İstanbul’da Çocuğunu Götürebileceğin 10 Bilim Atölyesi Önerisi!

Çocukların bilişsel ve fiziksel gelişimlerini destekleyebilmenin en iyi yolu nedir diye senin için araştırdık. İşin sırrı bilimde! Çocuklara bilimi sevdirebilmek için ise, erken yaşta tanıştırmak şart! Bu yüzden İstanbul’da yaşayan anneler çocuklar için yapılacak etkinlikler arasına bilim atölyelerini de eklemeli! Eğer aynı fikirdeysen ve bilim atölyeleri istanbul içinde nerede var diye merak ediyorsan, seni aşağıdaki keyifli atölye önerilerini incelemeye alalım.

1. Engineering For Kids

Çocuğunun fen, matematik, mühendislik ve teknoloji alanlarında eğlenceli atölyelere katılarak problem çözme yeteneğinin gelişmesini istersen, Engineering For Kids'e göz atabilirsin.

Bu atölye sayesinde çocuğun nesnelerin nasıl çalıştığını, mühendisliğin ne olduğunu öğrenir; matematik ve fen alanındaki kavramları öğrenecek. Ayrıca Engineering For Kids'in temelinde yatan "Sınıftan uzaklaşarak öğrenme" yöntemi ile kapalı alanlara sıkışmaktan kurtulacak, araştırarak öğrenme fırsatı yakalayacak.

Ataşehir'de faaliyet gösteren Engineering For Kids ile çocuğun, araştıran ve sorgulayan bir birey olacak.

2. Usturlab

Fatih'te hizmet veren Usturlab, geleceğin mucitlerine ilham vermek ve farkındalık kazandırmak amacıyla kurulmuş bir atölye. Burada çocuklar ilgi alanlarına göre yönlendiriliyor ve alternatif eğitim metotlarıyla, alanında uzman eğitimciler eşliğinde çalışmalar yapıyor.

Bilim, sanat, astronomi, mimarlık gibi çeşitli alanlarda çalışmalar düzenleyen Usturlab, çocukların deneyimleyerek öğrenmesine ve problem çözme kabiliyetlerinin gelişmesine yardımcı oluyor.

3. Miniskop Bilim ve Sanat Atölyesi

Geleceğin büyüklerine yeni ufuklar açan merkezlerden biri olan Miniskop Bilim ve Sanat Atölyesi, Çamlıca’da bulunuyor. Atölyenin, tamamı uzman eğitmenler tarafından yürütülen kimya, astronomi, doğa atölyeleri, elektrik dünyası, zeka oyunları ve robotik dünyası bölümleri var. Miniskop Bilim ve Sanat Atölyesi uygulamakta olduğu anaokulu etkinlik örnekleri ile okullara da misafir oluyor.

İlköğretim öğrencileri de müfredat kapsamında gördükleri derslere paralel hazırlanan atölyelerde deneyerek öğrenmenin keyfine varıyor. Miniskop Bilim Atölyesinde uzay temalı bilgilendirici filmler gösterilen bir planetaryum ile çocukların uzaya dair merakının bir kısmını giderebiliyor.

Tüm bunlara ek olarak, küçük bilginin bir sonraki doğum günü partisini Miniskop’ta bilim temalı yapabilirsin, söyleyelim.

4. Tema Kids

Tema Kids, bünyesine katılan her çocuğun potansiyelini ortaya çıkarmak, yeni ilgi alanları keşfetmesini sağlamak, gelişim ve becerilerine katkıda bulunmak amacıyla kurulan bir merkez.

Beykent'te güvenli bir kampüs içerisinde, yemyeşil bahçelere sahip, çok büyük bir alanda hizmet veren Tema Kids, 0-12 yaş aralığındaki çocuklara yönelik çalışmalar yapıyor. Çalışmaları içerisinde hareket, sanat eğitimi, outdoor çalışmalar ve akıl oyunları gibi hem eğiten hem de eğlendiren etkinlikler var.

Etkinliklerinin temeline oyunu koyan Tema Kids, oyun ve eğlenceyi bir arada sunan, ayrıca doğasever bir çocuk yetiştirmeyi sağlayan merkezler arasında.

5. 3B Çocuk Akademisi

"Bilgi, Beceri ve Başarı" diyerek yola çıkan 3B Çocuk Akademisi çocukları masa başında bilgisayar oyunları oynamak yerine üreterek, yaratarak, geliştirerek ve en önemlisi düşünerek oyun oynamaya, öğrenmeye ve eğlenmeye davet ediyor!

Dünyadaki 2-6 yaş arası çocuklara verilen oyun merkezli eğitim programlarını inceleyerek kurulan akademide çocukları çok seven, onlara özen gösteren ve onlarla ilgilenen, alanında uzman bir ekip hizmet veriyor.

Bale ve spordan, müzik ve resime, yabancı dil eğitiminden bilime kadar 1-6 yaş arası çocuklar için birbirinden farklı çalışmalar gerçekleştiren bu sevimli atölyeye mutlaka uğramalısın!

6. Maker Çocuk

İstanbul’daki bilim atölye çalışmaları içinde kolay ulaşabileceğin ve kapsamlı bilimsel programı ile memnun kalabileceğin atölyelerden bir tanesi de Levent’te bulunan Maker Çocuk diyebiliriz. Büyükdere İş Merkezi’nde bulunan atölye, çocuklar eğlenerek öğrensin diye geliştirilmiş ve donatılmış güzel bir merkez!

Maker Çocuk, eğitimde ezber bilgi yerine deneme yanılma yöntemini koyan bakış açısıyla çocuğunu erkenden tanıştırmanı önereceğimiz bir yer! Merkezde ilkokul düzeyindeki çocuklarla yapılabilecek etkinlikler de oldukça fazla. Aldığı teorik dersleri bir de uygulamada görsün diyorsan mutlaka uğramalısın.

7. Legoland Discovery Centre

Legoland Discovery Centre ailelerin 3-10 yaş arasındaki çocukları ile yaratıcılık dünyasını keşfedip eğlenebileceği en iyi kapalı eğlence merkezi. Rengarenk Lego parçaları ile dolu Legoland Discovery Centre’da 15 adet eğlenceli Lego oyun ve aktivite alanı bulunuyor. Peki, Legoland Discovery Centre'da miniğinle neler yapabilirsiniz?

Lego 4D sinemada Lego Movie’nin 15 dakikalık 4 boyutlu filmini seyredebilir, minyatür kent Miniland’te Galata Kulesi, Ayasofya, Sultanahmet Camii, Boğaz Köprüsü gibi İstanbul’un ve dünyanın simge haline gelmiş yapılarını keşfedebilirsiniz. Hatta minik kuzuna arkadaşlarıyla dolduracağın parti odasında unutulmayacak bir doğum günü hazırlayabilirsin.

Ayrıca miniğin model yapım atölyesinde uzmanından uygulamalı olarak model yapımını öğrenerek kendi modellerini yaratabilir, sen de ona eşlik edebilirsin. Tüm bunlar ve daha fazlası için Legoland Discovery Center sizi bekliyor!

8. Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Planetaryumu Ve Gözlemevi

Küçük astronotunla bilim dolu bir hafta sonuna ne dersin? Cevabın evet ise; Fatih Gökmen Planetaryumu ve Gözlemevi, hafta sonu aktiviteleri için süper bir seçim olabilir. Türkiye’nin en köklü kurumlarından Darüşşafaka Cemiyeti ile P&G işbirliği sonucunda oluşturulan Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Gözlemevi, 14 inçlik küresel aynası ile sönük gök cisimlerini de görebilen Meade LX 200 GPS-AGF teleskobuna ev sahipliği yapıyor. Çocuklar ile beraber uzayın derinliklerine bir keşif yapmaya imkan veren bu gözlemevi ile mutlaka tanışmalısın.

Sonsuz boşluğu daha yakından tanımak isteyenler için ise planetaryumun 7 metre çapındaki kubbesinde nefes kesici gösteriler gerçekleştiriyor. Hem eğitici hem eğlenceli bu aktivite tamamen ücretsiz olarak Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın Maslak tesislerinde sunuluyor. Fakat gitmeden önce ziyaret edeceğin gün ve saati merkeze mail atarak rezervasyon yaptırman bekleniyor. Eşsiz bir galaksi turu, minik mavi gezegenimizin sırlarını anlatmak ve çocuklarla etkinlik yapmak için harika bir yol olacak, bizden söylemesi.

9. Mucitler Atölyesi

Çocuğunla bilimsel etkinlikler gerçekleştirebileceğin yerlerden biri de keyifli ve eğitici bir seçenek olarak Üsküdar’daki Mucitler Atölyesi!

6- 14 yaş aralığında olan minikler için mucitler atölyesi birçok imkana sahip! Gündelik hayatta devamlı karşılaştığımız doğa olaylarının bilimsel temellerini göstererek anlatma ve çocuklara akıl yürütme becerisi kazandırma konusunda en iyi alternatiflerden biri olan bilim atölyesi okul öncesi gruplar için de özelleştirilmiş programlar ile hizmet veriyor, belirtelim.

Bilimsel eğitimler ve etkinlikler fen alanlarından mezun genç yetenekler ile gerçekleştiriliyor. Hafta sonu atölyeleri, yaz bilim okulu, sömestr bilim okulu gibi tatil alternatiflerinin yanı sıra, merkez ilkokul ve ortaokul düzeyindeki öğrencilerin gruplar halinde ziyaret etmesine de imkan tanıyor. Grup özelliklerini randevu alırken belirtirsen yaş grubuna, eğitim düzeyine ve talebe yönelik olarak özel eğitim etkinlik örnekleri de tasarlanabiliyor.

10. Algı Bilim & Sanat

2014 yılında müzik öğretmenleri Aslı Çermik ve Berkay Çermik tarafından kurulan Algı Bilim&Sanat'ın amacı, bilime ve sanata önem veren, hobileri olan, kültürlü, kendine güvenen bireyler yetiştirmek.

Müzik, resim, yaratıcı drama, tiyatro, satranç, bilim gibi alanlarda, 4 ve üzeri yaşlarda çocuklara hizmet veren Algı Bilim&Sanat, sanatsal farkındalık ve beceri kazandırmak için canla başla çalışıyor.