Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte karın ağrısı sık görülen ve genellikle zararsız olan bir durum. Bu yazımızda hamilelikte karın ağrısı neden olur, gebelikte karında batma şeklinde ağrı normal mi, hangi ağrılar tehlikeli? Gebelikte karın ağrısına dair merak edilen tüm soruları yanıtladık!

Hamilelikte karın ağrısı normal mi?

Bebeğinin rahat rahat büyüyebilmesi için vücudun değişime ayak uyduruyor. Artan kan akışı ve rahminin büyümesiyle birlikte hamileyken adet olacakmış gibi karın ağrısı yaşayabilirsin. Özellikle hamileliğin ilk haftalarında yaygın görülen bu tarz ağrılar oldukça normal.

Ancak bu ağrılara vajinal kanama, baş dönmesi, bulantı, titreme ve benzeri belirtiler eşlik ediyorsa ortada ciddi bir sorun olabilir. Ağrıların dinlenme sonrasında azaldığı sürece hamilelikte karın ağrısı normal kabul ediliyor.

Hamilelikte karın ağrısı neden olur?

Hamilelikte karın ağrısı olur mu, deme. Rahmin büyümesiyle birlikte en yaygın görülen semptomlardan biri, gebelikte karın ağrısı oluyor. Aşağıda senin için hamilelikte karın ağrısı nedenlerini sıraladık:

 • Yerleşme ağrısı,
 • Gaz sancısı,
 • Kabızlık,
 • Sindirim sorunları,
 • Braxton Hicks kasılmaları,
 • Rahmi tutan bağların gerilmesi,
 • Stres,
 • Doğum kasılmaları.

Gebelikte karın ağrısı bazen daha ciddi durumlara işaret edebilir. Bunlar;

Benzer sebeplerin yol açtığı bir başka sorun: Hamilelikte Kasık Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Hamilelikte karın ağrısı ne zaman başlar?

gebelikte karın ağrısı ne zaman başlar

Karın ağrısı aslında aynı zamanda hamileliğin belirtilerinden biri. Bu nedenle yerleşme ağrısı çekenlerin yaşadığı ağrıyı bu sürece dahil edebiliriz. Yani, bebeğin oluşumuyla birlikte hamileliğin ilk aylarında karın ağrısı başlayabilir.

Hamileyken karın ağrısı yaşayan anne adaylarının büyük bir bölümü bu ağrıları ilk 3 aylık dönemde deneyimlemeye başlıyorlar. İkinci 3 aylık dönemde ise hamileliğin yol açtığı semptomlarla birlikte bu ağrılar kuvvetlenebilir. Bu nedenle özellikle 5 aylık hamilelikte karın ağrısı şikayeti yaygın olarak görülüyor.

Hamilelikte göbek deliği ağrısı normal mi?

Hamilelik ilerleyip rahim büyüdükçe karın gerilmeye başladıkça göbek deliğinde de gerilme başlar. Gebeliğin 20. haftasına geldiğinde hem rahmin arkadan baskısı hem de gerilme nedeniyle göbek deliğinde hassasiyet meydana gelebilir. Bu, korkulacak bir durum değil.

Dikkat dikkat: Gebelikte Hangi Ağrılar Tehlikeli, Hangileri Tehlikesiz?

Hamilelikte karın ağrısı nasıl geçer?

Eğer karın ağrın zararsız ise dinlendiğin, sıvı alımını arttırdığın ya da magnezyum içeren tabletleri kullandığın zaman geçer. Ancak tehlikeli bir ağrı yaşıyorsan -ki belirtilerini yukarıda sıraladık- mutlaka hastaneye gitmelisin.

Hamilelikte karın ağrısına ne iyi gelir?

 • Hamileliğin ilk haftalarında karın ağrısı yaygın görülür. Bunun için rahat bir pozisyonda sakince uzanarak ve derin nefesler alarak vücudunu rahatlatabilirsin.
 • Gaz sancısından kaynaklanan karın ağrısı için biraz hareket etmek ve hafif egzersizler yapman faydalı olacaktır.
 • Sıvı alımını artırman yaşadığın kasılmalara ve karın ağrısına iyi gelecektir.
 • Ilık bir duş alman ve ağrıyan yere sıcak havlu koyman ağrılarını hafifletebilir.
 • Yatakta dizlerini karnına göre çekerek ağrılarını azaltabilirsin.
 • Dinlenip sırt üstü uyur pozisyona geçtiğinde ağrılarının hafifleyip hafiflemeyeceğini görebilirsin.

Hamilelikte karın ağrısına bu aylarda dikkat!

4 aylık hamileliket karın ağrısı neden olur

4 aylık hamilelikte karın ağrısı

Gebeliğin 4. ayında karın ağrısı, yuvarlak bağ ağrısına işaret ediyor. Eğer geçmişte abdominal bölgeden bir ameliyat geçirdiysen karnın büyüdükçe ve gerildikçe bu ağrıları yaşama ihtimalin daha yüksek.

7 aylık hamilelikte karın ağrısı

Hamileliğin 7. ayında yaşanan karın ağrısı, Braxton Hicks kasılmalarına işaret edebilir. Yalancı doğum sancıları dediğimiz bu ağrılar regl sancısına benziyor.

8 aylık hamilelikte karın ağrısı

8 aylık hamilelikte karın ağrısı yaşayanlar minik minik kramplar hissedebiliyorlar. Uzmanlara göre bu, normal bir belirti. Çünkü rahim daha da büyüyor, genişliyor, kasılıyor ve esniyor.

Hamilelikte karın ağrısı ne tarafta olur?

Rahmin büyümesi ile birlikte gerçekleşen round ligament ağrısı (Hamilelikte bıçak saplanır gibi ağrı olarak da tarif ediliyor.) karnın her iki tarafında da olabiliyor. Ancak bu ağrı genel olarak hamilelikte sağ boşlukta ağrıya yol açıyor.

Gebelikte karın ağrısı bebeğe zarar verir mi?

Baş dönmesi, vajinal kanama, mide bulantısı, kusma ve benzeri belirtiler yoksa, hissedilen karın ağrısının bebeğin için bir zararı yok. Ancak hamilelikte karın ağrısı ve kanama gibi belirtiler aynı anda görülüyorsa vakit kaybetmeden bir uzmana görünmelisin.

Bir baksan iyi olur: Hamilelikte Karın Sertleşmesi Neden Olur?

Bu makaleyi arkadaşlarınla paylaş:

Kaynakça ve İleri Okuma

 • Curtis B. Glade ve Schuler Judith. Hafta Hafta Hamileliğiniz. Sabri Yarmalı (Çev.). İstanbul: Beyaz Balina Yayınları, 2017.
 • Murkoff E. Heidi ve Mazel Sharon. Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler. Nihal Gökçe (Çev.). İstanbul: Epsilon Yayınları, 2017.
 • Cook A., Golden A., Herman Deirdre ve Riggin Erika (Ed.). Sağlıklı Gebelik Rehberi. Ayşın Akyor (Çev.). İstanbul: Eksik Parça Yayınları, 2015.

Bu içerikte yer alan bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.