Bebeğin İçin 11 Sevimli Uyku Arkadaşı

Bebeğinin kendi kendine uykuya dalması ve uyandıktan sonra ağlamadan tekrar uykuya geçmesi kulağına çok ütopik geliyor olabilir. Gelmesin. En minnoş bebek oyuncaklarından olan uyku arkadaşıyla deliksiz uykular sandığın kadar zor değil. Hadi gel, miniğini kollarına güvenle teslim edebileceğin bu tatlışlara göz atalım.

Önce Uyku Arkadaşı Nedir, Ne İşe Yarar? yazımızı oku, sonra modellere tatlı bir geçiş yap.

1. Kocaman mutluluklar: Uyku arkadaşı fil

Onların irilikleri gözünü korkutmasın. Artık bebeğinin en yakın arkadaşı olacaklar. İriliklerinden bahsetmişken, bebeğinin yüzünü tamamen örtüp nefes almasını engelleyecek kadar büyük bir uyku fili alma.

Bu arada aklındaki “Uyku arkadaşı ne zaman kullanılmalı?” sorusunu da aydınlığa kavuşturalım. Uzmanlar uyku arkadaşının 4. aydan sonra kullanılmasını tavsiye ediyorlar. Bu olayın sihri tamamen kokuda. Uyku arkadaşı filin üzerine geçen anne kokunla, bebeğin onu benimseyecek ve sen yanındaymışçasına güvenle uyuyabilecek.

Ona bir de tatlı dönenceler alalım: Barış Manço Yaşasaydı Şöyle Derdi: Her Bebeğin Bir Dönencesi Olmalı

2. Ağzından ve elinden düşmeyecek: Emzikli uyku arkadaşı

Onları emzikli oyuncak bebeklerle karıştırma. Bu emzikli uyku arkadaşının tek bir amacı var, o da bebeğini beşiğinde derin uykulara daldıracak sevimli bir dost olmak. Peki, bir uyku arkadaşı nasıl olmalı? Bebeğinin bu oyuncağı emme, koklama ve yüzüne sürme ihtimali söz konusu olduğu için çok tüylü ve sivri uçları olan bir uyku oyuncağından kaçınman gerektiğini söyleyelim.

Aynı zamanda bebeğin bu oyuncağı çok benimseyeceği ve sürekli beşiğinde yanında bulundurmak isteyeceği için uyku arkadaşını yıkaman gereken zamanları göz önüne alarak bir yedek bulundurmayı da ihmal etme. Miniğinin bu şirin uyku arkadaşı köpekçikle sarmaş dolaş hallerini bir hayal etsene!

Ya da hayal etme, yanında değilken onu sürekli izle. Nasıl mı: Gözün Arkada Kalmasın: Tercih Edebileceğin En İyi 10 Görüntülü Bebek Telsizi

3. İşte kuzu kuzu geldi: Uyku arkadaşı kuzu

Şunun şekerliğine baksana, bebeğin bunu nasıl sevmesin? Bebeğine bir arkadaş olduğu gibi uyku eğitiminde de yardımcı olan bu şirine oyuncak diyoruz ama o bildiğin bebek oyuncaklarından değil.

Uyku arkadaşı kuzunun kollarına, bacaklarına dikkat edersen uzantıları olduğunu göreceksin. Bebeğinin onu kavrayabilmesi ve sarılabilmesi için bu uzantılar da ekstra önemli.

Gelelim asıl oyuncaklara: Seçmekte Zorlananlar İçin 7 Maddede Bebek Oyuncakları

5. Cloud B uyku arkadaşım kuzucuk

Koyun, kuzu demişken onu es geçmek olmaz. Cloud B uyku arkadaşı kuzucuk da harika bir dost. Yumuşak dolgulu yapısıyla bebeğinin çok hoşuna gidecek olan bu ürünü 149 TL’ye satın alabilirsin. “White noise” ismi verilen, çıkardığı rahatıcı seslerle bebeğinin 5 dakika gibi kısa bir sürede uykuya dalmasını sağlıyor.

Bu sihrin daha uzun sürmesi için Deliksiz Bir Uyku İçin İdeal Bebek Yatağı Nasıl Seçilir? yazımız seni bekliyor.

4. Amigurumi oyuncaklardan: Uyku arkadaşı tavşan

Uyku arkadaşı tavşan da bebeklerin en sevdiği hayvancıklı dostlardan bir diğeri. Şimdi gelelim bu örgü uyku arkadaşı modeline. Bundan şu ana kadar söz etmemiştik. “Amigurumi oyuncak” olarak geçen bu modeller tamamen el yapımı oyuncak türlerinden.

Evde uyku arkadaşı yapımıyla ilgileniyorsan, tığ ve örgü gibi becerilerin varsa sen de bebeğine kendi ellerinle bir uyku oyuncağı hazırlayabilirsin.

Bunun bir de amugurimi bebek olan versiyonu var. Dilersen böyle şirin bir tavşancık yerine bir bebek modeli de tercih edebilirsin.

Bunu da araya sıkıştıralım: Pedagog Tansu Oskay'dan Ağlatmadan Uyku Eğitimi İpuçları

6. Sarılırken üstünü de örtsün: Uyku arkadaşı battaniyesi

Uyku arkadaşı battaniyesi, bebeğinin ona sıkı sıkı sarılabileceği bir model. Uyku arkadaşlarının antialerjik olması önemli. Onu bebeğinin beşiğine yerleştirmeden önce birkaç gün bu uyku oyuncağıyla uyuyarak kokunun ona geçmesini sağlamalısın. Böylece bebeğin onu daha kolay benimseyecek. Bu battaniyelerin peluş ayılı modelleri çok şirin.

Bunlar da üstünü örtsün: Trend Bebek Odaları İçin Seçtiğimiz 18 Bebek Battaniyesi

7. Hayal gücünü de geliştirsin: Müzikli uyku arkadaşı

Melodili ve ışıklı bir peluş olan, müzikli uyku arkadaşı bu kuzucukla tanıştıralım seni. Bu model yalnızca rahat bir uyku sağlamakla yetinmiyor. Müzikli bebek oyuncakları; küçüklerin motor yeteneklerinin, hayal gücünün ve duyularının gelişmesine önemli ölçüde katkı sağlıyor.

Denemeye değer: Uyku Sorunu Yaşayan Bebekler için 6 Bebek Uyutan Müzik

8. Baby Fehn uyku arkadaşı ayıcık

Dünyada pek çok ödüle layık görülen Baby Fehn uyku arkadaşı ayıcık modellerine de şöyle bir göz atalım. Hem kız hem de erkek çocukları için kullanılabilecek bu iki ürünün de fiyatı 35,90 TL. Bebeğinin birlikte bir-iki gece geçirdikten sonra onu bir daha yanından ayırmak istemeyeceği kesin.

Uyku hakkında bilmediğin kalmasın: Aşırı Kapsamlı 0-3 Aylık Bebek Uyku Düzeni Rehberi

9. Fisher Price uyku arkadaşı eğitici köpekçik

Eğitici oyuncaklardan biri olarak nitelendirebileceğimiz bir ürüne geldi sıra. Fisher Price uyku arkadaşı eğitici köpekçik, bebeğinin en seveceği şeylerden biri olabilir. Bu tatlı köpüşün karnına bastırıldığında, rahatlatıcı bir ışık yayarak sakinleştirici ninniler çalıyor. Aynı zamanda şekiller, sayı sayma, öğretici şarkı ve cümleler paylaşma gibi fonksiyonları da var. Bir uyku arkadaşı olmaktan çok daha fazlasına sahip olan bu ürünü 60-65 TL aralığında bir fiyata satın alabilirsin.

Bunları da at cebe: Çocuk Gelişimi İçin En Az Mama Kadar Önemli Eğitici Oyunlar

10. Uzun boyunla gelen uzun uykular: Uyku arkadaşı zürafa

Uzungillerden bir dostumuz olan uyku arkadaşı zürafayı da unutmayalım. Uzantılarıyla birlikte, bebeğinin onu kavrayarak sarılması için çok müsait olan bir örgü oyuncak. Amugurimi uyku arkadaşı listene bu modeli de ekleyebilirsin.

11. Angela uyku arkadaşı bebek

Geldik listemizin son sırasına. Angela uyku arkadaşı, annelerden tam not alan modellerden biri. Yumuşaklığı ve yüksek kalitesiyle bebeklere mışıl mışıl derin uykularında arkadaşlık ediyor. Bu peluş bebeklerin fiyatı 50-65 TL arasında değişiyor. Uykudan bu kadar söz etmişken buraya da göz at deriz: Bebek Beşikleri ile Dekore Edebileceğin 11 Uyku Alanı