Çocuklarda Gece Terörü ve Kabuslar: Nedir, Neden Olur?

Miniğini çığlıklarla uykusundan uyandıran, derin uykunun düşmanı olan çocuklarda gece terörü ve kabuslar neden olur? Bir anne olarak içini parçalayan bu duruma karşı sen neler yapabilirsin, hadi başlayalım.

Gece terörü (uyku terörü) nedir?

Uyku terörü olarak da adlandırılan gece terörü, uyurgezerlik gibi psikolojik bir rahatsızlık. Çocuklarda gece terörü, derin uykudan REM uykusuna geçiş yapılacakken 2 evre arasında yaşanıyor. Beden aktifken, bilinç yerinde olmuyor.

Nedir bu uyurgezerlik, bir bakalım: Böyle Şeyler Sadece Filmlerde Olmaz: Çocuklarda Uyurgezerlik

Gece terörü ne zaman başlar?

Genellikle uyumaya başladıktan sonra 2. veya 3. saatlerde (yani uykunun ilk 3’te 1’lik diliminde) gerçekleşiyor.

Gece terörü en çok 3 yaş civarında yaygın görülse de daha erken yaşlarda da başlayabiliyor.

Her yaşın ayrı derdi var: Uyumak Neden Bu Kadar Güç? 3 Yaş Uyku Sorunlarına Yol Açan 7 Durum

Gece terörü neden olur?

Bunun bilinen tek bir nedeni yok ama gece terörünün genetikle bağlantısı olduğu düşünülüyor. Bazı uzmanlar, çocuk stresli bir dönemdeyse ya da aşırı yorgunsa gece korkusu ihtimalinin yüksek olduğunu iddia ediyor ama bazıları da böyle bir şey olmadığını söylüyor.

Kız çocuklarından çok erkek çocuklarını etkiliyor. Ama merak etme, çocuklar büyüdükçe gece korkularını atlatıyorlar.

Çocuğunun gece terörü yaşadığını nasıl anlayabilirsin?

Uyku terörü yüksek sesli bir çığlıkla başlıyor. Çocuğun gözleri açık olup, sağa sola vurabiliyor, hatta konuşabiliyor. Uyanıkmış gibi görünse de aslında çok derin bir şekilde uyuyor oluyor.

Buna ek olarak gece terörü yaşayan bir çocuk, bazen soğuk terler içinde kalmış bir şekilde uykusundan uyanabiliyor. Böyle bir durum yaşarsan, yanına gittiğinde çocuğun seni tanımayabilir ve yaşadığı şeyi hatırlamayabilir.

Zihni bu oyunlarla dolsun: Eğlenerek Büyüsün: Okul Öncesi Eğitici Oyunlar

Gece terörü ne zaman geçer?

Genellikle 10 dakika kadar süren gece terörü, çocuğunu uyandırmaya çalıştığın takdirde durumun kötüleşmesine yol açarak daha uzun sürmesine sebep olabiliyor. Bazı durumlarda 1 dakika gibi kısa bir sürede biterken, bazen 40 dakikayı bile bulabiliyor.

Çocuğun gece terörü yaşarken ne yapabilirsin?

Çocuğundan çok senin için zor olan bu durumda, rahatlamaya ve miniğini sözlerinle sakinleştirmeye çalışman en iyisi. Bir yerlere çarpıp canını yakmaması için önlemler almanda fayda var.

  • Çocuğun belli bir düzende gece korkusu yaşıyorsa, üst üste onun gece korkularını yaşadığı saatleri not et.
  • Gece terörünün başladığı saatin 10-15 dakika öncesinde çocuğunu uyandır ve 5 dakika uyanık tuttuktan sonra yeniden uyumasına izin ver.
  • Bu süreci gece korkuları yok olana kadar tekrar et.
  • Yapılan araştırmalara göre tüm vakalarda bu süre 1 haftadan kısa sürüyor.

Ona bir uyku arkadaşı da alabilirsin. "O da ne? dersen: Uyku Arkadaşı Nedir, Ne İşe Yarar?

Çocuğunun gece terörü yaşamasına nasıl engel olabilirsin?

Gün içinde çocuğunun aşırı yorulmasına engel ol. Eğer bu durum sık sık meydana gelirse ya da ailenizde uyurgezerlik eğilimi varsa, uyku terörü tedavisi için doktorunla ya da bir uyku uzmanıyla görüş.

Kabus nedir?

Kabus, REM uykusu sırasında meydana gelen çok canlı bir rüya türü. Kötü rüya anlamına geliyor. Çocuğa yaşadığı tatsız bir duyguyu ya da geçirdiği bir travmayı dışarı attırıyor. Kabus sırasında bilinç aktifken, beden (gözlerde hızlı bir hareketlenme yaşanıyor) olmuyor.

Çocuklar ne zaman kabus görür?

Kabuslar genellikle gecenin ikinci yarısında, sabaha doğru görülüyor. Bu esnada REM uykusunun en yoğun yaşandığı evrede olunuyor.

Çocuklarda kabus genellikle 2 yaş civarında başlıyor ve 3-6 yaş aralığında zirve yapıyor.

Her şey belalı 2 yaştan sonra başlıyor: Yaşları Küçük, Dertleri Büyük: 2 Yaş Uyku Sorunlarına Neden Olan 9 Durum

Çocuklar neden kabus görür?

Kabuslar genellikle endişeye, travmatik olaylara ve korkutucu televizyon programlarına bağlı olarak meydana geliyor. Kızlarda, erkeklerden daha sık görülüyor.

Çocuğunun kabus gördüğünü nasıl anlayabilirsin?

Kabus gören bir çocuk çığlık atarak uyanıyor ama yanına gidildiğinde bilinci yerinde oluyor. Bazen de uyandıktan kısa bir süre sonra bilinci yerine geliyor. Ne gördüğü sorulduğunda, büyük olasılıkla yaşadığı kötü deneyimi hatırlıyor. Çocuğunun gördüğü bu kötü rüyaların yıllar boyunca onun zihninde iz bırakabilme ihtimali de var.

Bu dönemler riskli, öğrenmek lazım bunları: Çocuğunu Kişiliğine Zarar Vermeden Büyütmek İçin Adem Güneş'in Bu Sözlerine Kulak Ver!

Çocuğun kabus görürken ne yapabilirsin?

  • Çocuğun kabus gördüğünde onu sakinleştir ve yanında olduğunu hissettir.
  • Ayrıntıları hatırlıyorsa gördüğü rüya hakkında konuşması için onu cesaretlendir.
  • Korkularını küçük görme, bu rüyalar onun için çok gerçek.
  • Onu sarılarak, öperek, hatta gerekiyorsa yanında yatarak rahatlat. Ama yatağına alma. Bunlar Tracy Hogg’un önerileri.

Peki, miniğin kendi yatağında uyumak istemiyorsa neler yapabilirsin: Kendi Yatağında Uyumak İstemeyen Çocukları Anlama Kılavuzu

Bu konuda Sarah Ockwell, “Çocuğum Neden Uyumuyor?” kitabında farklı bir öneride bulunuyor. Kendi deneyimlerini aktaran Ockwell, çocukları kabus görüp uyandığında her zaman yatağına gelmelerine izin vermiş. Çünkü bunun, çocukların güven ve fiziksel yakınlığa en çok ihtiyaç duydukları zaman olduğunu düşünüyormuş.

Çocuklarına, korkularından söz eden hikayeler okuyabileceğini ve böylece güvenli bir araç olan hikaye anlatımı aracılığıyla korkularını azaltabileceğini söylüyor Sarah Ockwell.

Çocuklarda kabus üzerine yapılan bir araştırmada yer alan profesörün de şöyle yaratıcı bir önerisi var:

Profesör, çocukların korkularını oyuncak ayıya aktarıp, ayının korkmaması için onunla ilgilenmelerini ve ayıya yardımcı olmaya çalışmalarını söylüyor. Bu yöntem pek çok çocukta etkili olmuş. Denemeye değer doğrusu.

Senin çok geçerli bir sebebin var: Her Çocuğun Bir Oyuncak Ayıya Sahip Olması İçin 8 Neden

Çocuğunun kabus görmesine nasıl engel olabilirsin?

Yapabileceğin en iyi şey, çocuğunu rahatlatmanın yanında kabusun sebebini araştırmak ve mümkünse bunu çocuğunun hayatından çıkarmak.

Her zamanki uyku saatini koru ve uykuya hazırlık ritüelini uygulamaya devam et. Eğer çocuğun canavarlardan korkuyorsa, onu rahatlatmak için yatağın altını bile kontrol et!

Bu kabuslar sırasında ufak kazalar yaşanmasın diye, şöyle de minik önerilerimize bakabilirsin: Aman Uyurken Kayıp Düşmesin: Markalara Göre İnternette En Çok Aranan 8 Yatak Bariyeri

Kaynak:

Çocuğum Neden Uyumuyor?-Sarah Ockwell-Smith

Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler-Tracy Hogg & Melinda Blau