Lego Oyuncaklar: Tüm Faydaları ve Çeşitleriyle!

Lego oyuncaklara yalnızca çocuklar değil; hepimiz bayılıyoruz. Bu bayıldığımız oyuncakların, keyifli vakit geçirtmesinin dışında o kadar çok faydası da var ki! Her çocuklu eve Lego oyuncak şart, bizden söylemesi. Üstelik her yaş grubuna uygun tasarımları da var.

Biz senin için hem yaş gruplarına göre lego setlerini inceledik hem de Lego'ların yararlarından bahsettik. Artık gerisi sende.

Lego oyuncakların faydaları nelerdir?

Yaş gruplarına göre kategorilendirilerek tasarlanan Lego'lar, 7’den 70’e herkesin ilgisini çeken ve keyifle oynanan bir oyuncak. Yaş büyüdükçe lego parçalarının küçülme gibi bir özelliği var. Dolayısıyla "Lego kaç yaşında kullanılır?" diye sorarsan, Lego çeşitleri her yaş grubuna uygun olarak tasarlanıyor diyebiliriz. Peki, bu kadar çok sevilen Lego faydaları neler? Hadi birlikte bunlara göz atalım.

 • Lego oyunları, çocukların yaratıcılıklarını geliştiriyor.
 • Parçaları birbirine takma, çıkarma gibi eylemlerle çocukların kas gelişimini destekliyor ve ince motor becerileri geliştiriyor.
 • El-göz koordinasyonu sağlıyor.
 • Lego parçalarıyla farklı kombinasyonlar yapılabilmesi ve uygun parçayı doğru yere takma durumları sebebiyle, çocuklarda sorgulama ve birden fazla çözüm bulma yeteneğini geliştiriyor.
 • Lego kutularının üzerindeki şekilleri takip ederek tasarım yapan çocuklarda yönlendirmeleri takip etme yeteneğini geliştiriyor.
 • Çocukların renkleri öğrenmesini sağlıyor.
 • Bir fikir tasarlayıp onu somut bir şeye dönüştürme imkanı vermesi sayesinde soyut-somut kavramlarının zihinde şekillenmesini sağlıyor.
 • Çocuklar şekilleri oluştururken odaklanmaları sebebiyle, dikkat gelişimlerine katkıda bulunuyor.
 • Ailecek oynanacak oyunlardan biri olduğu için anne ve babaların çocuklarıyla eğlenceli ve kaliteli vakit geçirmesine olanak tanıyor. Aile bağlarının güçlenmesine katkıda bulunuyor.

"Hangi legoyu almalıyım?" diye merak ediyorsun, aşağıda yaşlara göre Lego tavsiyeleri verdik. Hemen bak!

1. Bebekler için eğitici oyuncaklar arayanlara: Lego seti

1 yaş lego tavsiye

Oyuncak Lego'ların her yaşa uygun olduğunu söyledik. O zaman olaya en küçüklerden, 1 yaş lego tavsiyesiyle başlayalım. Baby Clemmy, 6 ila 18 ay arasındaki bebeklerin güvenlik içerisinde oyun oynamalarını sağlamak amacıyla tasarlanmış yumuşak bloklardan oluşan bir Lego oyuncak.

Canlı renkleri, bebeklerin görme duyusuna hitap etmekle beraber dikkati ve gözlem kapasitesini artırıyor. Ayrıca bebeklere kategorize etme yetisi de kazandırıyor. Bebekler için eğitici oyuncaklar arayan ebeveynlere Lego setini şiddetle tavsiye ediyoruz.

Dev hizmetlerde bugün: A'dan Z'ye Eğitici Oyuncak Seçim Rehberi

2. LEGO Duplo Disney Mickey Ve Minnie Doğum Günü Treni

 2 yaş lego tavsiye

 • Toplam 22 parçadan oluşan bu Lego seti, 2 yaş ve üzerindeki çocuklar için kullanıma uygun.
 • Okul öncesi çocukların gelişimsel aktiviteler, hayal gücüne dayalı oyunlar oynamasını sağlıyor.
 • Çocukların sosyal ve motor becerilerini geliştiriyor.
 • Trenin tekerlekleri hareket ediyor.
 • Bu Lego seti ortalama 450 TL.
 • 3. LEGO Duplo Town Fırın

   3 yaş lego tavsiye

 • Bebebğin bu kafede birçok mutfak malzemesini kullanacak ve lezzetli pastalar ortaya çıkaracak.
 • Yaptığı kekleri minibüsle sipariş yerlerine de ulaştıracak.
 • İnce motor, sosyal ve duygusal becerileri geliştiren bir Lego oyuncak seti.
 • 46 parçadan oluşuyor.
 • 3 yaş Lego tavsiyesi olarak değerlendirebilirsin.
 • Bu Lego seti ortalama 480 TL.
 • Bunlar da ilgini çekebilir: Doğru Yaşta Doğru Seçim: 3 Yaş Oyuncak Örnekleri

  4. Lego City

   lego tavsiyeleri

  En ince ayrıntısına kadar düşünülerek tasarlanmış parçaları ile çocukların hayal dünyasının gelişimine katkı sağlayan Lego City oyunları, eğitici oyunlardan biri.

  Miniğin, Lego City oyuncaklarıyla şehir hayatını ve şehir hayatında yer alan karakterleri en eğlenceli şekilde öğrenenebilir. İtfaiye, tren, polis gibi farklı temalı oyun setlerine sahip olan bu Lego oyuncakla çocuğun kendi şehrini tasarlayarak hayal gücünün sınırlarını zorlayabilir. 4 yaş Lego tavsiyesi olarak bu seti önerebiliriz.

  Çok faydalılar: Çocuğunun Zihinsel Kapasitesini Geliştirecek Zeka Oyuncakları

  6. Minik ellere özel Lego Duplo

   lego duplo nedir

  Lego Duplo, minik ellere özel olarak üretilmiş bir Lego oyuncak. 97 parçalı olan bu tasarım, 2-5 yaş aralığındaki çocuklar için uygun. 2 yaş Lego tavsiyesi arıyorsan, okul öncesi oyuncaklarından olan Duplo parçalarındaki hayvanlar ve karakterlerle oynamak, çocuklar için büyük bir eğlence kaynağı.

  Lego Duplo nedir, anlatalım. Oyuncak, kolayca birbirine geçebilen büyük parçalı yapı elemanlarından oluşuyor. Lego oyuncaklara küçük yaşta başlayan ve alışan çocuklar, genellikle ilerleyen dönemlerde de gelişim süreçlerini pozitif yönde etkileyen bu yararlı oyuna devam ediyorlar.

  7. Lego Classic

   4 yaş lego tavsiye

  790’dan parçadan oluşan Lego Classic, 4 yaş lego tavsiyesi olarak sunabileceğimiz bir çeşit. Yetişkinlerin de keyifle oynayabileceği bu eğitici oyuncakla, ailece eğlenceli saatler geçirebilirsiniz. Sevimli yaratıklar, şirin evler, büyülü şatolar, trenler, gemiler ve uçaklarla miniğinin hayal gücünün sınırlarını zorlayabilirsin.

  Oynasın da büyüsün: Dörtlük Dörtlük Çocuk Büyütmek için 4 Yaş Oyunları

  8. Lego Batman oyuncakları

   5 yaş lego tavsiye

  6-12 yaş aralığındaki çocuklar için uygun olan Lego Batman, 124 parçalı bir oyuncak. Oyunda tek bir amaç var. O da Batman’in Joker’in kaçışını durdurmasına yardım etmek.

  Joker’in Gotham’a yerleştirdiği bomba patlamadan önce Batman’e yardım ederek bombayı durdurmak gerek. Çocuğuna eğlenceli ve aksiyon dolu saatler vadeden bir oyun!

  10. 500 parça lego

   en iyi lego

  3 yaş ve üzeri için uygun olan 500 parça legoyla, çocuğun istediği şekli yapabilir. Eğitici oyuncaklardan biri olan bu lego seti, çocuğunun hayal gücünün sınırlarını zorlayabileceği büyüklükte. Fiyatı ortalama 300 TL.

  3 yaşındaki çocuğun için daha farklı oyuncaklar arıyorsan oku: Doğru Yaşta Doğru Seçim: 3 Yaş Oyuncak Örnekleri

  11. Lego Friends oyuncakları

   lego friends

  6-12 yaş lego oyuncaklarının bir diğeri Lego Friends. 589 parçadan oluşan bu lego seti:

  • Bilim deneylerini, matematiği ve teknik konuları seven zeki, inatçı, akademik ve problem çözücü Olivia,
  • Müzik, şarkı söylemeyi ve sahne gösterilerini seven, üretken, sanatsal, mutlu ve heyecanlı Andrea,
  • Dizayn, stil ve el işi sanatlarını seven, yaratıcı, sevecen, sevgi dolu ve açık fikirli Emma,
  • Hayvanları ve spor yapmayı çok seven, pratik ve yardımsever Mia,
  • Partileri ve organizasyonları planlamayı seven, organize, enerjik, lider ruhlu Stephanie isimli karakterlerden oluşuyor.
  • Fiyatı ortalama 200 TL.

  Oldukça eğitici bir oyuncak olan bu oyun setiyle çocuğunun çok eğleneceği kesin. Bunlar da pek zevkli: Çocuğunun Okul Başarısını Destekleyecek 6 Yaş Oyunları

  12. Lego Marvel oyuncakları

   hangi lego alınmalı

  Lego Marvel Super Heroes oyuncakları, Marvel dünyasından Spider-Man gibi birçok favori karakteri çocukların odasına taşıyor. Modelleri oluşturmak için yapım ve yönergeleri takip etmek gerektiğinden, çocukların mantık yürütme ve problem çözme yeteneklerinin gelişmesini sağlayan bir oyuncak.

  Ayrıca her karakterin bir sese ve düşmanlara karşı savaşmak için çocuğunun hayal gücüne ihtiyacı olduğundan, yaratıcılığa olan katkısının yanında taklit yeteneğini de geliştiyor. Fiyatı da ortalama 120 TL.

  14. Lego Toy Story

   lego toy story

  Oyuncak Hikayesi çizgi filmine bayılan afacanlar için tasarlanan Lego Toy Story, 6-12 yaş aralığındaki çocukların en sevdiği oyuncaklardan biri. Bu lego setinin içinde minik figürler de var. Fiyatı 215 TL.

  15. Lego Star Wars

   en iyi lego seti

  Çocukların Star Wars film serisinde gördüğü tüm favori gemi ve karakterleri evinize taşıyan Lego Star Wars oyun seti, 6 yaş ve üzeri çocuklar için tavsiye ediliyor. Oyunun yaş aralıklarına göre farklı tasarımları da var. Çocuklar bu temayla Star Wars’un havalı araçlarını Lego parçalarıyla oluştururken birçok heyecan verici oyun tarzını da öğrenebilir.Fiyatı 250 TL.

  16. Lego Nexo Knights oyuncakları

   lego blokları

  Lego Nexo Knights oyuncakları, 8-14 yaş aralığındaki çocuklar için uygun ve 251 parçadan oluşuyor. Bu oyunda; Knighton Krallığı, Jestro ve onun Lava canavarları ordusunun saldırısı altında ve cesur şövalyeler bölgeyi korumak istiyorlar. Ve oyun setinin içinde dönen kalelerden mekanik atlara kadar çeşitli sürprizler var.

  17. Lego Minecraft oyuncakları

   lego minecraft

  8 yaş ve üzerindeki çocuklar için uygun olan Lego Minecraft, çocuklara kendi şehrini kurmak için sınırsız bir imkan sunuyor. Hayal gücü ve yaratıcılığı geliştirmek adına çok faydalı bir oyun.Fiyatı 250 TL.

  Malum devir teknoloji devri. Oyuncak dünyasının dışında arada bunlara da zaman ayırmakta fayda var: Çocuklar İçin Gerçekten Faydalı 10 Mobil Uygulama