Ek Gıdaya Geçiş Listesinde Neler Olmalı?

Ek gıdaya geçiş, bebeğinin hayatının en önemli dönemlerinden birisidir. Bu dönemde bebeğin, alışkın olduğu anne sütünün dışında yeni gıdalarla tanışacak. Bu gıdalardan bir kısmını çok severken belki bir kısmından köşe bucak kaçacak, bazısı damak tadına hitap ederken bazısı alerji riski oluşturacak. Peki, doğru bir bebek beslenmesi için bebeğine hangi besini, hangi ayda, nasıl yedirmelisin? Ek gıda listesi içinde neler olmalı? Hepsi bu yazıda!

6-24 aylık bebekler için ek gıda tablosu

Ayrıntılı bilgiye geçmeden önce bebeğinin ek gıdaya geçiş listesi içine ekleyebileceğin besinleri aşağıdaki tablomuzdan inceleyebilirsin.

+6 ay +7 ay +8 ay +9 ay +10 ay +12 ay +24 ay
Yumurta sarısı Toz kimyon Zeytin Kinoa Badem unu Kızılcık Mantar
Kefir Toz nane Bezelye Kıyma Amarant Mısır Kara lahana
Yoğurt Toz kekik Taze fasulye Kereviz Turp Teff unu Bakla
Peynir Toz karanfil Karnabahar Bamya Sakatat Hindistan cevizi unu Patlıcan
Tuzsuz tereyağı Fesleğen Kuşkonmaz Pazı Çörek otu+yağı Kestane Dut, karadut
Brokoli Gün kurusu Biber Ispanak Keten tohumu+yağı Nar Antep fıstığı
Enginar Kuru erik Börülce Isırgan otu Susam+yağı Portakal Chia
Havuç Medine hurması Yeni dünya Dereotu Öğütülmüş ceviz Mandalina
Balkabağı Kırmızı pancar Beyaz un Brüksel lahanası Öğütülmüş badem Ananas
Yeşil kabak Tam buğday unu Beyaz lahana Öğütülmüş fındık Çilek
Tatlı patates Mısır unu Kapya biber Domates
Patates Yulaf unu Bulgur Limon
Soğan Siyez unu Nohut Kivi
Sarımsak Çavdar unu Mercimek Böğürtlen
Pırasa Tavuk Ahududu
Arpa Hindi eti Greyfurt
İrmik Kuzu eti Balık
Yulaf Kırmızı et Bal
Pirinç Toz zerdeçal Süt
Şeftali Toz zencefil Yumurta beyazı
Ayva Toz tarçın Boza
Elma Yer elması Sahlep
Avokado Üzüm Tüm bitki çayları
Kayısı Vişne
Armut Muz
Mango Erik
Mor erik İncir
Hindistan cevizi yağı Trabzon hurması
Zeytinyağı Karpuz
Kavun
Kiraz
Kabuksuz salatalık

4. ve 5. aylarda verilen besinler neler?

  • 0-6 aylık bebek beslenmesi için gereken tek gıda, anne sütüdür. Ama bazen anne sütün yetersiz veya hiç olmayabilir, eğer böyle bir durum olursa bebeğini doyurmak için ekstra yöntemlere başvurman gerekir. Sütün yetersizse 4. ayda bebeğini devam sütleri ile beslemelisin.

Bu konu önemli! Gel ayrıntısına bir bakalım: 10 Soruda Devam Sütü Hakkında Merak Ettiklerin

  • Dördüncü ayda bebeğinin dili ile itme refleksi çok güçlü olacak, bu nedenle kaşık mamaları kullanmak yerine biberonla verebileceğin mamaları tercih etmelisin. Ayrıca kaşıkla beslemek, bu süreçte bebeğinde yoğun gaz oluşumuna neden olur ve yetersiz beslenme gibi sorunlara yol açabilir.

Peki hangi biberonu almalısın: Annelerin En Çok Tercih Ettiği 9 Biberon Markası ve Modeli

  • Mamalar bebeğinin daha geç acıkmasına neden olur; çünkü bebeğinin midesinden çok daha geç ayrılırlar. Bu yüzden mama ile beslenen bebekler, ortalama 4 saatlik aralıklarla acıkır. Mamaları bebeğine 24 saat içerisinde 5-6 kere vermen yeterli olacak. Ancak bebeğin acıktığını sana belli ederse, onu bu süreçlerde beslemende bir sakınca yok!

Bu süreçte bebeğine mama veriyorsan bilmelisin: Bebek Maması Markalarından Hangisi Senin Ufaklığa Göre?

6. ayda verilen besinler

6 aylık bebek beslenmesi, bebeğinin daha önce karşılaşmadığı farklı gıdalarla şekillenecek. Çünkü artık katı gıdalarla tanışma vakti! Yalnız, ek gıdalara başlamak demek emzirmeyi tamamen bırakacaksın demek değil, eğer sütün varsa ve yeterliyse bu dönemde emzirmeye devam edebilirsin. 6 aylık bebek ek gıda deneyimine karşı biraz soğuk olabilir.

  • Ek gıdaya bu ayda başlanmasının sebebi, bebeğinin artık anne sütünde bulunmayan bazı besin maddelerine ihtiyaç duyması ve anne sütünün tek başına bebeğinin ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayamamasıdır. Ayrıca bu dönem bebeğinin tat alma, çiğneme ve ısırma gibi reflekslerinin gelişmesi için uygun bir dönemdir.

  • Bu ayda önemli olan, yeni besinleri bebeğine tokken ve azar azar tanıtman. Bebeğin bu yeni besinleri sevdiyse ara vermeden devam edebilirsin ama sevmediği bir gıda olursa kısa bir ara verdikten sonra tekrar tattırmalısın.

  • Ek gıdaya geçişte ilk ne verilmeli? Önce sebzeleri tattırman doğru olacak. Çünkü meyveler tatları nedeniyle bebeğinin sevdiği bir ek gıda olacak. Bebeğin meyveyi tattıktan sonra sebzeyi reddedebilir.

  • Ek gıdaya geçiş için meyve ve sebze özelinde sana vermemiz gereken en önemli, bilgi bu gıdaları bebeğine mevsiminde vermen. Püre, meyve suyu gibi besinleri de hazırladıktan sonra bekletmeden çocuğuna yedirip içirmelisin.

Daha ayrıntılı bilgi edin: Başlangıçta Her Şey Püreydi: Ek Gıdaya Geçiş Rehberi

Sebzeler
Patates Alerji riski neredeyse hiç olmayan patates, ek gıdaya başlangıç için çok uygun bir sebze. Haşlanmış patates püresini tek başına verebilir ya da çorba yaparak içirebilirsin.
Kabak Aynı patates gibi alerji riski çok düşük olan kabak da ek gıdaya geçişin en risksiz sebzelerinden birisi. Haşlanmış kabak dilimlerini ısırıp tanıması için bebeğinin önüne koyabilir, püresini yapabilir ve yine çorbalarına ekleyebilirsin. Kabağı mevsiminde yani yaz aylarında bebeğine vermeye özen göster.
Havuç Hem rengi hem de hafif tatlı lezzeti ile bebeğinin ilgisini çekecek bir sebze. Yine haşlayabilir, püresini yapabilir ve çorbalarına ekleyebilirsin.
Meyveler
Elma Ek gıdaya geçişin en risksiz meyvesi. Hem tatlı hem sulu hem de tehlikesiz bu meyveyi püre veya meyve suyu şeklinde bebeğine sunabilirsin. Elma, bebeğinin reddetme olasılığının en az olduğu meyvelerden.
Armut Özellikle kabızlık problemi çeken bebekleri rahatlatacak ve damak tadına hitap edecek meyvelerden. Armudu da elma gibi püre şeklinde verebilir, bu meyvelerin pürelerini karıştırıp farklı lezzetler de elde edebilirsin.
Muz Kabızlık sorunu varsa az yedir. İshal varsa ideal bir meyve. Lezzetinin yanında yumuşak olması nedeniyle bebekler için çok ideal.
Hayvansal ürünler
Yumurta Bebeklere yumurta vermek, oldukça tartışmalı bir konu; çünkü alerji riski var. 6. ayda bebeğine çok az miktarda yumurta sarısı vererek işe başlayabilirsin ve herhangi bir alerjik reaksiyon gösterip göstermediğine bakmalısın. Buna göre yumurta sarısını bebeğine küçük miktarlarda, aralıklarla verebilirsin. Ama asıl yumurtaya başlama zamanı, 8. ay ve 1 yaş aralığındaki süreç olmalı. Önceden küçük miktarlarda vermenin nedeni, yumurtayı bebeğinin bağışıklık sistemine tanıtmak ve alerji yapmasını önlemek.
Yoğurt: Ek gıda için çok uygun bir besin gibi görünse de, alerji oluşturma riski çok yüksek. Bu nedenle en az 9. aya kadar verilmemesi öneriliyor. Ama yine bağışıklık sistemine yoğurdu tanıtmak için 6. ayda, çok küçük miktarlarda tadımlık verebilirsin. Bebek Yoğurdu Yapımı Hakkında Bilmen Gereken İpuçları! için yazıya bakmalısın.
Peynir İnek sütü içermesi nedeniyle bu süreçte bebeğine peynir vermen de alerjiye neden olabilir. Peynir ile tanıştırmaya 7. ayda, doktorunun bilgisi dahilinde başlaman daha iyi bir fikir!

7. ayda verilen besinler

7 aylık bebek beslenmesi küçük sorunlar barındırabilir. 7 aylık bebeğin, artık ek gıdalara çok daha aşina olacak. Ama bu dönemde besinleri reddetmeye de başlayabilir. Bu süreçte bebeğinin ek gıdalarla arasındaki bağı kuvvetlendirmek, kendine olan güvenini sağlamak ve motor gelişimini desteklemek için BLW (Baby Led Weaning- Bebek Liderliğinde Beslenme) yöntemini deneyebilirsin. Bu yöntemde püre halinde gıdalar yerine bebeğinin yiyeceğini kendi çabalarıyla, dokunarak ve tanıyarak yiyebileceği parmak gıdalar ön planda. 7 aylık bebek ek gıda besinlerini aşağıda görebilirsin.

Haydi BLW yöntemini daha yakından inceleyelim: Bırak Kendi Kendine Yesin: Bebek Beslenmesinde BLW Yöntemi

7. ay besinleri
Çorbalar Bebeğine tanıttığın yeni besinleri, artık çorba şeklinde sunabilirsin. Özellikle bebekler için sebze çorbası, annelerin en çok tercih ettiği besinlerden. Sebze çorbalarına patates, kabak, bal kabağı gibi sebzeleri ekleyebilirsin. Birbirinden Lezzetli Bebek Çorbalarına da bakmalısın.
Süt ve süt ürünleri Bu süreçte başlangıçta keçi sütü içeren peynir ve yoğurt ürünlerini bebeğine vermen çok daha doğru olacak. Çünkü keçi sütünün alerji riski daha düşük ve bebekler tarafından daha kolay tolare edilir. Keçi sütü ile mayalanmış yoğurt ve keçi sütünden yapılmış tuzsuz lor peyniri de deneyebilirsin. Ama yine de alerji riski var, unutma.
Balık Ağır metal içeren uskumru, kılıç balığı, kiremit balığı gibi balıklardan uzak durmalısın. Balığı muhakkak mevsiminde vermelisin. Bu süreçte balığı iyice püre edilmiş halde tek başına veya çorbalarda kullanabilirsin.
Bakliyat ve tahıllar Bu süreçte kullanabileceğin en doğru bakliyat ürünü, pirinç. Pirinci az miktarlarda ve iyi pişmiş olarak çorbalarda kullanabilirsin. Yulaf ve yulaf ezmesi, bebeğin için besleyici bir alternatif olabilir. Yulafı su veya süt ile pişirip, içerisine meyveler ekleyerek bebeğin için gayet besleyici bir kahvaltı veya ara öğün sağlayabilirsin.
Tam buğday unu Bebeğine 7. ayda ufak miktarlarda ekmek ve makarna gibi besinler sunabilirsin ancak bu besinlerin üretildiği malzemenin tam buğday unu olması önemli. Beyaz un, bebeğinde glüten alerjisine neden olabilir. 6 Ekmek Tarifi İle Bebek Ekmekleri Hakkında Merak Ettiklerin! bu yazıda.

8. ayda verilen besinler

8 aylık bebek beslenmesi, artık katı gıdalar baz alınarak şekilleniyor. Bu süreçte bebeğine püre yaptığın besinleri artık katı halde ve kendi tutabileceği, kolayca parçalayabileceği şekilde vermen doğru olacak. Bu sayede bebeğinin çiğneme, kavrama kabiliyetini geliştirebilir ve el-parmak kaslarının güçlenmesini sağlayabilirsin.

8. ay besinleri
Bakliyatlar 8 aylık bir bebeğin beslenme menüsüne girmesi gereken en önemli bakliyatlardan birisi mercimek! Mercimeğin yüksek besin değerleri ve lifli yapısı, bebeğin için oldukça faydalı. Mercimeği çeşitli şekillerde kullanabilirsin: Bebekler İçin Mercimekli 6 Leziz Tarif!
Sebzeler Brokoli ve karnabahar gibi sebzeleri küçük parçalar şeklinde, buharda veya suda haşlayıp yumuşatarak bebeğine verebilirsin. Bu sebzeleri kendisinin kavrayarak yemesine izin ver ve muhakkak dönemi olan kış aylarında bebeğine sun.
Yoğurt 8. ayda yoğurt tadımına tekrar yavaş yavaş başlayabilirsin. Burada önemli olan, miktarı azar azar çoğaltman. Alerjik reaksiyon görmediğin takdirde yoğurdu düzenli şekilde bebeğine verebilirsin.
Kırmızı ve beyaz etler Protein açısından zengin kırmızı ve beyaz etleri küçük miktarlarda vermeye başlayabilirsin. Kırmızı eti köfte şeklinde yedirebilir, tavuğu küçük küçük diderek çorbalara katabilirsin.

9 ve 12 ay arasında verilen besinler

9-12 aylık bebek beslenmesi sürecinde bebeğin artık seninle birlikte sofraya oturup, sofradaki besinlerden ona uygun olanını seçebilecek.

  • Dokuzuncu ay ile başlayan süreç içerisinde bebeğin diş çıkarma dönemine girebilir. Diş çıkarma dönemi, özellikle beslenme açısından sorun yaşayabileceği bir dönem olabilir. Diş etlerinde yaşadığı acı, gerginlik ve kızarıklık gibi problemler bebeğinin iştahını azaltabilir. Ancak bu süreçte ıslak ve serin şeyleri ağzına sokmak ve bunlarla dişlerini kaşımak onu rahatlatır. Bu yüzden bebeğinin eline salatalık, havuç gibi sebzelerin dilimlerini verip kaşımasına yardımcı olabilirsin.

Daha fazlası da burada: 11 Soruda Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

9-12 ay arasında verilen besinler
Bakliyatlar Bebeğinin kuru fasulye yemesi için uygun bir dönem. Fasulyenin gaz yapma ihtimaline karşı uzun bir süre suda bekletmelisin. Lif açısından zengin bir gıda, bebeğin faydasını görecek.
Peynir 9-12 aylık dönemde tuzsuz, pastörize beyaz peynir ve az yağlı kaşar peyniri vermeye başlayabilirsin.
Yumurta Artık yumurtayı beyazı ve sarısı beraber olmak üzere bebeğine verebilirsin. Omlet şeklinde yumurta pişirme türleri de bebeğinin seveceği gıdalardan birisi olacak.
Hayvansal ürünler Bu dönemde kuzu, dana, tavuk ve balık eti haricinde kuzu ciğeri de verebilirsin. Kuzu ciğeri protein, B12 ve demir açısından çok zengin bir besin ve kuzu ciğerini püre haline getirmek çok kolay! Ciğeri bebeğine 10 günde bir verebilirsin.

Pratik yemek tarfilerimize bak: Sadece 15 Dakikada Hazırlayabileceğin Bebek Yemekleri

12 ve 24 ay arasında verilen besinler

Artık sofranıza bir kişi daha oturdu! Sen ne yersen onu yiyen bebeğinle tanışma vakti: 12-18 aylık bebek beslenmesi döneminde bebeğin artık bir yetişkin gibi yemek yiyebilir! Tabii ki belli koşullara uymak şartıyla!

12 ve 24 ay arasında verilen besinler
İnek sütü Gözün aydın, artık inek sütü içeren gıdaları bebeğinin tanımlanmış bir alerjisi yoksa gönül rahatlığı ile verebilirsin. Yoğurt, peynir, süt ürünleri ve hatta kefir gibi besleyici içecekleri beslenme programında olabilir. Ancak yoğun süt ürünü vermen demir eksikliğine neden olabilir, dikkat!
Alerjen gıdalar Alerji riski taşıyan çilek, bal, kivi, domates gibi meyveleri bebeğine bu dönemde vermeye başlayabilirsin. Ancak yine de alıştırmak için her zaman uyguladığımız azar azar tattırma, gözlemleme yöntemini uygula.
Sebzeler Ispanak, börülce, bamya, taze fasulye gibi sebzeleri de beslenme listesine ekleyebilirsin.

Bu konuya bakmalısın: 6 Soruda Bebeklerde Gıda Alerjileri Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!