Anne Sütüne Gaz Yapan Yiyecekler Neler?

Anne sütüne gaz yapan yiyecekler emzirme yoluyla bebeğe geçtiği için bunlar bebeğinde de gaz problemine yol açabilir. Bu yüzden bebeğe gaz yapan yiyecekleri öğrenmen ve bunları hem yavrunun hem de kendi beslenme düzenine eklememen gerekiyor.

Bu yazıda emziren anneye gaz yapan yiyecekler hakkında konuştuk. Muhakkak okumalısın!

Yeni doğan bebeğe gaz yapan yiyecekler

Gaz korkusu hamilelikten itibaren başladığı için doğumdan itibaren beslenme konusunda annelerin birtakım çekinceleri oluyor. Her bebeğin ve annesinin farklı bir bünyesi var. Bir gıdayı tükettiğinde bebeğin huzursuzlanırken, bu gıda bir başka annenin bebeğinde aynı etkiyi yaratmayabilir. Ancak anne sütünde gaz yapan yiyecekler arasında öyle gıdalar var ki bunları sıradan bir insan tükettiğinde de gaz problemi yaşayabiliyor. Yapman gereken şey, hem kendi vücudunu hem de bebeğini izlemek ve deneyimleyerek öğrenmek.

Özellikle çiğ sebze ve meyvelerin, kuru baklagillerin, süt ve süt ürünlerinin emzirirken gaz yapan yiyecekler arasında olduğu biliniyor. Ancak vücudunun sağlığını korumak için bunları tüketmen de gerekiyor. Dediğimiz gibi, bunu biraz da kendin deneyerek test etmeli ve öğrenmelisin.

Uzm. Dr. Elif Erdem Özcan, emzirme dönemindeki beslenme düzeninin bebekleri nasıl etkilediğinden ve emzirme döneminde gaz yapan yiyeceklerden bahsetti!

Anne sütüne gaz yapan yiyecekler

Özellikle ilk 4 ayda yoğun bir şekilde görülebilen bebeklerde gaz probleminden uzak durmak için beslenmene dikkat etmelisin. Bu nedenle sana beslenme programında bulundururken dikkat etmen gereken gıdaları sıraladık.

İşte, emziren anneye gaz yapan yiyecekler!

Henüz gelişmekte olan sindirim sisteminde oluşan gaz, bebeğinize ağrı vererek huzursuz olmasına sebep olur. Bebeklerin yaklaşık %70’i bu problemi yaşar. Özellikle ilk 4 ayda yoğun olarak görülebilen gaz probleminden kurtulmak için uzak durabileceğiniz yiyecekler şunlardır:

1. Brokoli ve karnabahar

"Karnabahar ve brokoli bebeğe gaz yapar mı?” sorusuyla başlayalım. Sürekli birlikte anılan bu ikili, bebeğe gaz yapan yiyeceklerin başında geliyor. Bu sebzeleri sen de tüketsen bebeğine de versen gaz yapma ihtimali hep var. Ayrıca sütün kokusunun değişmesine de neden olabilirler. Bu nedenle karnabahar ve brokolinin tüketimini, özellikle bebeğin çok gazlıysa sınırlandırmanı öneririz.

2. Bakliyatlar

Bebeğe neler gaz yapar, sorusunun ilk akla gelen cevaplarından bir diğeri de bakliyatlar. Özellikle çorbalarda sık sık kullandığın mercimek, emziren anneye gaz yapan yiyecekler arasında. Bu yüzden bebek çorbalarında ya da kendi yemeklerinin içinde mercimek kullanımını azaltman, gaz yaptığını tespit edersen de bir süre kesmeni öneririz.

Emziren annelerde nohut gaz yapar mı, diye merak edebilirsin. Evet nohut ve bulgur gibi bakliyatların bebeğe gaz yapma ihtimali var. Kuru fasulye bebeğe gaz yapar mı”, sorunu da cevaplayalım. Kuru fasulye sadece bebeklere değil, herkese gaz yapar. Bu nedenle kuru fasulyeyi muhakkak bir gece önceden suda ıslatmalı ve temiz bir suda pişirerek tüketmelisin.

3. Lahana

Lahana, rafinöz adı verilen bir şeker içerir. Bu şekerin sindirilmesi zordur ve bağırsaklarda birikmeye neden olur. Bu da gaz oluşumuna neden olur. Bu özelliğiyle lahana, anne sütünden bebeğe gaz yapan yiyecekler arasında.

Lahana, ağır kokulu bir sebze. Bu nedenle lahana tükettiğinde sütünün kokusunu değiştirmesi söz konusu. Bu durum meme reddine neden olabilir, dikkatli ol.

4. Süt ve süt ürünleri

anne sütüne gaz yapan yiyecekler hangileri

İnek sütü, 1 yaşından önce bebeklerde gıda alerjisi yapma ihtimali olan şeylerden biri. Ayrıca laktoz barındırdığı için emzirmede gaz yapan yiyecekler arasında. Bu nedenle peynir, yoğurt gibi gıdaları en azından bebeğin 1 yaşına gelene kadar azaltmalı, emziriyorsan da hiç süt içmemelisin. Keçi sütü ile yapılan süt ürünlerini sindirimi kolay olduğu için tercih edebilirsin.

Bebeğinin 1 Yaşından Önce Yememesi Gerekenleri öğren!

5. Kahve

Bebeklerde gaz yapan besinlerden biri olan kahve, uyarıcı madde olan kafein içeriyor. Bu nedenle emziren annelerin en fazla günde 1 bardak kahve içmesi gerekir. Ayrıca süte geçen kafein belirttiğimiz gibi uyarıcı bir madde olduğu için bebekte uykusuzluk ve huzursuzluk gibi durumlara da neden olabilir.

6. Narenciyeler

Hem şekerli tatları hem de pratik bir atıştırmalık olması nedeniyle meyveler en sevdiğimiz şeylerden biri. Ancak hangi meyveler gaz yapar, öğrenmeli ve emzirme sürecinde bunların tüketimine dikkat etmelisin. Anne sütüne gaz yapan meyveler nelerdir, aşağıda sıraladık.

  • Portakal, mandalina, limon, greyfurt gibi bol C vitaminli gıdalar bebeğe gaz yapan meyveler arasında. Bu meyveler ayrıca içerdikleri asit nedeniyle bebek reflüsüne de neden olabiliyorlar.
  • Kayısı, armut, erik, şeftali de emziren anneye gaz yapan meyveler arasında. Bu meyveleri çiğ tüketmek yerine kompostolarını yapman hem gaz yapıcı etkiyi azaltır hem de süt yapan yiyecekler aramana gerek kalmaz.

Emziren anne ne yemeli listesi için yazımızdan destek alabilirsin.

7. Kızarmış yiyecekler

emziren anneye gaz yapan yiyecekler hangileri

Kızartmalar emziren annelerde gaz yapan yiyecekler arasında bulunuyor. Aslında bebeğe gaz yapan şeylerden birinin aşırı yağ içeren tüm gıdalar olduğunu da söyleyebiliriz.

8. Şarküteri ürünleri

Sucuk, salam, sosis gibi ürünlerin içerisinde genellikle çok fazla katkı maddesi ve baharat bulunuyor. Bu nedenle şarküteri ürünleri hem bebekte hem de emziren annede gaz yapan yiyecekler arasında.

9. Çikolata

"Çikolata bebeğe gaz yapar mı?” sorunu cevaplayalım. Zaten bebeklere çikolata verilmesini onaylamıyoruz. Ama eğer sen yiyeceksen ve sütüne geçip gaz yapma ihtimalinden korkuyorsan, korkularının yersiz olmadığını söylemeliyiz. Süte gaz yapan yiyecekler arasında çikolatalar da var, çünkü yoğun yağ ve tatlandırıcı içeriyorlar. Bunun da sütünde gaz yapma ihtimali söz konusu. Eğer canın çok çikolata istiyorsa bir parça bitter çikolata yiyebilirsin.

10. Soğan-sarımsak

Peki, soğan bebeğe gaz yapar mı? Gaz yapan yiyecekler listesinin olmazsa olmazlarından biri, tabii ki soğan ve sarımsak ikilisi! Her ne kadar anneye süt yapan gıdalardan olduğu düşünülse de soğan ve sarımsağın bebeğe ve anne sütüne gaz yaptığı, bununla da kalmayıp sütün kokusunu değiştirdiği biliniyor. Bu nedenle soğan ve sarımsağı hem kendi hem de bebeğinin yemeklerini az miktarlarda koymalısın.

Önemli: Emzirmeye Engel Olan 22 Gıcık Durum

Kaynakça ve İleri Okuma

Seçkin, Şirin. 0-2 Yaş Doğru Beslenme. İstanbul: Remzi Kitabevi, 2018.