Bebek Tuvalet Eğitimi İçin Gerekli Tuvalet Eğitimi Araçları

Tuvalet eğitimi hangi lazımlıkla verilmeli, eğitim külodunu seçerken nelere dikkat etmeli, adaptör ne işe yarar gibi sorular aklını kurcalıyor ve bu konuda birtakım önerilerin işini kolaylaştıracağını düşünüyorsan, lazımlık, eğitim külodu ve adaptör ile ilgili yazdığımız yazıyı okumanı öneririz. İşte 4 soru 4 cevap!

1. Tuvalet eğitimi gereçleri neler?

Tuvalet eğitimine geçmeden önce evinde şunların olması gerekir:

 • Lazımlık ya da adaptör,

 • Tek kullanımlık ve geleneksel tuvalet eğitimi alıştırma külodu

Ayrıca;

 • Tuvalet eğitimini anlatan kitaplar ya da kartlar,

 • Model bir oyuncak bebek ve de oyuncak lazımlık bulundurman iyi olur.

Son zamanlarda, çocuğun motivasyonunu arttırıcı, ödüllendirme amaçlı tuvalet eğitim tablosu da çok kullanılan gereçlerden.

Böyle bir şey duymuş muydun: 5 Kişilik Tipine Göre Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Metotları

2. Tuvalet eğitimi hangi lazımlıkla yapılmalı?

Tuvalet eğitimi ile ilgili en çok merak edilen soruların başında nasıl bir lazımlık kullanmak gerektiği geliyor. Tuvalet eğitimi için lazımlık seçerken;

 • Öncelikle dayanıklı ve sağlam bir model seçmen önemli. Oturup kalkarken devrilmesin.

 • Çocuğunun seveceği özelliklerde olmasına önem ver. Piyasada eğlendirici tasarımı olan, tuvaletini yaptığında müzik çalan, farklı renklerde ve modellerde pek çok alternatif var.

 • Kişiselleştirme seçeneğinden de yararlanabilirsin. Lazımlığın üzerine çocuğunun ismini yazabilir, en sevdiği çizgi film karakterinin çıkartmalarını yapıştırabilirsin.

 • Tuvalet eğitiminin kesintiye uğramaması için evdeki lazımlığın dışında arabaya da bir lazımlık koyabilir ya da taşınabilir lazımlık kullanabilirsin.

 • Hangi tür lazımlık tercih edersen et en güzel lazımlık çocuğunu tuvalet eğitimine özendiren lazımlıktır, unutma!

İşte, o özendirmelik lazımlıklar burada: Müziklisinden Çantalısına Annelerin En Çok Tercih Ettiği 10 Lazımlık

3. Tuvalet eğitimi için lazımlık mı adaptör mü tercih edilmeli?

Çocuğun yetişkinler gibi klozette oturmayı tercih ediyorsa, klozete meraklıysa adaptörü tercih edebilirsin. Adaptörü tercih edersen dikkat etmen gereken, ayak desteği sağlamasıdır. Tuvalet eğitimi merdiveni de çocuğunun kolayca çıkıp oturabilmesine destek olabilir.

4. Tuvalet eğitim külodu nasıl olmalı?

Eğitim külotlarının amacı; tuvalet eğitimini ve normal küloda geçiş sürecini kolaylaştırmaktır. Tuvalet eğitimi süresince sırasıyla şu alıştırma külotlarını kullanmanı öneririz:

 • Kullan at alıştırma külodu: Tuvalet eğitimi başlangıcı için en ideal külottur. Islaklığı hissettirir. Böylelikle, çiş ya da kaka yapınca çocuğunun rahatsız olmasına neden olarak tuvalet eğitimini kolaylaştırır. Bunun yanında emicidir de. Yani kazaları engeller. Seyahatte ve ev ziyaretlerinde gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

 • Geleneksel alıştırma külodu: Çok emici ve dayanıklıdır. Tuvalet eğitimi başlangıcında birkaç başarı sonrasında kullanılabilir. Detaylıca bir bak: Nedir, Nasıl Kullanılır, Hangilerini Öneriyoruz: 11 Maddede Alıştırma Külodu

 • Gece eğitim külodu: Tuvalet eğitimi süresince geceleri, emici alıştırma külodu kullanılabilir.