6 Yaş Oyunları ile Çocuğunun Okul Başarısını Destekle!

Oyunların çocuk gelişimine ve okul başarısına katkısı göz ardı edilemeyecek kadar fazla! Her yaş grubundan çocuğa özel, farklı kabiliyetler kazandıran birçok eğlenceli oyun var ve bu oyunların birçoğu yalnızca bir grup insanla, herhangi bir materyale ihtiyaç duyulmadan oynanabiliyor.

Biz bu yazımızda 6 yaş grubu çocuklara çeşitli fiziksel ve zihinsel gelişimler kazandıran oyunlardan bahsettik. Sen de 6 yaşındaki çocuğun için keyifli ve okul başarısını destekleyecek oyunlar arıyorsan, doğru yerdesin!

1- Sıcak-soğuk oyunu

6 yaşındaki çocuğun oynayabileceği oyunlardan ilki sıcak-soğuk oyunu!
 • 2 veya daha fazla kişi ile oynanabilir.

 • Bu oyunun mesafe anlama, duyduğunu kavrama, neden-sonuç ilişkisi kurma, sözel yönergeleri yerine getirme, durum inceleme gibi kazanımları olan bir 6 yaş oyunudur.

Klasik bir çocuk oyunu olan sıcak-soğuk oyununda, topluluk arasından bir ebe seçilir. Seçilen ebe, mekanın dışına çıkarılır ve bir obje mekan içerisinde bir yere saklanır. Ebe içeri girdiğinde objeyi bulmaya çalışır. Mekan içerisindeki topluluk, eğer ebe objeye yakınlaşırsa sıcak, uzaklaşırsa soğuk diye seslenerek ebeyi objeye doğru yönlendirmeye çalışır.

2- Kim ne satar oyunu

6 yaş için oyunlarda sırada kim ne satar var.
 • 2 veya daha fazla kişi ile oynanabilir.

 • Bilgileri tazeleme, yorum yapabilme, fikir yürütebilme, üzerinde düşünme gibi kabiliyetleri olan bir oyundur. 6 yaş zeka oyunları kategorisinde değerlendirilebilir.

Bu oyunda çocuklardan birisi manav, fırın gibi bir dükkan ismi söyler ve diğer oyuncuya burada satılan en az 5 şeyi sorar. Eğer oyuncu 1 dakika içerisinde 5 şeyi söyleyemezse oyundan elenir.

Evlere şenlik: Oyuncu Anne Şermin Yaşar'dan 5 Sulu Oyun Fikri

3- Bil bakalım oyunu

 • 2 veya daha fazla kişi ile oynanabilir.

 • Hafızayı zorlama, yorumda bulunabilme, hayal gücünü geliştirme gibi kazanımları vardır.

Bu oyunda çocuklardan birisi kafasında doktor, avukat, öğretmen gibi bir karakter belirler. Daha sonra diğer oyuncuya bu karakterle ilgili bazı bilgiler vermeye başlar. Örneğin seçilen karakter doktor ise önlük giyer, maske takar, beyaz giyer gibi bilgiler verilebilir. Eğer diğer oyuncu bu karakteri 1 dakika içinde tahmin edemezse elenir. 6 yaş çocuğu için eğitici oyunlar arayanlar için harika bir alternatif!

4- Hafıza oyunu

 • 2 ya da daha fazla kişi ile oynanabilir.

 • Bu oyunun konsantrasyon, görsel algıyı geliştirme, odaklanma ve dikkat dağınıklığını engelleme gibi kazanımları vardır. 6 yaş eğitici oyunlar kategorisinde değerlendirilebilir.

Bu oyunda bir tepsi içerisine birbirinden farklı 10 nesne konur ve çocukların 60 saniye bu tepsiye bakması istenir. Daha sonra tepsi kaldırılır ve sırayla tüm çocuklara tepside bulunduğunu hatırladıkları nesneleri söylemeleri istenir. En çok nesneyi hatırlayan çocuk oyunu kazanır. Zor gibi görünse de merak etme, bu oyun 6 yaşa uygun oyunlar arasında ve çocuğun severek oynayacak.

Anneler ona bayılıyorlar: Oyuncu Anne Şermin Yaşar'dan 6 Eğitici Oyun

5- Deve-cüce oyunu

 • 3 ya da daha fazla kişi ile oynanabilir.

 • Bu oyunun duyduğunu anlama, dikkat geliştirme, zihinsel gelişimi destekleme, konsantrasyonu arttırma gibi kazanımları vardır.

Bu oyunda bir yönetici seçilip çocuklara komut verir. Yönetici deve dediğinde çocuklar ayağa kalkmalı, cüce dediğinde ise yere çökmelidir. Yönetici oyuncu çocukları şaşırtmak için üst üste deve veya cüce diyebilir. Komuta uygun hareket etmeyerek yanlış yapan çocuk elenir. Deve-cüce, 6 yaş çocuk oyunları arasında güzel bir seçim olacak.

6- Öt kuşum öt oyunu

 • 2 ya da daha fazla kişi ile oynanabilir.

 • Oyunun dokunma ile ilgili kısmı dokunma duyusunu, dokunarak anlama ve duyuları ile görsel hafızasını eşleştirebilme kabiliyetini, oyunun ses ile ilgili kısmı işitme ve ses hafızasını güçlendirme kabiliyetini kazandırır.

Öt kuşum öt oyununda seçilen çocuğun gözleri kapatılır ve karşısına bir arkadaşı konur. Gözleri kapalı çocuk, karşısındaki kişiye dokunarak hissettiği fiziksel özellikler ile tanımaya çalışır. Eğer belli süre içerisinde dokunarak tanıyamazsa, "öt kuşum öt" der ve karşısındaki çocuk birkaç konuşmaya başlar. Eğer sesinden tanırsa, gözü kapalı çocuk oyunu kazanır.

Materyal gerektirmeyen oyunlar dışında, materyallerle oynanabilecek 6 yaş oyunları da vardır. Bu oyunlar, 6 yaş eğitici oyuncaklar ile oynanabilir.

Oyuncak masrafına son verdiren fikirler: Yapması Gerçekten Kolay 10 DIY (Kendin Yap) Oyuncak Fikri

Lego ve bloklar

6 yaş oyunlar

Lego gibi parçaları eşleştirme mantığıyla tasarlanan oyuncaklar, çocuğun el-göz koordinasyonunu geliştirir ve yeni şeyler üretme dürtüsü ile hayal gücünü geliştirir. Ayrıca sonuca ulaşma ve bundan keyif alma hissini de uyandırır.

O Bir Klasik: Tüm Faydaları ve Çeşitleriyle Lego Oyuncaklar

Yapboz

6 yaş etkinlik oyunları

6 yaş etkinlik oyunları olarak yapbozu sunabiliriz. Yapboz gibi oyuncaklar her şeyin başında çocuğa sabır duygusunu aşılar. Sabırlı olmanın sonunda doğru sonuca ulaşacağı fikrini kazandırır. Ayrıca bir bütünü görebilme, tahminde bulunabilme, deneme-yanılma yöntemini algılama gibi kazanımları vardır.