12 Aylık Bebek Gelişimi

11 Aylık 13 Aylık

Bebeğin bu ayın sonunda çocuk mertebesine ulaşmak üzere. Çünkü artık yürümeye ve yavaş yavaş konuşmaya başlayacak. En önemlisi ilk yaşına girecek. Miniğinin bu dönemine dair ayrıntıları öğrenmen için 12 aylık bebek gelişimi hakkında merak ettiklerini derledik!

12 Aylık Bebek Gelişim Tablosu

Kız (ortalama) Erkek (ortalama)
12 aylık bebek kilosu 9,5 kg 10,5 kg
12 aylık bebek boyu 73,7 cm 74 cm
12 aylık bebek baş çevresi 44,9 cm 46,1 cm
 • Bebeğinin doğum kilosu ilk yılın sonunda üçe katlanabilir. “12 aylık bebek kaç kilo olmalı?” sorusunun yanıtı ortalama 9,5-10,5 kg civarında olsa da her bebek farklı şekillerde gelişim gösterebilir.
 • 12 aylık bebek boyu, ilk yılın sonunda 71-81 cm arasındadır.
 • 12 aylık bebek gelişiminde baş çevresi 10 cm kadar artarak ortalama 45,5 cm’ye ulaşır.

Miniğinin gelişiminde her şey yolunda mı: Çocuklarda Yetersiz Büyüme Nasıl Anlaşılır?

12 Aylık Bebeğin Duyusal Gelişimi

12 Aylık Bebeğin İşitme Yetisi

 • Bebeğin artık daha iyi duyar ve dinler. Aynı anda hem bakıp hem dinleyebildiği için kitap okuma seansları daha keyifli hale gelir.
 • Eğer işitmesiyle ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorsan doktorundan muayene etmesini iste.

Hangi Eğlenceli Duyusal Oyunlarla Çocuğunun Beyin Gelişimini Destekleyebilirsin?

12 Aylık Bebeğin Dokunma Yetisi

 • Farklı dokuları hissetmekten haz duyar. Yürümeyi de öğrendiği bu dönemde ona biraz macera yaşatmak için çim veya su birikintisi üzerine çıplak ayakla basmasına izin ver.
 • İnsanlarla temas etmekten keyif alır. Kendisine sarılan ve öpenlere karşılık vermeye bayılır ama her istenildiğinde değil. Ona bol bol sarıl yani.

Bunlara da bak: Çocuğunun Gelişimini Destekleyecek 9 Duyusal Oyun Önerisi!

12 Aylık Bebeğin Zihinsel Gelişimi

 • Bebeğinin beyninin toplam hacmi, ilk yıl itibarıyla %100’den fazla artar.
 • Duyguları, arzuları ve temel dürtüleri üzerindeki kontrolü artar. Böylece düşünce yapısı daha karmaşık hale gelir ve düşünce zinciri uzar.
 • Sebep-sonuç ilişkisi kurabilir.
 • Tek aşamalı komutları yerine getirmeye başlar.
 • İlk konuşma belirtileri de oraya çıkmaya başlar. “Anne” ve “baba” sözcüklerine ek olarak en az bir kelime daha söyleyebilir. Ona sıklıkla sözcük tekrarında bulunarak yardımcı olabilirsin. Sabırsızlanıyorsun değil mi: Çocuklar Ne Zaman Konuşur?

Senin de yapabileceklerin var: Bebeğinin Zekasını Nasıl Geliştirebilirsin?

12 Aylık Bebeğin Sosyal Gelişimi

 • Miniğin bağımsızlığını ilan etmeye başlayabilir. Kendi kendine yemek yeme, bardaktan su içme ve kendi başına dolaşıp gezinme gibi şeyler bu bağımsızlık dürtüsünün ilk belirtileri, ona göre.
 • Öfke nöbetleri genellikle bebeğin ikinci yaşında daha sık görülse de bebeğinin mizacıyla ilgili olarak 1. yaşında da ortaya çıkabilir.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Dicle İnanç, 12 aylık bebek gelişimi hakkında bilgi verdi!

Bak bakalım: Bebeğin Bu 5 Karakterden Hangisine Sahip?

12 Aylık Bebek Neler Yapar?

Bebeğin 1 yaşında! Büyüdü, kocaman oldu. Aşağıdaki listede ”12 aylık bebek neler yapar?” sorusuna cevaplar hazırladık. Oku ve bebeğinin hareketleri nasıl gelişti, tavırları nasıl değişti, takip et!

 • Eşyalara tutunarak yürüyebilir.
 • Yatağına ya da koltuklara tırmanarak çıkıp inebilir.
 • Çekmeceleri ya da sepetleri karıştırmaya bayılır ve içindekileri dışarı çıkartmaya bayılır. Artık eli kolu her yere uzanıyor. Önlemler alman gerek: Her Bebekli Evde Olması Gereken 8 Güvenlik Ürünü
 • Örtüleri çeker.
 • Bir bardaktan kendi başına ya da yardımla bir şeyler içebilir.
 • Kendi bulduğu garip bir dili konuşabilir.
 • İşaret olmadan sözlü emirleri anlayıp uyabilir.
 • Top oynar, ona yuvarladığın topu geri sana yuvarlar.
 • Yürümesine rağmen hızlı hareket edebilmek için emeklemeye devam edebilir.
 • Tek elini tuttuğunda adım atar.
 • “Anne”, “baba” kelimelerini bilir. “Anne nerede?” dendiğinde dönüp sana bakar.
 • Senden ayrıldığında ağlayabilir.
 • Yabancıların kucağına gitmez, ağlar.

1 yaş bebek gelişimiyle hayatınıza başka neler katıldı: Çocuğun Hangi Yaşta Hangi Hareketleri Yapabilir?

1 Yaş Oyuncakları

Emeklemeyi ve yürümeyi öğrenen bebeğin için yapabileceğin en iyi şey, ona içinde rahatça hareket edebileceği bir alan sağlamak. Bu, illa ev içerisinde olmak zorunda da değil. Peki, ilk yılını dolduran miniğin için seçtiğin 1 yaş oyuncakları nasıl olmalı? Birlikte vakit geçirirken hangi oyunları oynamalısınız? Hadi, bir göz atalım.

Oyuncak Alırken Dikkat Etmen Gerekenler

 • Bebeğin 1 yaşına girerken oyuncak anlayışı da değişmek üzere. Artık oyuncak alırken, kutuların üzerindeki yaş sınırlamasına dikkat etmeli ve mutlaka buna uygun oyuncaklar satın almalısın.
 • 12 aylık bebek için eğitici oyuncaklar seçerken bu sınırlamalara uymak, güvenlik ve zihin gelişimi açısından da işini kolaylaştırır.

12 Aylık Bebeğinin Gelişimi İçin Neler Yapabilirsin?

 • Bebeğinin büyümesini göz önünde bulundurarak hareket et. Bebeğin yavaş da olsa yürüyebildiği için artık ona alanlar yaratman gerek.
 • Pek çok anne gibi sen de bu dönemde “1 yaşındaki bebek kaç numara ayakkabı giyer?” gibi arayışlara girebilirsin. Ancak bebeğinin, 1. yaşını geçmeden önce ayakkabı giymemesi gerektiğini daha önceki aylarda söylemiştik. Yine evdeyken mevsim yazsa çıplak ayak, kışsa çorapla yürüt.
 • Kuralları öğrenmesi çok önemli. Hatta öyle ki 12 aylık bebek nasıl eğitilir diyorsan bu, sana vereceğimiz tavsiyelerin başında. Bebeğinin bir şeyi yapmasını istemiyorsan net bir şekilde “Hayır.” de. Fakat olur olmaz her şeye de hayır deme tabii. Çünkü bu komutu çok fazla duyduğunda durması gerektiğini anlamayabilir ya da dikkate almayabilir. “Teşekkür ederim.” “Lütfen.” gibi kelimeleri de bebeğine öğret. Ani huysuzlanmalara hazırlan: Büyümek Kolay Değil: Bebeklerde Büyüme Atakları
 • 12 aylık bebek özelliklerinden biri, bebeğin bir şeyleri tek başına başarınca kendine olan güveninin artması. Miniğinin gözetimin altında bir şeyler yapmasına izin ver. Özellikle yemek yerken ona müdahale etme. Bak, sen de bebeğinin böyle hallerini görmek istemez misin: Yemek Yerken Şekilden Şekle Giren 14 Komik Bebek
 • Sabretmeyi öğrenmesi için her ağladığında ya da çağırdığında hemen yanına gitme. Sonuçta her şey onun iyiliği için.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Gökhan Mamur, 12 aylık bebek gelişimi ve beslenmesi hakkında bilgi verdi!

1 Yaş Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı?

1 Yaşındaki Bebek Neler Yer?

 • Öncelikle emzirmeye hala devam etmelisin. Dünya Sağlık Örgütü, 2 yaşına kadar anne sütüne devam edilmesini öneriyor. Anne sütüne devam edemiyorsan da bebeğini formül sütle destekle.

 • Günde 3-5 kere anne sütü alan bebeğinin ek süte ihtiyacı yok. 1-2 çorba kaşığı yoğurt vermen yeterli.

1 Yaş Bebek Beslenmesi Örnek Menüsünde Neler Olmalı?

1 Yaşındaki Bebek Kaç Öğün Yemeli?

Üç ana öğün ve iki ara öğün 1 yaş bebek beslenmesi için uygun. Programını; sabah kahvaltısı, ara öğün, öğle yemeği, ara öğün ve akşam yemeği olacak şekilde ayarlayabilirsin.

Peki, ne kadar yemeli?

 • 12 aylık bebek beslenmesinin çok basit bir kuralı var: Miniğin, yaşı kadar beslenmeli. Bu ne demek? Yani, bebeğin bir yaşındaysa öğünündeki her yemekten en az birer çorba kaşığı yemeli. Örneğin; tavuklu pilav, ıspanak ve yoğurt yiyecekse her birinden birer çorba kaşığı alması yeterli. Bebeğin ne kadar yiyebileceğini tepkileriyle belli eder, senin bunu gözlemleyip dinlemen önemli.

1 yaş bebek beslenmesi hakkında daha fazla bilgi almak için tıkla!

1 Yaşındaki Bebek Neden Kusar?

Çocuklarda kusmanın pek çok nedeni olabilir ancak genellikle sebeplerin büyük çoğunluğu tehlikesizdir. Soğuk algınlığı, şiddetli öksürük ve idrar yolu iltihabı gibi rahatsızlıklar başlıca nedenlerden olabilir.

Eğer bebeğin 6 saatten fazla süredir devamlı kusuyorsa, kusma öncesinde düşme benzeri bir kaza geçirdiyse ya da kusmayla beraber ishal, ateş veya kulak ağrısı gibi belirtiler varsa hemen doktorunla iletişime geç.

Ayrıntılı bilgi için: Bebekler Neden Kusar? (Bebeklik Bunu mu Gerektirir?)

12 Aylık Bebeğin Uyku Düzeni Nasıl Olmalı?

12 aylık bebeğin uyku düzeni yavaş yavaş değişmeye başlar. Bebeklerin çoğu, 2 ayrı gündüz uykusuna ihtiyaç duysa da bazı bebeklerde gündüz uykusunun 1’e indiği görülür. Hatta bebeğin ilk önce sabah uykusunu bırakabilir.

Eğer bebeğin, tek uykuya geçtiyse öğle uykusunu ve gece uykusunu biraz öne çekerek yorgun ve bitkin düşmesini önleyebilirsin. 1 yaş bebek uykusuyla beraber miniklerin büyük bir kısmının gece beslenmesine de ihtiyacı kalmaz. Bebeğin meme veya biberon emmeye sadece rahatlamak için ihtiyaç duyar.

12 Aylık Bebek Kaç Saat Uyur?

On birinci ayla benzerlikler gösteren bu dönemde 12 aylık bebek uyku saatleri 10-12 arasında değişim gösterir. Bebeğin günde bir iki kez de şekerleme yapabilir.

Miniğine bunları okusana: Bebeğin Bu Kitaplarla Uykuya Dalsın: Uyku Öncesinde Okuyabileceğin 10 Bebek Kitabı Önerisi!

1 Yaşındaki Bebek Neden Uyumaz?

İlk yılın ikinci yarısında bebeğin, gürültüye ve ailedeki gerilime karşı daha hassaslaşacağı için bu durum uykusunun bölünmesine sebep olabilir. Gördüğü kötü rüyalar ya da ayrılık endişesi yaşaması sebebiyle uykusundan uyanıp ağlayabilir.

Gece ağlayarak uyanan bebeğini sakinleştirip tekrar uyutursan, uykusu 7-10 gün içerisinde düzene girer.

Pedagog Tansu Oskay'dan tavsiyeler var: Ağlatmadan Uyku Eğitimi İpuçları

1 Yaşındaki Bebek Hakkında Mutlaka Bilmen Gerekenler

Aşırı “Eşya" Bağımlılığı

Bu dönemde bebeğinin bir ya da birden fazla eşyaya aşırı bağımlı olduğunu gözlemleyebilirsin. Bu eşyalar; battaniye, oyuncak ayı, elbise gibi şeyler olabilir ve her gittiği yere götürmek isteyebilir. Bunun nedeni, çok yabancı yüz görmüş olması olabilir.

Eğer bu durum seni çok rahatsız ediyorsa bebeğine sevdiği ve aşırı bağlandığı eşyanın alternatifini alabilir ve onu da sevmesini sağlayabilirsin. Eğer fazla bağlandığı bir şey olmasını istemiyorsan, bağlandığı eşyayı yavaş yavaş unutturmaya çabalamalısın.

İlla bir şeye bağlanacaksa da oyuncak ayı harika bir dost olabilir: Her Çocuğun Bir Oyuncak Ayıya Sahip Olması İçin 8 Neden

Artan Ayrılık Endişesi

Bu dönemde birçok ebeveynin bebekleriyle yaşadığı artan ayrılık endişesi problemi senin bebeğinde de görülebilir. Önceden bakıcı, anneanne, babaanne ya da diğer yakın akraba ile sakince kalabilen bebeğin son zamanlarda yaygara kopartıyor olabilir.

Durum böyle olunca işe veya sinemaya gitmek senin için işkenceye dönüşebilir ya da suçluluk hissedip gideceğin yerden vazgeçebilirsin. İşte bu en büyük yanlışlardan biri ve bebeğinin tam olarak yapmak istediği şey bu. Sen gitmekten vazgeçtiğin takdirde bebeğinin davranışları da her gittiğinde ağlamaya dönecek şekilde gelişir.

Merak etme, bebeğin kadar seni de düşünüyoruz: Akademisyenanne'den Öneriler: Bebekli Anne Kendi Hayatına Nasıl Sahip Çıkar?

Kendi Başına Beslenmeyi Reddetmek

 • Bebeğin, kendi başına beslenmesi gerektiğinde senden vazgeçmesi gerektiğini düşünerek huysuzlanabilir. Onu bu konuda zorlama. Eğer çok istiyorsa onu sen besleyebilirsin. Tabii yavaş yavaş kendi kendine beslenmeye alıştırmak kaydıyla.
 • Yemeğini kendi kendine yemesi için ona küçük oyunlar yapabilirsin. Mesela elinin altında kaşık, çatal gibi şeyleri bulundurabilir ve onlara zorlanmadan ulaşabileceği mesajını verebilirsin.
 • Ayrıca yemeklerde parmak besin vermek de kendi kendine beslenmenin öncüsü, bunu da ihmal etme.
 • Kendi kendine yediği zamanlarda onu cesaretlendirip överek yaptığı işe karşı güven verebilirsin.

Aklına gelebilecek ne varsa cevapladık: Bebek Beslenmesine Dair En Çok Merak Edilen 25 Soru

1 Yaş Aşı Takvimi

Bebeğinin bu ay aşı takvimi biraz yoğun! Bakalım, hangi 1 yaş aşısının kaçıncı dozunu yaptırman gerek?

Kabakulak Kızamık Kızamıkçık Pnomökok Suçiçeği
İlk kez İlk kez İlk kez 4. doz 1. doz

Miniğinin aşı takvimi hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için: Ay Ay Bebek Aşı Takvimi: Bebeğinin Olması Gereken Aşılar Nelerdir?

Bebeğin 1 Yaşında! Kutlamalar Başlasın!

Bebeğinin 1. yaş günü kutlu olsun! Bebeğini kucağına aldığın günden bu zamana kadar 12 aylık bir süreyi geride bıraktın ve hem stresli hem keyifli zamanlar yaşadın. Şimdi sadece bebeğinin yaş gününü değil, onunla paylaştığın bunca zamanı kutlamanın da tam sırası!

Nasıl bir kutlamayı tercih edeceğini bilemiyor ve bunun için çeşitli fikirler alman gerektiğini düşünüyorsan 1 yaş doğum günü organizasyonu ve süslemeleri sayfamızı incele!

“Ben partimi evde değil de dışarıda yapmak istiyorum.” dersen 1 yaş doğum günü parti mekanı sayfamızdan zevkine uygun yeri seçebilirsin.

Bu güzel günden geriye muhteşem fotoğraflar bırakacak bebek fotoğrafçılarıyla iletişime geçmek için tıkla!

Kaynaklar:

Çocuğunuz Büyürken Sizi Neler Bekler?-Arlene Eisenberg & Heidi Murkoff & Sandee E. Hathaway

Bebek ve Küçük Çocuk Bakımı 0-5 Yaş-Steven P. Shelov & Tanya Remer Altmann

Bebeğimin Beslenme Kitabı-Sibel Güngör & Dr. Gülnihal Şarman

Kaynakçamıza ve Uzmanlarımıza Göz At

İçerik ekibimizin güvenilir kaynaklara başvurarak oluşturduğu Ay Ay Bebek Gelişimi sayfalarımızın yayına hazırlanmasında katkıda bulunan ve Anneysen.com'a destek olan tüm uzmanlarımıza teşekkür ederiz.

11 Aylık 13 Aylık