Bebeğinin Tüketmesi Gereken Sağlıklı Yaz Meyveleri ve Sebzeleri

Her meyve sebzeyi zamanında tüketmek ne kadar önemli biliyorsun. Söz konusu bebeğin olunca bu konu daha da önemli hale geliyor. Artık yaz da geldi, tükettiğimiz meyveler ve sebzeler tümüyle değişti. Peki yazın yetişen meyve ve sebzeler neler, biliyor musun?

Yazımızda bebeğinin tüketebileceği en sağlıklı yaz meyveleri ve sebzelerini, faydalarıyla bir araya getirdik.

Mayıs ayı meyve ve sebzeleri

Çilek

Çilek, lezzeti ve kokusuyla herkesin sevdiği meyvelerden biri.

 • A ve C vitaminleri içeriyor. Yani kışın narenciye meyvelerden alınan C vitaminin yeri çilekle doluyor. C vitaminli yaz meyveleri arıyorsan çileği öneriyoruz.
 • Antosiyanin, kuersetin ve flavonoidler sayesinde iyi bir antioksidan kaynağı. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve vücuttaki serbest radikallerle savaşıyor.
 • Ancak şunu belirtmemiz lazım. Çilek, özellikle 1 yaşın altındaki bebekler için çok alerjik bir meyve. Bu yüzden bebeğine çilek vermeden önce, bir süre beklemelisin.

6 Soruda Bebeklerde Gıda Alerjileri Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

Erik

Sulu, hafif ekşi ve kütür kütür yeşil erikler yazın habercisi meyvelerden birisi. Özellikle bebeğinin kabızlık sorunu ile mücadele edebilecek lifli meyvelerden biri olan erik;

 • Potasyum, magnezyum, A ve C vitaminleri barındırıyor. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve metabolizmayı hızlandırıyor.
 • Yeşil erik, bebeğinde alerji yapma özelliği düşük olan meyvelerden biri. Ama idrar söktürücü özelliği olduğu için biraz daha geç tüketmesi faydalı olur.
 • Bebeğine 8. ayından sonra erik verebilirsin.

Dut

Doğal bir antibiyotik diyebileceğimiz dutun, karası da beyazı da hem lezzetli hem de sağlıklı olmasıyla gönülleri çalıyor.

 • Antibiyotik ve antiseptik özelliğiyle vücudu temizliyor.
 • İştah açıcı ve enerji verici özelliği var.
 • Kalsiyum, demir, C, B1, B2 vitaminler içeriyor.

Bu arada şunu da belirtelim. Dut ağacı, en az ilaçlama yapılan ağaçlardan birisi. Çünkü bu ağaca dadanan böcekler yok.

Faydalarını bu kadar saydık ama dutun da bebeğinde alerji yapma ihtimali söz konusu. Bu yüzden bebeğine dut vermek için 1 yaşına kadar beklemen lazım.

Bakmalısın: Bebeğinin 1 Yaşından Önce Yememesi Gerekenler

Enginar

Enginarın içinde yok yok!

 • K, A, C, B1 vitaminleri, potasyum, kalsiyum, fosfor, hepsi enginarın içinde!
 • Karaciğeri temizliyor.
 • Lif açısından çok zengin. Yani bebeğin kabızsa bağırsaklarının çalışmasına yardımcı olacak.

Enginarı yemek olarak pişirebileceğin gibi, çorbalarda da kullanabilirsin. Bebeğine enginarı 8. ayı itibariyle verebilirsin.

Hüp diye içine çeksin onları: Birbirinden Lezzetli Bebek Çorbaları

Kuşkonmaz

Türk mutfağının içinde pek de yer bulamamış sebzelerden biri olan kuşkonmaz, aslında çok faydalı yaz sebzelerinden biri.

 • C ve B vitaminleri açısından zengin.
 • Folik asit içeriyor.
 • Lif açısından zengin, kabızlık için tüketilebilir.

Kuşkonmaz bebeğine gaz yapma ihtimali olan sebzelerden biri. Bu yüzden bebeğinin gaz sorunun azaldığı 8. aydan sonra sunman daha iyi olur.

Neden olur, ne iyi gelir: Bebeklerde Gaz Sancısı

Bezelye

A, C vitaminleri, demir ve karbonhidrat açısından zengin bir sebze olan bezelye, bebeğinin ilk gıdalarından biri olabilir. Haşlanıp kabukları soyulduktan sonra püre haline getirerek bebeğine verebileceğin bezelye, 6 aylık bebek beslenmesine uygun bir sebze.

Haziran ayı meyve ve sebzeleri

Kayısı

 • Bol miktarda A vitamini içerir.
 • Çok lifli bir meyve. Bu yüzden kabızlık üzerinde çok etkili.
 • Enfeksiyonlara karşı savaşır.
 • Tatlı lezzeti sayesinde bebeğinin damağına hitap eder.

Kuru kayısıyı da bebeğine verebilirsin. Ama kuru kullanacaksan gün kurusu denen çeşitleri seçmeni öneririz.

Kayısıyı bebeğinin 6. ayı itibariyle tercih edebilirsin.

Kabız Çocuğun Yemek Listesinde Neler Olmalı?

Şeftali

Yine lifli yapısıyla kabızlığa savaş açan lezzetli meyvelerden biri olan şeftali de nektarin de bebeğinin 6. ayında tüketebileceği meyvelerden. Çoğunlukla alerjiye neden olmayan bir meyve ama üzerindeki tüylerin bazı bebeklerde reaksiyona neden olma ihtimali var.

Mürdüm eriği

Aynı yeşil erik gibi potasyum, magnezyum, A, C vitaminleri ve yoğun lif içeren mürdüm eriği hem yumuşak yapısı hem de tadıyla bebeğine çok uygun bir meyve. Kan yapıcı olan ve kabızlıkla savaşan mürdüm eriğini bebeğine 6. ayıyla birlikte verebilirsin.

Kabak

Yazın yetişen sebzelerden biri olan kabak, bebeğinin ek gıdaya başladığı ilk günlerden itibaren tüketebileceği ve besin değeri yüksek olmasına rağmen kalorisi düşük bir sebze. Lifli bir sebze olduğu için kabızlık sorunuyla da mücadele eder. 6. aydan itibaren bebeğinin besleme listesine ekleyebilir, sebze püresi ve çorba yapabilirsin.

Bebeği Ek Gıdaya Geçen Annelerin Kurtarıcısı: Sebze Püreleri!

Fasulye

Taze fasulyeyi pişirmek biraz zor. Ama besin değeri çok yüksek bir sebze. Fasulyeyi püre şeklinde bebeğine verebilirsin.

Protein ve lif açısından zengin bu sebzeyi bebeğine 6. aydan itibaren verebilirsin.

Domates

Domates, mevsiminde tüketilmesi en önemli olan sebzelerden biri. Yoğun olarak A ve C vitamini içeriyor. Domatesi çorba, kahvaltılık olarak bebeğine sunabilirsin. Ancak domates de alerjik bir besin. Bu nedenle bebeğin 1 yaşına gelene kadar domatesten uzak tutman faydalı.

Temmuz ayı meyve ve sebzeleri

Kiraz

Yazın yetişen meyvelerden olan kiraz, ilginç ama içerisinde yoğun kalsiyum barındıran meyvelerden biri. Ayrıca güçlü bir antioksidan. Hem de çok lezzetli, daha ne olsun! Ancak kiraz çekirdeğinin boğaza kaçma ve kabuğunun da iyi sindirilememe ihtimali var. Bu yüzden önce çekirdeği çıkararak ve kabuğunu alarak bebeğine vermelisin. 8. ay, bebeğine kiraz vermek için uygun bir ay.

Hilal Mocan'dan Çocuğunun Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek Beslenme Önerileri

Karpuz

Karpuzun içinde bağışıklık sistemini güçlendiren betakaroten ve likopenler bulunuyor. Ayrıca iştah açıcı bir meyve. Bu arada büyük bir kısmını su oluşturuyor, bu nedenle bebeğin ishalse karpuz vermeni tavsiye etmeyiz.

Bebeğin karpuzu 8. ayında yiyebilir. Karpuz nadiren alerjiye neden olabiliyor, bu yüzden bebeğine tadım yaptırarak verebilirsin.

Kavun

Kavun çok lezzetli ve yumuşacık bir meyve. İçerisindeki betakaroten sayesinde gözlere de çok iyi geliyor. Yine karpuz gibi alerji ihtimali söz konuşu olabilir, bu yüzden önce bebeğine minik tadımlıklar vermelisin.

Ağustos ayı meyve ve sebzeleri

Üzüm

Beyni ve sinir sistemini güçlendiren harika bir meyve olan üzümün asıl görevi kansızlıkla mücadele etmek. Çünkü içerisinde bol miktarda demir barındırıyor. Aynı zamanda kırmızı üzümün kabuğunda olan resveratrol maddesi antioksidan özellik taşıyor.

Bebeğinin 8. ayında üzüm verebilirsin. Ama dikkat et, üzümün bebeğinin boğazına kaçma ihtimali var.

Bu onu önemli: Çocuklarda Demir Eksikliği ve Demir İlaçları Kullanımına Dair Bilmen Gerekenler

İncir

Potasyum, lif, omega 6 gibi besin maddeleri açısından çok zengin olan incir, uykuyu da destekliyor. Vücudun direncini de arttıran incirin kuru formu da aynı besin değerlerini taşıyor.

Ancak lif açısından çok zengin olduğu için ishal yapma ihtimali var. Bu yüzden 8. ayla birlikte dikkatli tüketmelisin.

Çocuklarda ve Bebeklerde İshal Neden Olur, Nasıl Geçer?

Böğürtlen

Enfeksiyonla mücadele eden ve bağışıklık sistemini güçlendiren böğürtlen, çok hassas ve çabuk tüketilmesi gereken bir meyve. Bebeğinin elini, yüzünü, kıyafetlerini boyama ihtimali olsa da faydaları yüzünden buna değer!

Böğürtlen 12. aydan sonra bebeğine vermen gereken gıdalardan biri.

Bamya

Özellikle C, A, K ve B1 vitaminleri açısından zengin olan bamya, lifli yapısı sayesinde sindirim sistemi için de çok faydalı. Çocukların çok sevmediği bir sebze olsa da önce çorba gibi yemeklerde kullanıp damak tadının alışmasını sağlayabilirsin.

Bamyayı bebeğine 8. ayı itibariyle verebilirsin.

Mısır

Doymamış yağlar ve A vitamini açısından çok zengin olan mısır, içerdiği nişasta nedeniyle diğer meyve ve sebzelerin biraz gerisinde kalıyor. Bu nedenle pek çok görüş mısırın bebeklere 12. aydan sonra verilmesi gerektiğini düşünüyor.

Bu arada mısırda GDO kullanılma oranı son yıllarda arttı. Bu yüzden organik olduğunu düşündüğün ürünleri almanda fayda var.

Patlıcan

Patlıcan A, K vitaminleri, lif ve folat açısından zengin bir sebze. Ancak içerdiği nikotin yüzünden bebeklere daha geç dönemlerde verilmesi gerektiği düşünülüyor. Bu yüzden bebeğin 1 yaşını geçtikten sonra patlıcanla tanıştırman daha iyi olur.

Bilmen Gerekenlerle ve Lezzetli Tariflerle 0-1 Yaş Bebek Beslenmesi