3 Yaş Oyuncak Örnekleri: Doğru Yaşta Doğru Seçim!

3 yaşındaki bir çocuğun oyun ve oyuncak algısı değişir. Bu dönemde çocukların el becerileri artar ve rol yapma yetenekleri gelişir. Bu sayede de toplumdaki farklı sosyal kimlikleri öğrenirler, kendilerini tanırlar ve sınır kavramıyla tanışırlar. Kendilerini başkalarından ayıran özelliklerinin farkına varırlar.

Bu süreçte çocuğunu zekasını geliştirecek oyunlarla destekleyebilirsin. Ona oyun oynaması için alan yaratman ve vaktini, eğlenmesini sağlayan eğitici oyunlarla geçirmesini sağlaman çok önemli. Ne tür oyuncaklar seçmen gerektiği konusunda sana fikir verebilecek 3 yaş oyuncak örneklerinden bir liste hazırladık. İşte çocuğunu hem eğlendirecek hem de zekasını geliştirecek oyuncaklar!

1. 3 yaş denge oyunları: 3 tekerlekli bisiklet

3 tekerlekli bisiklet denge sağlamayı öğrenmek adına, 3 yaşındaki çocuklar için en önemli araçlardan biri. Çocuklar, bisiklet kullandıkları esnada bir tarafa fazla eğildiklerinde ya da direksiyonu fazla çevirdiklerinde dengeleri bozulduğu için zorluklarla baş etmeyi öğrenirler. Konsantrasyon ve denge kabiliyetleri güçlenir.

Etraflarındaki nesnelere çarpmaları sonucu, dikkatli olmaları gerektiğine dair deneyim kazanırlar. Bisikletler bu yönüyle de dikkat gelişimi sağlar. Çocuğuna çizgilerle belli yönlendirmeler yaparak ve ondan bisikleti bir noktaya park etmesini isteyerek hem dikkat gelişimini destekleyebilir hem de matematiksel zekasını güçlendirebilirsin. Bu şirin bisikletlerin internet mağazalarında 39-494 TL aralığında fiyat seçenekleri var.

2. Hayal gücünü ve analitik düşünme becerilerini geliştiren Lego oyuncaklar

Her yaştaki miniğin oynayabileceği bir oyuncak olan Lego'lar, 3 yaş çocuğu için de oldukça faydalı. Lego oyuncaklar, küçük parçaları birleştirip büyük sonuca ulaşmaya çalışan çocuklarda problem çözme yeteneğinin ve analitik düşünme becerilerinin gelişmesini sağlar.

Kendi hayal güçlerini yansıtan yapılar tasarlayabilirler, bu yapılar çok anlamsız görünse de onu tebrik ederek desteklemeyi ihmal etme. Böylece hem özgüvenini desteklemiş hem de motivasyonunu güçlendirmiş olursun. Çocuklarla evde oynanacak oyunlarda da Lego'lardan faydalanabilirsin. Kendin legoyla birkaç farklı tasarım yaparak çocuğundan aynısını yapmasını isteyebilirsin ve yaptığın değişik lego şekilleriyle onun hayal gücünü genişletebilirsin.

Lego'ları, Oyuncak Dünyası mağazalarından 6,99 TL'den, 554 TL'ye uzanan fiyatlara satın alabilirsin. Her yaş grubuna göre seçenekleri var.

Çocuk oyuncaklarının vazgeçilmezi Lego hakkında daha neler anlattık neler: O Bir Klasik: Tüm Faydaları ve Çeşitleriyle Lego Oyuncaklar

3. Empati gücünü geliştiren evcilik seti

Ev oyunlarının en sevilenlerinden biri olan ve 3 yaş çocukları için önemli bir yer tutan evcilik oyunuyla, çocuklarda sorumluluk duygusu ve empati gücü gelişir. Farklı rollere girmek, -mış gibi yapmak, anne/baba gibi karakterlerin rollerine bürünmek çocuklarda taklit yoluyla öğrenmeyi sağlar ve bundan da büyük keyif alırlar.

Bu oyunu, evcilik oyun setleriyle çocuğun için daha eğlenceli bir hale getirebilirsin. Evcilik setlerinin içinde yer alan küçük aletlerle el becerisini de geliştirmiş olur. Armağan Oyuncak mağazalarında 29,90 TL'den başlayıp 449 TL'ye varan fiyatlarıyla evcilik oyunu için gerekli mutfak oyun setlerini inceleyebilirsin.

Evcilik setlerinin üzerine şuraya bir de kız çocuklarının tek oyuncağıymış gibi akla gelen Barbie dışı önerilerimizi bırakalım: Barbie’den İbaret Olmayan Kız Çocuk Oyuncakları

4. Okul öncesi eğlenceli oyunlardan: Eşleştirme kartları

3 yaş eğitici oyuncak tavsiyelerimizden olan eşleştirme kartlarıyla; çocuğunun hafıza gelişimi, mukayese etme yeteneği gibi çeşitli zihinsel gelişim süreçlerine katkıda bulunabilirsin. Bu kartları nasıl kullanman gerektiğine gelirsek:

  • Kartları ön yüzleri görünmeyecek şekilde yere veya masanın üzerine dizip birbiri ile aynı olanları eşleştirmesini isteyebilirsin.
  • Açtığı bir kartın ardından aynı görseli bulamadığında son 2 denemesini tekrar kapatman gerek. Bir sonraki denemesinde çocuğun, açılan kartlardaki şekilleri aklında tutmaya başlayacak. Bu da hafıza gelişimi için sıklıkla kullanılan oyun yöntemlerinden biri.
  • Kartlarla yapabileceğin bir diğer oyun da çift olan bu kartların birer eşini kendi elinde tutarak, çocuğundan tarif ettiğin kartın diğer eşini bulmasını istemek.

Okul öncesi oyunlar için eğlenceli bir fırsat sunan eşleştirme kartlarını bu şekilde kullanarak, çocuğuna tahminde bulunma ve mukayese yapma yeteneklerinin gelişmesini sağlamış olursun. Eşleştirme kartları setini D&R mağazaları başta olmak üzere çeşitli internet mağazalarından 12,90 TL'den başlayan fiyatlara satın alabilirsin.

Araya girelim! A'dan Z'ye Eğitici Oyuncak Seçme Rehberi'ni şuraya bırakalım.

5. El becerilerini geliştiren oyun hamuru

Çocukların el becerilerinin ve hayal güçlerinin gelişmesini sağlayan oyun hamuru etkinlikleri, okul öncesi dönem oyunlarında sıklıkla başvurulan bir yöntem. Oyun hamuru, çocukların el kaslarını güçlendirdiği gibi ince motor becerilerin gelişmesine de katkıda bulunur. Çocuklarda yaratıcılığı artırır.

Sen de oyun hamuruyla çocuğuna farklı etkinlikler yaptırarak zeka gelişimine katkıda bulunabilirsin. Sevimli hayvanların şekillerini yapmasını isteyerek hayvanları tanımasını sağlayabilirsin. Biraz daha ileri dönemlerde oyun hamuruyla harflerin şekillerini yaparak alfabeyi öğretebilirsin. Play-Doh oyun hamurunu, Tozz Shop mağazalarından teklisi 4,99 TL'den başlayan fiyatlara satın alabilirsin.

Çok "şekil" bir yazı, mutlaka oku: Her Çocuğun Elini Bulaması Gereken Oyuncak: Oyun Hamuru

6. 3 yaş eğitici oyuncaklardan: Ahşap koordinasyon oyuncakları

3 yaş eğitici oyuncaklardan olan ahşap koordinasyon oyuncakları, çocukların el-göz koordinasyon gelişimini destekler. Sayı sayma becerisine ve çocuğun oyun kurgulamasına yardımcı olur. Okul öncesi dönemde kullanılmaya başlanan bu oyuncak, ana okullarında da talep gören bir ürün.

Ahşap koordinasyon oyuncakları; internet mağazalarında 34,90 TL'den başlayan fiyatlara, Ikea mağazalarından da Mulo boncuklu helezon tasarımıyla 62,99 TL'ye satın alabilirsin.

7. 3 yaş zeka oyuncakları arayan anneler için ahşap oyuncaklar

Her yaş grubu için üretilen eğitici ahşap oyuncakların 3 yaş ve üzeri çocuklar için de olanları var. Renkli örüntüler oluşturmak için tasarlanmış bu ahşap oyuncakla çocuğuna kendin de bir dizilim hazırlayarak, hazırladığın örüntüyü taklit etmesini isteyebilirsin. Bu tarz zeka geliştirici oyuncaklar sayesinde çocuğunun el-göz koordinasyonu ve dikkat gelişimine katkıda bulunabilirsin. Intellectual Beads Box oyunu olarak, 67,80 TL satışı mevcut.

Çeşitleri için mutlaka bak: Çocuğun İçin Eğlencenin En Doğal Hali Ahşap Oyuncaklar

8. Hem eğlenceli hem de eğitici: Puzzle oyunları

Zeka geliştiren oyunların başında puzzle’lar geliyor. Dolayısıyla 3 yaş zeka oyuncakları arayan annelere tavsiyelerimiz arasında. Puzzle, çocukların görsel algılarını ve mental gelişimlerini destekleyen eğitici oyuncaklardan biri. Ahşap tutmalı sayılar ve nesnelerden oluşan bu puzzle oyuncakla, çocuğun rakamları öğrenebilir ve nesneleri tanıyabilir. Hayvanları ve harfleri öğretmek için de farklı tasarımlarını kullanabilirsin.

Ahşap puzzle oyunlarını 11,99 TL'den başlayan fiyatlara internet mağazalarında bulabilirsin, D&R mağazalarından da 16,80 TL gibi bir fiyatı var.

9. Evde oynanabilecek oyunlar için: Parmak boyası

3 yaş oyuncak tavsiyelerimizden bir diğeri, parmak boyası, Çocukların duyusal algısını geliştiren, yaratıcılıklarını yansıtmalarına fırsat veren ve duygusal olarak onları rahatlatan parmak boyası etkinlikleri, el ve parmak kaslarını gelişimini destekler. İnce motor becerilerin gelişimine de katkıda bulunur.

Parmak boyasının 5,25-26 TL gibi bir fiyat aralığı var. Dilersen Play-Doh markasından da satın alabilirsin.

10. Soyut düşünme yeteneğinin gelişmesi için: Şekillerden formlar oluşturma

Gelelim 3 yaş için oyuncak önerilerindeki son tavsiyemize. Bu eğitici ahşap oyuncak, geometrik biçimdeki şekilleri bir araya getirerek çeşitli formlar oluşturma esasına dayalı yaratıcı bir oyun. Çocuğun bu şekillerle yüzlerce farklı figür yapabilir. Çocuklara soyut düşünme yeteneği kazandıran 3 yaş çocuk oyuncakları sayesinde, miniğinin hayal gücü ve ince motor becerilerinin gelişimine destekte bulunabilirsin.

Muhteşem bir kapanış yapalım ve seni bu yazıya alalım: Çocukların Gönlünü Fethedecek 3 Yaş Etkinlikleri