0-1 Yaşında Bebeği Olanlar İçin Bebek İhtiyaç Listesi

0-1 Yaşında Bebeği Olanlar İçin Bebek İhtiyaç Listesi

Bir bebeğin 0-1 yaş aralığında bakımının çok iyi yapılması gerek. Bebeğin bu dönemde hem fiziksel hem de zihinsel anlamda birçok değişim yaşayacak. Tüm bu şartlar da, onun için ihtiyaç duyduğu eşyaları şekillendirecek. 0-1 yaş arası miniğin için hazırladığımız bebek ihtiyaç listesinde lazım olan her şeyi bulacaksın.

Araç-Gereç-Taşıma

Bebeğinin taşınması, güvenliği gibi konular için sahip olman gereken bazı bebek eşyaları var. Bu eşyalar her annenin olmazsa olmazlarından

Eşyalar Açıklama
Bebek arabası Her çocuklu annenin olmazsa olmazı, bebek arabası. Bebeğinin taşınması için en önemli bebek eşyalarının başında geliyor.
Oto koltuğu Bir otomobili olan bebekli ailelerin, herhangi bir tehlikeli duruma sebebiyet vermemek için, araç içerisinde bebeğin güvenle oturabileceği bir oto koltuğu edinmesi önemli. Tescilli Güzeller: En İyi ve Ödüllü 8 Oto Koltuğu
Ana kucağı Doğumdan sonra sürekli kucak isteyen bebeğini mutlu, seni de rahat ettirecek bu bebek eşyasını mutlaka edin. Ne Kullanıyor Bu Anneler: En Çok Tercih Edilen 8 Ana Kucağı
Kanguru Kolay taşıma sağlayan kangurular, bebek arabasının yokluğunda veya bebek arabasının kullanılamayacağı yerlerde ebeveynlerin işine yararken, sevimli görüntüleriyle de kalpleri fethediyor. Kim bebeğini koynunda taşımak istemez ki? Nasıl Kullanılır, Hangisini Almalısın? 10 Model İncelemesiyle Bebek Kanguru Rehberi
Telsiz Özellikle ayrı bebek odası olan anneler, uykusundan uyanan, huzursuzlanan, hastalanan bebeklerinin sesini duymak ve anında müdahale edebilmek için bu telsizleri kullanıyorlar. Parazit Çık Aradan: Bebek Telsizi Nasıl Seçilir?
Kamera Özellikle çalışan annelerin baş tacı olan bebek kameraları, bebeklerinin her anına şahit olabilmek, güvenlik durumunu kontrol edebilmek için büyük kolaylık sağlıyor.

Güvenlik önemli: Her Bebekli Evde Olması Gereken 8 Güvenlik Ürünü

Banyo-Bakım

Bebeğinin sağlığı ve rahatı elbette çok önemli. Bu sağlığı ve rahatı sağlamak için ihtiyacın olan en gerekli bebek eşyaları bu listede!

Eşyalar Açıklama
Burun aspiratörü Burun aspiratörleri bebeğinin tıkanan burnunu açman ve onu rahatlatman için çok gerekli. Burun aspiratörünün çeşitli formatları var, senin için en kullanışlı olanını seçebilirsin.
Ateş ölçer Bebeğin bu süreçte küçük rahatsızlıklar yaşayabilir, ani ateşlenmeleri söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda ateşini saptayabilmek için bir ateş ölçerinin olması önemli. Ateş Ölçerler ve Çocuklarda Ateş Ölçme Teknikleri Hakkında Bilmek İstediğin Her Şey!
Tırnak bakım seti Bebeğin özellikle ilk 3 aylık sürecinde sivri tırnakları ile keşfetmeye çalıştığı yüzüne zarar verebilir. Bunu önlemek için, bebeğine uygun bir tırnak bakım seti ile tırnaklarını kesmen ve bakım yapman gerekli. Korkma yapabilirsin: Bebek Tırnağı Kesmenin Püf Noktaları
Bebek küveti ve seti Narin bebeğini doğru ve özenle yıkayabilmen için, küçük bedenine uygun bir bebek küveti edinmen şart. Bebeğini yıkamanı kolaylaştırmak için maşrapa, kova, file gibi ürünlerin de içerisinde olduğu bebek banyo setlerini tercih edebilirsin. Anneysen’den 8 Fonksiyonel Bebek Küveti Tavsiyesi
Bebek şampuanı-sabunu Bebeğinin hassas cildi ve saçları için, ona uygun ürünleri kullanman gerek. İçerisinde alkol, paraben, kimyasal bulunmayan bebek şampuanı ve sabunlarını tercih etmelisin. İyisiyle Kötüsüyle Piyasadaki 10 Bebek Şampuanını Senin İçin İnceledik
Kulak temizleme çubuğu Bebeğinin kulak temizliği için, bebeklere özel üretilen kulak temizleme çubuklarını kullanmalısın. Kulak temizliğini yaparken bebeğine nazik davranmayı unutma!
Banyo termometresi Bebeğini ideal sıcaklıktaki su ile yıkamak için bir termometre faydalı olacak. Bazı bebek küvetleri içerisinde de termometre bulunabiliyor.
Bebek deterjanı Bebeğinin kıyafetlerini yıkamak için, yine kimyasal ve paraben gibi tehlikeli maddeler içeren deterjanları kullanmaman gerek. Bu nedenle bebekler için özel üretilen deterjanları tercih etmelisin. Çamaşırlarda deterjan kalıntısı olmamasına dikkat et. İdeal Bebek Deterjanı Nasıl Olmalı? Bebek Çamaşırları Nasıl Yıkanır? sorularının cevapları bu yazıda.

Banyo zamanı: Annelerin En Çok İşine Yarayacak 10 Bebek Banyo ve Tuvalet Ürünü!

Beslenme

Bu süreçte bebek beslenmesi için çeşitli malzemelere ihtiyacın olacak. Hem emzirme dönemi hem de ek gıdaya geçiş döneminde ihtiyaç duyabileceğin malzemeleri aşağıda listeledik.

Eşyalar Açıklama
Emzirme minderi Bebeğini çeşitli pozisyonlarda rahatça emzirebilmende kolaylık sağlayacak bir ürün. Ayrıca bebeğinin reflü riskini azaltır.
Süt saklama kabı ve süt saklama makinesi Eğer sütünü sağıyorsan ve saklaman gerekiyorsa süt saklama kapları, sütünün değerini kaybetmemesi için iyi bir alternatif. Elektrikli mi Manuel mi: Süt Sağma Makinesi Nasıl Seçilir?
Biberon Bebeğine mama veya sağdığın sütü vermek için kullanabileceğin en doğru ürün biberonlar. Biberonların üretildiği malzemenin güvenilirliğine dikkat etmelisin. Hangi Biberonu Almalısın? Annelerin En Çok Tercih Ettiği 9 Biberon Markası ve Modeli
Emzik Eğer bebeğin emzik kullanıyorsa, onun için seçtiğin emziklerin hava çıkışlı, yıkanabilir ve kaynatılabilir olmasına dikkat etmelisin. Hangisi Daha İyi: En Çok Tercih Edilen 5 Markanın Emzik Modelleri
Emzik askısı Bebeğinin emziğini ağzından düşürmesi, çıkarması gibi durumlarda yere düşerek kirlenmesini engelleyen emzik askılarının birçok modeli mevcut.
Sterilizatör Biberon, emzik gibi ürünleri, genellikle buharla ve üst düzey hijyenle temizleyen sterilizatörler, faydalı bir bebek eşyası. Annelerin Tercihiyle En İyi 7 Sterilizatör
Mama sandalyesi Özellikle ek gıdaya başlayan ve desteksiz oturabilen bebeklerin rahatça yemek yemesi için mama sandalyesi gerekli bir ürün.
Alıştırma bardağı İçerisinde bir sıvı olmasına rağmen devrilemeyen bu bardaklar, bebeğini kendi başına içmeye alıştırması açısından çok seveceğin bir ürün.
Mama tabağı Konulduğu yere yapışan, devrilmeyen, altı vakumlu mama tabakları, annelerin favorisi!

İçinde ihtiyacın olacak şeyler var: Çocuğunun Yemek Saatlerini Pratik ve Keyifli Hale Getirecek 11 Ürün

Giyim

0-1 yaş aralığındaki bebeğin fiziksel olarak sürekli ve hızlı değişimler yaşayacak, bu da giydiği kıyafetlere de etki edecek. Ama her bebeğin sahip olması gereken, bazı temel giyim ürünleri var.

Eşyalar Açıklama
Çıtçıtlı body Annelerin en sevdiği, alt değiştirme kolaylığı ve sıcak tutma dendiğinde akla ilk gelen kıyafet elbette çıtçıtlı body! Hem uzun kollusu hem de kısa kollusunu her mevsim kullanabilirsin.
Bebek tulumu Tulum şeklindeki montlar, pijamalar ve ev kıyafetleri çıtçıtlı body ile birlikte, en sevilen ve en çok kullanılan bebek kıyafetlerinin en başında!
Yelek-Hırka Küçük bebeğin ortamda bir anda değişen küçük sıcaklık değerlerinden bile etkilenebilir. Bunu engellemek için hazır veya örgü bir bebek yeleği ya da hırkası işini görecek: Örmekle Kim Uğraşacak! Markaların Koleksiyonlarından Seçtiğimiz En Tatlış Bebek Yelekleri
Pijama Bebeğinin rahatlığı önemli. Bunu sağlamak için pamuklu pijamalardan muhakkak edinmelisin.
İlk adım ayakkabısı Bebeğinin ilk adımlarını doğru ve sağlıklı bir şekilde atması için büyük kolaylık sağlayacak. Anneysen Seçti: 10 Markanın En Uygun 20 İlk Adım Ayakkabısı
Mont Bebek olması, dışarı çıkıp, gezip görmeyeceği anlamına gelmiyor. Onu sıcak tutacak, vücuduna uygun bir montu olmalı. Pofuduktan Kürklüsüne Anneysen’den 20 Bebek Montu Önerisi
Patik Bebeklerin en çok üşüyen yerlerinden biri, şüphesiz ayakları. Çorapları dışında, ayaklarını sıcacık tutacak bebek patikleri önemli bir bebek eşyası. "Rahat ve Neşeli Tasarımlarıyla Dikkatimizi Çeken Bebek Patikleri"
Eldiven Özellikle yenidoğan bebeklerin elleriyle etrafı keşfetme çabası ile yüzlerini tırnaklarıyla çizme gibi durumları söz konusu olduğundan, eldivenler bir süre için muhakkak kullanılması gerekenlerden.

Haydi bak: Bu Aralar Bebek Giyim Sitelerinde Gözümüze Çarpan 16 İndirimli Ürün

Bebek odası

Bebeğinin birçok ilklere imza atacağı bebek odası için olmazsa olmaz bebek eşyalarını sıraladık.

Eşyalar Açıklama
Bebek beşiği Çeşit çeşit bebek beşiği mevcut. Bu beşikler içerisinden senin için en uygununu seçebilirsin. Ama bu süreçte önemli olan, seçtiğin beşiğin parmaklıklı veya kenarlıklı olması, bebeğinin boyunu geçmesi. Uyuyup da Büyümeden Önce: Beşik Nasıl Seçilir?
Bebek yatağı Beşiği seçtin ama yatak da çok önemli! Bebeğinin vücuduna uygun bir yatak seçmen, fiziksel gelişimine katkıda bulunacak. "Deliksiz Bir Uyku İçin İdeal Bebek Yatağı Nasıl Seçilir?"
Bebek dolabı Bebeğinin odasında eşyalarını depolayabileceğin bir dolap olması faydalı olacak. Odanın büyüklüğüne göre küçük veya büyük bir dolap tercih edebilirsin. Nereye Konacak Onca Eşya: En Kullanışlı Bebek Odası Dolabı Örnekleri
Nevresim takımı Bebeğini terletmeyecek, pamuklu ve yumuşak bir nevresim takımı, deliksiz bir uyku için şart. Markalar Takibimizde: En Trend 10 Bebek Nevresim Takımı
Su geçirmeyen yatak koruyucusu Bebeğinin altına bez bağlıyorsun ama herhangi bir beklenmeyen durum söz konusu olduğunda su geçirmeyen yatak koruyucuları ile bebeğinin yatağını koruyabilirsin.
Oda nemlendiricisi Bebeklerin yaşadığı burun tıkanıklığı ve kuruluğu sorunlarının büyük bir kısmı, uyudukları odadaki nem oranının düşüklüğünden kaynaklanır. Bunu önlemek için bir oda nemlendiricisi edinebilirsin. Annelerin En Çok Tercih Ettiği 10 Soğuk Buhar Makinesi ve Hava Nemlendirici
Aydınlatma Bir odanın doğru aydınlatılması çok önemli. Konu bebek odası ise bu daha da önemli oluyor. Bebeğinin odasını ne çok aydınlık ne de çok karanlık hale getirecek aydınlatma ürünlerini tercih edebilirsin. 9 Adımda Bebek Odası Aydınlatması Nasıl Olmalı?

Oyuncak

Oyuncakların bebek gelişimi üzerindeki etkisi malum. Bebeğinin hızla değiştiği bu dönemde, gelişimine katkı sağlayacak oyuncaklar seçmelisin.

Eşyalar Açıklama
Oyun halısı / Oyun minderi Bebeklerin hem fiziksel hem de zihinsel gelişimine büyük katkı sağlayan oyun halısı veya oyun minderi, annelerin en çok tercih ettiği oyuncak ürünlerinden birisi. Her Çocuklu Evin Olmazsa Olmazı: Oyun Halısı
Eğitici oyuncaklar Bebekler için de eğitici oyuncaklar var. Bu süreç içerisinde bebeğine alabileceğin eğitici oyuncaklara örnek olarak çıngırak, üst üste koyulan ahşap bloklar, hayvan sesi çıkaran veya sayı sayan peluş oyuncakları verebiliriz. Ne Zaman Ne Oynasın: Ay Ay 1 Yaş Oyuncakları
Dönence Beşiklere takılan dönenceler, bebeklerin göz koordinasyonunu ve motor becerilerini destekliyor. Barış Manço Yaşasaydı Şöyle Derdi: Her Bebeğin Bir Dönencesi Olmalı
Bu makaleyi arkadaşlarınla paylaş: