Oyuncu Anne'den Yemeklerle Eğlenceli Oyun Önerileri

Çocuğun oyuncak arabalardan, bebeklerden ve her gün aynı oyunları oynamaktan sıkıldı mı? Hem iştahını açacak hem de keyifli vakit sağlayacak bir öneriye mi ihtiyacın var? Öyleyse doğru yerdesin!

Oyuncu Anne ismiyle tanıdığımız Şermin Yaşar’ın yazdığı, “Çocuğuyla Nitelikli Zaman Geçirmek İsteyen Annelere Rehber Kitap” içinden, gerek mutfakta gerek evin herhangi bir köşesinde yiyeceklerle oynanacak oyunları seçip aldık.

Haydi mutfağa gir ve o malzemeleri çıkar!

Yazarımızın kitabından derlediğimiz başka oyunlar da var: Oyuncu Anne Şermin Yaşar'dan 5 Sulu Oyun Fikri

1- Bulgurla hayal gücü gelişsin.

İnce bulgur yapısı gereği kum kıvamında bir bakliyat. Oyuncu Anne de bulgurun bu yapısından sonuna kadar faydalanmış. Bakalım ince bulgurla neler yapabilirsin?

 • İnce bulguru bir leğene dök, içine oyuncak develerden koy. Al sana dört dörtlük bir çöl! Develeri bir gezintiye çıkarabilir ve çocuğuna çöl hakkında bilgiler verebilirsin.
 • Haydi develeri çölden çıkar ve yerine oyuncak iş makinesi kepçelerden koy. Çocuğun bir hafriyatçı olsun, kumu leğen içinde oradan oraya taşısın.
 • Çocuğuna mayosunu giydir, eline plajda oynadığı kürek ve kovasını ver. Çocuğun ince bulgurla sanki bir plajda oynuyor gibi oynasın, bir deniz kenarında olduğunu hayal etsin.
 • İri bulgur da kullanabilirsin, içerisinde arabalarını yarıştırabilir.
 • Ya da bulguru kısır yap, birlikte oturup yiyin, bu da bir seçenek!

Daha neler var neler: Çocuğunun Hayal Gücünü Geliştirmek İçin Yapabileceğin 27 Şey

2- Nohut ve kuru fasulye ile müzik aleti bile yapılır!

 • Bu nohut ve fasulyeyi bir tabağa dök, çocuğun bu ikiliyi birbirinden ayırmaya çalışsın.
 • Ayırdığı nohutu ve fasulyeyi ayrı ayrı pet şişelere koysun.
 • Bu pet şişeleri kapatıp sallayarak basit bir marakas denilen, salladığında ses çıkaran müzik aletlerinden oluşturabilirsiniz.
 • İstersen şişeleri ve bakliyat tanelerini boyayarak işi daha da eğlenceli hale getirebilirsin.

Miniğinin müziğe ilgisi varsa çocuk sanat merkezi, müzik ve resim kurslarına bakma vakti!

3- Makarnayla gelişimi desteklemek mümkün!

 • Farklı çeşitlerdeki makarnalardan bir karışımı çocuğuna ver. Çocuğun içinden bazılarını seçerek bir kağıdın üstünde ev, araba, ağaç, güneş gibi figürler oluştursun. Bunları yapıştırarak kağıda sabitleyebilir.
 • Düdük makarnaları ipe dizmesini iste. Bu sayede ince motor gelişimini güçlendirecek bir egzersiz de yapmış olur.
 • Yine ipe dizeceği küçük makarnaları boyayarak bir kolye yapabilirsiniz.

Bunlara da bakmalısın: Çocuk Gelişimi İçin En Az Mama Kadar Önemli Eğitici Oyunlar

4- Patatesler renkleniyor!

Aklına hemen patates baskı gelmedi mi? Okul çağlarında patatesle baskı yapmaya bayılıyordun, çocuğun bundan neden mahrum kalsın? O zaman haydi, bir patatesi ikiye böl ve üzerine bir figür çiz. Güneş, çiçek, yaprak ya da ne istersen! Çizdiğin figürün etrafını kazı ve çocuğunla birlikte istediği renge, sulu boya ile boyayın.

Şimdi de sıra boyadığınız patatesleri bir kağıda basma vakti! Ver eline patatesi, dilediği gibi bassın, eğlensin!

Patates baskısına benzer pek çok etkinlik var: Evde Sıkıntıdan Patlayan Çocuklar için 4 Yaş Etkinlikleri

5- Birlikte mutfağa girin!

Çocuğunla mutfağa girip yapabileceğin en kolay ve en eğlenceli şeyler, kek ve kurabiye! Sen malzemeleri bir kaba koy, ver eline mikseri ya da çırpma telini kendi karıştırsın. Gerekiyorsa yoğursun.

Bu sayede hem eğlenecek hem de motor gelişimine katkı sağlanacak. Hamurun yapısı ve ölçüler hakkında bilgi sahibi olacak. Ortalık biraz dağılacak ama olsun, neyse ki elektrik süpürgesi var!

Hem birlikte yaptığınız şeyleri keyifle yediğinizde, çocuğunun nasıl kendine güveni gelecek bir düşünsene! Ellerine sağlık demeyi, tadına bayıldığını söylemeyi de unutma!

Farklılık zamanı: Hep Aynı Oyundan Sıkılan Çocuklar için 5 Yaş Oyunları

6- Yemekler süslensin!

Çocuklar belli yaşlarda, evlerdeki yiyeceklere olan ilgilerini kaybediyor ve daha renkli, albenili, tadı da ne yazık ki güzel olan abur cuburlara yöneliyor. Aslında bunun büyük bir sebebi de çekici paketleri ve dış görünüşü!

O zaman sana da evdeki yiyecekleri süsleme görevi düşüyor. Peki bunu nasıl yapacaksın. Oyuncu Anne birkaç örnek vermiş:

 • Önce yemek yiyeceği alanı süslemekle başlayalım. Ona hitap edecek, renkli, sevdiği figürlerin olduğu bardaklar, servis altlıkları, tabaklar al. Çocuğun bunları görünce sofraya oturmak isteyecek.
 • Krep mi ya da omlet mi yaptın? Gel bunlara bir yüz yapalım. Domatesten bir burun, zeytinden gözler, maydanoz saplarından bir ağız, maydanozun kendisinden de saçlar yapabilirsin. Tabağın üst köşesine peynirden bir bulut ve yumurta sarısından bir güneş yapmak da iyi fikir!
 • Araba şeklinde bir yumurtaya ne dersin? Yumurtayı ikiye böl, tabağa al ve zeytinden ikişer tekerlek yap.
 • Salatalık dilimlerinden tırtıl yapılabiliyor. Dilimleri uç uca ekle, maydanoz saplarından ayaklar yap. Bir de göz ekledin mi, tamamdır!
 • Yuvarlak köfteleri canlandıralım mı? Biber parçalarından bacaklar, makarnadan yuvalar, maydanozdan saçlar... Et yemeyen çocuğun bunları tek lokmada götürecek!

Hiç “Ben nereden bulacağım bunları!” deme. Hizmet ayağına geldi: Çocuğun Yesin Diye: 10 Eğlenceli Yemek Sunumu