Bebeğin Hareketleri Ne Zaman Hissedilir?

Anne karnında bebek hareketleri miniklerin sağlığına dair ipucu verdiği için hayati önem taşır. Dolayısıyla “Bebeğin hareketleri ne zaman hissedilir?” ya da “Anne karnında bebek hareketleri azalırsa ne olur?” gibi pek çok soru akla gelir.

Merak etme, bebek hareketlerine dair merak ettiğin tüm detayları yazımızda bulacaksın! Hem bebeğinde hem de sende olacak değişimleri de hafta hafta hamilelik serimizden takip edebilirsin!

Bebeğin hareketleri ne zaman hissedilir?

İlk gebeliklerde bu heyecanlı gelişme genellikle gebeliğin 20. haftasında hissedilir. Bir aralık vermek gerekirse 16. ve 20. haftalar bebek hareketlerinin hissedilebildiği dönemler. Ancak her kadında durum aynı olmayabiliyor tabii ki.

Bazı anne adayları bebek tekmesini birkaç hafta önce ya da sonra da hissedebiliyorlar. Daha önce doğum yapmış olan tecrübeli anneler bebek hareketlerini gebeliğin 13. haftasında da hissedilebiliyor.

İkinci üç aylık dönemde bebek hareketlerinin biraz dengesiz ve düzensiz olması normal. Sonraki süreçlerde tekmeler ve hareketler çoğunlukla daha şiddetli ve düzenli hale gelecektir.

Gebelikte Yapılan Testler: 2. Trimester Testleri Hangileridir?

Gebeliğin ilerledikçe bebeğinin hareket düzeninin farkına varabilirsin. Her bebeğin kendine özgü bir hareket ve gelişme düzeni olduğunu unutma. Hamilelikte bebek hareketlerinin en aktif olduğu dönem, 27. ila 32. haftalar arasıdır.

Bebek hareketleri nerede hissedilir?

Elini karnının alt bölgesine koyduğunda hareketleri hissedebilirsin. Bebeğin büyüdükçe hareketlerini göbeğinin çevresinde, altında ve göbek deliğinin etrafında hissedebilirsin. Kısacası hareketlenmeler nerede yoğunlaşırsa bebeğini orada hissedersin.

Bebek hareketlerini vajinada hissetmek normal mi?

Hayır, bebek hareketlerini vajen kanalında hissetmek normal değil. Böyle bir durumla karşılaşırsan mutlaka doktorunla iletişime geç.

Bebek hareketleri nasıl hissedilir?

Hamilelik süresince bebek hareketlerinin yoğunluğu değişebilir. Anne karnındaki bebek hareketleri bazen bir kelebek hissi uyandırırken bazense gaz balonu hissiyatı veren hafif bir çırpınma şeklinde olabilir. Hatta bazı anneler bu durumdan “kelebek pırpırları” şeklinde bahseder.

İlk etapta bu hisleri açlık kaynaklı mide kramplarıyla da karıştırabilirsin. Bebeğin büyüdükçe çok daha canlı bir şekilde hareket eder. Bu kıpırdanmalar bir süre sonra ağrılı tekmelere ve basınca dönüşebilir.

Anne karnında bebek gelişimine dair tüm detayları öğrenmek için tıkla!

Bebek neden tekme atar?

Ceninin anne karnındaki ilk hareketleri ve tekmelerine hızlanma (quickening) deniyor. Anne karnındaki bebek çevresindeki olaylara tepkisiz kalmaz. Bu sebeple de hem annedeki hareketlenmelere hem de çevresinde meydana gelen değişimlere tekmelemelerle cevap verir.

Gebelik ilerledikçe daha düşük düzeyli sesleri duyabildiği için seslere tepki verir. Özellikle sen sağa veya sola yattığında bebeğine giden kan akışı arttığı için daha da hareketlenir. Bebeğinin senin içinde barınan bir canlı olduğunu unutma, tükettiğin yiyeceklerin aromasını beğenmesi bile onun tekme atmasına neden olur.

Bize teşekkür edeceksin: Hamilelikte Rahat Uyku Pozisyonları

Bebek hareketleri dışarıdan ne zaman hissedilir?

Genellikle hamileliğin 6. ayından itibaren bebek hareketlerini dışarıdan da hissetmek mümkün. Bu da gebeliğin 24. haftasına denk düşüyor. Artık eşin de elini, senin karnına koyarak bebeğinizin hareketlerini hissedebilecek yani!

Gebelikle ilgili aklına gelebilecek pek çok soruyu bir araya topladık, ilgini çekebilir: Boşlukları Doldurduk: Anne Karnında Bebek .................mi?

Anne karnında bebek hareketleri en geç ne zaman hissedilir?

Bebek hareketleri genellikle gebeliğin 20. haftasına ulaşıldığında hissedilse de anne adaylarının bazıları bu hareketlenmeleri daha sonraki haftalarda hissedebiliyorlar. İlk gebeliklerde bebek hareketleri 24. ve 25. haftaları bulabiliyor.

Bebek hareketleri ne sıklıkla olmalı?

Anne adaylarının çoğu bebeklerinin hareket düzenini tanır ve yoğunlaştıkça oluşan değişiklikleri fark ederler. Hemen hemen tüm bebekler saatte en az 4 kez hareket eder.

Eğer bebeğinin hareketleri konusunda kaygılıysan tüm işlerine ara verip bir yere otur ve bir bardak meyve suyu ya da soda iç. Bebeğinin hareketleri üzerinde yoğunlaş, sandığından daha fazla hareket ettiğini fark edeceksin.

Gebelik takibini pratik yoldan yap: Hamilelikte Bebek Gelişimi Tablosu

Anne karnında bebek hareketleri azalırsa ne olur?

Gebelikte bebek hareketleri ilerleyen dönemlerde azalma gösterir. Çünkü bebeğin başı leğen kemiğine düştükten sonra rahmin içinde hareket edecek fazla bir yeri kalmaz, bu durum gayet normaldir.

Ancak gebeliğin 22. haftası itibarıyla bebek hareketlerinde azalma ya da durma gibi değişimler hissedersen ve bu durum 24 saati bulursa mutlaka doktorunla iletişime geç.

Böyle durumlarda çoğunlukla her şey yolunda olsa da bebeğin erken alınması ya da başka önlemlere başvurulması gerekebilir. Hızlı davranmak ciddi sorunları önler.

Bebek hareketlerinin azalması doğum belirtisi mi?

Doğumdan önceki birkaç gün içinde bebeğin hareketlerinde hafif bir azalma olabilir. Ancak bebeğin hareketlerinde azalma olması her zaman akla doğumu da getirmemeli.

Detaylarıyla öğren: Doğum Belirtileri Nelerdir?

Kaynakça ve İleri Okuma

Sağlıklı Gebelik Rehberi-Mayo Clinic Uzmanları

Hafta Hafta Hamileliğiniz-Dr. Glade B. Curtis & Judith Schuler