Nedir, Nasıl Kullanılır, Hangilerini Öneriyoruz: 11 Maddede Alıştırma Külodu

Çocuklarda tuvalet eğitimi hem aileler hem de minikler için zorlu bir süreç. Alıştırma külodu denen yıkanabilir bezler bu konuda sana yardımcı olmak için varlar. Peki, tam olarak nedir bu alıştırma külodu? Nasıl kullanılır ve ne işe yarar? Bunlar hakkında seni bilgilendirirken, markalardan örneklerle alıştırma külotları hakkında da fikir edin istedik.

1. Alıştırma külodu nedir?

Alıştırma külodunun tasarımı, görünüş itibarıyla külot şeklinde. Biliyorsun ki çocuklarda tuvalet eğitimi meşakkatli bir süreç. Alıştırma külodu, bu süreci daha kolay bir hale getiren ve pamuklu yapısıyla bebeğinin hassas cildine herhangi bir yan etki ve kızarıklık yapmaması için tasarlanan bir ürün.

Bak bunlar hayat kurtarır, demedi deme: Bebeğine Tuvalet Eğitimi Verirken En Çok İhtiyaç Duyacağın Tuvalet Eğitimi Gereçleri!

2. Alıştırma külodu ne işe yarar?

  • Alıştırma külodu, külot şeklindeki tasarımı sayesinde bebeğinin artık kendisine bebek bezi bağlanmadığını ve herkes gibi külot giydiğini düşünmesini sağlar. Böylece minik kuzun kendiliğinden tuvalete gitmeye ya da tuvaletini söylemeye başlar.
  • Alıştırma külotlarının sıvı emici lastikli paçaları sayesinde, bebeğin çişini yaptığında etrafa bulaşması ve evin çeşitli yerlerinin de kirlenmesi engellenmiş olur.
  • Birlikte misafirliğe gittiğinizde veya dışarı çıktığınızda “Acaba bebeğim altını ıslatacak mı?” diye tedirginlik yaşamanın önüne geçer.

Tabii ki işler her zaman yolunda gitmeyebilir. Bebeğin tuvaletini söylemeyebilir ve altına yapmaya devam edebilir. Çocuklarda tuvalet eğitimi zaman isteyen bir süreç. Bu nedenle sabırlı olmalı ve başka çocuklarla kendi çocuğunu kıyaslama içine girmemelisin.

Hiçbir bilgin eksik kalmasın: Tuvalet Eğitimi Hakkında Bilmek İstediğin Her Şey!

3. Alıştırma külodu nasıl kullanılır?

Alıştırma külotları çişi emer ve dışarı sızdırmaz. Bu özelliği sayesinde bebek bezinde olduğu gibi anında değiştirme durumunda kalmazsın. Alıştırma külodu, bebeğine çişini yaptığında ıslaklık hissi vererek, onu tuvaleti geldiğinde söylemesi için teşvik eder. Böylece miniğin tuvalet eğitimine daha kolay şekilde alışabilir.

Gece alıştırma külotları da daha emici olması sebebiyle bebeğine uzun süre rahatsızlık hissi vermeyecek şekilde tasarlanır. Böylece bebeğin geceleri rahat ve huzurlu uyuyabilir. Çocuğuna en uygun alıştırma külodunu alarak tuvalet eğitimine başlayabilirsin.

Bezden kurtulma vakti!: Doğru Zamanı Kaçırma: Tuvalet Eğitimi Hangi Aylarda Verilmeli?

4. Alıştırma külodu nereden alınır?

Alıştırma külotlarını eczanelerden ve çeşitli bebek alışveriş mağazalarından alabilirsin. Biz de sana, hangi marka alıştırma külodunu seçmen gerektiği konusunda fikir alabilmen için çeşitli markalardan örnekler hazırladık. Yıkanabilir alıştırma külodundan kullan at alıştırma küloduna varana kadar tüm çeşitleri aşağıda görebilirsin.

5. ebebek'ten iki alıştırma külodu

Marka Ürün özellikleri Fiyat
Sevi Bebe lüks alıştırma külodu Havayı geçirip sıvıyı geçirmeme özelliği sayesinde terletme yapmaz, pişik kabusundan korur. İç kısmı emici havlu, dışı külot görünümlü pamuk kumaştan üretilmiş. Makinede veya elinde yıkayabilirsin. 22,90 TL
Sevi Bebe pamuk pedli alıştırma külodu 4’lü Özellikleri yukarıdakiyle aynı. 22,90 TL

6. Civil alıştırma külodu

Marka Ürün özellikleri Fiyat
Civil alıştırma külodu %97 pamuk, %3 polyester iç yüzey ve %100 sentetik dış yüzeyden oluşuyor. Bedeni, 2-3 yaştaki bebeğine göre. 7,00 TL
Civil Tinky Minky alıştırma çamaşırı Yukarıdakiyle aynı özellikte 3,50 TL

7. Lc Waikiki alıştırma külodu

Marka Ürün özellikleri Fiyat
Lc Waikiki kız ve bebek alıştırma külotları 2’li paketten oluşuyor. %100 Polivinil klorür malzemeden üretilen bu ürünün kalıpları standart. Her biri 19,95 TL
  • Polivinil klorür, kısaca PVC olarak adlandırılan, günlük hayatta oldukça geniş kullanım alanı olan bir plastik.

8. Mycey alıştırma külodu

Marka Ürün özellikleri Fiyat
Mycey alıştırma külodu yusufçuk %80 pamuk, %20 polyester iç havlu kumaştan ve emici katmandan üretilmiş. Nefes alabilen ve sıvı geçirmeyen özellikte. 14 kilo ve üzerindeki bebeğin için uygun. Makinede 30 derecede yıkayabilirsin. 18,53 TL
Mycey alıştırma külodu uğur böceği Özellikleri diğeriyle aynı. 23,39 TL

9. Babyjem alıştırma külodu

Marka Ürün özellikleri Fiyat
Babyjem alıştırma külodu 2’li 1-3 yaş aralığındaki çocuğun için uygun. İç kısmı %100 pamuk. Çamaşır makinesinde 30 derecede yıkayabilirsin. Her biri 34,90 TL

10. BabyNEO alıştırma külodu

Marka Ürün özellikleri Fiyat
BabyNEO organik alıştırma külodu Ürünün iç ve dış kısmı organik pamuktan yapılmış. Orta katmanı ekstra emici özelliğe sahip ve sızdırma yapmıyor. Alerjiye son! Soldaki: 23,19 TL Sağdaki: 24,90 TL

11. Kullan at alıştırma külodu

Tercihi yıkanabilir özellikliden yana olmayan annelerdensen tek kullanımlık alıştırma külodu olan kullan at ürünleri tercih edebilirsin.

Marka Ürün özellikleri Fiyat
Babyjem kullan at alıştırma külodu Paketin içerisinde 6 adet ürün var. 2 yaştaki çocuğun için kullanıma uygun. 1 bardak sıvıyı içine hapsetme ve sızdırmama özelliğiyle bebeğine ve sana rahat bir gün sunar. 22,90 TL
Sevi Bebe kullan at alıştırma külodu Paketin içerisinde 6 adet ürün var. 1,5-2 yaş aralığındaki çocuğunda kullanabilirsin. Pamuk malzemeli ve yüksek emici dokusuyla bebeğinin cildine zarar vermez. 17,50 TL

Genel olarak markaların kendilerine ait ürünlerin özellikleri arasında çok büyük farklar olmadığını söyleyebiliriz. Ayırıcı özellik olarak, BabyNEO alıştırma külodu organik yapısıyla dikkatimizi çeken bir ürün oldu. Civil ve Sevi Bebe alıştırma külotları da fiyat açısından daha ekonomik.