Hadi Yatağa: Hamilelikte Uyku Pozisyonları

Hamilelikte yatış pozisyonları arasında kendin için en uygun seçeneğin hangisi olduğunu öğrenirsen, gebeliğin ilerleyen dönemlerinde yaşanan uyku problemleriyle daha rahat mücadele edebilirsin. Hamilelikte sırt üstü yatmak bebeğe zarar verir mi, hamilelikte yatış pozisyonu nasıl olmalı, gibi sorularını cevaplandırarak sana mışıl mışıl uyumanı sağlayacak tavsiyeler hazırladık. Hadi oku ve iyi bir uykunun tadını çıkar!

İlk iş: Hamilelikte doğru yatış pozisyonunu bul!

Bebeğin büyüdükçe rahat ve deliksiz uykulara veda etmek zorunda kalabilirsin. Dolayısıyla gebelikte yatış pozisyonunu bulman miniğin büyüse bile rahat bir uyku çekmeye devam etmen açısından önemli. Uykunu etkileyen mide yanması ve bel ağrıları hamilelikte uyku pozisyonunu bulmanı daha da güçleştirebilir. Karnının büyüklüğünden dolayı hamilelikte yüzüstü yatmak senin için artık hayal olabilir.

Hamilelikte sırtüstü yatmak da senin için rahat olmaz. Çünkü rahmin, tüm ağırlığını bel kemiğinin ve sırt kaslarının üzerine verir. Ana kan damarlarının sıkışmasına sebep olduğu için gebeliğinin sonlarına doğru özellikle tavsiye etmiyoruz.

Kendine bir de rahat pijama ayarladın mı tamamdır. Bak bunlar hamilelikte de çok rahat ettirir: Marka Marka, Model Model 10 Lohusa Pijaması

Hamilelikte yatış pozisyonu nasıl olmalı?

Sol yanına doğru kıvrıl, büktüğün dizlerinin arasına yastık koy. Burada dizlerini bükme şeklin hem senin hem bebeğinin rahatı için önemli. Hamile yastığı daha rahat bir uyku için sana çok yardımcı olur. Bazı kadınlar karınlarının altına yastık koymayı tercih ederler. Sen bir minderin üstünde yatmayı da deneyebilirsin. Hamilelikte yatış pozisyonu resimli olarak nasıl, görmek istersin diye aşağıya bir örnek bıraktık.

Hamilelikte sol tarafa yatmak, bebeğine daha fazla kan ulaştıracağı çin vücudundaki ödemin azalmasını da sağlar. Sol yanına yattığında ve ayaklarını hafifçe içe çektiğinde daha rahat ettiğini göreceksin. Hamileler nasıl yatmalı, dendiğinde en ideal pozisyonun ne olduğunu artık biliyorsun.

Çok az insan bütün gece boyunca aynı uyku pozisyonunda kalabilir. Dolayısıyla, kalktığında kendini sırtüstü yatar vaziyette bulursan paniğe kapılma. Bebeğine zarar verecek bir şey yapmadın. Böyle zamanlarda yanına kıvrılarak tekrar uyumaya çalış.

Hamilelikte yatış pozisyonu bebeği etkiler mi?

Rahme ve bebeğe baskı uyguladığı için hamilelikte uyku pozisyonları konusunda dikkatli olmak gerekiyor. Gebelikte yatış pozisyonlarından hangileri bebek için sakıncalı, aklındaki soru işaretlerini ortadan kaldıralım.

Hamilelikte yan yatınca bebek ezilir mi?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hamilelikte yatış pozisyonları arasında en iyi olanı yan yatmak. Kan akışını daha rahat sağlamak için sol tarafa yatman daha iyi ama bu, hamilelikte sağ tarafa yatmak bebeğe zarar verir anlamına da gelmiyor. Her iki tarafa yatman da uygun. Yani, hamileyken yan yatmak bebeğine hiçbir zarar vermez.

Hamilelikte yüz üstü yatmak bebeğe zarar verir mi?

Hamilelikte yüz üstü yatmak konusu zaman zaman anneleri endişelendirebiliyor. Yüzüstü yatmak, bebeğinin etrafını saran amniyon sıvısı sayesinde miniğine zarar vermez, korkma. Ancak gebelikte 6. haftadan sonra büyüyen karnın sebebiyle durum değişir ve yüzüstü pozisyonda sen de rahat edemezsin.

Hamileyken sırt üstü yatmak bebeğe zarar verir mi?

Hamilelikte sırt üstü yatmak bebek için sakıncalı bir durum. Rahminin sırtına yapacağı baskı ve ağırlık ağrılara yol açabilir. Damarlarına uygulanan baskı kan akışında problemlere sebep olabilir. Bu nedenle gebelikte sırt üstü yatmaktan bebeğinin sağlığı için kaçınman gerek.

Tam sağ veya sol yanına yatman şart değil; karnını hafif yana çevirerek yatman bu baskıyı azaltacağı için yeterli.

Mutlaka oku: Hamilelikte Uyku ve Uykusuzluk Hakkında Bilmen Gereken 10 Mışıl Bilgi