2 Yaş Oyuncakları: Eğitim ve Eğlence Bir Arada

Zaman su gibi akarken, senin küçük minnoşun da büyüyor. Peki sence yeterince eğlenerek ve öğrenerek mi büyüyor? Biz de istiyoruz ki çorbada tuzumuz olsun, ve ufaklık hem eğlenerek hem de öğrenerek büyüdüğü harika bir çocukluk geçirsin. Bu noktada da işi 2 yaş oyuncaklarına bıraktık, çok da iyi yaptık.

1. El becerilerini geliştiren oyun hamuru

En favori 2 yaş oyuncaklarından başlayalım, oyun hamuru! Çocuğunla birlikte oyun hamurundan küçük şekiller koparabilir ve küçük toplar haline getirebilirsiniz. Çocuklar oyun hamuruyla oynarken, hayal güçlerini harekete geçirip kendi oyuncaklarını yapabilirler. Farklı farklı oyun hamuru şekilleri denemeleriyle miniğinin el becerilerinin gelişmesini sağlayabilirsin.

Renk renk, şekil şekil: Her Çocuğun Elini Bulaması Gereken Oyuncak: Oyun Hamuru

2. Daha güçlü el kasları için parmak boyası

2 yaş oyuncak tavsiyelerimizden bir diğeri parmak boyaları. Çocuklar, parmak boyası etkinlikleriyle renkleri ve renkleri birbirine karıştırmanın sonuçlarını deneyimleyerek öğrenme fırsatı buluyorlar. Okul öncesi eğitici oyunlarda, parmak boyalardan yararlanarak çocuğunun gelişimine pek çok konuda katkıda bulunabilirsin. Bu faaliyet esnasında parmak ve el kasları güçlenir, motor beceriler ve el-göz koordinasyonu gelişir.

Ve o oyunlar: Eğlenerek Büyüsün: Okul Öncesi Eğitici Oyunlar

3. İnce motor gelişimini hızlandıran oyuncak toplar

Özellikle erkek çocuk oyunlarında topların payı büyük, öyle ki bu sevgi yetişkinlik dönemine bile taşınıyor. 2 yaş oyuncak seçiminde de oyuncak toplardan bahsetmezsek olmaz. Oyuncak toplar sayesinde çocukların; vurma, kavrama, bırakma ve sallama gibi eylemlerle ince motor gelişimleri hızlanıyor. Ayrıca çocukların topların peşinden koşarken vücut kasları da gelişmiş oluyor.

Bol eğlence vaatli: Yaratıcı, Eğitici, Eğlenceli 2 Yaş Oyunları

4. Görev ve sorumluluk bilincini aşılayan evcilik oyuncakları

Evcilik oyunları, 2 yaş zeka oyunları arasında önemli bir yer tutar. Bu nedenle çocuğuna evcilik oyunu oynayabileceği oyuncak setleri alabilirsin. Çocuklar bu tip oyuncaklarla oynarken; anne, baba, doktor gibi çeşitli roller üstlenirler. Bu rollerin görev ve sorumluluklarını oyunlaştırarak öğrenmiş olurlar. Taklit yetenekleri gelişir. Dolayısıyla evcilik, 2 yaş için eğitici oyunların başında gelen etkinliklerden biri, diyebiliriz.

Küçük el aletleri, mutfak ve tamir aletleri gibi evcilik oyuncaklarıyla çeşitli görevler yaparak oyun oynamak, çocukların hem kelime hazinesini geliştirir hem de gruplara ayırmayı öğrenirler. Evcilik oyununda malzeme seçimini ahşap oyuncaklardan da yapabilirsin.

Buyursun gelsin: Çocuğun İçin Eğlencenin En Doğal Hali Ahşap Oyuncaklar

5. Problem çözme yeteneğini geliştiren ahşap yapbozlar

Yapboz oyunları, çocukların ince motor becerilerini geliştirmek için çok iyi bir fırsat ve bu nedenle her yaşa uygun ahşap yapbozlar üretiliyor. 2 yaş zeka oyuncakları arasında üretilen 3 parçalı yapbozlar, çocuğunun parçaları birleştirerek bir bütün araya getirebilmesi için çok uygun.

Çocuklar yapboz oyunundaki küçük figürlere bakarken, bu parçanın nereye uyabileceği veya uymayacağı gibi çıkarımlarda ya da deneme-yanılmalarda bulunarak problem çözme yeteneklerini geliştiriyorlar.

Daha fazlası için: Çocuğunun Zihinsel Kapasitesini Geliştirecek Zeka Oyuncakları

6. Hayal gücünü destekleyen lego oyuncaklar

Eğlenceli dünyalara yelkenler açtıran legolar, 2 yaş için eğitici oyuncakların çocuklar tarafından en sevilenlerinden. Çocukların, bilişsel gelişimine yardımcı olmak için kullanılan, zeka geliştirici oyuncaklar arasında. Ama 2 yaş oyuncakları arayan annelere, ergonomileri nedeniyle büyük lego modellerini öneriyoruz.

Legolar çocukların küçük kaslarının gelişimine, arkadaşlarıyla olan paylaşımlarına, kavramları, şekilleri ve renkleri öğrenmesine katkıda bulunur. Yaratıcılığı ve el-göz koordinasyonunun gelişmesini sağlar.

Bak o hayal gücü desteklendikçe ortaya neler çıkıyor: Miniklerin Hayal Dünyalarının Benzersiz Olduğunun Kanıtı 10 Çocuk Resmi

7. Eğitici oyunların eğlenceli figürleri plastik hayvan oyuncaklar

En eğlenceli 2 yaş eğitici oyuncaklardan bir diğeri plastik oyuncaklar. Çocuklar plastik hayvanlarla yaratıcılıklarını geliştirebilirler. Kendilerine eğlenceli fantastik dünyalar kurabilirler. Ayrıca plastik hayvan oyuncaklar, hayvanları tanıma ve küçük yaşta onlara karşı sevgi kazandırmak için de etkililer.
Aynı şekilde sebze, meyve ve diğer yiyeceklerin plastik minyatürleri de çocukların zevkle oynadıkları oyuncaklar arasında.

Seçim yapmakta zorlananlar için: Hangisini Alsam Diyenler İçin Tüm Yönleriyle Çocuk Oyuncakları

8. Mantık yürütme yeteğini geliştiren bultak oyuncak

2 yaş etkinliklerindeki son oyuncağımıza gelelim. Farklı renklerde geometrik şekillerden oluşan bultak oyuncak ile çocuklar, nesneleri uygun boşluklardan geçirerek kovanın içine atmaya çalışıyorlar. 2 yaş ve üzeri için uygun olan bu oyuncak, ebeveyn gözetiminde daha küçük aylarda da kullanılmaya başlanabilir.

Bu eğitici oyuncak sayesinde çocuğunun mantık yürütme yeteneğini, görsel zeka ve ilişkilendirme becerilerini geliştirebilirsin. Aynı zamanda oyun materyallerini kağıt üzerine koyarak şekillerin taslaklarını kağıda çizebilirsin. Çocuğundan oyuncak parçalarını bu taslaklara yerleştirmesini istediğinde yükseklik ve derinlik gibi kavramları öğrenmesini sağlamış olursun.

Teknolojiye de zaman ayıralım: Çocuklar İçin Gerçekten Faydalı 10 Mobil Uygulama