Her Çocuğun Bir Oyuncak Ayıya Sahip Olması İçin 8 Neden

Çocukların oyun dönemini en verimli şekilde geçirmeleri çok önemli. Bu nedenle henüz küçükken ve eğlenmek için çokça vakti varken, çocuğunun oyuna bol bol vakit ayırmasını sağlamalısın.

Gelişen teknolojiyle beraber artık oyuncaklar çok çeşitlendi ve neredeyse her çocuğun elinde telefon/tablet var. Tabii ki uygun yaş ve saat kontrolünde olduktan sonra buna sözümüz yok. Ama şimdi sana tüm bunların ötesinde zamana meydan okuyan bir şeyden söz edeceğiz: Oyuncak ayılar!

Her ne kadar tüm oyuncaklar çeşitlenip inanılmaz oyuncaklar üretilse de, oyuncak ayıların gördüğü ilgi ve onlara duyulan sevgi asla bitmiyor. Öyle görünüyor ki bitmeyecek de. Peki, nedir bu oyuncak ayıları bu kadar sevdiren şey? Neden çocukların oyuncak ayısı olmalı? Hadi birazcık bunlardan konuşalım.

1. Çünkü o çok iyi bir arkadaş: Oyuncak ayılar

Çocukların duygularını dışarı vurabilmeleri açısından arkadaşlık kurmaları çok önemli. Arkadaşlarıyla vakit geçirerek sosyalleşen çocuklar kendilerini daha iyi ifade edebiliyorlar. Ancak çocukların her zaman bir arada vakit geçirebilmesi ne yazık ki mümkün olmayabiliyor.

İşte, şimdi sana çocuğun için çok iyi bir arkadaş tavsiyesi veriyoruz, oyuncak ayılar! Evde, çocuk odasında, bahçede, ormanda, arabada, piknikte… Aklına gelebilecek her yerde miniğinin yanında olabilir.

Birlikte çocuk kitaplarına bakmak için de harika bir dost. Oyuncak ayıyla böyle bir duygusal bağ kuran çocuklar daha minicikken kendilerini ifade etmeye başlıyor ve bir şeyler paylaşmanın tadına varıyorlar.

Burada da çocuk oyuncakları hakkında derinlemesine bilgi alabileceğin örneklerle dolu bir yazımız var: Hangisini Alsam Diyenler İçin Tüm Yönleriyle Çocuk Oyuncakları

2. Ondan daha iyi sarılan var mı şu dünyada: Pelüş ayılar

Sarılmak dünyadaki en huzur verici eylemlerden ve insanın doğasında var. Bir çocuğun şefkat dolu bir birey olmasının yolu, sevgi dolu bir çocukluktan geçiyor. Sarılmaksa bunun en güzel yollarından biri. Çocuklarda rahatlamayı sağlıyor ve onlara güven veriyor.

Sarılarak şefkat göstermeyi öğrenen çocuk, arkadaş ilişkilerinde ve grup çalışmalarında da başarılı oluyor. Bu yüzden onu, senin sevgi dolu kucağından sonra dünyanın en pofuduk sarılmasını yaşatacak pelüş ayıların kollarına bırakmanı tavsiye ediyoruz. Yumuşacık dokusu ve sıcacık tüyleriyle pofuduk ayılar bir harika.

Miniğine destek ol: Çocuğunun Gelişimini Destekleyecek 9 Duyusal Oyun Önerisi!

3. Doktorculuk oyunu: Ayıcık

Evcilik ve doktorculuk gibi oyunlar, çocuklarda rol yapma ve taklit yeteneklerini geliştirerek onlara sorumluluk duygusu kazandırıyor. Aynı zamanda çocuklarda ince motor becerilerin gelişmesini sağlıyor. Bu tarz ev oyunlarının kahramanlarından biri olan Barbie bebeklerden sonra tabii ki ayıcıklar. Minik oyuncak ayısıyla arasında derin bir bağ bulunan çocuklar için oyuncak ayıdan daha iyi bir hasta yok.

Bunları da incele: Çocuğunun Zihinsel Kapasitesini Geliştirecek Zeka Oyuncakları

4. Çocuk odalarının neşesi: Büyük ayılar

Ayıcıklara duyulan sevgiden hiçbirimizin şüphesi yok. Ancak onları tercih etmenin tek sebebi yalnızca bu değil. Oyuncak ayılar; çocuk odası lambaları, duvar çerçeveleri ve bebek dönencelerinde de sıkça kullanılan bir oda aksesuarı.

Özellikle büyük ayılar, çocuk odası dekorasyonunda kullanılabilecek yıldız bir parça. Hem odaya sıcak bir hava katıyorlar hem de çocuklar için puf görevi görebiliyorlar. Çocukların üzerine sere serpe uzanabilmesi için 3 metre ayıcık ve 2 metre ayıcıklar iyi bir seçenek olabilir.

Bak, oda dekorasyonu için böyle fotoğraf çerçeveli oyuncak ayılar da var.

Burada da çok tatlış fikirler var: Atlamayı, Zıplamayı, Sallanmayı Seven Minikler İçin 8 Çocuk Odası Dekorasyonu

5. Kız çocuklarının sevgilisi: Pembe ayı

Ayıcık modelleri içinde kendine özel bir yer bulan pembe ayılar kız çocuklarının sevgilisi. Biliyorsun, bazı kızlar pembesiz yaşayamıyor. Onlardaki sevgiye karşılık verecek en tatlı dost bu pembişler.

6. Bebeklikten gelen alışkanlık: Uyku arkadaşı ayıcık

Oyuncak ayılardan bahsedip de bebeklerin en cici yatak dostu olan uyku arkadaşı ayıcıklardan söz etmemek olmaz. Uyku arkadaşı ayıcığa sahip olan çocuklar, bu pamuk oyuncakların kendilerine verdiği güvenle deliksiz uykuların tadını çıkarıyor. Minnoş ayıcıklarla olan arkadaşlığın temeli işte bu tatlış zamanlara dayanıyor. O yüzden ne diyoruz? Her bebeğe bir uyku arkadaşı ayıcık şart.

Diğer minnoşlara da göz atmak istersen buraya bir bak: Bebeğin İçin 11 Sevimli Uyku Arkadaşı

7. Boy boy seçenek fırsatı: Küçük mü büyük mü?

Bir şey çok sevilince her türlüsü yapılıyor işte. Oyuncak ayıların o kadar çok boyutu var ki. 100 cm ayıcıktan (75-100 TL aralığında internet satış mağazanlarında bulabilirsin) tut da 200 cm pelüş ayıya (299-699 TL aralığında bolca seçeneği var), küçük ayılardan devasa büyük ayılara kadar her çeşidi var. Çocuğuna boyu boyuna bir arkadaş bulmak için oyuncak ayılar hizmetinde!

8. Ve nostalji her zaman iyidir: Kalpli oyuncak ayı

Kalpli oyuncak ayı, bir çocukluğun olmazsa olmazlarından. Sevgili anne, kendi çocukluğuna indiğinde bu gerçekle sen de yüzleşiyorsan, çocuğunla ileride nostalji yapmak için al sana fırsat gibi fırsat. Şimdiden ortak bir paydanız oldu bile. Kahverengi oyuncak ayılar da bunun için bir diğer seçenek. Bu minnoş ayıcıkları, internet mağazaları üzerindeki geniş yelpazesi sayesinde 39-109 TL aralığında bir fiyata satın alabilirsin.

"Hem eğlensin hem öğrensin." dersen: Eğlenerek Büyüsün: Okul Öncesi Eğitici Oyunlar