Ailece İzlenecek Filmler: En Keyifli 10 Filmi Yazdık!

Tüm aile evde iken yapılabilecek en güzel etkinliklerden birisi film izlemek, değil mi? Bu durumda her yaştan aile bireyinin izleyebileceği, keyifli ve eğitici bir film bulmak gerekiyor. İşini kolaylaştırmak için bu yazıda ailece izlenecek filmleri yazdık. Hadi, patlamış mısırlar hazırlansın!

1- Hachiko: Bir Köpeğin Hikayesi (2009)

Ailece izlenebilecek filmler listemizin en başında hayvan sevgisi ve duygusal anlarla dolu kült bir film var. 1920’li yıllarda Japonya’da yaşanan bu gerçek öykü, bir köpek ve insanın mükemmel dostluğunu anlatıyor. İlk uyarlaması 1987 yılında yapılmış. Biz ise 2009 yılında Richard Gere ve Joan Allen’in başrollerini oynadığı Amerikan versiyonunu önereceğiz. Filmin özetine kısaca bakalım:

Bir müzik profesörü olan Parker’in sahiplendiği köpeği Hachiko, her sabah işe gitmek için evden tren istasyonuna yürüyen sahibine eşlik eder ve sonra evine geri döner. Yine aynı şekilde dönüşte de sahibini istasyonda karşılar. Ancak bir akşam sahibi trenden inmez. Hachiko, o günden itibaren her gün aynı yerde sahibini beklemeye devam eder.

Buarada başka alternatifler de var: Son Yılların En Sevilen Çocuk Filmleri

2- Güzel ve Çirkin (The Beauty and The Beast) (2017)

Bir Disney masalından uyarlanan bu filmin başrolünde Emma Watson oynuyor. Konusuna bakalım:

Bir tüccar, iş için çıktığı yolculuğunda fırtınaya yakalanır ve sahipsiz gibi görünen bir şatoya sığınır. Burada geceyi geçirdikten sonra çıkacakken gözü vazodaki güllere takılır ve kızının ondan bir gül istediğini hatırlar. Gülü almasıyla karşısına şatonun sahibi olan canavar çıkar ve canını kurtarmak için kızını canavara vermek zorunda kalır. Tüccarın kızı bu anlaşmayı kabul ederek şatoya gelir ama umduğunun aksine onu bu şatoda büyük bir aşk bekliyordur.

3- Charlie’nin Çikolata Fabrikası (2005)

Sıra dışı filmlerin sahibi Tim Burton’un bu çok renkli filmine bütün ailen bayılacak! Hadi ne anlatıyormuş kısaca bakalım:

Farklı tarzıyla dikkat çeken Wonka’nın bir çikolata fabrikası vardır. Wonka, kendinden sonra bu fabrikayı bırakacağı birisini arar. Bunun için bir yarışma düzenler ve 5 çocuğu seçer. Amacı çocukları eğittikten sonra yerine geçeceğini seçmektir. Bunlardan biri olan Charlie, zaman geçirdikçe Wonka’nın dünyasına kendini kaptırmaya başlar.

4- Togo (2019)

Ailecek izlenecek en iyi filmlerden Togo, köpek eğitmeni olan Leonhard Seppala ile sahibi olduğu Sibirya kurdu Togo’nun hikayesini anlatıyor. Bu hikaye şu şekilde ilerliyor: Alaska’nın bir kasabasını ölümcül bir salgın hastalık esir alır. Hastalığın çaresi olan serum 600 mil ötededir ve zorlu hava şartları da seruma ulaşmayı zorlaştırmaktadır. Kasaba halkı bu iş için Leonhard’dan yardım isterler. Yoldaşı köpeği Togo ile bu yola çıkmaya karar veren Leonhard, sadakat ve cesaret dolu zorlu bir mücadeleye çıkarlar.

5- Narnia Günlükleri (2006)

Pevensie ailesi, savaş nedeni ile ülkelerinden ayrılırlar ve dört kardeş, bir profesörün yanında yaşamaya başlarlar. Bu evde saklambaç oynayan en küçük kardeş Lucy, kapıları bambaşka bir dünya olan Narnia’ya açılan bir elbise dolabı keşfeder. Karlar altındaki Narnia, dünyadan farklı değişik yaratıklarla doludur ve Beyaz Cadı Jadis tarafından da izlenir. Tüm çocuklar bu dolabın içinden Narina’ya geçer ve hayvanların konuştuğu bu dünyanın yöneticisi Aslanı bulmak ve cadının hükümdarlığına son vermek için maceraya atılırlar.

Bunlar da çok keyifli: 16 Çocuk Animasyon Filmi

6- Dolittle (2020)

Ailecek izlenecek filmler 2020 seçeneği olarak Dolittle’a göz atalım. İngiltere’nin en iyi veteriner ve doktoru olan Dr. John Dolittle, karısının vefatından sonra kendini tamamen evine kapatır. Ancak bir gün, kraliçenin hasta olduğunu öğrenir ve hastalığa çare bulmak için evinden çıkmaya karar verir. Bu çareyi bulmak adına esrarengiz bir adaya doğru yolan çıkan Dr. John Dolittle’a bir goril, bir ördek, alaycı devekuşu, kutup ayısı ve bir papağan da eşlik edecektir.

7- The Muppets (2012)

Kuklalara bayılan 3 arkadaş tatil için Los Angeles’a giderler. Bu esnada bir petrol zenginin petrol kuyusu bulmak adına şehirdeki kukla tiyatrosunu yıkacağını öğrenirler. Bunun üzerine tiyatroyu kurtarmak için var güçleriyle çalışmaya başlarlar. Bu amaçla herkesin bildiği ve sevdiği kukla Kermit’i ve diğerlerini toplayarak bu zamana kadar görülmüş en büyük yardım kampanyasını düzenlerler.

8- Space Jam (1996)

Ailecek izlenecek animasyon filmlerden olan bu sıra dışı filme bayılacaksınız! Başrollerinde ünlü basketbolcu Michael Jordan ve başta Bugs Bunny olmak üzere Looney Tunes karakterleri olan bu film NBA dünyası ile çizgi film dünyasını bir araya getiriyor. Konusuna bakalım:

Michael Jordan, artık basketboldan emekli olup küçüklüğünden beri içinde kalan beyzbol sporuna geçiş yapmaya karar verir. Bu sıra kötü niyetli bir çete, Looney Tunes karakterlerin esir alır ve serbest kalmaları için çete üyelerinden oluşan basketbol takımını yenmeleri gerekir. Ancak çete, NBA sporcularının yeteneklerini çalmışlardır ve çok güçlülerdir. Looney Tunes bu takımı yenmek için Michael Jordan’dan yardım ister.

Eğlenceye devam: Başrolünde Minikler Olan 12 Film

9- Mr. Popper's Penguins (Babamın Penguenleri) (2011)

Ailesi ile bazı sorunları olan bir iş insanı Tom Popper’a babasından miras olarak 6 tan penguen kalır. Popper önceleri penguenleri hayvanat bahçesine vermek gibi fikirlerle onlardan kurtulmayı düşünse de daha sonraları çocuklarının penguenleri çok sevmesiyle onları ailenin bir parçası yapar. Evinin bir parçasını kış bahçesine çeviren Popper, penguenler sayesinde ailesiyle arasını düzeltir ancak işini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalır.

10- Koca Ayak ve Oğlu (2020)

Ailecek izlenebilecek aksiyon-animasyon filmlerinden biri ile listemizi sonlandıralım. Adam, babasının Koca Ayak olduğunu keşfeder ancak ailesiyle mutlu yaşamları devam eder. Bu esnada babası da ünlü olmuştur ve bu ününü çevre düşmanı petrol şirketine karşı savaşmak için değerlendirmeye karar verir. Bu savaş esnasında Koca Ayak birdenbire kaybolur. Adam bunun üzerine annesi ve arkadaşları ile babasını aramaya çıkar.