3 Günde Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

3 günde tuvalet eğitimiyle çocuğunu bezden kurtarabilirsin! Tuvalet eğitiminde 3 gün kuralı olarak da bilinen bu yöntem adım adım nasıl uygulanıyor, hadi başlayalım!

Tuvalet eğitimi kaç gün sürer?

Bu durum çocuğunun tuvalet eğitimine ne kadar hazır olduğuyla ilgili. Eğer tamamen hazırsa gerçekten birkaç gün içerisinde eğitimin büyük bir bölümünü tamamlayabilir. Genel olarak çocuklarda tuvalet eğitiminin tamamlanma süresi 3 ila 6 ayı buluyor.

Böyle bir şey de var: E.A.S.Y. Yöntemi: 9 Aylıktan 15 Aylığa Tuvalet Eğitimi!

3 günde tuvalet eğitimi nereden geliyor?

3 günde tuvalet eğitimi Adem Güneş’in tavsiyeleriyle gündeme gelmiş olan bir uygulama. Aslında kendisi, çocuğa tuvalet alışkanlığı kazandırabilmek için tavsiye ettiği bu yönteme “3 gün kuralı” diyor. Sırasıyla uygulanması gereken tüm aşamalar 3 günü bulduğu için ismi bu şekilde. Haliyle bu, çocuğunun 3 günde tuvalet eğitimini tamamlayacağı anlamına gelmiyor. 

Ancak çocuğun da sen de bu sürece yeterince hazırsanız, yöntemi başarıyla uyguladıktan sonra tuvalet eğitimini 3 günde tamamlamak da mümkün tabii ki. Hatta çocuğuna yarım günde tuvalet eğitimi verebilen anneler bile var! Unutma ki sen ne kadar rahat olursan çocuğun da bu süreci o kadar rahat ve başarılı bir şekilde atlatabilir. 

İşi tüm detaylarıyla buradan öğrenebilirsin: Adım Adım Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

3 yaşındaki çocuğa tuvalet eğitimi nasıl verilir?

Pedagog Dr. Adem Güneş, günümüz annelerinin tuvalet eğitimini ortalama olarak 18 ay civarında vermeye başladıklarını söylüyor. Ancak bu süreç her çocukta aynı işlemiyor. Kimi çocuk hazır olduğuna dair sinyalleri çok daha erken verebiliyor. Çocuğun;

  • Tuvaletini tutabilme süresinin artması,
  • Bezden rahatsızlık duyması,
  • Kıyafetini çıkarmak istemesi,
  • Tuvalete merak duyması, tuvalet eğitimine hazır olduğuna dair önemli işaretler.

Bu sinyalleri gördüğün takdirde artık tuvalet eğitimine başlayabilirsin.

Sorularına cevap bul: Tuvalet Eğitiminde En Çok Sorulan Sorular

tuvalet eğitiminde 3 gün kuralı nedir

3 gün kuralında 1. gün: Kalitesiz bez kullan

Adem Güneş tuvalet eğitiminde buna deneme kuralı diyor. Bu kurala göre ilk gün sızdıran bez kullanmalısın. Çünkü çocuğunun tuvalet alışkanlığı kazanabilmesi için altındaki ıslaklığı fark ederek rahatsızlık duyması ve bu duruma bir çözüm arayışına girmesi gerekiyor. Dolayısıyla ne kadar kalitesiz bir bez kullanırsan o kadar iyi. Çocuğun, dışarı sızdıran bu bezin verdiği rahatsızlığı hissederek rahatsızlık duymalı ve bu sayede idrar yolları kaslarını kullanmak için bir çaba göstermeli. 

3 gün kuralında 2. gün: Bezi tamamen çıkart

İlk gün uygulamasının ardından, sızdıran bezin verdiği rahatsızlığı hisseden çocuklarda bir şeyler yapmaları gerektiğine dair bir anlayış oluşuyor. Dolayısıyla ikinci gün çocuğunun altına hiç bez bağlamaman gerekiyor. Çocuğuna “İstersen artık altına bez bağlamayalım.” diye teklifte bulunabilirsin.

Bez yerine, çocuğuna külot ve pantolon giydirebilirsin. Bu sayede, çocuğun tuvaletini altına yaptığında ıslaklığın verdiği rahatsızlığı daha çok hisseder ve ne yapması gerektiği konusunda çözüm arayışına girer. Bu ıslaklığı birkaç dakika hissetmesi yeterli, fazla bekletmene gerek yok. 

Çocuğun bezlenmeme fikrini reddedebilir de. Eğer böyle bir durum söz konusu olursa acele etme, birkaç gün daha sızdıran bez kullanmaya devam et. Çocuğunun ıslaklığın verdiği rahatsızlık hissini bir süre yaşamasına müsaade et. 

Bunlara ihtiyacın olabilir: Bebek Tuvalet Eğitimi İçin Gerekli Tuvalet Eğitimi Araçları

3 gün kuralında 3. gün: Yardım teklif et

Bezsiz bir gün geçirmek çocuklar için can sıkıcı olabiliyor. Bazı çocuklar bezsiz bir şekilde rahatlıkla gün geçirerek kaslarını kontrol etmeye başlıyor ve kendi çözümlerini kendileri üretebiliyorlar. Ancak bazı çocuklar neler olduğunun farkına daha geç varabiliyorlar.

Eğer çocuğun yürürken ansızın duruyorsa ve yüzünün şekli garip bir hal aldıysa altını ıslatmaya ya da çişini yapmaya hazırlanıyor olabilir. Böyle bir şey fark ettiğinde onun boy hizasına eğilip sakin bir şekilde “Kendini rahatsız hissediyorsun değil mi? İstersen çişin geldiğinde birlikte tuvalete gidebiliriz ve sana tuvaleti nasıl kullanacağını öğretebilirim.” diyebilirsin. Süreç böyle ilerlediği takdirde tuvalet eğitiminde 3 gün kuralını başarıyla tamamlamış oluyorsun.

Her çocuk aynı değil, böyle de bir yöntem var: 5 Kişilik Tipine Göre Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Metotları

3 gün kuralında gece tuvalet eğitimi nasıl veriliyor?

Tuvalet eğitiminde zor olan kısım, çocuğun gündüz tuvalet alışkanlığını kazanabilmesini sağlamak. Çünkü çocuklar genellikle gündüz tuvalet alışkanlığını kazandıktan sonra gece alt ıslatmayı da kendiliğinden bırakıyorlar. Bu noktada yapman gereken, çocuğun gündüz tuvalet eğitimini tamamladıktan 3 gün sonra geceleri altına bez bağlamayı bırakmak. Adem Güneş, geceleri alt ıslatmalarının kesilmesinin eğitimle değil; gündüz kazanılan alışkanlığın devam etmesiyle olacağını söylüyor. 

Bu süreçte nelere dikkat etmelisin?

  • Çocuğuna sürekli “Tuvaletin var mı?” diye sormamalısın.
  • Abartılmış duygular ve tepkiler göstermemelisin.
  • Çocuğunu uzun süre tuvalette bekletmemelisin.
  • Çocuğuna kakasını göstermemelisin.
  • En önemlisi, acele etmemelisin.

Sen bunları yapma:10 Maddede Tuvalet Eğitiminde Yapılan Hatalar