Birbirinden Eğlenceli ve Eğitici Çocuk Kitapları

Kitapların çocuk gelişimindeki yeri büyük, biliyorsun. Minik yavrunun hem hayal gücünü geliştirmek hem okuma ve anlamasına yardımcı olmak için çocuk kitapları arıyorsan, doğru yerdesin. Bu yazımızda çocuk romanları, çocuk edebiyatı ve çocuk hikayeleri gibi birçok kitabı bir araya getirdik. Hadi incelemeye başla!

1- Küçük Kara Balık

Yazar: Samed Behrengi Yayınevi: Karbon Kitaplar

Özgürlük ve bu isteğe giden yolda neler yapılması gerektiğini, sade ve akıcı bir dille anlatan bu kitabın kahramanı Küçük Kara Balık! Küçük bir derede yaşayan ama diğer nehirleri ve engin denizleri merak eden Küçük Kara Balık, bir gün bu hayalini gerçekleştirmek için yola çıkar. Özgürlük yolculuğunda bazı bedeller de öder ama sonunda hayallerine kavuşur.

Kitabı okuyunca neden en iyi çocuk kitapları içinde olduğunu anlayacaksın!

Muhakkak bak: Çocuk Kitaplarının Sahip Olması Gereken Özellikler Neler?

2- Küçük Prens

Yazar: Antoine de Saint-Exupery Yayınevi: Karbon Kitaplar

En güzel çocuk kitapları arasında değerlendirilen Küçük Prens, artık kült bir eser haline geldi. Çocukların gözünden yetişkinlerin hayatını anlatan bu kitap, ders verici nitelikteki görüşleri ve hayal gücünün sadece çocuklarla sınırlı olmadığını anlatmasıyla yetişkinlerin de okuyabileceği özellikler taşıyor.

Kitap içerisinde Antoine de Saint-Exupery’nin çizimleri de var. Bu yönüyle resimli çocuk kitapları içinde de değerlendirilebilen Küçük Prens, her çocuğun okuması gereken kitaplardan biri.

3- Oscar ve Çilek Kokulu Kız

Yazar: Şafak Uysal Yayınevi: Doğan Kitap

Sevgi, sadakat ve arkadaşlık gibi kavramları hayvanların gözünden aktaran bu kitap, çocuğuna hem hayvan sevgisi hem de dostça yaşama gibi öğütler verecek. Oscar isimli bir köpeğin, başta Zilli isimli arkadaşı ve diğer köpeklerle yaşadığı olayları anlatan Oscar ve Çilek Kokulu Kız kitabı, iç ısıtan bir öyküye sahip.

Kitapta aynı zamanda köpek türleri çok ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor.

4- Çocuk Kalbi

Yazar: Edmondo De Amicis Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

  1. sınıfa giden Enrico’nun tuttuğu günlüklerden üzerinden anlatılan bu kitap, çocuk klasikleri arasında yer alıyor. Okulunda yeni bir sınıfa başlayan ve yeni insanlarla tanışan Enrico, gün geçtikçe her çocuğun gözle görülemeyen farklı bir hikayesi olduğunu anlar. Yavaş yavaş hayatı öğrenmeye başladığını anlayan Enrico, insanlara hoş görüyle yaklaşmanın ve paylaşmanın da önemini gitgide kavrar.

0-3 Yaş İçin 10 Eğitici Çocuk Kitabı

5- İyi Yürekli Dev Memo

Yazar: Julia Donaldson Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

Kocaman bir kalbi olan ama giydiği kıyafetler pek de iyi olmayan dev Memo, bir gün yaşadığı kentte devler için giysi satan bir dükkan açıldığını duyar. Gidip burada tepeden tırnağa tüm kıyafetlerini yenileyen Memo, evine dönerken kendisinden yardım bekleyen bir sürü hayvanla karşılaşır. Memo onlara yardım etmek için yeni giysilerini feda eder. Bu kitap, yardımlaşmanın ve fedakarlığın güzelliğini tüm ayrıntıları ile çocuğuna verecek.

6- Komik Hayvan İsimleri Bakanlığı

Yazar: Kes Gray, Nikki Dyson Yayınevi: Domingo Yayınevi

Bu kitapta pek çok hayvan var ve hepsinin ortak noktası, çok gülünç isimlerini değiştirmek istemeleri! Ayrıca bu isimlerin neredeyse tamamı gerçek! Püsküllü Halı Köpekbalığı, Sahanda Yumurta Denizanası, Pembe Peri Armadillo ve daha fazlası! Bu kitapta isimlerinden mağdur olan hayvanların komik hikayelerini dinleyeceksin!

Hepsine bayılacak: Çocuk Psikolojisine Uygun 10 Masal Kitabı

7- Bremen Mızıkacıları

Yazar: Susanna Davidson Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

Çocuklar için hikayeler arayan ebeveynler bu kitaba bakmalı! Hepimizin bildiği bir klasik eser olan Bremen Mızıkacıları, sorun çözme yeteneğini çocuğa aşılayacak bir kitap. Müziğe gönül veren ve yaşadıkları çiftlikten çok sıkılan hayvanlar bir gün buradan kaçmaya karar verirler. Hepsi ayrı bir alanda müzik yapan bu hayvanların amacı bir orkestraya katılmaktır. Ama bu yolda karşılarına bir haydut grubu çıkar ve olaylar gelişir.

8- Uzay Kampı Maceraları

Yazar: Canan Tan Yayınevi: Doğan ve Egmont Yayıncılık

Uzay ve buraya ait konular hep çocukların ilgisini çeker. Bu kitap, çocukların bu meraklarını besleyecek ve tatmin edecek bir özellik taşıyor. Kitapta birbirinden heyecanlı ve meraklı birçok çocuk, 6 gün süren Uzay Kampı Türkiye’ye katılıyorlar ve macera başlıyor. Bu kampta uzay mekiği uçuracaklar, astronot kıyafetleri giyecekler, roketler fırlatacaklar! Yani dolu dolu bir macera bu kitapta!

Nereye konacak bu kitaplar: Dekoratif Çocuk Kitaplıkları

9- Filozof Çocuk - Sanat Nedir?

Yazar: Oscar Brenifier Yayınevi: Tudem Yayınları

Çocuklar büyüdükçe ne kadar çok soru soruyor değil mi? Ama bu, onların hayatı öğrenmesi için yapacaklar en önemli şey! Bu kitap da çocuklar için düşünme işini eğlenceye dönüştürmeyi hedefliyor. Çocukların sordukları sorulara hemen cevap vermek yerine, düşünerek cevabı bulmalarını sağlayacak olan bu kitap, çocuk ile ebeveynlerin iletişimini güçlendirme hedefi de taşıyor.

Bu makaleyi arkadaşlarınla paylaş: