Tüm Faydaları ve Çeşitleriyle Lego Oyuncaklar

Lego oyuncaklara yalnızca çocuklar değil; hepimiz bayılıyoruz. Bu bayıldığımız oyuncakların, keyifli vakit geçirtmesinin dışında o kadar çok faydası da var ki! Her çocuklu eve Lego oyuncak şart, bizden söylemesi. Üstelik her yaş grubuna uygun tasarımları da var.

Biz senin için hem yaş gruplarına göre lego setlerini inceledik hem de Lego'ların yararlarından bahsettik. Artık gerisi sende.

Lego oyuncakların faydaları nelerdir?

Yaş gruplarına göre kategorilendirilerek tasarlanan Lego'lar, 7’den 70’e herkesin ilgisini çeken ve keyifle oynanan bir oyuncak. Yaş büyüdükçe lego parçalarının küçülme gibi bir özelliği var. Dolayısıyla Lego çeşitleri her yaş grubuna uygun olarak tasarlanıyorlar. Peki, bu kadar çok sevilen Lego'ların faydaları neler? Hadi birlikte bunlara göz atalım.

 • Lego oyunları, çocukların yaratıcılıklarını geliştiriyor.
 • Parçaları birbirine takma, çıkarma gibi eylemlerle çocukların kas gelişimini destekliyor ve ince motor becerileri geliştiriyor.
 • El-göz koordinasyonu sağlıyor.
 • Lego parçalarıyla farklı kombinasyonlar yapılabilmesi ve uygun parçayı doğru yere takma durumları sebebiyle, çocuklarda sorgulama ve birden fazla çözüm bulma yeteneğini geliştiriyor.
 • Lego kutularının üzerindeki şekilleri takip ederek tasarım yapan çocuklarda yönlendirmeleri takip etme yeteneğini geliştiriyor.
 • Çocukların renkleri öğrenmesini sağlıyor.
 • Bir fikir tasarlayıp onu somut bir şeye dönüştürme imkanı vermesi sayesinde soyut-somut kavramlarının zihinde şekillenmesini sağlıyor.
 • Çocuklar şekilleri oluştururken odaklanmaları sebebiyle, dikkat gelişimlerine katkıda bulunuyor.
 • Ailecek oynanacak oyunlardan biri olduğu için anne ve babaların çocuklarıyla eğlenceli ve kaliteli vakit geçirmesine olanak tanıyor. Aile bağlarının güçlenmesine katkıda bulunuyor.

1. Bebekler için eğitici oyuncaklar arayanlara: Lego seti

Oyuncak Lego'ların her yaşa uygun olduğunu söyledik. O zaman olaya en küçüklerden başlayalım. Baby Clemmy, 6 ila 18 ay arasındaki bebeklerin güvenlik içerisinde oyun oynamalarını sağlamak amacıyla tasarlanmış yumuşak bloklardan oluşan bir Lego oyuncak.

Canlı renkleri, bebeklerin görme duyusuna hitap etmekle beraber dikkati ve gözlem kapasitesini artırıyor. Ayrıca bebeklere kategorize etme yetisi de kazandırıyor. Bebekler için eğitici oyuncaklar arayan ebeveynlere Lego setini şiddetle tavsiye ediyoruz.

Dev hizmetlerde bugün: A'dan Z'ye Eğitici Oyuncak Seçim Rehberi

2. Eğitici lego blokları: Miniklerin çok seveceği 120 parçalı Lego seti

Toplam 120 parçadan oluşan bu Lego seti, 1,5 yaş ve üzerindeki çocuklar için kullanıma uygun. Miniklerdeki organizasyon yeteneğini geliştiren 120 parçalı Lego oyuncaktaki canlı ve dikkat çekici renkler, çocukların konsantrasyon yeteneğini geliştirmek için kullanılmış.

Peki, kız ve erkek çocukları için oldukça faydalı olan bu Lego'ları nereden alabilirsin? Bunun için annelerin önceliği olan "Ucuz lego nereden alınır?" sorusuna cevap verelim.

Zaman zaman Bim mağazalarına gelen Lego'ların fiyatı oldukça uygun. Yakın takipte kalarak çocuğuna çok uygun fiyatlara Lego setleri alabilirsin. Diğer en ucuz Legolar içinse Armağan oyuncak Lego'ları, Toyzz Shop Lego'ları ve Adore oyuncak Lego'larına bakabilirsin.

3. Tırtıklı Lego oyun seti

55 parçadan oluşan tırtıklı lego oyun seti, farklı geometrik şekillerden oluşuyor. Çocuklar bu parçaları birleştirerek araba, ev ve uçak gibi şekilleri kolaylıkla yapabilirler. 3 yaş ve üzerindeki çocuklar için kullanıma uygun olan bu Lego'ları, eğitici oyuncaklar arasında değerlendirebilirsin.

Bunlar da ilgini çekebilir: Doğru Yaşta Doğru Seçim: 3 Yaş Oyuncak Örnekleri

4. Lego City

En ince ayrıntısına kadar düşünülerek tasarlanmış parçaları ile çocukların hayal dünyasının gelişimine katkı sağlayan Lego City oyunları, eğitici oyunlardan biri.

Miniğin, Lego City oyuncaklarıyla şehir hayatını ve şehir hayatında yer alan karakterleri en eğlenceli şekilde öğrenenebilir. İtfaiye, tren, polis gibi farklı temalı oyun setlerine sahip olan bu Lego oyuncakla çocuğun kendi şehrini tasarlayarak hayal gücünün sınırlarını zorlayabilir.

5. Lego polis istasyonu

Okul öncesi eğitici oyuncaklar kategorisinde değerlendirebileceğimiz Lego polis istasyonu, 40 parçadan oluşan bir oyun. Oyun kutusu içinden çıkan Lego'lar ile polis merkezi ve polis arabası yapılabiliyor. 1,5 yaş ve üzeri çocuklar için hem eğlence hem de hayal gücü ve yaratıcılık geliştiren bir zeka oyunu.

Çok faydalılar: Çocuğunun Zihinsel Kapasitesini Geliştirecek Zeka Oyuncakları

6. Minik ellere özel Lego Duplo

Lego Duplo, minik ellere özel olarak üretilmiş bir Lego oyuncak. 65 parçalı olan bu tasarım, 1,5-5 yaş aralığındaki çocuklar için uygun. Okul öncesi oyuncaklarından olan Duplo parçalarındaki hayvanlar ve karakterlerle oynamak, çocuklar için büyük bir eğlence kaynağı.

Lego Duplo oyuncak, kolayca birbirine geçebilen büyük parçalı yapı elemanlarından oluşuyor. Lego oyuncaklara küçük yaşta başlayan ve alışan çocuklar, genellikle ilerleyen dönemlerde de gelişim süreçlerini pozitif yönde etkileyen bu yararlı oyuna devam ediyorlar.

Bu da Lego Duplo’nun 2-5 yaş aralığındaki kız ve erkek çocukları için üretilen 105 parçalı eğitici oyuncak tasarımı.

7. Lego Classic

790’dan parçadan oluşan Lego Classic, 4 yaş ve üzerindeki herkese uygun. Yetişkinlerin de keyifle oynayabileceği bu eğitici oyuncakla, ailece eğlenceli saatler geçirebilirsiniz. Sevimli yaratıklar, şirin evler, büyülü şatolar, trenler, gemiler ve uçaklarla miniğinin hayal gücünün sınırlarını zorlayabilirsin.

Oynasın da büyüsün: Dörtlük Dörtlük Çocuk Büyütmek için 4 Yaş Oyunları

8. Lego Batman oyuncakları

6-12 yaş aralığındaki çocuklar için uygun olan Lego Batman, 124 parçalı bir oyuncak. Oyunda tek bir amaç var. O da Batman’in Joker’in kaçışını durdurmasına yardım etmek.

Joker’in Gotham’a yerleştirdiği bomba patlamadan önce Batman’e yardım ederek bombayı durdurmak gerek. Çocuğuna eğlenceli ve aksiyon dolu saatler vadeden bir oyun!

9. Lego Creator

6-12 yaş çocuklar için uygun olan bir başka oyuncak Lego Creator. Bu oyuncak, çocuklara sınırsız yaratıcılık ve farklı tasarımlar yapabilme imkanı sunuyor. Çocuğun bir seferde pek çok farklı modeli inşa edebilir, bazı kutularda yer alan fikir kitapçıklarıyla farklı modeller yapabilir. Ayrıca ürünlerin çoğunda ses ve ışık özellikleri de var.

10. 500 parça lego

3 yaş ve üzeri için uygun olan 500 parça legoyla, çocuğun istediği şekli yapabilir. Eğitici oyuncaklardan biri olan bu lego seti, çocuğunun hayal gücünün sınırlarını zorlayabileceği büyüklükte.

3 yaşındaki çocuğun için daha farklı oyuncaklar arıyorsan oku: Doğru Yaşta Doğru Seçim: 3 Yaş Oyuncak Örnekleri

11. Lego Friends oyuncakları

6-12 yaş lego oyuncaklarının bir diğeri Lego Friends. 589 parçadan oluşan bu lego seti:

 • Bilim deneylerini, matematiği ve teknik konuları seven zeki, inatçı, akademik ve problem çözücü Olivia,
 • Müzik, şarkı söylemeyi ve sahne gösterilerini seven, üretken, sanatsal, mutlu ve heyecanlı Andrea,
 • Dizayn, stil ve el işi sanatlarını seven, yaratıcı, sevecen, sevgi dolu ve açık fikirli Emma,
 • Hayvanları ve spor yapmayı çok seven, pratik ve yardımsever Mia,
 • Partileri ve organizasyonları planlamayı seven, organize, enerjik, lider ruhlu Stephanie isimli karakterlerden oluşuyor.

Oldukça eğitici bir oyuncak olan bu oyun setiyle çocuğunun çok eğleneceği kesin. Bunlar da pek zevkli: Çocuğunun Okul Başarısını Destekleyecek 6 Yaş Oyunları

12. Lego Marvel oyuncakları

Lego Marvel Super Heroes oyuncakları, Marvel dünyasından Spider-Man gibi birçok favori karakteri çocukların odasına taşıyor. Modelleri oluşturmak için yapım ve yönergeleri takip etmek gerektiğinden, çocukların mantık yürütme ve problem çözme yeteneklerinin gelişmesini sağlayan bir oyuncak.

Ayrıca her karakterin bir sese ve düşmanlara karşı savaşmak için çocuğunun hayal gücüne ihtiyacı olduğundan, yaratıcılığa olan katkısının yanında taklit yeteneğini de geliştiyor.

13. Lego Bionicle oyuncakları

Lego Bionicle oyuncakları, 6-12 yaş aralığındaki çocuklara göre tasarlanmış. 8 yaş ve üzeri için de tasarımları var. Burada amaç, korkunç avcı Umarak ile düşmanları yok etmek!

14. Lego Toy Story

Oyuncak Hikayesi çizgi filmine bayılan afacanlar için tasarlanan Lego Toy Story, 6-12 yaş aralığındaki çocukların en sevdiği oyuncaklardan biri. Bu lego setinin içinde minik figürler de var.

15. Lego Star Wars

Çocukların Star Wars film serisinde gördüğü tüm favori gemi ve karakterleri evinize taşıyan Lego Star Wars oyun seti, 6 yaş ve üzeri çocuklar için tavsiye ediliyor. Oyunun yaş aralıklarına göre farklı tasarımları da var. Çocuklar bu temayla Star Wars’un havalı araçlarını Lego parçalarıyla oluştururken birçok heyecan verici oyun tarzını da öğrenebilir.

16. Lego Nexo Knights oyuncakları

Lego Nexo Knights oyuncakları, 8-14 yaş aralığındaki çocuklar için uygun ve 251 parçadan oluşuyor. Bu oyunda; Knighton Krallığı, Jestro ve onun Lava canavarları ordusunun saldırısı altında ve cesur şövalyeler bölgeyi korumak istiyorlar. Ve oyun setinin içinde dönen kalelerden mekanik atlara kadar çeşitli sürprizler var.

17. Lego Minecraft oyuncakları

8 yaş ve üzerindeki çocuklar için uygun olan Lego Minecraft, çocuklara kendi şehrini kurmak için sınırsız bir imkan sunuyor. Hayal gücü ve yaratıcılığı geliştirmek adına çok faydalı bir oyun.

18. Lego Ninjago oyuncakları

Lego Ninjago, 9-14 yaş aralığındaki çocuklara hitap eden ve 914 parçadan oluşan bir oyun. Bu oyundaki kurgu, iyiler ve kötüler arasındaki mücadele üzerine.

19. Lego Chima oyuncakları

Üç Lego mini figürü içeren bu oyun seti, 7-14 yaş arasındaki çocuklar için tasarlanmış. Lego Chima oyunu, çocuklar için sınırsız bir hayal gücü evreni.

20. Lego Technic oyuncaklar

Listenin sonunda 11-16 yaş aralığındaki çocuklar için uygun olan Lego Technic oyuncaklar var. Lego Technic, tecrübeli lego severler için özenle hazırlanmış zorlu bir tasarım.

2382 parçadan oluşan bu set, otomatik açılan kapılardan dört teker sürüş deneyimine kadar macera dolu bir konseptten oluşuyor.

Malum devir teknoloji devri. Oyuncak dünyasının dışında arada bunlara da zaman ayırmakta fayda var: Çocuklar İçin Gerçekten Faydalı 10 Mobil Uygulama