Bebeklerde Gece Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Bebeklerde gece beslenmesi, annelerin kafasını karıştıran konulardan biri. Gece beslenmesi nasıl olmalı, ne kadar sürmeli, Bebeklerde gece beslenmesi nasıl bırakılır, gerçekten gerekli mi, bu soruların cevabını merak ediyor musun?

Bu yazımızda bebeklerde gece beslenmesi nasıl olur, gece mamaları gerekli mi gibi tüm soruların cevaplarını anlattık!

Bebeklerde gece beslenmesi neden önemli?

Bebeklerde gece beslenmesi, aslında kendiliğinden gelişen bir durum. Yenidoğan bebekler çok sık uyur ve yine çok sık beslenirler. Bu bebeklerin günde 3-4 saatte 1 beslenmeleri gerekir. Yani gece boyunca uyumaları mümkün değildir. Özellikle ilk 2 ay, gecede en az 2 kere uyanırlar. Bunun sebebi ise acıkmaları! Çünkü küçük mideleri uzun süre aç kalmaya dayanamaz ve acıkarak uyanırlar. Bu sürede bebeğinin büyümesi ve sağlıklı olması için her istediğinde beslenmesi gerekir. Bu nedenle özellikle ilk 4 ayda yenidoğan bebeklerde gece beslenmesi büyük önem taşıyor.

Bu durum anne sütü ya da mama ile beslenen tüm bebekler için geçerlidir. Bu aylarda bebek uyku düzeni beslenme ile iç içedir.

Hadi öğren: Ay Ay Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Olmalı?

1 yaş bebek gece beslenmesi

Bebeklerde gece beslenmesi ne zaman kesilmeli?

Bebeklerde gece beslenmesi 6. aya kadar bir ihtiyaç olarak devam eder. Ancak 6. ayla birlikte bu durum ihtiyaçtan çıkar, çünkü artık bebeğin ek gıdalara başlar ve 2-3 saatte 1 beslenme isteği ortadan kalkar. Bu aşamadan sonra artık bebeğinin gece uyanıp beslendiği saatler alışkanlık haline gelir ve bebeğin bu saatlerde acıkmasa bile uyanır.

Tracy Hogg, “Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler” kitabında bu konu için birkaç ipucu vermiş. Hogg’a göre eğer bebeğin;

  • Her gece aynı saatte uyanıyorsa,
  • Emzik verdiğinde tutuyorsa,
  • Uyandığında dudaklarını yalıyorsa,
  • Elini ağzına sokuyorsa, acıktığı için uyandığını anlayabilirsin. Ama tepkisiz, çığlıklarla ağlıyorsa uyanma sebebi daha farklıdır.

Yani bu durumda bebeğin 7. ayına varıp ek gıdalara alıştıkça ve karnı artık daha tok kalmaya başladıkça gece beslenmesini kesmeye başlayabilirsin.

Bebeklere gece maması verilmeli mi?

Bebeklerin gece acıkarak uyanma ihtimali olduğunu söylemiştik. Ancak 6 aydan sonra bu azalacaktır. Eğer hala sık sık uyanıyorsa, Tracy Hogg’un “dream feed” yani “rüya maması” olarak adlandırdığı küçük bir beslenme saati koyabilirsin. Kısaca dream feeding nedir açıklayalım. Rüya maması denen bu öğün, uyumadan önce bebeğini biraz emzirmen ya da yarım biberon devam sütü vermen şeklinde olabilir. Bu sayede bebeğin gece daha uzun süre tok kalır ve acıkarak uyanma sayısı azalır. Bu rutin bebeğinin uyku düzeninin oturmasına da yardımcı olur.

Ancak şu uyarıyı da yapalım, bebeğinde biberon çürüğü olmaması için gece beslenmesinden sonra muhakkak ağız temizliğini yapmalısın.

dream feeding nedir

Ancak bunlar dışında “gece maması” olarak bilinen bir başka durum da var. Bu mamalar genellikle irmik, pirinç unu gibi gıdalar içeren, muhallebi kıvamlı besinler oluyor. Ancak bebeğinin bu mamalara ihtiyacı yok. Özellikle pirinç ununun bebeğin için herhangi bir faydası bulunmuyor. Bebekler için gece muhallebisi bebeğine yalnızca boş kilo yapar, bir besleyici özelliği mevcut değil. Yani “Bebeklerde gece beslenmesi kilo aldırır mı?” soruna cevabımız evet. Bu nedenle bebeğin rahat uyusun, uyanmasın diye bu mamaları vermemelisin.

Bunlar işine yarayacak: Bebeklerde Boy Kilo Nasıl Olmalı?

Bebeklerde gece beslenmesi nasıl kesilir?

Bebeklerin alışkanlık yüzünden gece beslenmesi, artık farklı sorunlara neden olur. Fazla kilo, gaz, kabuslar gereksiz gece beslenmesinin getirileridir. Bu yüzden dediğimiz gibi 7. aydan sonra gece beslenmelerinin sonlanması gerekir.

Peki bebeğinin gece beslenmesini nasıl keseceksin? Sana bazı öneriler verelim.

  • Bebekler alışkanlıkları severler. Bu yüzden bir rutin oluştur. Örneğin bebeğinin gece beslenmesini hep aynı saatte yap.
  • Emzik ya da uyku arkadaşı iyi bir alternatif olabilir. Bebeğin bu şekilde kendini daha rahat hisseder.
  • Aç kalır endişesiyle bebeğin uyuduğu halde onu kaldırma. O talep etmedikçe gece beslenmesi sunma.
  • Uyandığında onu iyi gözlemle. Eğer açlık belirtileri vermiyorsa beslemeye çalışma. Bu durum bebeğinin bu rutine alışmasına neden olur.

Bebeklerde gece beslenmesi, 12. aya doğru kendiliğinden azalma gösterir. Yani 1 yaşındaki bebeğin gece beslenmesi yapmasına gerek yoktur.

Anneysen anneleri tecrübelerini okumak ister misin: Bebeklerde gece beslenmesi ne zaman kesilmeli?

Kaynakça ve İleri Okuma

Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler-Tracy Hogg

Bu içerikte yer alan bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.