Ahşap Oyuncaklar: Çocuğun İçin Eğlencenin En Doğal Hali!

Çocuğun için hem eğlenceli hem eğitici hem de sağlıklı ve doğal bir oyuncak mı arıyorsun? Öyleyse tercihin ahşap oyuncaklardan yana olmalı! Son zamanların en çok tercih edilen oyuncak türlerinden olan ahşap oyuncaklar, her yaşa hitap eden, basit ama eğlenceli ve faydalı yapısıyla annelerin gönüllerini çaldı!

Durum böyleyken, bize de ahşap oyuncakların faydalarını ve çeşitlerini anlatmak düştü! Hadi oku!

Nedir bu ahşap oyuncaklar?

Çoğunlukla doğal, ahşap malzemeden üretilmiş ve eğitici oyuncaklar kategorisine girebilecek olan puzzle, bloklar, duyulara hitap eden oyuncaklar dışında yalnızca eğlendirme amaçlı arabalar, trenler ve buna benzer daha birçok oyuncak ahşap oyuncaklar kategorisindedir.

Ahşap oyuncakların son zamanlarda sıklıkla tercih edilmesinin sebebi; mantıklarının basit, malzemesinin sağlıklı ve eğlendirirken öğreten özellik taşıması. Bu nitelikleriyle ahşap oyuncakları eğitici oyuncaklar kategorisinde değerlendirebiliriz.

Hakkında merak edeceğin her şey bu yazıda: A’dan Z’ye Eğitici Oyuncak Seçme Rehberi

Ahşap oyuncakların faydaları nelerdir?

  • Oyuncaklar sürekli çocuk ile temas içerisinde olur. Çocuklar oyuncaklara dokunur, ağızlarına götürür. Bu da eğer o oyuncak doğru malzemelerden üretilmemişse sağlık açısından problemli durumlara sebep olur. Diğer yoğun kimyasal içeren plastik oyuncaklara nazaran bu ahşap oyuncaklar, tehlikeli malzemelerden mümkün olduğunca arındırılmıştır. Hamdır, doğaldır.

  • Ahşap oyuncakları temizlemek diğer oyuncaklara göre çok daha kolaydır. Kolayca temizleyerek üzerlerinde bakteri ve kir birikmesini engelleyebilirsin. Böylece çocuğunu bakteri kaynaklı hastalıklara karşı daha kolay korursun.

  • Ahşap oyuncaklar diğer oyuncaklara göre çok daha uzun ömürlüdür. Kolay kolay dağılmaz, parçalanmaz ve aşınmaz.

  • Yapıları oldukça basittir, çocuğunun zihnini ve fiziksel gelişimini gereğinden fazla zorlamaz.

  • Çocuğunun duyularına hitap eder. Çocuğun oyuncak üzerindeki dokuyu hisseder ve ahşabın kokusunu alır, bu sayede doğa ile arasında küçük de olsa bir bağlantı kurulur.

  • Ahşap oyuncaklar genellikle köşeleri oval şekilde tasarlanır, sivri ve çocuğuna zarar verebilme ihtimali olan hatları yoktur.

  • Çoğunlukla zeka geliştirici oyuncaklar olarak da değerlendirilebilecek, çocuğun zihinsel gelişimine katkıda bulunacak oyuncaklardır.

İsmini geçirdik, bakalım neymiş bunlar: Çocuğunun Zihinsel Kapasitesini Geliştirecek Zeka Oyuncakları

Ahşap oyuncak çeşitleri

1- Ahşap çıngırak (0-6 ay)

0-6 ay arası bebeklere basit yapısı ve duyu organlarını kullanmaya yöneltmesi sayesinde hitap eden ahşap çıngıraklar, bu yaş aralığındaki bebeklerin seveceği bir oyuncak olacak. Sallayarak ses çıkarıldığını kavraması sayesinde bebeğin el denetimi, el göz koordinasyonu ve işitme duyusunu geliştirecek. Bu çıngıraklar için aslında bebekler için eğitici bir oyuncak diyebiliriz.

2- Ahşap bloklar (6 ay-1 yaş)

Ahşap bloklar aslında 1 yaş için eğitici oyuncaklar kategorisinin en sevilen parçalarından birisidir. Bu yaş aralığında üstüste koyma, delikten geçirme, sopaya geçirme gibi hedefler üzerine tasarlanan ahşap bloklar; konsantrasyon, şekilleri algılama ve el-göz koordinasyonu yetilerini arttırır. Yeni bir yapı ortaya koyacağını kavrayarak, hayal gücünü geliştirir.

Daha fazla öneri ister misin: Ne Zaman Ne Oynasın: Ay Ay 1 Yaş Oyuncakları

3- Ahşap yapboz (2 yaş)

Ahşap yapboz çeşitleri, bildiğimiz parça birleştirme, ortaya bir bütün çıkarma hedefli olabildiği gibi, bir parçayı ait olduğu boşluğa yerleştirme hedefli bir yapboz mantığında da olabilir. Bu yaş aralığında devreye artık geometrik şekiller giriyor ve ahşap yapbozların geometrik şekillerle tasarlanmış olanları 2 yaş için eğitici oyuncaklar kategorisinin favorilerinden oluyor.

Burada daha çok alternatif var: Oynasın da Büyüsün: 2 Yaş Oyuncakları

4- Ahşap legolar (3 yaş)

Ahşap legolar, çocuğun hayal gücünü ve el becerilerini geliştirme hedefli oldukça faydalı bir oyuncak türü. Bu oyuncaklar ile çocuğun hayal gücünü dışa vurabilir ve mimari algısı gelişir. Eğer 3 yaş için eğitici ahşap oyuncaklar arıyorsan, tercihin ahşap legolardan yana olmalı!

Bakalım bu yaştaki çocuğun başka nelerle oynayabilir: Doğru Yaşta Doğru Seçim: 3 Yaş Oyuncak Örnekleri

Pek çok ahşap oyuncak okul öncesi çağındaki tüm çocuklara hitap eder. İşte onlardan bazıları:

5- Ahşap çekiç bloğu

Ahşap çekiç bloklarının çocukların gördüğünü anlama, el becerilerini geliştirme ve kaslarını güçlendirme gibi faydaları var. Çocuğun delikler içerisindeki çubuklara, ahşap çekici ile vurarak bunları aşağı iter.

6- Ahşap oyuncak tren seti

Bu trenlerin rayları ve vagonları tamamen ahşap! Artık diğer oyuncaklar gibi tren setlerini de tamamen ahşaptan üretilmiş olarak bulabilirsin.

7- Ahşap koordinasyon oyuncakları

Genelde bebekler için çok basit yapıda tasarlanan ama daha kompleks modelleri de olan bir oyuncak türü. Bebeklerin mama sandalyesine sabitlenebilen türleri de vardır. Bu koordinasyon oyuncağında, birbirine geçmiş iplerden hedefe ulaştırılmaya çalışan bir boncuk vardır. Bebek boncuğu başlangıçtan alarak sonuca götürmeye çalışır. Bu oyuncak çeşidi, göz koordinasyonu ve takip yetisini geliştirebilecek oldukça faydalı bir oyuncak!

8- Ahşap oyuncak olarak abaküs

Abaküsleri her ne kadar hesaplama yapmaya yarıyormuş gibi düşünülse de, aslında okul öncesi çocuklara sayıları öğretebilecek eğlenceli bir oyuncak olarak da satışa sunuluyor. Ahşap oyuncak abaküslerle çocuğuna yavaş yavaş sayıları öğretebilirsin.

Doğru seçim yapmak önemli: Seçmekte Zorlananlar İçin 7 Maddede Bebek Oyuncakları