Küçük Bebek Odası İçin Büyük Kolaylık Sağlayan Öneriler

Her ev, her oda büyük olacak diye bir kural yok ya! Eğer senin de bir bebeğin ve onun için kullanabileceğin küçük bir odan var ve nasıl en kullanışlı şekilde dekore edebileceğini bilmiyorsan, bu yazımızı okuyarak küçük bebek odaları için büyük kolaylık sağlayan önerilerden faydalanabilirsin.

1- Kullanışlı bebek beşiklerini tercih et!

Bebek odası dekorasyonunun en önemli parçası hiç şüphesiz bebek beşikleri. Bebeğinin odası küçükse taht görünümündeki, aşırı şaşaalı bebek beşiklerinden uzak dur. Çok daha minimal ve sade olan beşikleri seçerek hem odayı kısıtlamamış hem de karmaşadan kurtarmış olursun.

Bu yazıyı okumanın tam da sırası: Uyuyup da Büyümeden Önce: Beşik Nasıl Seçilir?

2- Çok işlevli mobilyalar yardımcın olacak!

Büyük bir bebek dolabı için bebek odasında yer olamayabilir. Bu gibi bir durumda küçük bebek dolapları ve depolama yapabileceğin mobilyalar tercih edebilirsin. Örneğin bazası olan bir bebek beşiği, şifonyer veya şifonyer-dolap birleşimi mobilyalar kullanabilirsin. Tek bir parça olması, tek tek birçok eşya olmasından iyidir.

Seçimini kolaylaştıracak modeller burada: Nereye Konacak Onca Eşya: En Kullanışlı Bebek Odası Dolabı Örnekleri

3- Açık renkleri kullanarak odayı karmaşadan kurtar!

Küçük odaları birbirinden farklı renklere boğmak iyi bir fikir değil. Bu, hem bebeğinin huzursuzlanmasına hem de odanın daha da küçük görünmesine neden olur. Beyaz, bej, sarı, toprak tonları ve uçuk renkler kullanabilirsin. Eğer biraz renk olsun istersen, halı veya perde seçimini renkli yapabilirsin. Bu ferah oda ikinize de iyi gelecek.

Renk konusunda kararsızsan bak: Bebek Odası Rengi Seçmeden Önce Renklerin Psikolojik Etkilerini Öğrenmeye Ne Dersin?

4- Eşyaları odanın şekline göre yerleştir!

Eğer dar ve uzun bir odayı bebek odası yapacaksan, eşyaları L şeklinde yerleştirmen bu oda şekli için en kullanışlı yol olacaktır. Kare bir odaya sahipsen işin çok daha kolay! Bu tarz odalarda eşyaları duvara dayalı ve köşelere yerleştirerek odanın ortasında rahatça hareket edilebilecek bir alan oluşturabilirsin.

Çocuğunun odasını ferahlatmanın bir yolu daha var: Feng Shui Çocuk Odası Nasıl Döşenir?

5- Küçük bir emzirme koltuğu tercih et

"Oda zaten küçük, bir de emzirme koltuğu ile daraltamam" diye düşünme! Eğer bir bebek odası dekore ediyorsan, bebeğini kontrole, emzirmeye, uyutmaya gittiğinde oturacak bir yere ihtiyacın var. Bütün bunlar için bebeğini sürekli oda dışarısına çıkarman da mantıklı değil. Öyleyse odayı daraltmayacak, küçük bir koltuk iş görür. Tek yapman gereken, bu koltuğu odanın en uygun köşesine koymak olacak.

Bu yazı da ilgini çekebilir: Konfor Çok Önemli: Bebeğini Rahat Rahat Emzirebileceğin 7 Emzirme Koltuğu

6- Süslemen de işlevsel olsun!

Küçük bebek odaları da süslenir, hem de çok daha işlevsel ve estetik tercihler yapılarak! Bunun için raflardan faydalanabilirsin. Farklı modellerde tercih edebileceğin duvar rafları, hem depolama alanı hem de dekor olarak kullanılabilir. Ayrıca duvar sticker'ları ile odaya keyifli bir hava katabilirsin.

Çocuk odalarına renk gelecek: Son Yılların Trendi: Birbirinden Şık Çocuk Odası Duvar Sticker’ları

7- Aydınlatmayı doğru seç!

Tepeden yansıyan, florasan ışıklar, hem odanın daha küçük görünmesine hem de bebeğinin bu yapay ışıklardan rahatsız olmasına neden olur. Bu nedenle gün ışığı renklerinde ve köşeden yapılan bir bebek odası aydınlatması daha faydalı. Bunun için lambaderleri kullanabilirsin.

Oku da neler gerekliymiş öğren: "Tecrübeli Annelerden Öneriler: Bebek Odalarında Hayat Kurtaracak 10 Eşya!"