Çocuklarda Boy Uzatan Yiyecekler

Sen de çocuğun uzun boylu olsun, serpilsin, büyüsün istiyorsun değil mi? Kendi fiziksel gelişimi bir yana dursun, beslenme düzenine ekleyebileceğin bazı yiyeceklerle uzamasına katkıda bulunabilirsin.

Gel bakalım neymiş bu boy uzatan yiyecekler?

Çocuklarda boy uzatan yiyecekler neler?

Çocuğun doğumuyla birlikte belli zaman aralıklarıyla sürekli boy atacak ve bu süreç 18-19 yaşlarında yavaş yavaş son bulacak. Burada önemli olan ve çocuğunun gelişimini destekleyecek şeyler beslenme ve uyku!

Uzm. Dr. Nihal Memioğlu'nun verdiği bilgilere göre meyve-sebze yemeyen, fast food ağırlıklı beslenen çocuklarda boy uzaması olumsuz etkileniyor ve aynı zamanda diyabet, obezite gibi hastalıklar tetikleniyor. Aynı şekilde düzensiz uyuyan çocuklarda da uykuda salgılanan büyüme hormonu engelleneceği için boy uzaması normalden farklı gelişiyor.

Bu yazıda sana boy uzatan birçok gıdadan bahsedeceğiz ama aslında bu gıdaların ortak özelliği, çocuk gelişiminde oldukça etkili olan D vitamini, protein, kalsiyum, potasyum ve çinko içermeleri! Yani çocuğuna bu besin maddelerini doğru bir şekilde sunduğunda, boyu makul bir şekilde uzayacak!

Bu arada uyaralım. Bu gıdalardan bazıları alerjiye sebep olabilir, temkinli olmanda fayda var!

Daha fazla bilgi için: 6 Soruda Bebeklerde Gıda Alerjileri Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

1-Süt, peynir, yoğurt

en çok boy uzatan yiyecekler

Kalsiyum, kemik gelişimi için en faydalı besin maddesi. Bu yüzden boy uzatan yiyecekler dendiğinde aklına ilk önce, kalsiyumu bol bol içeren süt, peynir ve yoğurt gibi yiyecekler gelmeli. Bunları gelişme çağındaki çocuğuna bol bol vermelisin, bunlara en çok boy uzatan yiyecekler diyebiliriz.

Bu arada uzmanlar çocuğu süt verip vermeme konusunda fikir ayrılığına düşüyor. Senin de kendi doktoruna danışmanı öneririz.

Bu menülerde boy uzatan yemekler bulacaksın: Çocuklarda Yaşlara Göre 6 Örnek Yemek Menüsü

2-Et, balık, tavuk

Et, tavuk ve balık gibi hayvansal gıdalardaki aminoasitler kemik hücrelerini birbirine bağlıyor. Bu da doğrudan, kemik uzamasına yardımcı oluyor. Gelişim çağındaki çocuğunun beslenme listesinde haftada en az 4 kere bu boy uzatan besinlere yer verirsen, boy uzamasındaki olumlu değişimi izleyebilmen mümkün.

3- Lahana

Lahana bol miktarda potasyum, lif ve protein içeriyor. Bu besin maddeleri de kemik gelişimi üzerinde etkili. Ayrıca yoğun bir C vitamini deposu ve bu sayede bağışıklık sistemi ile bağırsaklar üzerinde de olumlu etkileri var. Lahana bu yönleriyle çocuklarda boy uzatan yiyecekler içinde yer alıyor.

Bunları da bilmelisin: Hilal Mocan'dan Çocuğunun Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek Beslenme Önerileri

4- Susam ve tahin

boyu uzatan besinler

Kulağına ilginç gelebilir ama susam, kalsiyum açısından neredeyse süt ile yarışabilir düzeyde! Susamdan elde edilen tahin de tam bir kalsiyum deposu. Susamı çocuğuna nasıl sunabileceğini bilmiyorsan, tahin yardımcın olabilir. Tahini pekmezle karıştırmanı ya da bazı yiyeceklerin içinde kullanmanı önerebiliriz.

5- Muz

Boy uzatan meyveler arasında muz önemli bir yere sahip. Muz, potasyum açısından çok zengin bir meyve. Bu sayede kemik hücresi yoğunluğunu arttırıyor ve genel vücut sağlığı üzerinde oldukça etkili. Bunun için çocuğuna günde 1 muz yedirebilirsin. Ama dikkat et, eğer kabızsa muzdan bir süre uzak kalması gerekecek.

6- Kuru yemişler

Boyu uzatan besinlerden diğerleri badem, ceviz ve fındık gibi kuruyemişler büyük oranda magnezyum, çinko ve değerli yağ asitleri içeriyor. Özellikle badem, büyüme hormonu somatotropinin salgılanmasını arttırıyor ve bu sayede boy uzaması üzerinde olumlu bir etkisi var.

7- Yulaf ezmesi

boy uzatan yemekler

Boy uzamasına yardımcı besinler arasında yine içeriğiyle seni şaşırtacak bir yiyecek daha! Yulaf ezmesi içerisinde ciddi bir miktarda protein var ve yulaf, çocuk gelişimi için çok faydalı. Yulaf ezmesi süt ile birleştirerek kahvaltılar hazırlayabilir; kurabiye, kek ve ekmekler de yapabilirsin.

Burada yulaflı tarifler var: Yemeli mi Yememeli mi? Çocuklara Tatlı Ne Zaman, Nasıl Yedirilebilir?

8- İncir

İncir, bol miktarda lif ve protein içeriyor, bu sayede de hücre yenilenmesine katkıda bulunuyor. Bu yenilenmeye tabii ki kemik hücreleri de dahil!

9- Yumurta

en etkili boy uzatan yiyecekler

Yumurta, en büyük protein kaynaklarından biri ama bunun haricinde bol miktarda A, D, E, B vitaminleri ve demir içeriyor. Yani aslında çocuğunun boy uzaması için tek kişilik dev bir kadro oluşturuyor ve bu yüzden en etkili boy uzatan yiyecekler arasında.

Yumurtanın en güzel vakti sabahlar: Çocuk Kahvaltısı İçin Sağlıklı ve Neşeli Tarifler

10- Yeşil yapraklı sebzeler

Yeşil yapraklı bitkilerin hemen hepsinde D vitamini bulunur ve bu vitamin, insan sağlığı üzerinde çok etkili. Boy uzamasına etkisi dışında, sağlıklı bir vücut için çocuğuna bu vitamini içeren sebzeleri bol bol vermen lazım.

“Sebze yediremiyorum bu çocuğa” diyorsan oku!

11- Keçiboynuzu

boy uzatan gıdalar

Keçiboynuzu, bol bol B, B3, D vitaminleri, kalsiyum, potasyum ve fosfor içeriyor. Bu sayede de çocuklarda zeka ve beden gelişimini destekliyor, dolayısıyla da boy uzatan gıdalar arasında bulunuyor. Yani çocuğuna keçiboynuzu yedirerek hem boyunun uzamasını hem de mental gelişimini destekleyebilirsin.

Anneysen anneleri neler önermişler: 20 aylık bebeğin boy-kilo gelişimini destekleyen besinler neler?