Bebekler Ne Zaman Gülmeye Başlar?

Minik mucizeni kucaklamaya başladığın andan itibaren bebekler ne zaman gülmeye başlar, merak eder oldun değil mi? Mutluluğuna mutluluk katacak o dört gözle beklediğin an ne kadar yakın? Hadi gel birlikte bebekler ne zaman güler, öğrenelim.

Bebekler ne zaman gülmeye başlar?

Özellikle ilk kez çocuk sahibi olan ebeveynlerde yeni doğmuş bebekler ne zaman güler, sorusu daha da merak edilen bir konu. Bu hevesini çok iyi anlıyoruz, bir anne-baba için en mutluluk verici anlardan biri olsa gerek!

Pediatri çocuk doktoru olan Mark Gettleman, “bebekler ne zaman güler” konusunda çok şaşıracağın bir şey söylüyor. Aslında bebeğin, anne karnındayken gülmeye başladı! Gettleman’a göre bebeklerin ilk gülümsemeleri bilinçli değil. Yani bu gülümsemenin kol ya da vücut hareketlerinden bir farkı yok, bir refleks gibi. Bu durumda bebekler ne zaman bilinçli güler, diye merak edebilirsin. İlk 2 ayı geride bıraktıktan sonra olaylar renklenmeye başlıyor!

Bebekler kaç aylıkken gülmeye başlar?

Bebeğin 3. ayına girdiği zaman yüzünde gerçek bir gülümseme görebilirsin! Artık refleks gülümsemeler yerini gerçek bir gülümsemeye bırakır. Peki ben bu refleks gülümsemeleri gerçeklerinden nasıl ayırt edeceğim, diyebilirsin. Refleks gülümsemeler genellikle kısadır ve tıpkı bebeğinin uyurken öksürmesi kadar rastgele bir davranıştır. Ancak bebeğinin seni ve babasını gördükten ya da seslerinizi duyduktan sonra yüzünde oluşan tatlı gülümseme, son derece gerçek bie gülümseme. Bu gülümseme tüm günün yorgunluğunu almaya yeter de artar!

Her şeyin netleşme vakti: Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?

Prematüre bebekler ne zaman gülmeye başlar?

Prematüre bebeklerde de durum farklı değil. İlk 2 ay daha çok refleks gülümsemeler şeklinde ilerlerken, 3. aydan itibaren bebeğinin gerçek gülümsemelerine göz kırpabilirsin.

Bebekler ne zaman sesli gülmeye başlar?

Bebeğin bilinçli bir şekilde gülmeye başladıktan sonra buna küçük kıkırdamalar eşlik edecek ama asıl kahkahalarını 5. ayından itibaren duyacaksın. Bu dönemden itibaren bebeğin göbeğiyle birlikte kahkahalar atarak seni son derece şaşırtabilir!

Buna da az kaldı: Bebekler Ne Zaman Döner?

Bebeğim gülmüyor...

Bu da tıpkı bebeğinin gülmesi kadar normal bir durum, her bebeğin ayrı bir mizacı var. Ancak 3. aydan itibaren bebeğinin seninle ve etrafındaki diğer insanlarla sesleri ve ifadeleri kullanarak iletişim kuramadığını düşünüyorsan doktorunla iletişime geçmende fayda var.

Bu da ilgini çekebilir: Bebekler Ne Zaman Konuşur?