yüzden yataklar gibi tüm Montessori mobilyaları çocuklara uygun boyutlarda tasarlanıyor.

Dekorasyon önerimiz de var: Montessori Yöntemine Göre Çocuk Odası Nasıl Düzenlenmeli?

3- Bebeğinin eşyalarını depolayabileceğin bazalı karyola

Bazaların kullanışlılığına hepimiz hayranız, peki bebek karyolalarında neden baza olmasın? Belki diğer yataklardaki gibi büyük ve geniş olmayacak ama bebeğinin minik eşyalarını depolamak için gayet yeterli bir alan sağlayacaktır. Bazalı karyolalar en çok küçük bir bebek odasına sahip olan annelerin işine yarayacak.

Sana yardımcı olacak başka fikirlerimiz de var: Küçük Bebek Odaları İçin Büyük Kolaylık Sağlayan Öneriler

4- Bebeğinin en önemli malzemelerini koyman için çekmeceli karyola

Çekmeceli bebek karyolaları da bazalı modeller gibi işlevsel bir model. Ancak bazalı bebek karyolası kadar geniş bir depolama alanı sağlayamayabilir. Bu karyola çeşidinde çekmeceler, bebek beşiğinin yanına doğru sıralanır veya karyolanın en altında olabilir. Bazı bazalarda ise çekmeceler üzerinde alt değiştirme bölmesi de bulunabiliyor. Bu çekmecelere bebek bezi, pişik kremleri, ıslak mendil veya acil anlar için kıyafetler depolayabilirsin.

Bu yazıdaki beşikleri incelemelisin: Ünlü Markaların Bebek Odası Takımlarından 19 Seçki

5- Ayakta bebek sallamaya son veren sallanan bebek karyolası

Bu modeller, beşiğe monteli bir raylı sistem sayesinde karyoladan bağımsız olarak sallanabiliyor ve bebeğinin deliksiz bir uykuya yatması için senin işini kolaylaştırıyor. Zamane anneleri artık çok şanslı!

6- Doğanın huzurunu ahşap karyola ile bebek odasına taşı

Ahşap bebek karyolası modelleri, bebek odası dekorasyonu için oldukça keyifli bir parça. Ahşap karyolaların bazı modellerinde de baza, çekmece gibi pratik ögelerle yükseltme apartı da bulunabiliyor.

Daha fazla örnek için, Doğal ve Sağlıklı: Ahşap Beşiklerle Döşenmiş Bebek Odaları yazımıza bakabilirsin.

7- Yükseltmeli bebek karyolası ile bebeğine ulaşman daha kolay

Yatak altında, yatağı yükseltmeye yarayan bir yükseltme aparatı bulunan bu karyolaları, bebeğin daha küçükken alçak, bebeğin büyümeye başladıkça yüksek bir şekilde kullanabilirsin. Yükseltme aparatı ayrıca bez değiştirirken de işine yarayacak bir özellik olacak.

Karyolanı seçtiysen, sıra buna geldi: Deliksiz Bir Uyku İçin İdeal Bebek Yatağı Nasıl Seçilir?