Çocuk Gelişimi İçin Önemli Eğitici Oyunlar

Oyunların çocuk gelişimi için ne kadar önemli olduğu artık ispatlanmış bir gerçek! Çocukların hem zihinsel hem de fiziksel gelişimi için çok büyük bir fayda sağlayan oyunlar, eğitici özellik taşıdığında ise çocuklar için unutulmayacak bilgilerin depolanmasına yardımcı oluyor. Bu eğitici oyunların çıtası 1 yaş bebeklerinden okul öncesi döneme kadar uzanıyor.

Biz de bu yazımızda özellikle 0-3 yaş aralığındaki çocuğun ile oynayabileceğin, hem eğlendiren hem de eğiten, birbirinden farklı eğitici oyunları sıraladık.

1- Eşleştirme oyunu

Bu oyun, çocuğunun bilgilerini tazelemesine ve hafızasını kullanmasına yardımcı olacak. Piyasadan satın alabileceğin kartlar veya internetten çıktısını alıp kesebileceğin figürlerle oyunu oynayabilirsin. Elinde hepsinin çifti olacak şekilde 10 adet meyve resmi olsun. Bu resimleri karışık bir şekilde çocuğunun önüne koy ve çocuğundan aynı olanları bir araya getirmesini iste.

2- Renk bulma oyunu

Bu oyunda çocuğunun görsel hafızası ve renk bilgisi devreye giriyor. Çocuğuna bir meyve, sebze, havyan veya bir nesnenin rengini sor. Önce aşina olduğu renklerden başlayıp yavaşça zorlaştırabilirsin. Bilemediği renkleri gösterip öğretmeyi ise unutma! İşte tam bir eğitici oyun!

Bu oyun ilgini çektiyse, bu yazıda daha fazlası var: Eğlenerek Büyüsün: Okul Öncesi Eğitici Oyunlar

3- Mutfakta biri var!

Çocuğunun sen yemek yaparken sürekli mutfakla ilgilendiğini, elini malzemelere atmak istediğini görüyorsundur. Öyleyse al onu, elini una bula! Mutfakta çocukla birlikte yemek yapmak aslında oldukça eğlendirici ve eğitici bir faaliyet. Yemek yapma işleminde çocuğun maddelerin hallerini (sıvı, katı gibi), sıcak-soğuk kavramını, hangi aletlerin kesici olduğunu öğrenir. Ayrıca yemek ortaya çıktığında sonuca ulaşma duygusu ile kendine güveni artar. Birlikte yemek yapma faaliyeti özellikle Montessori eğitiminde en çok sevilen eğitici çocuk oyunları arasında!

Bu faaliyet için çocuğunla birlikte bir kek yapabilirsin. Çocuğuna un dökme, çırpma, malzeme ekleme gibi tehlikesiz görevleri vererek başla. Ona mutfakla ilgili bilgiler vermeyi ise ihmal etme!

İşin ayrıntısı burada: Çocuğunu Özgürleştirecek Bir Eğitim Anlayışı ile Büyüt: 6 Soruda Montessori Eğitimi!

4- Hayvan taklidi oyunu

Çocuğuna bildiği hayvanların sesini çıkarmasını ve senden tahmin etmeni istemesini söyle. Sonra aynı şeyi ona sen de yap. Bilmediği hayvanların seslerini de çıkar ve bu sesin hangi hayvana ait olduğunu ona öğret. Böylece hem kendi hafızasını tazeleyecek hem de yeni bilgiler edinecek. Unutmaması için arada bir sorarak pekiştirebilirsin.

5- İpe boncuk dizme oyunu

Çocuğunun hem parmak kaslarını hem de el becerisini geliştirecek çok eğlenceli bir eğitici oyun ile karşındayız. Kalın ve dayanıklı, yün gibi bir ip ve bunlardan geçirmek üzere tercihen büyük delikli, büyük ve tahta boncuklardan al. Boncukların renkli olması da çocuğunun ilgisini çekmesi için bir neden olabilir. İpi çocuğunun eline ver ve bu büyük boncukları ipe dizmesini iste. İşlemin sonunda ip ve boncukların geçtiği noktaları düğümleyebilir ve bundan bir kolye yapabilirsin. Oynadığı materyalin kullanılabilir birşeye dönüşmesi çocuğunun çok hoşuna gidecek. Bu işlem okullarda bile uygulanan çocuklar için eğitici oyunlardan bir tanesi!

Eğlendirirken öğreten diğer oyunlar için: Çocuğunun Okul Başarısını Destekleyecek 6 Yaş Oyunları

6- Balon düşürmeme oyunu

İki tane renkli balon şişir ancak balonları çok fazla şişirme ki, gerginlikten bir anda patlamasın. Şişirdikten sonra balonlardan birini çocuğuna ver, diğeri ise sende kalsın. Çocuğunla birlikte balonları havaya atın ve yere düşmemesi için zıplayarak ve sürekli balona vurarak yere düşmemesini sağlayın. Önce yere düşüren oyunu kaybeder. Bu oyun çocuğuna hedefe odaklanmayı aşılayacak. İşte çocuğunun bayılacağı, orijinal bir oyun!

Seninki çocuğun da farklılık arıyorsa oku: Hep Aynı Oyundan Sıkılan Çocuklar için 5 Yaş Oyunları

7- Yaprak baskı

Tam sonbahara uygun bir oyun! Çocuğunla dışarı, eğer mümkünse bol ağaçlı bir ortama çık. Çocuğuna yerden, kurumuş yapraklar içerisinden birbirine benzemeyen yapraklar toplamasını söyle. Birlikte topladığınız yapraklardan kim en farklı yaprakları topladıysa, onun yaprakları ile eve gidip yaprak baskısı yapma zamanı! Çocuğunla topladığın kuru yaprakları sulu boya ile boyayın. Boyadığınız yaprakları bir kağıda bastırarak şekillerinin kağıda çıkmasını sağlayın.

8- Sakladığımı bul oyunu

Eline bir nesne al. Çocuğuna da en çok 5 soru sorarak sakladığın nesneyi tahmin etmesini söyle. 5 soruda nesneyi tahmin edemezse ona nesneyi göster ve nesnenin özelliklerinden bahset. Bunu farklı nesnelerle birkaç kez tekrarla. Başlangıçta bildiği nesneleri sor ama sonra biraz zorlaştırmayı da ihmal etme!

Hala o elektronik cihazlarla mı uğraşıyorsun? Artık küçüğünle ilgilenmenin vakti geldi: Telefonu Bırak Çocuğunla Oyna: Evde Oynanacak Oyunlar

Bu makaleyi arkadaşlarınla paylaş: