Çocuğun İçin İstanbul’da 10 Sanat Atölyesi Önerisi!

Ebeveyn olarak çocuğunun boş zamanlarını kaliteli bir şekilde doldurmak istiyorsan çocuklarla yapılabilecek etkinlikler oldukça çeşitli. Bunun için ihtiyacın olan tek şey ise çocuk gelişimi etkinlik örnekleri konusunda profesyonelleşmiş atölyelere başvurmak! Çocukların ilgisini çekebilecek birçok alanda ve İstanbul'un birçok yerinde bulunan çocuk etkinlik atölyelerine göz atarak, sana ve çocuğuna en uygun olanı seçebilir ve çocuğunla güzel anılar biriktirebilirsin.

1. Atikind Atölyeleri

Bakırköy'de yer alan Atikind Atölyeleri, hafta içi anaokulu olarak eğitim veren bir kurum. Bunun dışında yine hafta içi 14-36 ay arasında bulunan çocukların katılabileceği bireysel oyun grupları bulunuyor.

Eğer 1 yaş bebek etkinlikleri bulmakta zorlanıyorsan, bu adresi ziyaret etmeni öneririz. Atikind, hem oyun grubu oluşturuyor hem de hafta sonları anneler ile birlikte duyusal GYM dersleri veriyor. Bu sayede anne bebek etkinlikleri İstanbul merkezinde, profesyonel bir kurumda gerçekleşiyor.

2. Kuko Sanat Atölyesi ve Parti Evi

Çocuğunun birçok alanda deneyim sahibi olmasını ve daha sonra kendine en uygun olan etkinliği ileri yaşlarında hobiye dönüştürmesini istiyorsan Kuko Sanat Atölyesi ve Parti Evi sana bu konuda yardımcı olabilir.

Bu parti evi ve atölye programında kreş etkinlikleri, el becerisi gerektiren etkinlikler, drama ve dans içeren etkinlikler mevcut. Kuko'da bulunan atölyelerden bazıları; yoga atölyesi, oyuncak yapım atölyesi, maket ve uçurtma atölyesi, dans ve drama atölyesi, fotoğraf, teraryum ve ritm. Bu atölyelerin çoğu 5 yaş etkinlikleri ve 5 yaş üzeri için oldukça uygun.

3. Kokosh Butik Pasta ve Hobi Atölyeleri

Eğer çocuğunun mutfakta yapılan işlere, yiyeceklere ve el işlerine ilgisi varsa Kokosh Butik Pasta ve Hobi Atölyeleri senin kurtarıcın olabilir. Çocuğun burada özgür bir şekilde,dağıtma ve kirletme problemi olmadan boyalarla ve yiyeceklerle vakit geçirebiliyor.

Çocuklar mini pizza, cup-cake, kurabiye ve pasta süsleme gibi okul öncesi mutfak etkinlikleri ile mutfağa olan ilgisini gideriyor ve bu işin inceliklerini öğreniyor. Mutfak etkinlikleri dışında ise ahşap, taş ve bez çanta boyama gibi etkinliklere katılabiliyor. Çocuklar 3-5 yaş, 5-8 yaş ve 8-12 yaş olarak gruplara ayrılıyor. Örneğin, 4 yaş etkinlikleri cup-cake yapımı ve kurabiye süsleme iken; 6 yaş etkinlikleri içerisine pizza yapımı da ekleniyor.

4. Atölye Lokomotif

Gayrettepe'de yer alan Atölye Lokomotif, çocukların yaşları ve meraklarına göre atölye çalışmaları ve etkinlikler düzenliyor.

Uzman eğitmenler ve sanatçıların katılımıyla etkinlikleri gerçekleştiren Atölye Lokomotif çocuğunun dostluk ve sevgiye ağırlık veren, rekabetten uzak bir eğitim imkanı sunmaya çalışarak farklı bir bakış açısı kazandırmaya çalışıyor. Bu imkandan çocuğunun da yararlanmasını istersen, Atölye Lokomotif'in sayfasını inceleyebilir, iletişime geçebilirsin.

5. Nefes Sanat Merkezi

Nefes Sanat Merkezi, çocuklara sanatı sevdirmek ve içlerindeki sanatçıyı ortaya çıkarmak amacıyla kurulmuş.1 yaşından 9+ yaşa kadar çocuklara, birbirinden farklı çalışma stilleri ve atölyelerle dans, resim, müzik, bale ve drama gibi alanlarda eğitim veren Nefes Sanat Merkezi'nde, ebeveynlerin katılımı ile gerçekleşen dersler de oluyor.

Çocuklar bu merkezde sanat derslerinin dışında; yoga ve yaratıcı yazarlık dersleri de alabiliyor. Ayrıca ebeveynlerin isteğiyle, çocukların bu eğitimleri İngilizce diliyle öğrenme imkanları da var.

6. Happy Nest

İstanbul Beşiktaş'da yer alan Happy Nest, birçok alanda çocuk etkinliklerine ev sahipliği yapıyor. Çocuğunun düzenli olarak aynı yere gitmesini fakat farklı farklı atölyelere katılmasını istiyorsan Happy Nest'i tercih edebilirsin.

Burada yapılan 5 yaş çocuğu etkinlikleri tek seçenekle sınırlı değil, yemek workshopları, ahşap ve seramik çalışmaları, spor çalışmaları ve drama gibi seçenekler yer alıyor. Çocuklar bu sayede hem sıkılmıyor hem de yeni çocuk etkinlikleri öğrenmiş oluyor. Güzel havalarda ise etkinlikler açık alanda, bahçede devam ediyor.

7. Mor Parti ve Oyun Evi

"Her şey oyunla başlar!" sloganıyla yola çıkan Mor Parti ve Oyun Evi, eğitim programlarının merkezine oyunları yerleştiren bir merkez. 1-4 yaş arası çocuklar için, İngilizce destekli duyusal oyun ve atölyeler düzenleyen Mor Parti ve Oyun Evi, bünyesinde aynı zamanda stranç, bale, modern dans ve ebru sanatı dersleri de veriyor. Bu sayede çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimlerini desteklemek, ayrıca sosyalleşmelerini de sağlamak amaçlanıyor.

Bu merkezde ebeveynler de keyifli vakit geçiriyor. Kütüphane bünyesinden kitap okuma, internet erişimi ve diğer ebeveynlerle sosyalleşme imkanı Mor Parti ve Oyun Evi'nde!

8. Beg's Bakery

Kadıköy'de bulunan Beg's Bakery, mutfağa merak salmış minikler için etkinlikler düzenliyor. Çocuklar ile birlikte farklı pasta süslemeleri, eğlenceli kurabiyeler ve renk renk desenler yapılıyor. Katılımcı sayısı, etkinlik günü ve saati isteğe göre belirleniyor. Özellikle 6-7 yaş çocuğu etkinlikleri içinde oldukça eğlenceli bir seçenek olan pasta yapımı dilersen çocuğunun arkadaşları ile de gerçekleştirilebiliyor. Bu etkinlik İstanbul içerisinde oldukça merkezi bir yerde gerçekleştirildiği için, arkadaş gruplarının buluşarak etkinlik düzenlemesi de daha kolay hale geliyor.

9. Kathre for Kids

Hayaller ve camın bir araya geldiği çocuk atölyesi Kathre for Kids, eşsiz bir deneyimin kapılarını çocuklara açıyor. Bu atölyede çocukların önce hayal kurması destekleniyor, ardından da hayallerini cama şekil verirken kullanmaları sağlanıyor. Ayrıca her yaş grubuna uygun, farklı etkinlikler düzenleniyor.

Kathre for Kids'te çocuklar önce camı ve diğer materyalleri tanıyor, ardından cama şekil vermeyi öğreniyor. Sanat ve bilimle içiçe olan bu atölyede, çocukların el becerileri de gelişiyor.

10. Atölye Pixiu

Atölye Pixiu bir anne-çocuk cafe ve atölye! Hem annelerin hem de çocukların keyif alacağı bir mekan. Öncelikli hedefi çocukların oyun ihtiyacı ve annelerin de kendilerine küçük de olsa bir mola verebilmesi.

Okulla birlikte çocukların oyun zamanlarında ister istemez bir azalma oluyor, halbuki onların oyuna çok ihtiyacı var. Bu yüzden Atölye Pixiu ile miniklerin okuldan sonra da gidebilecekleri, enerjilerini atabilecekleri, gün içerisindeki stresten arınabilecekleri, kendilerini oyunun tatlı yorgunluğuna bırakabilecekleri bir mekan düşünülmüş. Anneler de bu sırada kitap okuyabilsin, sohbet edebilsin, ihtiyaçlarını karşılayabilsin, hatta en azından soğutmadan çay kahve içebilsinler diye planlanmış.

Eyüp'te hizmet veren firmada;

  • Sanat ve oyun atölyeleri 14-18 ay, 18-24 ay ve 2-3 yaşlara yönelik yapılıyor.
  • 3-6 yaş için de yaratıcı sanat atölyesi ve wood-art atölyesi var.
  • 4-6 yaş grubu için yaratıcı drama, 3-5 yaş grubu için ingilizce çocuk yogası,
  • 3-4 yaş grubu için jimnastik,
  • 7-10 yaş grubu için resim atölyesi
  • 10-14 yaş grubu için heykel atölyesi düzenleniyor.